Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie sygnału Component przez wejście RGB

Janusz 12 Lip 2010 03:21 5300 9
  • #1 12 Lip 2010 03:21
    Janusz
    Poziom 26  

Temat poruszany już wiele razy ale problem właściwie nie znalazł rozwiązania.
    Ponieważ telewizory kineskopowe jeszcze jakiś czas będą cieszyć nasze oczka niespotykaną w LCD/PDP jakością obrazu SD, proszę o wasze sugestie dotyczące uzyskania najlepszej jakości obrazu z urządzeń, które nie posiadają już wyjścia RGB a jedynie Component.
    Temat dotyczy wyłącznie konwersji sygnału Component na RGB, więc proszę wypowiadać się wyłącznie na ten temat.

0 9
  • Mitronik
  • #2 12 Lip 2010 07:27
    hojlo1
    Poziom 35  

Ale o jakie sugestie ma chodzić?
    Ma być konwersja i już, gdyż inaczej obrazu nie będzie.
    Cyfrowe CRT miały wejście Component, a ostatnie, wybrane modele nawet HDMI.

Opinia na temat wyższości CRT nad np PDP - jest całkowicie nietrafiona.
    By dokonać porównania trzeba by protestować obok siebie TV o zbliżonych rozmiarach ekranu.
    Takie porównania (sporadycznie) były robione (32', 36' vs 37') i wszędzie PDP wychodził obronna ręką.

0
  • #3 12 Lip 2010 10:33
    Janusz
    Poziom 26  

Temat dotyczy wyłącznie konwersji sygnału Component na RGB,a nie oceny jakości obrazu uzyskanego w takiej czy innej technologii, czy też tego czy TV CRT może mieć "współczesne" wejścia video, więc proszę wypowiadać się wyłącznie na ten temat.
    Chodzi mi o tanie i proste rozwiązania praktyczne.

0
  • Mitronik
  • #4 12 Lip 2010 12:19
    hojlo1
    Poziom 35  

Janusz napisał:
    ...proszę o wasze sugestie dotyczące uzyskania najlepszej jakości obrazu z urządzeń, które nie posiadają już wyjścia RGB a jedynie Component.
    Temat dotyczy wyłącznie konwersji sygnału Component na RGB, więc proszę wypowiadać się wyłącznie na ten temat.

Nie spotkałem jeszcze urządzenia na naszym rynku (powszechnego użytku), które by miało wyłącznie wyjście Component Video.
    (można nazwę?)
    Ważne jest też co TV potrafi przyjąć na wejście (też nie spotkałem TV , która ma wyłącznie wejście RGB).

Jeżeli jednak tak potrzeba, to tanio nie będzie, gdyż Component Video może nieść różne informacje o sygnale (nawet 720p/1080i), a RGB w klasycznym CRT to max 720x576 z przeplotem.
    To wymusza rodzaj konwertera ze deskalerem itp. (z tych powodów jednak zawsze drogiego)
    Trzeba pierw ustalić co jest na wejściu, bo ten fakt wymusi rodzaj (cenę) konwertera.

Jednak przypominam że TV CRT (bez wejścia Component Video) przyjmie tylko sygnał z przeplotem (formatu SD) i w gruncie rzeczy drogi konwerter jest nieopłacalny
    (przykład "taniego" bez scalera itp. - Link)

Na mój gust koszt nieadekwatny do końcowego efektu (przeplot na finał musi powstać) i ciężko będzie różnice zauważyć w porównaniu z innym rodzajem podłączenia, jednak jak ktoś potrzebuje - link podany z prostym rozwiązaniem praktycznym i.... są "tam" i inne "ciekawe" urządzenia. ;)

0
  • #5 12 Lip 2010 23:37
    Janusz
    Poziom 26  

Nigdzie nie napisałem, że istnieją urządzenia jedynie z wyjściem Component - ja również takiego nie znam :D
    Chodziło mi o to, że zamiast RGB obecnie stosowany jest wyłącznie Component jako najwyższej jakości sygnał analogowy.
    Mam kilka odtwarzaczy sieciowych, które póki co współpracują z CRT i obraz po AV nie jest dobrej jakości. Nie ma żadnego porównania z sygnałem RGB pochodzącym np. z DVD czy tunera SAT.
    Oczywiście odtwarzacz sieciowy jest źródłem wszystkich mozliwych sygnałów, również 1080i.
    A może znacie odtwarzacze sieciowe odtwarzające większość formatów audio-video mające oprócz wyjścia HDMI czy Component także RGB ?

