Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Prosz, dodaj wyj徠ek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzi瘯i temu, 瞠 ogl康asz reklamy, wspierasz portal i u篡tkownik闚.

P皻la PLL z TSA6057 k這pot ze strojeniem

rpal 12 Lip 2010 11:56 2912 18
  • #1 12 Lip 2010 11:56
    rpal
    Poziom 27  

mam pewien k這pot z tym uk豉dem syntezy, polega to na tym 瞠 przy dzia豉j帷ym uk豉dzie z toru m.cz sz造szalny jest cichy ale jednak sz造szalny pisk na czestotliwo軼i ok 18 kHz. Tor p.cz 10,7 MHz jest poprawnie dzia豉j帷y i w.w. pisk nie by obecny kiedy g這wica by豉 sterowana napi璚iem z potencjometru st康 wnioskuj 瞠 odpowiedzialny za to jest TSA6057. Druga sprawa to samo sterowanie przez I2C. W prawdzie uda這 mi si si stroi g這wic FM jednak zagadk jest dla mnie warto嗆 bitu 16 i 15 bo wg. eksperyment闚 aby poprawnie dokonywa strojenia bity te musz by na sta貫 ustawione w stanie logicznej jedynki. Przynajmniej wg. mnie nijak si to ma to wzoru na obliczenie dzielnika cz瘰totliwo軼i. Ostatni dylemat to czy napi璚ie zasilania uk豉du ma wp造w na napi璚ie strojenia g這wicy. Pytanie st康 , bo jak zauwa篡貫m obliczenia dla dzielnika cz瘰totliwo軼i a faktycznie wpisana w rejestry warto嗆 to w moim przypadku dwie r騜ne rzeczy. W stosunku do oblicze mam sta貫 przesuni璚ie o ok. 22 Mhz(oczywi軼ie r騜nic 10,7 Mhz uwzgl璠niam w swoich obliczeniach)

Nie u篡waj w tytule zwrotu "problem" (regulamin punkt 11.1). Zmie, zanim post trafi do kosza. /c2h5oh/
    zmieni貫m na k這pot czy mo瞠 by ?

0 18
  • #2 12 Lip 2010 12:36
    sp3ots
    Poziom 36  

Witam !
    odp. 1
    Mia貫m podobny problem z TSA6057, ton ten bierze si z jednego z pin闚, nie pami皻am kt鏎y to jest ( na pewno na brzegu uk豉du on si znajduje ). Ja t nog po prostu wyrywa貫m i dodawa貫m ekran bo a s御iedztwie by豉 cewka VFO.

odp. 3
    Jaki rezonator kwarcowy masz przy TSA6057 ?
    Czym sterujesz PLL ( jaki procesor ) ?
    Je郵i procesor, to w jakim programie piszesz ( asm, Bascom itp ) ?

0
  • #3 12 Lip 2010 12:43
    rpal
    Poziom 27  

no fajnie kolego 瞠 doradzi貫 tylko kt鏎a to by豉 noga ? :) Rozumiem 瞠 nale篡 zadba o ekran i podci庵ni璚i wszystkich n鏬 tam gdzie trzeba ? A co z algorytmem strojenia ? W moim przypadku obliczam Fosc wg wzoru Fstacji - 10700 i wpisuje je po kolei do bit闚 b0-b16. (czestotliwo嗆 wyra瘸m w kHz) Niestety aby osi庵n望 poprawne dostrojenie musz bity 16 i 15 zamaskowa logiczn jedynk bez wzgl璠u jak warto嗆 bitow ma obliczony przeze mnie dzielnik czestotliwo軼i. W przeciwnym przypadku otrzymuj na wyj軼iu za wysokie napi璚ie pochodz帷e z kosmosu. No i druga sprawa aby dostroi si do tego wzoru z w豉軼iw stacj musz jeszcze do wyniku oblicze doda cos ko這 22000 ? Co robi 幢e ? Czy wynik oblicze w jakim stopniu zale篡 ad napi璚ia zasilania u mnie 8,5 V? Pocieszaj帷e jest to 瞠 cz瘰totliwo嗆 nie p造wa i raz nastrojona stacja po restarcie ponownie si poprawnie dostraja.
    kwarc mam 4 Mhz a steruj Atmelem program w C bo w ym przypadku manipulacja bitam jest przej篡sta i dziecinnie prosta. W moim przypadku u篡貫m unii kt鏎a ma wewn徠rz pola bitowe wchodz帷e w sk豉d struktury a potem to ju z g鏎ki :) Czyli po kolei sk豉dam bity dla ka盥ego rejestru I2C uwzgl璠niaj帷 oczywi軼ie konieczne prze陰czniki na niekt鏎ych bitach. Phillips mocno to pogmatwa 陰cz帷 dzielnik cz瘰totliwo軼i z bitam steruj帷ym w jednym rejestrze. My郵 tu o bajcie 0 i 2 jednocze郾ie zostawil kompletnie nieu篡wany bajt 3

0
  • #4 12 Lip 2010 13:21
    sp3ots
    Poziom 36  

Pin o kt鏎ym pisa貫m to pin nr 9
    Tam jest wyj軼ie generatora 40KHz.
    Ja pisz ( pisa貫m )program steruj帷y TSA6057 w Bascomie 8051 i AVR
    To jest fragment programu do sterowania TSA6057 ( Bascom AVR )

Code:

I2cstart
    I2cwbyte 196       'dla adresu C4H
    I2cwbyte 3
    I2cwbyte 0
    I2cwbyte Db0
    I2cwbyte Db1
    I2cwbyte 96
    I2cstop

By mo瞠 to Tobie pomo瞠
    Te dwa bity m鎩 program sam oblicza.
    Code:

I2cwbyte Db0
    I2cwbyte Db1

0
  • #5 12 Lip 2010 13:22
    sq6ade
    Poziom 40  

Podejrzewam 瞠 "pisk" dostaje si po linii stroj帷ej generator. Mo磧iwe 瞠 nale瘸這 b璠zie przyjrze si filtrowi napi璚ia stroj帷ego. Czy pisk zmienia si przy r騜nych stanach bitu CP ?

0
  • #6 12 Lip 2010 13:28
    sp3ots
    Poziom 36  

Czy szeregowo z rezonatorem masz pod陰czony trymer ?
    R騜nica oko這 22MHz mo瞠 si bra ze z貫j cz瘰totliwo軼i rezonatora 4MHz, (jaka harmoniczna ) lub wady rezonatora.

0
  • #7 12 Lip 2010 14:21
    rpal
    Poziom 27  

Do rezonatora mam podpi皻y kondensator 15pF natomiast co do napi璚ia varikap闚 to nie mam tam 瘸dnego filtru, mo瞠 to jest problem ? CP nie wp造wa na obecno嗆 pisku.

0
  • #8 12 Lip 2010 16:07
    M. S.
    Poziom 34  

Spr鏏uj zmieni CP z 1 na 0.

0
  • #10 12 Lip 2010 16:29
    rpal
    Poziom 27  

Ten filtr pochodzi z noty a to mam zrobione, spr鏏uje jednak zmieni warto軼i element闚. P鏦i co zawiesz pisanie bo nie b璠 mia w najbli窺zym czasie okazji do sprawdzenia ale chetnie poczytam :)

0
  • #11 12 Lip 2010 16:56
    sp3ots
    Poziom 36  

Zamiast 15pF daj trymer 30pF i zestr鎩 na w豉軼iw cz瘰totliwo嗆.

0
  • #12 15 Lip 2010 21:44
    rpal
    Poziom 27  

W oczekiwaniu na mo磧iwo嗆 praktycznego przerobienia w.w. rad koleg闚 przy okazji zapytam o taki scalak UL1200. Co koledzy my郵 o u篡ciu ko鎍闚ek 7,10 (Arcz) do detekcji prawid這wego dostrojenia si do stacji ? Pomys jest taki aby pod陰czy pod nie wzmaczniacz r騜nicowy a jego wyj軼ie skierowa na przetwornik analogowy-cyfrowy i poprzez sprawdzanie wielko軼i napi璚ia u篡wa tego sygna逝 podczas przeszukiwania zakresu radiowego. Doskonale wiem 瞠 s wyspecjalizowane uk豉dy scalone kt鏎e mog to zrealizowa ale akurat ten scalak (UL1200) darz jakim szczeg鏊nym sentymentem :)

0
  • #13 15 Lip 2010 22:17
    sq6ade
    Poziom 40  

Owszem - niekt鏎e czipsety np. mierz cz瘰totliwo嗆 sygna逝 p.cz. i na tej podstawie dostrajaj heterodyn.
    Na Twoim miejscu jednak zada bym pytanie czy to istotne. W豉軼iwie wszystkie
    profi nadajniki maj stabilne wzorce i nadaj w rastrze.
    Chyba 瞠 chcesz nas逝chiwa pirackich nadajnik闚 na 3 tranzystorach ;)

0
  • #14 15 Lip 2010 23:06
    rpal
    Poziom 27  

Jest to dla mnie istotne. Konstrukcja ma s逝篡 do odbioru zwyk造ch stacji UKF a automatyczne dostrajanie ma na celu wyb鏎 najsilniejszych stacji radiowych. W tym tygodniu i przysz造m jestem "odci皻y" od element闚 wi璚 pozostan mi tylko rozwa瘸nia teoretyczne i przygotowanie PCB. St康 w豉郾ie to pytanie. Poziom sygna逝 podaje pin 13 wi璚 tu nie ma 瘸dnego problemu. Dylemat mam z w豉軼iwym dostrojeniem. W sytuacji kiedy uP b璠zie przeszukiwa pasmo to chyba jedyna mo磧iwo嗆 aby wybra t w豉軼iw cz瘰totliwo嗆. Blok p.cz odpali貫m na p造tce prototypowej i wysz這 wszystko OK, filtr闚 7x7 mam spory zapas :) (211,413) wykopa貫m z pod ziemi :) Wi璚 w zasadzie nie mam ju innego wyboru jak UL1200. Czu這嗆 g這wicy tak瞠 mnie zadowala, ten nieszcz瘰ny TSA6057 sprawia tylko pewien problem. Na marginesie je郵i wzmacniacz r騜nicowy b璠e zasila napi璚iem niesymetrycznym to co si stanie przy przy odwr鏂eniu warto軼i napi耩 na wej軼iach -,+ wzmaczniacza operacyjnego ? Pytam o tak oczywiste sprawy bo ostatni uk豉d analogowy pope軟i貫m ze 20 lat temu :)
    Z piractwem nie chc jednak mie nic wsp鏊nego :) Tu przed stanem wojennym mia貫m za to niezaprzeczalny konflikt z prawem i jako niech耩 mi pozosta豉. W obecnej chwili bawi si jeszcze w to ktokolwiek ?

0
  • #15 15 Lip 2010 23:31
    sq6ade
    Poziom 40  

W takim wypadku 鄉ia這 mo瞠sz zrezygnowa z dostrajania w stylu ARCz.
    Natomiast pomiar napi璚ia DC z dyskryminatora mo瞠 okaza si istotny jako
    廝鏚這 informacji czy na danym "kanale" jest sygna.
    Nast瘼ny krok to korzystanie z medium informacyjnego RDS - tam s istotne wskaz闚ki dla systemu stroj帷ego tuner ,kt鏎e w po陰czeniu z informacjami o kt鏎ych piszemy plus ew info o pilocie stereo daj pole do popisu dla konstruktora "algorytmu wyszukiwawczego" ;)

0
  • #16 15 Lip 2010 23:39
    rpal
    Poziom 27  

No trafnie to kolego uj掖e :) 瞠 na danym kanale w og鏊e cokolwiek jest nadawane. RDS niestety nie ka盥a stacja emituje wi璚 tym w 瘸den spos鏏 nie mog si posi趾owia. Kilka tygodni temu wpadl mi w r璚e odbiornik DAB dos這wnie za grosze niestety modu odbiorczy jest "ma這" katalogowy wi璚 nigdzie do niego dokumentacji nie mog zdoby. Gdyby nie to w og鏊e nie by這by tego postu bo w nim ju wszystko jest a technika analogowa nie by豉by potrzebna.

0
  • Pomocny post
    #17 16 Lip 2010 00:08
    sq6ade
    Poziom 40  

Poprzednio wrzuci貫m linka do tunera Diory gdzie scalak p.cz. pod陰czony by do systemowej szyny I2C z kt鏎ej uP pewnie otrzymywa takie informacje.
    (trza obejrze pdf od tego scalaka)
    Natomiast starsze tunery Diory na SAA1057 nie mia造 takich luxus闚 i mo磧iwe 瞠 to o czym piszesz b璠ziesz mia na tacy podane - ogl康aj帷 schemat takiego tunerka ;)

Polecam podgl康anie "fabryki" - wychodzi na zdrowie ;)

0
  • #18 16 Lip 2010 02:03
    rpal
    Poziom 27  

Ogl康a貫m ten scalak i o ile si doczyta貫m to luksus tam jest :) Jednak nie chce mi si teraz z kolei kupowa kolejnego do kompletu. Ten uk豉d jest w dalszym ci庵u w tzw obrocie koszt ko這 30 PLN jednak skoro mam ju kilka UL1200 po co robi niepotrzebne zapasy. Tym bardziej 瞠 dotar這 do mnie 瞠 przecie w byle Atmelu jest przetwornik ACD i te 8 bit闚 a w zasadzie teoretycznie 10 rozdzielczo嗆 w zupe軟o軼i starczy aby poprawnie przetworzy i zinterpretowa sygna造 podawane na ko鎍闚kach UL1200, ma這 tego wolnych pin闚 starczy aby w ramach kolejnego luksus doda wyciszanie toru p.cz. Zamys jest taki aby g這wic UKF, tor p.cz, strojenie w p皻li PLL oraz RDS obs逝篡 jednym atmega8 i wyprowadzi jako zamkni皻 ca這嗆 po magistrali SPI. Jak widz mo積a to spokojnie na tym uP wykona.

0
  • #19 25 Lip 2010 18:30
    rpal
    Poziom 27  

Pisk znikn掖, PLL stroi si poprawnie. Jak zwykle konstruktor zawini :) Na przysz這嗆 nale篡 zadba o to w kt鏎ym miejscu znajduje si uk豉d PLL-a i poprawnie obliczy bity steruj帷e.

0