Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czasowy sterownik pompy obiegu wody - projekt.

Radzio M. 12 Lip 2010 16:00 16471 28
 • Czasowy sterownik pompy obiegu wody - projekt.

  Witam wszystkich użytkowników. Dziś zaprezentuję konstrukcję, której na wykonanie poświęciłem 2 ostatnie tygodnie. Pomysł powstał już w styczniu ale z powodu braku czasu, wykonanie urządzenia ciągle odkładałem na potem :). Sterownik ma za zadanie włączać pompę na czas około 5-7 minut i wyłączać na czas 15-17 min. Oczywiście dobrałem tak wartości elementów żeby w razie czego można było zwiększyć lub zmniejszyć poszczególne czasy.

  Założenia:
  - Sterownik analogowy
  - Regulacja czasów włączenia i wyłączenia
  - Czas wyłączenia większy niż czas włączenia
  - Tani koszt

  Schemat układu:
  Czasowy sterownik pompy obiegu wody - projekt.

  Opis działania układu:
  Napięcie sieciowe podane na uzwojenie pierwotne transformatora (u mnie TS6/63) zostaje zmniejszone do wartości skutecznej około 12V. Diody prostownicze D1, D2, D3, D4 to mostek Graetza, w którym następuje pełnookresowe prostowanie prądu i spadek napięcia zasilającego wynikający z polaryzacji złącz p-n diod. Układ scalony 7809 stabilizuje napięcie do wartości 9V, kondensatory C1, C2, C3, C4 służą do filtracji napięcia. Rezystor R1 ogranicza prąd diody LED1, która informuje nas o włączonym sterowniku. Głównym elementem sterownika jest układ scalony NE555 (timer). Można zauważyć, że w tym projekcie jest przystosowany do pracy astabilnej. Kondensatory C6, C10 są ładowane przez rezystory R4, R2, P1, P2, więc czas wyłączenia w tym przypadku będzie zależny od wartości obydwu rezystorów nastawnych. Kiedy napięcie na kondensatorze osiągnie wartość 2/3 napięcia zasilającego (w tym przypadku 6V) to zacznie się proces rozładowania przez R2 i P2, będzie trwać do momentu gdy napięcie na kondensatorze osiągnie wartość 1/3 napięcia zasilającego (3V), ponieważ nóżka 2 NE555 jest zwarta z 6 nóżką.
  Wykres prądu w czasie na nóżce 3 ( wyjście ) wygląda tak:
  Czasowy sterownik pompy obiegu wody - projekt.
  Elementy R5, D5, R6, Q1 pełnią funkcję negatora (w założeniach dłuższym czasem jest czas wyłączenia), którego przebieg wyjścia wygląda następująco:
  Czasowy sterownik pompy obiegu wody - projekt.
  Wartość rezystora R7 ustala wartość prądu bazy tranzystora Q2. R8 ogranicza prąd diody LED2, która informuje nas o włączonej pompie. D6 jest podłączona zaporowo do cewki przekaźnika, w celu utrzymania ciągłości prądu cewki i zabezpieczenia przed pojawieniem sie wysokiego napięcia.

  Zdjęcia:
  Czasowy sterownik pompy obiegu wody - projekt. Czasowy sterownik pompy obiegu wody - projekt. Czasowy sterownik pompy obiegu wody - projekt. Czasowy sterownik pompy obiegu wody - projekt. Czasowy sterownik pompy obiegu wody - projekt.Czasowy sterownik pompy obiegu wody - projekt. Czasowy sterownik pompy obiegu wody - projekt. Czasowy sterownik pompy obiegu wody - projekt. Czasowy sterownik pompy obiegu wody - projekt. Czasowy sterownik pompy obiegu wody - projekt.

  Wykonanie:
  Płytka pcb została wykonana metodą termotransferu, dodatkowo cynowana. Najmniejszy otwór 0,8mm, największy 3mm.
  Użyłem dość starych kondensatorów 90r. :), nie mają już pewnie takich wartości jak od nowości :P. Gniazdo sieciowe z odysku, prawie jak większość elementów. Opis (front panel) został zaprojektowany w Autocad R14 :
  Czasowy sterownik pompy obiegu wody - projekt.
  Płytka pcb zaprojektowana w eagle. Nie umieszczę pliku z płytką, ponieważ użyłem starych elementów, które mogą być już nie dostępne. W razie czego służę pomocą do zaprojektowania płytki. Sterownik działa zgodnie z założeniami :)

  Pozdrawiam.