0
  • #6 13 Lip 2010 08:25
    hojlo1
    Poziom 35  

Odtwarzaczy sieciowych z EuroRGB jest mniej na rynku ze względów finansowych.
    Większość sprzętu użytkowanego np w USA i do tego sprzęt przygotowany na HD, a nowoczesne TV mają wejścia Component , więc po co podrażać (i komu - tam nie ma Eurozlącza).
    No i HDMI to już standard przy produkcji netplayerów z obsługa HD (znacznie koszty obniża, bo dekodowanie TV przejmie)

Ja użytkuję od kilku lat Xboxa z XBMC a tam można łączyć dowolnie (wszelkie możliwe formy podłączenia analogowego).
    Stąd nie zgodzę z uproszczeniami.
    Netplayery np. Manty (wybrane i zapewne innych producentów) na rynek krajowy/EU mają EuroRGB (oprócz Component)

-------------
    Utajnisz jednak sprzęt i opisujesz sprzeczności:
    1. Sygnał Component wcale nie oznacza najwyższej jakości (samo złącze tak), gdyż dostarczając np sygnał źródłowy w postaci RGB, pierw zamieniasz na różnicowy np. 576i, by TV ponownie konwertował na RGB, gdyż tak na kineskop podaje - czyli zysk z przesyłu może być mniejszy niż straty konwersji.
    Oczywiście opisuję konkretny przypadek, bo Component ma zalety w postaci przesyłu: progresywnego, większej rozdzielczości
    (ale nie o tym "piszesz")

2.Opisujesz że netplayery (tajne) nie zadowalają Cię jakością obrazu (zapewne łączysz Composite/??? - też tajne)w porównaniu np. do odtwarzacza DVD.
    Jednak przy takiej ilości nieznanych danych mogę np. odpisać że puszczając film DVD-Video z odtwarzacza DVD przesyłasz dobrym łączem np. 720x288(przeplot) o strumieniu np 5Mbitps.
    Zapuszczając obecnie film z netplayrea (np DVD-Rip) przesyłasz np. 640x144 (przeplot - inaczej się nie da) do tego o strumieniu 1Mbitps.

Jak widać - nie sprowadza się tylko do "problemu", który poruszasz. ;)
    (stąd brak rozwiązania - bo dużo zmiennych)

Ps - by było ciekawiej, użytkowałem przez pewien czas cyfrowy CRT (32') , który miał tylko wejścia RGB (patrząc w stronę jakości) , ale z wszelkich wejść (także anteny ) zamieniał pierw sygnał na progresywny by wyświetlić na kineskopie podwyższonej rozdzielczości w postaci ok ~1024x700 (tyle ok widocznych pikseli miał) - więc znowu podejście do "problemu" można zmienić. ;)

0
  • #7 13 Lip 2010 22:06
    1171337
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 14 Lip 2010 01:38
    Janusz
    Poziom 26  

Hojlo1 - dziękuję za cenne uwagi, jednak nic nie utajniam, bo :
    1)Używam różnych odtwarzaczy sieciowych ( Hyundai Mbox, Popcorn i inne... ), DVD, tunerów sat etc. u siebie w domu, w firmie i u wielu klientów i wciąż ze względu na stosunek jakości do ceny są to telewizory kineskopowe, a jak wiesz by uzyskac najlepszą jakość obrazu zmuszony jestem korzystać ze standardu RGB - o ile jest taka możliwość, lub ze "zwykłego AV" czyli
    2) Composite - i nie jest to żadna tajemnica.

Dobrze wiesz, że w chwili obecnej telewizory kineskopowe można kupić czy naprawić za śmieszne pieniądze, a wiele z nich jakością obrazu i dźwięku bije na łeb tanie LCD ( nie krytykuj, tylko weź pod uwagę polskie realia i - jak wspomniałem wyżej - stosunek jakość/cena).

Twoje wywody teoretyczne są jak najbardziej słuszne, bo nawet sygnał 1080i przekonwertowany i podany przez Composite wydaje się idealny, przekazuje o wiele więcej szczegółów niż najlepszy sygnał SD podany przez wejście RGB ale...da się zauważyć, niestety ograniczenie pasma sygnału ... i jest to cholernie irytujące.
    Mając do porównania np. sygnał podany przez Mboxa przez AV ( Composite) przekonwertowany z pliku mkv najlepszej dostępnej jakości i np. RGB ze "staruszka Pionierka 1430" w SD - korzystniej wypada ten drugi...

