Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mieszkanie 60 m2 - ogrzewanie na prąd, co wybrać?

SzokalML 21 Gru 2010 13:38 25688 42
    SzokalML
    Poziom 36  
    Bojler na gaz? Czy to opłaty łączne - za prąd i elektrykę?
    am44
    Poziom 21  
    Bojler w sezonie grzewczym podłączony jest do CO. Jest to opłata za gaz.
    SzokalML
    Poziom 36  
    Dziękuję za informację.

Niektórzy twierdzą że wentylatory w piecach dynamicznych trochę hałasują i może to przeszkadzać np. we śnie.
    Pewnie zależy to od modelu. W moich wentylator można usłyszeć tylko jak się przyłoży ucho do pieca, albo dookoła panuje idealna cisza, a i tak dalej jest to ledwo słyszalne.

Zastanawiam się nad zrobieniem podwieszanego sufitu z profili + G-K (obniżenie z 3,75m do 2,80m). Czy wtedy koszty ogrzewania zmniejszą się właśnie o tą kubaturę (czyli 25%) - czy coś więcej?

Z drugiej strony, trochę żal byłoby przyjemnego chłodu w lecie :) Kiepska wysokość - na anstresolę za mało, a do zwykłego mieszkania - za dużo ;)
    am44
    Poziom 21  
    Sufit podwieszany w tym mieszkaniu jest zupełnie bez sensu. Temperatura w odciętej przestrzeni będzie taka sama, jak w reszcie pokoju. Tracimy powietrze "dyspozycyjne", no i pokoje przy swojej długości będą ciemne. Z zamieszczonego wcześniej rzutu mieszkania szacuję, że główna strata ciepła będzie przez ścianę zewnętrzną z oknami, trochę strat do klatki schodowej, bo zapewne jest nieogrzewana. Bilans ciepła w górę, dół i na boki będzie wychodził na zero. Można się zastanowić nad ciepłymi, pluszowymi zasłonami na ścianach zewnętrznych. Z doświadczenia wiem ,że to trochę daje oszczędności ciepła.
    SzokalML
    Poziom 36  
    Cóż, w takim razie zastanowię się nad jakąś formą antresoli na części pokojów jak przybędzie nieco funduszy.
    wnoto
    Poziom 32  
    Do Autora. Bardzo rozsądne podejście do tematu. Gratulacje.
    Nie wiem co zrobiłeś z piecem kaflowym ale on zawsze może służyć za ogrzewabnie systemowe a piec dynamiczny może dogrzewać pomieszczenie.. Choć piec kaflowy zajmuje sporo miejsca.

Co do sufitu to nie rozważałeś obniżenia sufitu. Nie jest to strasznie drogie a kubatura do ogrzewania się zmniejsza. Nawet jeden pokój to już coś.
    Z uisług jakiej energetyki korzystać - sprawdź ofertę może mają tzw weekendową - będzie ciut lepsza.
    SzokalML
    Poziom 36  
    Nie czytałeś wcześniejszych postów - rozważałem zrobienie sufitu podwieszanego. Napisałem też, że piec kaflowy jest podłączony - ale nie zdarzyło mi się go jeszcze włączyć. I chyba raczej nie zdarzy się.

To piece dynamiczne służą za systemowe ogrzewanie. Kaflowy stoi nieużywany.

W Krakowie elektryczne piece kaflowe są bardzo częste w kamienicach, bo Miasto od dawna dopłaca do przeróbki pieców (obecnie można też uzyskać dofinansowanie do zakupu dynamicznych). Więc dużo moich znajomych ma takie ogrzewanie - i mało kto jest zadowolony.

Dlaczego?

- złe umiejscowienie pieca, zazwyczaj w rogu pokoju. Przy piecu jest gorąco a przy oknach bardzo zimno. Świetny "start" dla zawilgocenia ściany.
    Piece muszą być pod oknami czyli w najzimniejszym miejscu pomieszczenia, zapewnia to prawidłowy obieg powietrza.

- kiepski rozkład temperatury w ciągu doby. Zdecydowanie za ciepło, w środku nocy, kiedy śpimy, a najzimniej w godzinach 16:00-23:00 kiedy najczęściej przebywamy w domu, bo piec nie zdążył się nagrzać w godzinach 13:00-15:00.

