Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dobór sprzętu (blok na osiedlu 100m)

Mrowa^ 10 Jul 2010 15:14 1484 14
    Mrowa^
    Level 15  
    Witam!
    Proszę o pomoc w doborze sprzętu. Najlepiej zobrazuje to fotka (znaleziona w necie, ale zbliżona do mojej sytuacji)

http://mindflow.home.pl/bk/wifi.jpg

Sprawa wygląda tak: na parterze po lewej, zaraz za ścianą stoi router Planet WRT-414 ze standardową antenką. Chciałbym udostępnić połączenie do mieszkania znajdującego się po prawej stronie. W linii prostej jest to niecałe 100m, przy czym druga połówka bloku jest wysunięta do przodu względem pierwszej o jakieś 2 metry. Po drodze rosną także dwa wysokie drzewa.

Rozważam dwie opcje: karta USB z dobrą antenką, np. Ovislink AirLive WL-1600USB
    lub AP Client, albo router z funkcją AP Client + jakaś dobra antena

Ewentualnie mogę wymienić antene w routerze który stoi w mieszkaniu na parterze, na mocniejszą ale tak żeby w tym mieszkaniu także był zasięg.

Jakie rozwiązanie będzie najlepsze? Prosiłbym od razu o konkretne nazwy modeli albo linki.

Z góry dzięki za odpowiedzi.
    Avatat
    Level 26  
    Najlepsze rozwiązanie?
    Położyć skrętkę!
    Zawsze tam gdzie się da, kładzie się skrętkę, radio w ostateczności.
    Jak to rzeczywiście 100m to da radę bez problemu spiąć się na 1Gbps przy takiej skrętce: http://www.cyberteam.pl/produkt/show/907.html
    Omijając i przymykając oko na standard, na takiej skrętce pójdzie 1Gbps nawet na 150m bez żadnych wzmacniaczy i repeaterów (huby, switche, routery).
    Pogadaj z administracją tego osiedla, powinni się zgodzić na położenie skrętki, ładnie poproś ;)

Jak radio to bez problemu pójdzie to:
    http://www.cyberteam.pl/produkt/show/747.html
    http://www.cyberteam.pl/produkt/show/564.html

Od siebie, radzę skrętkę ;)
    piterus99
    Level 43  
    Zgodzić się nie zgodzą - nowa elewacja. Moim zdaniem po cichu rzuć skrętke do góry na dach pomiędzy balkonami żeby sąsiadom nie przeszkadzało(i lepiej w nocy i baaardzo cicho, jak poleci blisko rury od rynny to szybko "babki" nie zauważą, potem po dachu i spowrotem w dół. Najwyżej każą Ci to po prostu zdemontować.

Jak Ci już to zdemontują to napisz, wtedy pomyślimy, ale raczej skończy się u Ciebie na poziomej rurce i symbolicznym paneliku na jej końcu, a po drugiej stronie sam panelik.

Perspektywa nie 2.5MB/s a ok 60MB/s(tyle ile dyski dadzą radę) powinna Cię skusić.
    Avatat
    Level 26  
    Piterus, tylko, że on może poprosić o zgodę legalnej przewieszki właśnie w rynnie, nie jest to dobry pomysł bo skrętka może być zalewana, ale lepsze to niż radio.
    piterus99
    Level 43  
    Nie pozwolą, mają gwarancje i boją się czegokolwiek. Zanieś podanie o możliwość wywołanie deszczu to Ci odrzucą bo "gwarancja". Ale może tamta jest jakaś luźniejsza. Ja bym "na czarno" próbował;]
    Mrowa^
    Level 15  
    Avatat: skrętka odpada, musi być radio.
    Czy ta antena którą podałeś w linku, ma być zamontowana na balkonie z prawej strony? Będzie łapać sygnał z routera?

Nie trzeba podpinać do routera mocniejszej anteny?
    Ostatecznie mógłbym ją wystawić za okno ale tak żeby w mieszkaniu też był zasięg.

Sory za laickie pytania ale nie mam doświadczenia praktycznego w budowaniu sieci.
  • Helpful post
    Avatat
    Level 26  
    Musisz zamontować dwie takie anteny, jedna do routera, druga do AP'eka.
    Avatat
    Level 26  
    Bo możesz nie mieć ;) Wtedy musisz kupić kolejnego AP, który będzie rozsyłał neta po mieszkaniu ;)
    Mrowa^
    Level 15  
    Podbijam temat.

Kupiłem Acces Polint TP-LINK TL-WA500G który na próbę postawiłem obok okna. Na razie bez dodatkowych anten.

W opcjach "Survey" niekiedy udaje mi się zobaczyć router który także stoi przy oknie, ale sygnał jest bardzo słaby, maksymalnie 4dB.

Zamierzam dokupić do AP antenę kierunkową 10dBi i zamontować na balkonie. Zastanawiam się tylko nad drugą anteną przy routerze, bo chciałbym aby w tamtym mieszkaniu także był sygnał.
    Da się to zrobić? Jeśli tak to jaką antenę najlepiej kupić?
    bogiebog
    Level 43  
    Nie da się, te dwie anteny to tzw "diversity" anteny, i nie powinny być używane do pokrycia rożnych obszarów, najlepiej wykręć drugą antenę jak podłączysz panel.
    Mrowa^
    Level 15  
    Czegoś chyba nie rozumiem. Skoro dokupię zewnętrzną antenę do routera, to i tak będę musiał wykręcić z niego ta małą standardową.

Kwestia tylko jakiej anteny użyć, aby promieniowała także na mieszkanie w którym stoi router, żeby łapać sygnał na laptopie ?
    bogiebog
    Level 43  
    Quote:
    Zastanawiam się tylko nad drugą anteną przy routerze,

Pisałeś że są dwie anteny, i chciałeś kombinować z druga anteną aby nadawała po domu, więc napisałem że nie można jednej anteny użyć do pokrycia jednego obszaru (od dostawcy) a drugiej do pokrycia innego obszaru (dom).

googlaj "diversity antenna"

Jak chcesz mieć w domu neta bezprzewodowo to potrzebujesz Airlive Duo (ściągnij manuala tam są super obrazki to ci wyjaśni o co biega), albo WR543G + dowolny AP-ek.

Dodano po 7 [minuty]:

Quote:
    Kwestia tylko jakiej anteny użyć, aby promieniowała także na mieszkanie w którym stoi router, żeby łapać sygnał na laptopie ?

Możesz zaryzykować tryb "Repeater" jak jest w APeku, ale wtedy położenie APeka musi być takie aby odbierał sygnał od dostawcy i jednocześnie nadawał na mieszkanie. "Repeater" to tryb do tworzenia kłopotów, więc wkraczasz w ten las na własną odpowiedzialność.

To tylko przykładowe błędy - Popraw niechlujstwo językowe we wszystkich swoich wypowiedziach! Dostępny jest przycisk "Pisownia" Dobór sprzętu (blok na osiedlu 100m) Regulamin pkt. 8.1, 15. [DriverMSG]
    Mrowa^
    Level 15  
    Ja już nic z tego nie rozumiem bo każdy mówi co innego.
    No więc może jeszcze raz...

Mam w domu router wifi do którego jest wpięty kabel od dostawcy, oraz laptopa z kartą wifi który łapie internet z tegoż routera.

Chcialbym udostępnić internet drogą radiową do drugiego komputera znajdującego się niecałe 100 metrów dalej, ale tak żeby na tym pierwszym także działał net.

Dobór sprzętu (blok na osiedlu 100m)