  Schemat w .pdf:

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  Radzio M.
  Poziom 33  
  Offline 
  Specjalizuje się w: automatyka przemysłowa, programowanie plc hmi, projektowanie sterowania maszyn
  Radzio M. napisał 2184 postów o ocenie 386, pomógł 216 razy. Mieszka w mieście Nisko. Jest z nami od 2009 roku.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • #3
  kamilsos
  Poziom 13  
  Dlaczego zastosowane zostały tak duże kondensatory? Czy było to konieczne?
 • #4
  michalm
  Poziom 11  
  Z tego co widze to jest to odpowiednio zmodyfikowany projekt generatora PWM. Kodensatory muszą być tu duże, żeby wygenerować odpowiednio długie czasy przełączeń. Równie dobrze można by spróbować dać potencjometry o większym oporze
 • Computer ControlsComputer Controls
 • #5
  Radzio M.
  Poziom 33  
  arturavs napisał:
  Czy modulacja czasu pracy pompy wpłynie na instalację ? Jeżeli tak , to w jaki sposób? Oszczędności paliwa? Szybsze nagrzewanie wody w instalacji?

  Co do nagrzewania to nie ma raczej nic wspólnego. Celem jest to aby w zimie woda nie zamarzła w rurkach pcv, ponieważ są puszczone poddaszem, nie w murze.
  kamilsos napisał:
  Dlaczego zastosowane zostały tak duże kondensatory? Czy było to konieczne?

  Stała czasowa równa jest iloczynowi rezystancji i pojemności ( jednostki SI), potencjometry które miałem mają 47k więc użyłem owych kondensatorów.
  Pozdrawiam :)
 • #6
  guuciek
  Poziom 14  
  Tak , są one konieczne takie duże ponieważ to na ich podstawie oraz dzielników napięcia określany jest czas włączenia / wyłączenia się układu .
  Polecam zajrzeć do noty lub jednego z tysięcy schematów wraz z opisami jakie są dostępne w sieci (ne555 generator astabilny - pierwszy pdf jaki wyrzuci google) .

  Jeśli chodzi o mnie to jednak użyłbym większych potencjometrów zamiast takich kondensatorów. Wychodzi mniejszy układ i pewnie tańszy .

  Pozdrawiam


  Oczywiście jeśli leżą po szafach jakieś niewykorzystane części to nawet wypadało by je wykorzystać :D , ale jeśli się takich nie ma to lepiej wsadzić większe potencjometry i mniejsze kondy .
 • #7
  Radzio M.
  Poziom 33  
  guuciek napisał:


  Jeśli chodzi o mnie to jednak użyłbym większych potencjometrów zamiast takich kondensatorów. Wychodzi mniejszy układ i pewnie tańszy .

  Pozdrawiam


  Te 20 letnie kondensatory aż się prosiły żeby je gdzieś wcisnąć :) ,ale oczywiście tu ma kolega racje, ja ciąłem koszty :P
 • #8
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #9
  androot
  VIP Zasłużony dla elektroda
  Pierwszy błąd jaki zauważyłem to stabilizator. W jakim celu?
  NE555 jest tak zaprojektowany, że zmiana napięcia zasilania nie ma wpływu na częstotliwość pracy.

  :arrow: qba_rozpruwacz nie zaniżaj poziomu.
  Widziałem duuuużo płytek na Elektrodzie, które wyglądały niemal "profesjonalnie". Ta na pewno się do nich nie zalicza. Otwory nietrafione w pad (pewnie wiercone przed naniesieniem ścieżek). Już sama jakość laminatu pozostawia wiele do życzenia.
 • #10
  mariansq
  Poziom 15  
  Pogratulować prostoty wykonania - dobra elektronika.
  Cieszy mnie fakt , ze do tak prostego zadania kolega nie użył żadnego AVR-ka, które ostatnimi czasy wykorzystywane sa naprawdę do banalnych rzeczy.

  Co do wykonania - myślę że to kwestia gustu i zdolności manualnych - jak umiesz tak zrobisz. Ważne , że urządzenie działa i spełnia oczekiwania swojego konstruktora.

  Apropo stabilizatora - jego obecność nie przeszkadza co najwyżej podraża o 1,50 PLN wraz z kondensatorami układ. Układ nie jest seryjnie produkowany wiec obecność tych elementów jak dla mnie nie ma żadnego niekorzystnego wpływu choćby z tytułu kosztów:-) wytwarzania.

