Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Fibaro Fibaro
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

C-MAX 2,0 TDCI, nie pracuje wentylator

azt006 12 Lip 2010 08:19 5718 5
  • #1 12 Lip 2010 08:19
    azt006
    Poziom 2  

Witam serdecznie. Szukałem na forum, jednak znalazłem podobny problem w Fordzie Mondeo, dlatego proszę o pomoc.

Moje auto:
    Ford Focus C-Max rok 2004
    Silnik 2.0 TDDI 136km
    Klima ręczna

Ostatnio stojąc w korku temperatura wskoczyła mi na maksa. Zapaliły się kontrolki, komputer wyświetlił napis, że temperatura zbyt duża, auto nabrało żółwiową prędkość. Natychmiast wyłączyłem klimę, która zresztą na wolnych obrotach nie działała poprawnie, włączyłem ogrzewanie na maksa co pozwoliło mi na ochłodzenie auta, było wtedy ok 36 stopni na zewnątrz. O tym, że nie działa mi w ogóle wentylator dowiedziałem sie dopiero dziś kiedy chciałem sprawdzić klime bo coś dziwnie pracowała. Z klimą wszystko OK-z wentylatorem to nie!!! Klima się wyłączała chroniąc przed wzrostem ciśnienia. Ale co z tym wentylatorem? Zapewne zepsuty układ sterowania, który podobno jest nienaprawialny. Więc droga kupna nabyłem używany ze szrotu i okazuje się, że prawdopodobnie sterowanie obrotami wentylatora nie jest realizowane przez przekaźnik tylko jakimiś impulsami. Elektryk, który sprawdzał mi to wszystko i chciał pomóc, postanowił przeciąć niebieski kabelek od wtyczki po stronie auta, przewodem od (-) akumulatora poprzez żaróweczkę drugim końcem kabla muskał (imitując impulsy) odkrytą końcówkę przeciętego kabelka i o dziwo wentylator "ożywał". W tym momencie rozłożył bezradnie ręce i....nie umiał mi pomóc. Co Panowie o tym myślicie? Proszę o pomoc!!! Może to jednak tyko jakiś czujnik?

• Fibaro
  • #2 13 Lip 2010 07:27
    galernik79
    Poziom 14  

kolego nie masz sygnału z ecu do modułu wentylatora posprawdzaj wszystkie przewody idące od ecu. Na bank jeden z tych przewodów masz ugnity. Ćwiczyłem ostatnio taki problem w S-max

• Fibaro
  • #3 13 Lip 2010 10:36
    azt006
    Poziom 2  

galernik79 napisał:
    kolego nie masz sygnału z ecu do modułu wentylatora posprawdzaj wszystkie przewody idące od ecu. Na bank jeden z tych przewodów masz ugnity. Ćwiczyłem ostatnio taki problem w S-max

tak właśnie zrobiłem tzn zrobił to dobry autoelektryk i masz rację (zakładając że ECU to sterownik zamontowany po wewnętrznej stronie lewego przedniego zderzaka) i faktycznie zgnita wiązka, po jej wymianie wszystko smiga jak nigdy do tej pory, dlatego zastanawiam się jak długo ten wentylator nie działał.

Mimo wszystko dziękuję serdecznie galernik79 za podpowiedź

pozdrawiam

• #4 22 Cze 2016 20:05
    vwkwpcl
    Poziom 4  

witam u mnie w c-max sterownik ecu jest zamontowany na pokrywie akumulatora i jest skręcony śrubą zabezpieczającą ...jakaś rada?? ... . silnik wentylatora sprawdziłem , jest ok .... sterownik obrotów wentylatora podmieniony na drugim aucie podmieniony działa .. Pytanie ..... Jaki jest numer Pin na kości ECU ?? chodzi mi ko kabel niebieski który wychodzi od sterownika obrotów i ECU.

• Fibaro
  • #5 23 Cze 2016 19:43
    decybel91
    Poziom 38  

Masz uszkodzony fioletowy cienki kabel przy wtyczce modułu szarpij za niego i będziesz miał przyczynę.

• #6 24 Cze 2016 17:46
    vwkwpcl
    Poziom 4  

Decybel91 .. Wielkie dzięki ... problem rozwiązany.... przyczyna; przerwany kabel impulsowy tak jak mówiłeś .... dziękuję i pozdrawiam

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo