Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Która antena bazowa na 2m lepsza?

12 Lip 2010 14:16 6231 4
  • Poziom 8  
    Witam.

Szukałem na forum i nie mogłem na nic trafić.
    Potrzebuję zmienić antenę w domu (obecnie posiadam Antena SIRIO GP-6E 2x5/8&)
    Znalazłem kilka ciekawych modeli. Potrzebuję porady które rozwiązanie będzie lepsze do domu jedno piętrowego. Wysokość domu 6m + 4m maszt na kominie.

1. Jack AK-3/2 antena kolinearna VHF
    http://www.antenna.com.pl/?mode=products&num=1&tpm=47&i=13

2. MA-6000 Lafayette
    http://avantiradio.pl/go/_info/?id=452&idc=25_66_9

3. SKB-C34MJ Sommerkamp
    http://avantiradio.pl/go/_info/?id=511&idc=25_67

4. X-621N Sommerkamp
    http://avantiradio.pl/go/_info/?id=558&idc=25_66

5. X-510N Diamond
    http://avantiradio.pl/go/_info/?id=274&idc=25_66

6. Radmor antena stacjonarna 3282
    http://www.radmor.com.pl/index.php?m_id=175&nr=50&o_g=1〈=pl

Może ktoś doradzi lepsze rozwiązanie lub inne anteny.
    Pozdrawiam Kaban.
  • Poziom 22  
    Ja od siebie napiszę o antenie AK-3/2.
    Posiadam takową od około 3 lat.
    Solidne wykonanie.
    Idealnie zestrojona na środek pasma ( okolice 145.200).
    Mam ją zamontowaną na wysokości około 10m nad gruntem.
    Co do zasięgu to nie mam porównania z innymi antenami.
    Przy mocy 5W bezproblemowo około 100 km.

PS.
    Jeśli ponizej napiszę coś co można uznac za herezje to z góry przepraszam i moderator może wykasować ale...
    Myslę, że anteny z rurek alu są ciut ciut ciut lepsze od tych z włókna.
    Wewnątrz rury z włókna promiennik jest z grubego drutu (2-3 mm) co sprawia "mniejszą powierzchnię odbierającą fale w.cz wzgledem promiennika z rurki alu który to ma większą powierzchnię.
    Są na ten temat podzielone zdania - że nie ma różnicy lub jest na korzyść rurki alu.
  • Poziom 36  
    Żadnej z tych, którą wymieniłeś bym nie wziął (no, może oprócz Radmor 3282 - ale tylko mając wyjątkowo mocny maszt np. kratownicę z odciągami i godząc się na rezygnację z rotora i obracania antenami kierunkowymi i nie w każdym miejscu ani do każdego radiotelefonu !). Z różnych względów - mechanicznych i elektrycznych - to temat na długie pisanie, w dodatku już wiele razy poruszany (także ja pisałem). Masz już antenę, więc dlaczego chcesz zmienić ? Jeżeli oczekujesz większych zasięgów - potrzebna jest antena kierunkowa, zwł. w polaryzacji poziomej (H). Wtedy łączności zagraniczne na 500...1500km (a na 50MHz i dużo dalej) nie będą niczym wyjątkowym (oczywiście nie codziennie i nie w każdym miesiącu). Jeżeli chcesz antenę dookólną (czyli do łączności lokalnych) na więcej pasm niż tylko 144MHz - mogę zaproponować na 144/430MHz Diamond X-200 lub X300 (nie dłuższa ! - nie tylko ja pisałem dlaczego), ew. także podobnej długości na 50/144/430MHz lub 144/430/1296MHz; Mała antena dookólna (np. X50) może być także ponad kierunkową poziomą obracaną na rotorze. Niestety nie są one naprawdę w 100% zwarte dla DC (żyła środkowa kabla jest przez kondensator), ale na szczęście da się to samemu poprawić (pisałem nie raz jak). Nie wiem jak jest naprawdę (producent / dystrybutor często upiększa rzeczywistość - tak jak jest zawyżany zysk w antenach, także Diamond) w Twojej obecnej antenie, ale możliwe że podobnie (tylko nie wiem czy da się poprawić a w tym celu rozebrać bez uszkodzenia). Jeżeli chcesz poczytać więcej o trwałych, bezpiecznych, nie powodujących zakłóceń i nie odbierających zakłóceń instalacjach antenowych oraz sprawach z tym związanymi - część tematów jest polinkowana na forumSEP http://forumsep.pl/viewtopic.php?t=2951, nowszych szukaj przez profil (także na Radiopolsce, ISE.pl, a ostatnio Radioscanner.pl, zaś na Elektrodzie z powodu dużej ilości postów raczej lepiej przez wyszukiwanie zaawansowane). Wiele spraw jest wspólnych i dotyczą zarówno instalacji odbiorczych (np. MATV RTV) jak i radiokomunikacyjnych.
    Najdroższa antena wcale nie będzie optymalna ani najlepsza, po zastąpieniu nią obecnej może nawet być jeszcze gorzej zwł. gdy maszt za mały, przewód byle jaki, złącza nieodpowiednie, inne anteny za blisko, radio ręczne lub samochodowe udaje stacjonarne... Elementy i wykonanie instalacji antenowej muszą być na najwyższym poziomie, wtedy nawet z mniejszą anteną i "tanim radiem" (po dodaniu dodatkowych filtrów pasmowych) da się wiele zdziałać, nie będzie strachu że "burza / wiatr idzie" czy "zaraz sąsiedzi będą się skarżyć o zakłócanie".