  Ale najbardziej jestem zadowolony z braku AVR'a:)

  Pozdrawiam
 • #11
  bobo
  Poziom 29  
  Jeżeli kolega stosuje gniazdo z bolcem zerujacym to wypada to "zero" podać od źródła. Czołówka jakoś marnie, nie za bardzo przemyślana. 1- nie lepiej było zamiast time "OFF" , napisać "PAUSE"; 2- nie bardzo daje wiare że, skala potencjometrów jest liniowa; 3- fatalnie umieszczone diody "ON" , "POWER"; 4- opis gniazda sieciowego ...lepiej nie pisać.
  Ten cały układ można było kapitalnie rozwiazać na kostce 556, nie potrzeba wtedy kitować urządzenia starociami które i tak diabli wezmą po czasie, oszczędzanie na kondesatorach po 2zł było dobre 25 lat temu. Co do płytki, jest jaka jest ale jeszcze kolega musi dużo popracować nad projektowaniem i zasadami projektowania, o rysowaniu schematów nie wspomne.
  Pozdrówka
 • #12
  Maticool
  Poziom 20  
  Ja też przyczepię się do płytki - dużo tam "wolnej" powierzchni. Na Twoim miejscu zamalowałbym przed trawieniem te puste obszary. Wówczas szybciej się wytrawia i mniej się marnuje wytrawiacza (tzn. można go użyć więcej razy).

  Pomijając to, ścieżki wyglądają na podtrawione - zarówno z brzegów (nierówne krawędzie), jak i z góry (dziurki - przynajmniej tak to wygląda na tych zdjęciach). Pomijając estetykę (nikt tego przecież nie musi oglądać), takie wady mogą okazać się bardzo niebezpieczne w ścieżkach które przewodzą duże prądy (obwód pompy). Dobrze, że Kolega pocynował całość :)
 • #13
  krystian08
  Poziom 16  
  mariansq napisał:

  Ale najbardziej jestem zadowolony z braku AVR'a:)
  Pozdrawiam


  Zastosowanie AVR daje dużo korzyści. Raz wykonany układ może służyć do różnych celów, wystarczy modyfikacja programu. Nie wspomnę nawet o ile zmniejszyłoby to gabaryty (brak kondensatorów itd.)
  Konstrukcja prosta, zastanawia mnie tylko obecność tak dużych kondensatorów (można było je zmniejszyć kosztem zwiększenia rezystancji) i 6W transformatora (po co aż tyle?). Poza tym zbędny jest stabilizator jeśli napięcie po wyprostowaniu nie przekracza 15V. No ale z drugiej strony, dobrze że wykorzystałeś te starocie zamiast je wyrzucać.
 • #14
  januszc
  Poziom 15  
  Sterowanie pompa cyrkulacyjną CWU jest skomplikowaną czynnością nie ze względu na skomplikowanie sterownika a wykluczające się wymagania: woda gorąca od razu i oszczędność ciepła. W proponowanym urządzeniu spełniony jest jeden ważny aspekt : woda nie może zamarznąć w zimie w rurach które biegną w nieogrzewanym pomieszczeniu. Innych zalet trudno się dopatrzeć. Woda jest chłodzona przez cyrkulację w czasie gdy się z niej nie korzysta, np w nocy w lecie.
  Ja jestem zwolennikiem układu który kiedyś był proponowany na elektrodzie.
  Cyrulację uruchamia się krótkim odkręceniem kranu i zakręceniem co powoduje skok temperatury na rurze cyrkulacji i załączenie na kilka minut pompy. Po ok 0,5-1 min mamy już ciepłą wodę bez jej niepotrzebnego spuszczania.
 • #15
  pawelo220v
  Poziom 12  
  Witam ,temat jest bardzo ciekawy co do sterowania.
  Ja w swoim układzie zastosowałem czujnik przepływu łopatkowy który pod wpływem odkręcenia kranu jak pisał przedmówca włacza czujnik a ten z kolei automat schodowy, na 1.5 min. wg. mnie to jest bardzo dobre rozwiązanie o bez strat kiedy to pompa nie musi działac a woda szybko stygnie w rurach.
 • #16
  elmo25
  Poziom 10  
  Ja w domu do tego celu zastosowałem automat schodowy skręcony na minimalny czas (ok 2 min) i przycisk dzwonkowy z podświetleniem.
  Działa w ten sposób że klikam przycisk kiedy potrzebna jest ciepła woda a podświetlenie przycisku sygnalizuje pracę pompki cyrkulacji.

