Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Samsung CK-5312W lub CX-5312W za niskie napięcia z przetworn

Grucus 12 Jul 2010 16:01 2546 23
  • #1
    Grucus
    Level 12  
    Witam,
    Mam problem z odbiornikiem jak w temacie.

    Odnośnie trudności z określeniem modelu:
    Na papierowej nalepce był podany model CK-... po jej zerwaniu okazało się że pod spodem, na tabliczce znamionowej jest oznaczenie CX-... Poza tym na tabliczce znamionowej: Made in Korea, obok naklejka: Producent H.U.S.P.I. Elektronix Bydgoszcz, chassis P-88MT, i bądz tu człowieku mądry...

    Opis usterki:
    Telewizor włącza się, po nagrzaniu pojawia się bardzo zniekształcony obraz: ma kształt czworoboku o bokach krzywoliniowych, jest zwężony w pionie do ok 75% wysokości ekranu i zwężony w poziomie do ok. 30% szerokości ekranu, środek przesunięty nieco w dół.
    Pomyślałem że to problem z odchylaniem lub zasilaniem, zacząłem od pomiarów tego drugiego. Napięcia wychodzące z przetwornicy okazały się zaniżone, 125V -> 96,4V, 20V->14,3V, po około 20-30 sekundach przetwornica zaczyna piszczeć i napięcia na wyjściu spadają jeszcze trochę, odpowiednio do 84,6V i 12,2V, obraz nieznacznie zmienia kształt (jeszcze się zmniejsza).
    Schemat przetwornicy: Link usunięty - https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1001052.html [@m]
    Skoro względna zmiana obu napięć wychodzących z przetwornicy jest podobna, pomyślałem że problem nie leży w obciążeniu, a sterowaniu przetwornicy, czyli po stronie pierwotnej transformatora impulsowego, chyba że się mylę? proszę mnie poprawić, wyjaśnić...
    Wykonałem następne pomiary.
    Napięcie na kondensatorze filtrującym zaraz za mostkiem na wejściu do przetwornicy: 301V stałe i 4V zmienne czyli chyba ok.
    Napięcia na nóżkach układu TDA4601:
    Nr pinu |na schemacie | jest
    1 | 4,2V | 4,27V
    2 | 0,2V | 0,05V
    3 | 2,1V | 2,46V
    4 | 2,3V | 2,27V
    5 | 7,2V | 7,41V
    6 | 0 | 0
    7 | 1,8V | 2,18V stałe i 1,53V zmienne
    8 | 1,9V | 2,24V stałe i 3,12V zmienne
    9 | 15V | 15,8V stałe i 0,25V zmienne

    Skoro napięcie na 2 nóżce jest zaniżone, a jest to wejście do scalaka wydawało mi się że problemem jest kondensator 810 8,2nF/400V, który może się przebijać i zwierać to napięcie do masy, z braku odpowiedniego wstawiłem 2 szeregowo połączone 22nF/400V, niestety to nie pomogło, wymieniłem elektrolity 811, 812 i 813 na nowe, to także nie pomogło, nie wykonywałem żadnych nowych pomiarów, ale kształt obrazu się nie zmienił, więc chyba nie muszę...
    Proszę o jakąś pomoc, kogoś doświadczonego, żebym nie musiał wymienić połowy tej paskudnej przetwornicy :(
  • #2
    wojtek.serv
    Level 17  
    Na podstawie tego opisu (zmniejszony raster, krzywe linie) obstawiałbym zwarte zwoje w cewkach odchylających.
  • #3
    Grucus
    Level 12  
    Oba napięcia z przetwornicy są zaniżone o mniej więcej tyle samo (w procentach), i do tego żeby równocześnie padły cewki odchyalnia w pionie i poziomie, nadal nie wydaje mi się aby to był problem cewek odchylających, a zasilania.
    Czy mogę go uruchomić po odłączeniu cewek odchylających? I na jak długo zanim uszkodzę luminofor na środku ekranu? Oczywiście w celu sprawdzenia czy wtedy napięcia z przetwornicy będą ok... Właściwie co i jak dalej sprawdzić / zmierzyć?
  • #5
    Grucus
    Level 12  
    Wyniku pomiaru napięć po odłączeniu cewek odchylających:
    125V -> 127V
    20V -> 18,4V

