Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Program do przechwytywania danych z RS232

fortronik 11 Lip 2010 11:14 3506 7
  • #1 11 Lip 2010 11:14
    fortronik
    Admin Sprzętu Medycznego

Witam.
    Poszukuję programu, który przechwyci protokół danych przesyłanych przez port szeregowy (RS232). Mianowicie mam urządzenie, które wysyła pakiet danych do urządzenia, które ma to zobrazować (pakiet zwiera nr. pola i wartość jaka ma być wyświetlana w nim). Żeby urządzenie odbiorcze zaprogramować poprawnie muszę znać kolejność wysyłanych danych pakietu. Ze względu na wymiary i koszty związane z wygenerowaniem tego pakietu chciałbym przechwycić i zapisać dane w komputerze wykorzystując je do symulacji i ustawienia urządzenia odbiorczego. Próbowałem to zrobić za pomocą terminala windowsa, jednak dorzuca własne śmieci do pakietu, co uniemożliwia wykorzystanie go jako wzorca do symulacji. Będę wdzięczny z podpowiedź jaki program do tego celu użyć.

0 7
  • Pomocny post
    #2 13 Lip 2010 14:04
    al777
    Poziom 26  

Może Realterm się nada ? Ma mnóstwo opcji konfiguracyjnych, więc są szanse na ustawienie go w ten sposób, aby wyłapywał to co trzeba; umie zrzucać transmisję do pliku (powinno ułatwić powtarzanie sekwencji). No i jest za darmo, więc próba nie wiąże się z kosztami :D .

0
  • Pomocny post
    #3 13 Lip 2010 14:50
    Tomasz.W
    Poziom 35  

Witam.
    Miałem kiedyś bardzo podobny problem. Żaden program terminalowy nie był w stanie "ugryźć" tematu. Skończyło się na zrobieniu "ustrojstwa" które sobie z tym poradziło. Zrobione to było na procesorze 90S8535. Specjalnie użyłem określenia "ustrojstwa" bo było to zrobione na "pająka". Znajdź opis kitu AVT-991 (EP 1/2001). Ja zrobiłem w sposób najprostszy z możliwych, a to jest już troszkę rozbudowane.
    Pozdrowienia z Gdańska.

0
  • #4 13 Lip 2010 16:18
    fortronik
    Admin Sprzętu Medycznego

Dziękuję bardzo za informację al777 jednak jak wszystkie terminale wrzuca śmieci. Jednak pewnie skorzystam z propozycji Tomasz.W wygląda na najpewniejsze rozwiązanie.

0
  • #5 13 Lip 2010 16:29
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 13 Lip 2010 23:35
    fortronik
    Admin Sprzętu Medycznego

Gusioo napisał:
    PortMon, Putty sprawdzałeś?

Tak sprawdziłem, jeden i drugi dorzuca śmieci, lub nie odczytuje całości pakietu.

0
  • #7 14 Lip 2010 07:02
    al777
    Poziom 26  

Dorzucę coś jeszcze w formie luźnej uwagi.
    W przypadku urządzeń komercyjnych (które ktoś wyprodukował, aby zarabiać na ich sprzedaży) zdarza się, że producent stosuje różne "triki" mające utrudnić innym wykorzystanie swojego pomysłu bez uiszczenia całego haraczu (np. kupując urządzenie i pisząc własny program na PC do jego obsługi). Widziałem już takie przypadki uwzględniające kodowanie transmisji, nierówne ramki, używanie dodatkowo innych końcówek portu RS-232 żeby "zaciemnić" protokół wymiany danych, itp.
    Możliwe, że twój przypadek ma coś wspólnego z tymi metodami, a dotychczasowe problemy nie wynikają wyłącznie z wadliwego działania programów terminali na PC.

0
  • #8 14 Lip 2010 10:19
    fortronik
    Admin Sprzętu Medycznego

W moim przypadku nie występuje kodowanie sygnału. Jest to urządzenie, które wykonuje ekspozycję i parametry jej ma przesłać do urządzenia wyświetlającego te parametry. Producentów urządzeń czytających jest wielu, droższe posiadają opcję uczenia się. Tańsze trzeba niestety samemu programować, jeśli nie ma wpisanego odpowiedniego protokołu. I w tym jest problem, znając kolejność przychodzących danych można w dość krótkim czasie ustawić urządzenie odbiorcze, lub zmodyfikować jeden z istniejących protokołów. Mniejszym problemem jest jeśli producent urządzenia podaje kolejność wysyłanych danych. Ale bywa i tak, że identyczne urządzenia mają różne protokoły nadawcze. Dochodzenie doświadczalne przez generowanie ekspozycji jest dość kosztowne. Dlatego też możność przechwycenia pakietu danych i zapisanie go w celu wykorzystania do symulacji ułatwi pracę i ograniczy niepotrzebne koszty.

OK, zakupiłem kitu AVT-991 i sprawa rozwiązana. Dziękuję za pomoc, Temat zamykam.

0