Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lampa plazmowa na transformatorze 50w

suszonek 10 Lip 2010 22:02 3936 8
  • Witam szanownych forumowiczów dzisiaj chciałbym zaprezentować moją pierwsza taką konstrukcje. Jest to lampa plazmowa z generatorem na ne555 i oparta na transformatorze wn z starego telewizora. Tranzystor jaki użyłem to IRF840, zamontowałem go na radiatorze z starego procesora i dodatkowo jeszcze go chłodzę wentylatorkiem także z starego procesora, przy takim chłodzeniu jest ciepły po 15 min pracy ( nie gorący ). Żarówka jaką widzicie na zdjęciach ma 300w.

Lampa plazmowa na transformatorze 50w Lampa plazmowa na transformatorze 50w Lampa plazmowa na transformatorze 50w Lampa plazmowa na transformatorze 50w Lampa plazmowa na transformatorze 50w

Prosił bym o komentarze ale nie za ostre bo mam dopiero 15 lat i jest to moja pierwsza taka konstrukcja :)

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • #2 30 Lip 2010 21:24
    lubon124
    Poziom 19  

Ładnie:) przydały by się zdjęcia środka i schemat, chciałbym zobaczyć także ten transformator HV gdyż nie mogę sobie poradzić z moimi(mam 2 :D) by je podpiąć. Ogólnie całkiem schludna konstrukcja z całkiem ładnym efektem. Pozdrawiam.

• #3 17 Sie 2010 20:52
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 01 Wrz 2010 13:38
    suszonek
    Poziom 9  

Przepraszam że tak długo nie odpisywałem ale wakacje były i szczerze mówiąc nie myślałem o naszym forum.
    1.Transformator wn jaki użyłem wygląda tak:
    ( nie jest on mój ale jest identyczny)
    2.Schemat jest wszystkim dobrze znany bo pochodzi on z strony www.mylab.pwii.pl i wygląda tak:
    3.Chciałeś abym pokazał elektronikę. Nie mogę tego uczynić bo zrobiłem to tak że kabel z wn przymocowałem do żarówki, potem polałem trafo wn glutem ( klejem :) ) i zamknąłem. Żeby to otworzyć trzeba będzie ten kabel przeciąć i męczyć się żeby to na nowo poskładać.

• #5 01 Wrz 2010 13:49
    thereminator
    Warunkowo odblokowany

Schemat i rysunek płytki zostały splagiatowane z kitu AVT-876. Usunięto jedynie neonówkę i ścieżki do jej przylutowania przy złączu transformatora WN.

• #6 11 Kwi 2011 20:49
    suszonek
    Poziom 9  

Wiem że bardzo długo mnie nie było i przepraszam za to.
    1.Co do tego że to plagiat. Może i tak ale proszę to napisać do założyciela strony którą podałem bo to od niego zaczerpnąłem informacji do zrobienia lampy.
    2.Oto filmik na którym jest moja lampa: http://www.youtube.com/watch?v=uFUJDYvr3xs

• #7 11 Kwi 2011 22:33
    trzaska456
    Poziom 17  

cześć to też była moja pierwsza konstrukcja. Projekt fajnie wykonany pomijając fakt że to jest najmniej wydajny układ jaki istnieje. Tak mi się zdaje że na stroni te projektu jest mowa o dużym radiatorze, jest to totalna głupota. mosfet się grzeje przez masakryczne sterowanie. Można to poprawić wstawiając driver TC4422 i należało by wyeliminować pasożytnicze diody z mofeta dając jakaś diodę MUR460. Wtedy spokojnie możesz dać tafo nawet 150-200W

• #8 11 Kwi 2011 22:48
    suszonek
    Poziom 9  

Postaram się poprawić tą konstrukcję tak jak mi poradziłeś o wszelkich zmianach napisze.

• #9 11 Kwi 2011 23:19
    shadow_force
    Poziom 9  

Warto też zabezpieczyć tranzystor jakimś transilem lub szybka diodą.
    Pozdrawiam