    To dlatego że bez obciążenia? Czy rzeczywiście zwarcie cewek odchylających?
    Jeśli to drugie, to co można zrobić, bo mnie zawsze się wydawało że odchylanie,
    mimo iż na pierwszy rzut oka nie wygląda, jest integralną częścią kineskopu.
    Można jeszcze jakoś ten TV naprawić? Warto? Często zdarzają się takie
    uszkodzenia? Bo ja jeszcze nie spotkałem, ale też w temacie nie siedzę...
  • #6
    radekrpisz
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Zdarzają się, zdejmij cewy i obejrzyj. W prawie 100% przypadków widać uszkodzenie gołym okiem.
  • #7
    Grucus
    Level 12  
    radekrpisz wrote:
    Zdarzają się, zdejmij cewy i obejrzyj. W prawie 100% przypadków widać uszkodzenie gołym okiem.

    Ha, łatwo powiedzieć, do tego trzeba zdjąć wszystko z szyjki kineskopu, obawiam się że jak zdejmę te pierścienie do regulacji zbieżności(?) to już tego nie poskładam tak jak było... To chyba nie na moje siły , przecież w dziale dla początkujących założyłem, to może 5 OTV jaki próbuję wskrzesić, tak więc moje doświadczenie jest prawie zerowe.
  • #8
    radekrpisz
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Jak pierścienie się nie rozsypią ze starości to możesz założyć tak jak były. Tak czy inaczej, jak nie rozbierzesz to i tak Tv czeka wizyta u .... lub utylizacja.
  • #9
    Grucus
    Level 12  
    Dobra, namówiłeś mnie :) Zanim tam włożę jakikolwiek śrubokręt, co tam może być naładowane / naelektryzowane?, jak rozładować? Nie chciałbym jakiegoś niemiłego strzału dostać... Elementy na płycie głównej, 2-3 minuty po wyłączeniu, wydają się być rozładowane (sprawdziłem miernikiem kilkanaście losowych kondensatorów), nie sprawdzałem w układzie WN bo nie mam czym ani pojęcia jak (na co dzień nie mam styczności z takimi napięciami).

    A oprócz tego, że początkujący elektronik to jeszcze poeta specjalizujący się w wierszu białym? :D
    Bądź tak dobry i nie klikaj Enter w połowie zdań. Tekst zrobi ze sobą sam to, co potrzebuje. [@m]

    Zgodnie z życzeniem poprawiłem... W oknie edycji jakoś mi lepiej wyglądało tak jak było.
  • #10
    mirex
    Level 43  
    W tym problem, że na 90% się rozsypią, zwłaszcza komuś, kto jeszcze tego nie robił. No i skąd weźmie cewki?
    Moja propozycja - załatw sobie najpierw cewki i pierścienie, a potem bierz się za rozbieranie. Zresztą mając cewki możesz podłączyć je bez zakładania na kineskop i sprawdzić jak zachowuje się wtedy przetwornica.
    Choć to raczej na pewno cewki są przyczyną, to zawsze pozostaje margines na niespodzianki.
  • #11
    Grucus
    Level 12  
    Piszczało, trzeszczało i strzelało, ale po kilku minutach walk udało się zdeasemblować to. Pierścienie wcale się nie rozsypały, co więcej udało mi się zdjąć tak, że chyba nawet nie poprzestawiałem ich względem siebie i plastikowego korpusu, który je trzyma. Po zdjęciu cewek okazało się że... mieliście rację. Jedna z cewek ma zespawane z 10-15 uzwojeń, całość obklejona śniedzią, właściwie to tyle jej, że aż do szyjki kineskopu się przykleiła.
    I tu dochodzimy do podstawowego problemu: No i skąd wezmę cewki? ;p Co do oznaczenia to spod kurzu udało mi się odczytać "AT", później ten kurz udało mi się już tylko bardziej rozetrzeć i nic nie można odczytać. Model kineskopu to "A51EBD60X", numer seryjny, jeśli ma to jakieś znaczenie, to "008126". Jak podpowiadają inni userzy elki są to cewki "AT6030/61", choć oba posty wyglądają jak swoje kopie...
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic330226.html <- post norka_90, chyba 13 od góry
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1438938.html#7066496
    Kogo i gdzie pytać? giełda Katowice? giełda Breslau? (na moje oko to tu mają tylko porno, pirackie gry i drechokomórki, ale może jakiś pan Kazio sprzedaje też cewki spod lady...), Generalnie gdziekolwiek we Wrocławiu?
  • #12
    wojtek.serv
    Level 17  
    Cewek należy obecnie szukać na przysłowiowym śmietniku, ważne aby pochodziły z podobnego kineskopu i miały zbliżone rezystancje uzwojeń. Jeszcze jedna ważna sprawa, uzwojenia uszkadzają się zazwyczaj w miejscu styku z gumowymi klinami, które po latach twardnieją i "drą" emalię, dobrze byłoby wymienić i te kliny.
  • #13
    LeDy
    Level 43  
    wojtek.serv wrote:
    Jeszcze jedna ważna sprawa, uzwojenia uszkadzają się zazwyczaj w miejscu styku z gumowymi klinami, które po latach twardnieją i "drą" emalię, dobrze byłoby wymienić i te kliny.