  Moim zdaniem jest to wystarczające. Natomiast praca pompki co 15 min jest stratą energii elektrycznej i cieplnej.
 • #17
  Ibuprom
  Poziom 25  
  Projekt sam w sobie jest ok, niemniej jednak zastosowanie - no cóż, nie wiem do czego w C.O. można by tego użyć. Sterowanie czasowe (niezależnie od warunków jakie panują w instalacji) jest po prostu nieekonomiczne. Gdy źródło ciepła ma mało energii to go tylko wychłodzimy i w zasadzie nie będzie czuć różnicy na odbiornikach, gdy zaś będzie miało dużo energii wówczas jej nie wykorzystamy. Myślę że lepszy byłby zwykły komparator z 2 diodami jako czujnikami rozmieszczonymi w odp. miejscach, a co za tym idzie włączanie pompki tylko wówczas gdy jest to konieczne. Przy okazji nieco przyoszczędzimy na prądzie....
 • #18
  Rzizel89
  Poziom 9  
  Jak dla mnie to pomysł jest całkiem dobry. Układ ten dobrze nadawałby się do dmuchawy w piecu. Można nastawić czas przedmuchu i wyłączenia.
 • #19
  harnasx
  Poziom 22  
  koledzy CZYTAJCIE co pisze autor tematu! zaoszczedzi to Waszych miernych komentarzy i zapytań! Układ ma zapobiegać zamarznieciu wody w rurkach - wiec raczej nie na miejscu są wywody o wyższości "patentu" z chwilowym odkręceniem kurka czy też przyciskiem z lampką .
 • #20
  walek33
  Poziom 28  
  harnasx napisał:
  Układ ma zapobiegać zamarznieciu wody w rurkach - wiec raczej nie na miejscu są wywody o wyższości "patentu" z chwilowym odkręceniem kurka czy też przyciskiem z lampką .


  A moim zdaniem rozwiązania alternatywne też są w cenie. Być może autor wybierze inne, bardziej odpowiednie dla siebie rozwiązanie, o którym wcześniej np. nie pomyślał? W ramach dyskusji proponowałbym rozpatrzenie ocieplenia rur. Pozwoli uniknąć budowy dodatkowych urządzeń i da wymierne korzyści w postaci mniejszego zużycia energii. :D
 • #21
  excray
  Poziom 39  
  Po co jest D5 na schemacie? Po co na wyjściu masz 2 tranzystory? Nie mogłeś podłączyć przekaźnika bezpośrednio pod pierwszy tranzystor BC337 i tylko zamienić miejscami wyprowadzenia na przekaźniku PK-1 z PK-3?
 • #22
  Radzio M.
  Poziom 33  
  excray napisał:
  Po co jest D5 na schemacie? Po co na wyjściu masz 2 tranzystory? Nie mogłeś podłączyć przekaźnika bezpośrednio pod pierwszy tranzystor BC337 i tylko zamienić miejscami wyprowadzenia na przekaźniku PK-1 z PK-3?

  W takim przypadku gdyby uszkodził się sterownik, pompa będzie cały czas załączona.
  Pozdrawiam.
 • #23
  adass
  Poziom 25  
  Czy sterownik może działać jako opóźniacz? tzn. po pierwszym podaniu napięcia zasilania 230V przekaźnik włączy się dopiero po 1min-15min (regulowany czas opóźnienia).
 • #24
  Radzio M.
  Poziom 33  
  adass napisał:
  Czy sterownik może działać jako opóźniacz? tzn. po pierwszym podaniu napięcia zasilania 230V przekaźnik włączy się dopiero po 1min-15min (regulowany czas opóźnienia).

  Tak. Można to zobaczyć na wykresie.
 • #25
  faster99
  Poziom 13  
  Chciałbym sobie zrobić takie coś, tyle że chciałbym wydłużyć czasy. Wyłączone do 25-30min, załączone do 10-15min. Jakie wartości muszą mieć P1 i P2. Czy tylko od nich jest to zależne. Czy mogę zastosować transformator TS4/49, taki tylko mam, a nie chce kupować nowego, chce ten do czegoś wykorzystać.
 • #26
  Radzio M.
  Poziom 33  
  Można użyć ale trzeba zrobić układ ograniczający napięcie do 12V. Czasy są proporcjonalne do stałej czasowej R*C, możesz zastosować potencjometry o większych wartościach.
  Pozdrawiam.
 • #27
  faster99
  Poziom 13  
  Jaki jest prąd pobierany przez układ???
 • #28
  Radzio M.
  Poziom 33  
  Dokładnie nie wiem bo nie mierzyłem, ale w okolicach kilku dziesiątek mA.
 • #29
  adass
  Poziom 25  
  Jakim programem był rysowany schemat ?. Wydrapałem rysikiem czerwone linie i płytka gotowa (bez trawienia). :D Jak zmodyfikować układ tak żeby po zwłoce czasowej przekaźnik chwycił i trzymał cały czas. Przez zwarcie styku przekaźnika podtrzyma się sam i jest ok ale jak zrobić bez wykorzystania styku przekaźnika. Czasowy sterownik pompy obiegu wody - projekt.