Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung RSH1DTMH nie mrozi

luk2x 11 Lip 2010 01:17 21522 7
  • #1 11 Lip 2010 01:17
    luk2x
    Poziom 9  

Witam!

Mam problem z zamrażarką w lodówce Samsung side-by-side.

Kilka dni temu zauważyłem, że zamrażarka nie mrozi. Osiągała od -1 do 2 stopni C (mierzone niezależnym termometrem), przy nastawie -18 C.

Sprawdziłem:
    - czujnik temperatury parownika
    - czujnik temperatury komory zamrażarki
    - grzałkę defrosta
    Czujniki działają prawidłowo, opór grzałki - 200 omów.

Myślałem, że może być problem ze sterowaniem grzałki defrosta (np. że jest załączana na zbyt długi czas) ale po odłączeniu grzałki nic się nie zmieniło.

Obecnie obserwuję pracę zamrażarki z odkręconą osłoną parownika. Zdarza się, że podczas pracy sprężarki górna część parownika osiąga temperaturę -18 C (jedynie 2 początkowe zwoje parownika pokrywają się szronem), ale to rzadkość, najczęściej temperatury są powyżej 0 (nawet do 15 C).

Chłodziarka cały czas działa poprawnie. Bez problemów reguluje temperaturę w całym zakresie (1-7 st. C), niezależnie od tego czy parownik zamrażarki na -18 czy +15 stopni.

Co mogę jeszcze sprawdzić?
    Czy problemem jest ewidentnie wyciek środka chłodniczego?

Pozdrawiam!
    Luk

2 7
  • #2 12 Lip 2010 11:47
    jack63
    Poziom 41  

Nie napisałeś na jakim czynniku "chodzi" agregat zamrażarki? Z opisu wynika, że są dwie sprężarki.
    Brak zaszronienia całego parownika może świadczyć o:
    1. Ubytku czynnika
    2. Przytkaniu kapilary. Jeżeli jest, a nie inny element rozprężny.
    Sprawdź temperaturę na wyjściu ze skraplacza.
    Zakładam, że sprężarka pracuje cały czas.

0
  • #3 12 Lip 2010 13:48
    luk2x
    Poziom 9  

Czynnik R-600a. Jedna sprężarka, dwa parowniki. Układ prawdopodobnie taki jak w modelu RS25* (schemat poniżej).
    Wychodzi na to, że czynnik najpierw przepływa przez parownik lodówki a później zamrażarki. To by tłumaczyło fakt, że lodówka chłodzi poprawnie a zamrażarka nie (zbyt mało czynnika dopływa do parownika zamrażarki). Dobrze kombinuję?

Tak wygląda parownik zamrażarki przy minimalnej temperaturze (-18 mierzone pomiędzy blaszkami) jaką uzyskał podczas kilkudniowej obserwacji. Przez większość czasu w ogóle nie był oszroniony.

Temperatury na wyjściu ze skraplacza nie mogę zmierzyć. Na oko jest jakieś 25-30 stopni.

Sprężarka chodzi praktycznie cały czas, jak nie chodzi to jest gorąca. Podejrzewam, że wyłącza ją układ zabezpieczający.

0
  • #4 12 Lip 2010 14:29
    jack63
    Poziom 41  

Sorry. Zostałem oszukany przez marketingowe określenie "Twin Cooling System™".
    Czyli zwykła ściema! W lodówce za ponad 3k zł jest jedna sprężarka! Ciekawe jakiej mocy? Ale sprawdź to jeszcze proszę.
    Wygląda na ujście. Na R600a kapilary rzadko się zapychają. Zrób ostatnią próbę po dokładnym odszronieniu i zmontowanych izolacjach.
    Czy masz dostęp do sprężarki? Jeżeli tak to pomierz temp. na tłoczeniu przed i po skraplaczu, choć tu powinno być podgrzewanie uszczelek drzwi gorącym gazem.
    Jaka jest temp góry sprężarki? Po wyłączeniu może być jeszcze długo gorąca. Podczas pracy powinna być chłodzona powracającym gazem. Jak go jest mało, to przegrzanie staje się tak duże, że gaz nie może schłodzić sprężarki.

0
  • #5 12 Lip 2010 15:05
    luk2x
    Poziom 9  

Po odszronieniu i twardym resecie chodzi non stop już godzinę i na razie zbiła do +12 stopni.

Mocy na sprężarce nie podali.

Sama sprężarka jest gorąca (ponad 50 st.), temp rurki przed skraplaczem 50 st., za skraplaczem 25-30.

PS. Dzisiaj w nocy zamrażarka osiągnęła -22 stopnie. Sterowanie jest tak zrobione, że po osiągnięciu zadanej temperatury pozostaje ona wyświetlona na panelu LCD.