    Chyba pierwszy o tym napisałem w kwietniu 2007r. Nie wina wszystkich tylko jednego, tego " od strony Hota". Wystarczy go obciąć aby nie dotykał cewek..
  • #14
    Grucus
    Level 12  
    Dokładnie jak piszecie, uszkodzenie nastąpiło dokładnie w miejscu gdzie cewki opierają się o gumowy klin, dokładnie tylko przy jednym klinie. Patrząc na kineskop od tyłu, przy normalnej pozycji telewizora, ten klin jest po lewej od szyjki. Obok tego klina jest przyklejony do kineskopu plastikowy biały pasek(?) Nie wiem co to, ktoś może mi napisać co to i do czego służy? Jakiś gadget do rozładowania ładunków po wyłączeniu? Ostatnie pytanie: co to hot? Bo na schemacie to tak chyba oznacza się stronę gorącą (sieciową) zasilacza... Jakoś nie widzę związku z kineskopem, poza tym że właśnie po tej stronie telewizora jest na płycie przetwornica zasilająca i układ WN. Właściwie wtedy do przetwornicy najbliżej miałby dolny klin, ale jego nie ma i chyba nigdy nie było, bo nie ma śladów po kleju. Kliny są tylko na lewo od szyjki, na prawo i u góry pod zaciskiem anodowym. Jeśli wytnę ten klin to zostaną 2, czy, jeśli jakimś cudem dostanę te cewki, będą one odpowiednio stabilnie mechanicznie siedzieć na kineskopie?
  • #15
    LeDy
    Level 43  
    Hot to tranzystor odchylania linii, poziomego i nie ma to nic wspólnego z gorącą stroną przetwornicy.
  • #16
    mirex
    Level 43  
    Quote:
    Obok tego klina jest przyklejony do kineskopu plastikowy biały pasek(?) Nie wiem co to, ktoś może mi napisać co to i do czego służy? Jakiś gadget do rozładowania ładunków po wyłączeniu?


    Zapewne dodatkowy magnes korekcyjny do czystości/zbieżności kolorów. Co prawda nie pamiętam ich w starych TV, ale mogły być.

    Quote:
    Jeśli wytnę ten klin to zostaną 2, czy, jeśli jakimś cudem dostanę te cewki, będą one odpowiednio stabilnie mechanicznie siedzieć na kineskopie?


    Po to są trzy, aby cewki stabilnie siedziały na szyjce.
    Nie zrozumiałeś co napisał LeDy - uciąć końcówkę, która wchodzi głęboko i dotyka uzwojeń, zostawić tylko tyle, aby korpus był podtrzymywany.

    wojtek.serv wrote:
    Cewek należy obecnie szukać na przysłowiowym śmietniku, ważne aby pochodziły z podobnego kineskopu i miały zbliżone rezystancje uzwojeń.

    Nie do końca prawda. Muszą spełniać jeszcze parę innych warunków. Może się okazać, że po założeniu jakichkolwiek "podobnych" nie da się uzyskać odpowiedniej zbieżności lub czystości kolorów, lub jednego i drugiego. Mimo usilnych starań z regulacją położenia cewek i magnesów. Ale będzie oczywiście działać. Może się też okazać, że pomimo podobieństwa "na oko", profil ich jest taki, że nie da się dobrze osadzić na szyjce.

    Uzupełnienie wyjaśnienia na temat HOTa:
    - jest to skrót od Horizontal Output Transistor, tłumaczyć chyba nie trzeba.
  • #17
    wojtek.serv
    Level 17  
    Oczywiście zgadzam się z kol. mirex-em iż często mimo podobieństwa cewki niezbyt pasują i nie można ustawić prawidłowego obrazu. Ideałem byłoby zdemontowanie cewek z identycznego kineskopu, ale pomarzyć dobra rzecz. Chciałem tylko podać wstępne wytyczne co do poszukiwań. Niestety nie bardzo z góry można ocenić przydatność, pozostają przymiarki i eksperymenty.
  • #18
    Grucus
    Level 12  
    mirex wrote:
    Zapewne dodatkowy magnes korekcyjny do czystości/zbieżności kolorów. Co prawda nie pamiętam ich w starych TV, ale mogły być.