PS: Ostatnio "prawie wszystko" jest podrabiane lub "naciągane", stąd i wśród anten jest ryzyko kupna (ładnie opakowanej) podróbki, wersji "dla Biedronki", odrzutów produkcyjnych, czy wreszcie wersji fabrycznie przeznaczonej na inne częstotliwości (zwykle "amerykańskie" czyli 146/440MHz). Było i o tym na Elektrodzie i zapewne nie tylko. To też trzeba brać pod rozwagę.
  • Poziom 19  
    kondensator napisał:
    ew. także podobnej długości na 50/144/430MHz
    Czy na te pasma jest jakaś inna niż diamond v-2000? Zastanawiam się jeszcze czy w ogóle jest sens pchać się na 50MHz (gdzie raczej łączności lokalnych się nie robi) z anteną dookólną. Zwłaszcza, że kierunkowe na to pasmo nie są jakiś koszmarnie wielkie.
  • Poziom 36  
    ElekTrick napisał:
    kondensator napisał:
    ew. także podobnej długości na 50/144/430MHz
    Czy na te pasma jest jakaś inna niż diamond v-2000? Zastanawiam się jeszcze czy w ogóle jest sens pchać się na 50MHz (gdzie raczej łączności lokalnych się nie robi) z anteną dookólną. Zwłaszcza, że kierunkowe na to pasmo nie są jakiś koszmarnie wielkie.
    Właśnie chodzi o to by robić, i pokazać ze pasmo jest używane na całej szerokości (bo stwierdzą że nie potrzeba i zabiorą całkiem lub np. w 75% (takie zakusy są i na 430...440MHz !).
    Co do FM na 6m (było już o tym)... każdy ma własny rozum, SSTV i Packed Radio na początku tez było zabronione, później "na specjalne pozwolenie". zaś jeszcze wcześniej posiadanie odbiornika radiowego (nie mówiąc już o nadajniku...) przez Polaków było karane śmiercią... Publicznie było ogłoszone (w "Świat Radio") że można starać się w UKE o indywidualne zezwolenie na pracę w paśmie 9cm (3.4GHz) dotychczas nieprzyznanym krótkofalowcom w Polsce.

Antena 6m/2m/70cm V2000 ma kilka "klonów" (niekoniecznie rozbieralnych i niekoniecznie dobrych - kiedyś namęczyłem się z klonem X50 aby uzyskać zestrojenie jednocześnie na 2m i 70cm, na szczęście dała się otworzyć a ja mogłem mierzyć szerokopasmowo - cyfrowym wobuloskopem z mostkiem SWR, dziesiątki rozbierań, minimalnych doginań, składań, wyniesień na maszt - z większa anteną i trzema pasmami na raz łatwiej nie będzie...) mają dostrajanie w paśmie 6m regulacją rezonansowej skróconej przeciwwagi, nie jest raczej możliwe w tym układzie takie zestrojenie aby w całym paśmie 6m SWR był <2 (ale na końcu długiego kabla może być OK :) ), nie badałem tej anteny, może dorobienie pełnowymiarowej (od spodu podpórki metalowe !) przeciwwagi (lub kilku) pomoże na 6m (może pod trochę innym katem ?) a jeszcze nie popsuje na 2m i 70cm. Aby w oryginalnym układzie uzyskać najlepsze zestrojenie <51MHz może trzeba przedłużyć oryginalną przeciwwagę.

Wracając do głównego wątku: dalej nie wiemy "co Autor pytania tak naprawdę chce uzyskać" :)