Czy jest możliwe przy ubytku czynnika, że zamrażarka będzie od czasu do czasu mroziła?

0
  • #6 14 Lip 2010 08:22
    jack63
    Poziom 41  

To zależy od tego jak często otwierasz drzwi.
    Aby się upewnić, co jest przyczyną nietrzymania temperatury, przeprowadź próbę:
    Zasil sprężarkę bezpośrednio z sieci dodatkowym kablem. Ostrożnie! Nie zrób zwarcia. Sprawdź działanie układu chłodniczego. Musisz nadzorować temperatury aby nie przesadzić w dół.
    Dobrze byłoby sprawdzić płytkę układu sterującego. Z reguły zawiera bardzo prosty (i tani!) układ zasilacza beztransformatorowego. Często szeregowy kondensator traci pojemność i zasilacz wariuje a z nim układ sterowania.
    Odczytaj również napisy na sprężarce i przedstaw na forum.

0
  • #7 15 Lip 2010 00:39
    luk2x
    Poziom 9  

Przeprowadziłem próbę zasilając samą sprężarkę bezpośrednio z sieci.
    Podczas próby mierzyłem temperaturę tak jak poprzednio (między górnymi zwojami parownika). Oto wyniki:
    Czas [min]; temperatura [st. C]
    0;7,9
    1;6,8
    2;7,4
    3;7,1
    4;5,5
    5;1,2
    6;-3,6
    7;-7,3
    8;-10,1
    9;-10,8
    10;-12,4
    11;-12,7
    12;-13,3
    13;-13,5
    14;-13,9
    15;-14,1
    16;-14,6
    17;-15,1
    18;-15,7
    19;-16
    20;-16,3
    21;-16,6
    22;-16,9

Tutaj już odłączyłem zasilanie, ponieważ sprężarka się mocno nagrzała (chodziła bez wentylatora).

Następnie podłączyłem sprężarkę normalnie, uruchomiłem lodówkę (sprężarka od razu załączyła się automatycznie) i wykonałem pomiar ponownie (w tym samym punkcie).
    Czas [min]; temperatura [st. C]
    0;0
    1;-0,2
    2;0,6
    3;1,2
    4;1,7
    5;2,3
    6;2,6
    7;3,6
    8;4,5
    9;5,6
    10;6,1
    11;6,7
    12;6,7
    13;7
    14;7,4
    15;7,4
    16;7,4
    17;7,5
    18;7,7
    19;7,8
    20;7,9

W obu przypadkach sprężarka pracowała przez cały czas. Jedyna różnica to taka, że podczas drugiej próby (normalna praca) chodziły wentylatory cyrkulacji powietrza, jednak w zamrażarce była odchylona na bok pokrywa parownika (w celu obserwacji zaszronienia). Odłączyłem także zasilanie grzałki defrosta, żeby wyeliminować ten element.

Wygląda na to, że podczas normalnej pracy czynnik nie dochodzi do parownika.

Nalepka na sprężarce:

Nasuwają mi się takie pytania:
    1.Zamrażarka ma możliwość regulacji temperatury w zakresie -14 do -24 stopni. jaka temperaturę powinien osiągnąć parownik aby ochłodzić całą komorę do -24?
    2.Czy w takim obiegu są jakieś zawory, które regulują przepływ czynnika?

1
  • #8 15 Lip 2010 08:22
    jack63
    Poziom 41  

Nie zrozumiałeś moich intencji. Mea culpa. :cry:
    Chodziło mi o ominięcie układu sterowania i sprawdzanie temperatury w zamrażarce a nie na parowniku i to bez obiegu powietrza wokół niego. Próby przeprowadziłeś na niepracującym wentylatorze skraplacza! Tak podejrzewam. Nie są miarodajne!
    Ale i tak wygląda na utratę czynnika chłodniczego.
    Znajdź, może przez forum porządnego fachowca. Sam nie poradzisz.
    Swoja drogą przykro, że bardzo droga i wielka lodówka z zamrażarką jedną ma sprężarkę o mocy chłodniczej (nie mylić z elektryczną) ok 200W.
    Różnica temperatur parownik komora zamrażarki przy wymuszonym obiegu powietrza to minimum 5 stopni! W zasadzie określa się projektowo różnicę między temperaturą parującego czynnika a komorą i powinna być trochę większa. Ale i tak nie wiemy co wymyślił projektant?
    Niestety układy na R600a chodzą normalnie na ciśnieniach absolutnych odparowania poniżej 1 Bar czyli względem ciśnienia atmosferycznego poniżej zera. Przy nieszczelności zasysają powietrze, co jest katastrofą dla układy chłodniczego.:cry:

1