    No wygląda to tak (biały pasek z niebieskim na końcu):
    Samsung CK-5312W lub CX-5312W za niskie napięcia z przetworn

    mirex wrote:
    Po to są trzy, aby cewki stabilnie siedziały na szyjce.
    Nie zrozumiałeś co napisał LeDy - uciąć końcówkę, która wchodzi głęboko i dotyka uzwojeń, zostawić tylko tyle, aby korpus był podtrzymywany.

    Jak stabilny jest kwadratowy stół, który nie ma jednej nogi? Bo właśnie taką stabilność zapewnia to rozmieszczenie gumowych klinów, jeszcze jakby na wierzchołkach trójąta równobocznego, chyba że to celowe, dla jakiejś dylatacji czy innej możliwości niezależnej pracy mechanicznej korpusu cewek i kineskopu. Zrozumiałem co napisał LeDy zaraz po tym jak napisałem poprzedni post, tylko akurat iPlus mi umarł i nie mogłem poprawić.

    mirex wrote:
    Uzupełnienie wyjaśnienia na temat HOTa:
    - jest to skrót od Horizontal Output Transistor, tłumaczyć chyba nie trzeba.

    To tłumaczenie wiele tłumaczy, tłumaczyć więcej nie trzeba, chyba...
  • #19
    wojtek.serv
    Level 17  
    Aby uzyskać prawidłową czystość/zbieżność niezbędna jest możliwość przemieszczania zespołu odchylającego poosiowo, góra-dół oraz prawo-lewo. Klinami blokujemy zespół w optymalnym położeniu.
  • #20
    LeDy
    Level 43  
    wojtek.serv wrote:
    Aby uzyskać prawidłową czystość/zbieżność niezbędna jest możliwość przemieszczania zespołu odchylającego poosiowo, góra-dół oraz prawo-lewo.

    Tu mam wątpliwości. Najpierw ustawiamy czystość i do tego potrzeba to co napisałeś. To poosiowo to dla mnie przód- tył. Potem cewek nie ruszamy.
    Jeszcze trzeba wyłączyć działa. Trzeba do tego i wiedzy i przyrządu.
  • #21
    mirex
    Level 43  
    LeDy, opuść cewki w dół albo podnieś do góry i zobacz co stanie się z obrazem. Przestaw w prawo lub w lewo. Nie tylko czystość jest ważna na początkowym etapie, ale i krzywizny i położenie ogólne obrazu. I nie zawsze jedno z drugim chodzi w parze.
    Owszem, potem też cewki ruszamy jeśli potrzebny kompromis między czystością a zbieżnością. A potrzebny bywa.
    Teoria prawi, że powinny być centrycznie w stosunku do osi wzdłużnej szyjki kineskopu. Gdyby nie .....
    A działa po co wyłączać? ;) Czarna magia prawie w tych słowach. Jakby generatorów sygnału nie było w necie. Kto chce to znajdzie.
  • #22
    wojtek.serv
    Level 17  
    Być może niezbyt precyzyjnie się wyraziłem. Oczywiście poosiowo to przód-tył. Po zablokowaniu opaski cewki są w pewnej odległości od stożka kineskopu, a zatem możliwe, a czasami konieczne są drobne przemieszczenia frontu cewek względem stożka. Ale może nie mieszajmy koledze zanadto w głowie, na razie jego problem polega na zdobyciu względnie "podchodzących" cewek. O resztę będzie się martwił później.
  • #23
    Grucus
    Level 12  
    Wyobraźcie sobie że jestem w stanie wyobrazić sobie geometrię działania układu odchylnia, z regulacjami gorzej. Najpierw to może spróbuje jakieś cewki załatwić, jak ktoś słusznie zauważył. Później będę pytał o regulację... Na razie odstawiam temat w zapomnienie i spróbuję o nie popytać tu i tam, jeśli załatwię cewki, odświeżę, jeśli nie, będę myślał co dalej...
  • #24
    LeDy
    Level 43  
    mirex wrote:
    potem też cewki ruszamy jeśli potrzebny kompromis między czystością a zbieżnością. A potrzebny bywa.
    Jak bywa to tak.