- Jedyna możliwość sterowania to - 1,2,3 grzałki włączone.

I oczywiście ogromne rachunki, mimo niekorzystnej temperatury.

Dlatego - ludzie którzy zamontowali zamiast pieca kaflowego piec akumulacyjny dynamiczny tej samej mocy odczuwali znaczącą poprawę - zarówno w temperaturze, jak i na rachunkach.
    wnoto
    Poziom 32  
    piec kaflowy jest słabo sterowalny - dlatego powinien być używany jako ogrzewanie systemowe.
    Piec dynamiczny powinien dogrzewać wtedy gdy jest potrzebny większy komfort cieplny w danej chwili. Dzięki temu będzie on zdecydowanie mniejszy. Wentylator w nim istniejący powinien dobrze oddawać ciepło do pomieszczenia. Ustawienie go pod oknem rzeczywiście da najlepsze efekty czyli wyrównanie temperatury.

Sterowanie temperaturą powinno odbywać się wiatrakiem w piecu akumulacyjnym.
    SzokalML
    Poziom 36  
    Nie powinien być w ogóle używany. Bo i po co?
    Piece dynamiczne dają sobie radę bez problemu i nie miałbym żadnego zysku z załączania pieca kaflowego oprócz przegrzewania nocy i większych rachunków.

Chyba, że ktoś rozważa przyoszczędzenie i dokupienie mniejszego pieca żeby korzystać i z kaflowego i z akumulacyjnego - ale to mija się z celem, bo używany piec 3 kw - kosztuje ok 1000-1100 zł, a piec 5 kw - 1400-1500 zł.
    wnoto
    Poziom 32  
    Majac piec kaflowy mozna przyszczędzić i te 400zł o ktorych piszesz.
    Tu dochodzi walor dotykowy (jeśli kaflowy zostaje) że jest lekko ciepły - każdy kto przychodzi chce dotknąc takiego pieca ... czyż nie ?

Oczywście jak pisałeś róźnica jest niewielka cenowo. Czasami rozmiar pieca jest za duży lub za ciężki itp.
    SzokalML
    Poziom 36  
    Jednak te 400 zł dość szybko się wyrówna na rachunkach. Generalnie jestem przeciwnikiem pieców kaflowych, z powodu ich nieefektywności - co opisałem kilka postów wcześniej. Przypadki w których, przy używaniu pieców kaflowych, rachunki elektryczne są akceptowalne i jednocześnie panuje przyzwoita temperatura, są rzadkie.

Raport z kolejnego miesiąca:

między 9/01/2011 a 12/02/2011 (34 dni)
    zużyłem energii elektrycznej na kwotę:
    68 zł - taryfa I
    270 zł - taryfa II (w tym CWU)

biorąc poprawkę na CWU i 34 dni, ogrzewanie przez miesiąc, kosztowało ok. 230 zł. Oczywiście styczeń był bardzo ciepły, w porównaniu do poprzednich lat.
    SzokalML
    Poziom 36  
    Sezon grzewczy 2010-2011 się prawdopodobnie skończył. Podsumowanie.

Łącznie,
    Od początku października do 10 kwietnia, zużyte zostało 4000 kwh na II taryfie, co daje sumę ok. 1350 zł. (+ na pierwszej taryfie zużycie ok. 50 zł miesięcznie).
    W tej kwocie było zawarte również ogrzewanie wody bojlerem - które szacuję ok. 100 kwh czyli 33 zł miesięcznie, porównując do miesięcy letnich.

Koszty samego więc ogrzewania w trakcie sezonu grzewczego, wyniosły ok. 1200 zł.

Nie będę więc rozważał budowy podwieszanego sufitu, gdyż jego budowa nie ma szans zwrócić się w bliskiej przyszłości.
    dzelka
    Poziom 1  
    A ja bym tu poleciła infrapanele. Czyli panele grzejące na podczerwień. Sama mam i jestem bardzo zadowolona. Nie są zbyt tanie ale koszty eksploatacji są zato zadowalające. Mam niskie rachunki za prąd. Ciepł ojet przyjemnie wilgotne a nie takie suche jak w przypadku innych ogrzewań. Na stronie www.infrapanele.pl masz wszystko opisane co i jak. Także ja mam i polecam

3.1.13. (10.9, 15) Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych
    Post raportowany jako spam.
    mod.serwisant73