Temat zaistniał ponieważ typowy TV CRT posiada jako najlepsze źródło sygnału wejście RGB i tylko tego się trzymajmy...
    Było wiele modeli CRT nawet z HDMI, ale to nie ten temat...

Dyskusja na temat wyższości Component via RGB czy też odwrotnie ( ta sama abstrakcja ;)) toczyła się tutaj :
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic239310.html
    Śmieszna czasem i wiele "herezji" napisano - może zrobić jakiś poradnik ku potomności, choć ...za lat kilka i tak to będzie już nikomu niepotrzebne...

0
  • #9 14 Lip 2010 08:05
    hojlo1
    Poziom 35  

Janusz - byśmy się zrozumieli. :)
    Mamy chyba dośc podobne poglądy, czyli jak przy min. kosztach uzyskać jak najlepszy efekt. ;)
    (nie jest to teoria - w moim przypadku, na co dzień pomagam w zakupach, ustawianiu, podłączaniu itp... - oczywiście nadal się ucząc).

Śledząc ten temat nadal twierdzę:
    a/ szkoda zachodu w kombinacje z zewnętrznym urządzeniem
    (chyba ze trafi się jakieś: DVD,STB za grosze co przy okazji konwersję robi)
    b/ do "gloryfikowania" i powrotu CRT nie ma szans (1wszy wątek),
    (przyczyn sporo , ale napisze tylko że wymieniłem CRT 32' za 6000zł na PDP 42' za 2000zł i sentyment trwał tylko tydzień, bo bilans strat i zysków w jakości oglądania jest ewidentnie po stronie PDP).

Oczywiście nie wykluczam przypadków, gdy komuś pomagam zakupić kolorowy TV CRT za 50/100/150 zł (ostatnie "zakupy"), ale nie twierdzę ze jakość obrazu CRT jest "niespotykanej jakości" - to znowu z praktyki....).

Pozdrawiam i już nie marudzę. ;)
    (rozwiązania podałem, ale najlepsze to zmiana TV, choćby na tani CRT z we. Component progresywnym)

0
  • #10 15 Lip 2010 05:34
    Janusz
    Poziom 26  

Myślę, że się rozumiemy :)
    Masz rację, że telewizory CRT to już pieśń przeszłości - nie są już przecież nawet produkowane.
    Szkoda tylko, że technologia wyprzedziła możliwości nadawców lub ... może zasobność naszych portfeli.
    Cóż z tego, że współczesne telewizory mogą wyświetlić obraz w niespotykanej wcześniej rozdzielczości i jakości, skoro tak naprawdę zwykły śmiertelnik ogląda na takim super telewizorze w 80% obraz dedykowany dla możliwości CRT ...
    By cieszyć oczka super obrazem trzeba za jego źródło niestety płacić nadawcom haracz...
    Programy telewizyjne transmitowane wciąż w dotychczasowej rozdzielczości odbierane i przeskalowane przez te super odbiorniki jakością obrazu często wołają o pomstę do nieba... i też ten sygnał nie jest przecież darmowy, bo komu potrzebna dziś naziemna telewizja analogowa ? Chyba tylko ślepemu ...
    O wyższości PDP nad LCD nie będę dyskutował - tu też się rozumiemy ...
    Ale ... sam zbaczam z tematu ...
    Zaistniał on , ponieważ kilku klientów zgłosiło ten problem - ja sam również posiadam w aneksie kuchennym odbiornik CRT 21 calowy Sony i absolutnie nie mam zamiaru wymieniać go na LCD, choć nawet dostałem dwa takie gratis :D
    W salonie wymieniłem ponad trzy lata temu CRT 32' za 500 zł ( kupiłem używany, ale był to prawdziwy rarytas) na PDP 42' za 4000 zł
    Oczywiście przez tydzień podniecałem się geometrią obrazu, głębokością urządzenia :D, jakość obrazu z dobrego tunera sat SD nie odbiegała zbytnio od tego wyświetlanego na CRT ...
    Tu niepozorne odtwarzacze sieciowe pokazują swoje możliwości - szkoda, że nie mają wspomnianego wyjścia RGB - dla mnie 21 calowy CRT z dobrym kineskopem nie ma konkurencji...
    Temat zakończony ???
    Proszę o podsumowanie.
    Dla mnie ideałem byłby jakiś w/w odtwarzacz sieciowy posiadający wyjścia Composite, RGB i HDMI ,a w rozszerzonej opcji także DSUB/DVI :D

0