Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulator ładowania SIMSON (6V) z ogólnodostępnych elementów

11 Lip 2010 08:31 4968 2
 • Poziom 9  
  Witam,
  chcę sobie w simsonie zrobić akumulator, żeby chodziły z niego kierunkowskazy, stop i może jeszcze kilka rzeczy.
  Jeśli akumulator to i regulator ładowania jest potrzebny, na razie udało mi się sklecić takie coś co jest w załączniku, i w tym miejscu się zatrzymałem...
  6-voltowa kropka po lewej to wystabilizowany prąd (LM317, właściwie to zamiennik KA ale to chyba bez różnicy), ze zbudowaniem stabilizatora nie mam problemów.
  Regulowane źródło prądu po prawej to ma być akumulator, jeśli napięcie na nim wynosi 6V to nic się nie dzieje, jeśli mniej to powinno się włączyć ładowanie (płynnie, im większy spadek tym większy prąd ładowania).
  W tej chwili jest tak: kiedy prąd w akumulatorze wynosi 6V lub więcej, to woltomierz na środku pokazuje 0 lub cośtam dodatniego (na wykresie widać tą zależność), jeśli napięcie spadnie to woltomierz pokazuje wynik na minusie.
  I teraz problem nr 1: co wstawić zamiast tego woltomierza, co by mi pomogło regulować prąd ładowania?
  Nr 2: stabilizator chcę wykorzystać tylko do "porównania" prądów, nie chcę ładować akumulatora wprost z niego bo pewnie by tego nie wytrzymał. Dlatego chcę żeby ten zamieszczony układ sterował pracą mocnego tranzystora, który brałby prąd do kolektora zwyczajnie wyprostowany, bez stabilizacji do jakiejś określonej ilości V. Ma to szansę działać?

  Wiem że na elektrodzie jest mnóstwo układów regulatora napięcia, obejrzałem dużo z nich ale problem jest w tym że u mnie jest problem z dostępem do części. Diody, kondensatory, tranzystory itp można wymontować z zasilaczy komputerowych, radia, wzmacniaczy, ale znaleźć choćby NE555 to ciężka sprawa :/ najbliższy elektroniczny jest w Zielonej Górze, a to i tak daleko. Dlatego chcę zbudować coś z ogólnodostępnych elementów.

  pozdrawiam

  EDIT: ok, w chwili obecnej mam takie coś jak w drugim załączniku. Tranzystor na dole to TIP122, od jego emitera wyjdzie prąd prosto do + akumulatora (na rysunku jest zakończenie "0V" bo chciałem sprawdzić czy prąd tamtędy płynie, oczywiście rezystora i diody tam nie będzie). Natomiast kolektor będzie dostawał po prostu wyprostowany prąd (gdzieś tak od 7V do 15V), mostek graetza, kondensator, wiadomo...
  To 6V po lewej to prąd wystabilizowany (LM317). Kondensator PNP na środku (BC559A) ma za zadanie "porównać" prąd wzorcowy (ze stabilizatora) z tym z akumulatora. Jeśli prąd wzorcowy jest większy, to prąd ze stabilizatora przepływa przez kondensator i uchodzi przez oba rezystory 5,44k. Tym samym tranzystor puszcza prąd przez emiter do tranzystora NPN (TIP122) który przepuszcza wtedy wyprostowany prąd do + akumulatora ładując go. Jednocześnie powoduje wzrost napięcia na + aku, co z kolei sprawia że układ zaczyna swą pracę od nowa (tak naprawdę cały czas pracuje ale mniejsza o to), na nowo ustalając stan tranzystora NPN, co powinno sprawić że prąd ładowania choć trochę się wystabilizuje i uzależni od rzeczywistego poziomu naładowania akumulatora. Aha, 0V na górze to -aku.
  Co o tym sądzicie, ma to szansę działać? To jest mój tak naprawdę pierwszy projekt elektroniczny... (nie licząc migających diodek i innych takich dupereli)...
 • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
 • Poziom 10  
  Ja również z chęcią poznałbym wypowiedź jakiegoś fachowca, bo sam chciałbym coś takiego zbudować.
 • Poziom 2  
  Witam serdecznie wszystkich... Mam takie pytanie.Czy jest możliwość założenia regulatora napięcia 12v do instalacji 6v czy coś się może spalić.Potrzebuję taki tyrystor a na allegro jest tylko 12V i nie wiem konkretnie czy czegoś nie uszkodzę...Z góry dziękuję za pomoc.