Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Magnesowanie się rdzenia

03 Wrz 2004 10:12 1903 4
  • Poziom 20  
    We wzmacniaczu single end powinno się stosować trafo wyjściowe ze szczeliną powietrzną. Tak czytałem.
    Taka konfiguracja: SE na EL34, 10 Wat, zmacniacz gitarowy.
    Czy konieczne jest stosowanie szczeliny? Czy to nie czasem nasycanie się rdzenia trafa wyjściowego daje ten charakterystyczny lampowy sound?
    Przez trafo out cały czas przepływa napięcie stałe (w SE) i magnesuje się on. Znaczy robi się elektromagnes. Tak? A silne pole magnetyczne może źle wpływa na elementy wzmacha??
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 15  
    Brak szczeliny może spowodować znaczny spadek mocy wzmacniacza. Może to i prawda, że nasycanie się rdzenia składową stałą jest jednym z czynników składających się na "lampowy dźwięk", ale według tej teorii wzmacniacze przeciwsobne nie powinny tak ładnie, "lampowo" brzmieć :) , bo składowe stałe się znoszą. Działanie silnego (stałego) pola magnetycznego nie wpływa źle na wzmacniacz, bo nie indukuje szkodliwych napięć w przewodach, tak jak to jest w przypadku zmiennych pól.
  • Poziom 15  
    Brzmieni lampowe to tylko w czesci nasycenie rdzeni...
    Stosowanie szczeliny powietrznej wbrew pozorom wcale nie jest konieczne. Jesli masz mocno przewymiarowane trafa wyjsciowe w stosunku do mocy oddawanej przez wzmacniacz mozesz obejsc sie bez szczeliny.
    Mozna takze dowinac dodatkowe uzwojenie na karkasie i puscic przez nie prad staly, tak aby pole wytworzone przez niego niwelowao wplyw skladowej stalej przeplywajacej przez lampy.
    Prawdopodobnie nie trzebaby sie bawic w pelna kompensacje, tylko zejsc do poziomu akceptowalnych znieksztalcen, aczkolwiek to jest juz moja teoria, nie wiem na ile prawdziwa :)

pz
  • Poziom 15  
    ale przecież do gitarowego wzmacniacza rdzeń OT ma być mniejszy niż normalnie a nie przewymiarowane
  • Poziom 15  
    Ale wtedy masz szczeline :)
    Fakt faktem, ze te metody stosowane sa w "zwyklych" kontrukcjach. Niemniej jednak wartoby sprobowac nie zanizac wymiarow rdzenia, nie dac szczeliny - bedzie przewymiarowane trafo :)

pz