Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mieszkanie 60 m2 - ogrzewanie na prąd, co wybrać?

SzokalML 21 Gru 2010 13:38 25688 42
 • #31
  SzokalML
  Poziom 36  
  Bojler na gaz? Czy to opłaty łączne - za prąd i elektrykę?
 • #32
  am44
  Poziom 21  
  Bojler w sezonie grzewczym podłączony jest do CO. Jest to opłata za gaz.
 • #33
  SzokalML
  Poziom 36  
  Dziękuję za informację.

  Niektórzy twierdzą że wentylatory w piecach dynamicznych trochę hałasują i może to przeszkadzać np. we śnie.
  Pewnie zależy to od modelu. W moich wentylator można usłyszeć tylko jak się przyłoży ucho do pieca, albo dookoła panuje idealna cisza, a i tak dalej jest to ledwo słyszalne.

  Zastanawiam się nad zrobieniem podwieszanego sufitu z profili + G-K (obniżenie z 3,75m do 2,80m). Czy wtedy koszty ogrzewania zmniejszą się właśnie o tą kubaturę (czyli 25%) - czy coś więcej?

  Z drugiej strony, trochę żal byłoby przyjemnego chłodu w lecie :) Kiepska wysokość - na anstresolę za mało, a do zwykłego mieszkania - za dużo ;)
 • #34
  am44
  Poziom 21  
  Sufit podwieszany w tym mieszkaniu jest zupełnie bez sensu. Temperatura w odciętej przestrzeni będzie taka sama, jak w reszcie pokoju. Tracimy powietrze "dyspozycyjne", no i pokoje przy swojej długości będą ciemne. Z zamieszczonego wcześniej rzutu mieszkania szacuję, że główna strata ciepła będzie przez ścianę zewnętrzną z oknami, trochę strat do klatki schodowej, bo zapewne jest nieogrzewana. Bilans ciepła w górę, dół i na boki będzie wychodził na zero. Można się zastanowić nad ciepłymi, pluszowymi zasłonami na ścianach zewnętrznych. Z doświadczenia wiem ,że to trochę daje oszczędności ciepła.
 • #35
  SzokalML
  Poziom 36  
  Cóż, w takim razie zastanowię się nad jakąś formą antresoli na części pokojów jak przybędzie nieco funduszy.
 • #36
  wnoto
  Poziom 32  
  Do Autora. Bardzo rozsądne podejście do tematu. Gratulacje.
  Nie wiem co zrobiłeś z piecem kaflowym ale on zawsze może służyć za ogrzewabnie systemowe a piec dynamiczny może dogrzewać pomieszczenie.. Choć piec kaflowy zajmuje sporo miejsca.

  Co do sufitu to nie rozważałeś obniżenia sufitu. Nie jest to strasznie drogie a kubatura do ogrzewania się zmniejsza. Nawet jeden pokój to już coś.
  Z uisług jakiej energetyki korzystać - sprawdź ofertę może mają tzw weekendową - będzie ciut lepsza.
 • #37
  SzokalML
  Poziom 36  
  Nie czytałeś wcześniejszych postów - rozważałem zrobienie sufitu podwieszanego. Napisałem też, że piec kaflowy jest podłączony - ale nie zdarzyło mi się go jeszcze włączyć. I chyba raczej nie zdarzy się.

  To piece dynamiczne służą za systemowe ogrzewanie. Kaflowy stoi nieużywany.

  W Krakowie elektryczne piece kaflowe są bardzo częste w kamienicach, bo Miasto od dawna dopłaca do przeróbki pieców (obecnie można też uzyskać dofinansowanie do zakupu dynamicznych). Więc dużo moich znajomych ma takie ogrzewanie - i mało kto jest zadowolony.

  Dlaczego?

  - złe umiejscowienie pieca, zazwyczaj w rogu pokoju. Przy piecu jest gorąco a przy oknach bardzo zimno. Świetny "start" dla zawilgocenia ściany.
  Piece muszą być pod oknami czyli w najzimniejszym miejscu pomieszczenia, zapewnia to prawidłowy obieg powietrza.

  - kiepski rozkład temperatury w ciągu doby. Zdecydowanie za ciepło, w środku nocy, kiedy śpimy, a najzimniej w godzinach 16:00-23:00 kiedy najczęściej przebywamy w domu, bo piec nie zdążył się nagrzać w godzinach 13:00-15:00.

  - Jedyna możliwość sterowania to - 1,2,3 grzałki włączone.

  I oczywiście ogromne rachunki, mimo niekorzystnej temperatury.

  Dlatego - ludzie którzy zamontowali zamiast pieca kaflowego piec akumulacyjny dynamiczny tej samej mocy odczuwali znaczącą poprawę - zarówno w temperaturze, jak i na rachunkach.
 • #38
  wnoto
  Poziom 32  
  piec kaflowy jest słabo sterowalny - dlatego powinien być używany jako ogrzewanie systemowe.
  Piec dynamiczny powinien dogrzewać wtedy gdy jest potrzebny większy komfort cieplny w danej chwili. Dzięki temu będzie on zdecydowanie mniejszy. Wentylator w nim istniejący powinien dobrze oddawać ciepło do pomieszczenia. Ustawienie go pod oknem rzeczywiście da najlepsze efekty czyli wyrównanie temperatury.

  Sterowanie temperaturą powinno odbywać się wiatrakiem w piecu akumulacyjnym.
 • #39
  SzokalML
  Poziom 36  
  Nie powinien być w ogóle używany. Bo i po co?
  Piece dynamiczne dają sobie radę bez problemu i nie miałbym żadnego zysku z załączania pieca kaflowego oprócz przegrzewania nocy i większych rachunków.

  Chyba, że ktoś rozważa przyoszczędzenie i dokupienie mniejszego pieca żeby korzystać i z kaflowego i z akumulacyjnego - ale to mija się z celem, bo używany piec 3 kw - kosztuje ok 1000-1100 zł, a piec 5 kw - 1400-1500 zł.
 • #40
  wnoto
  Poziom 32  
  Majac piec kaflowy mozna przyszczędzić i te 400zł o ktorych piszesz.
  Tu dochodzi walor dotykowy (jeśli kaflowy zostaje) że jest lekko ciepły - każdy kto przychodzi chce dotknąc takiego pieca ... czyż nie ?

  Oczywście jak pisałeś róźnica jest niewielka cenowo. Czasami rozmiar pieca jest za duży lub za ciężki itp.
 • #41
  SzokalML
  Poziom 36  
  Jednak te 400 zł dość szybko się wyrówna na rachunkach. Generalnie jestem przeciwnikiem pieców kaflowych, z powodu ich nieefektywności - co opisałem kilka postów wcześniej. Przypadki w których, przy używaniu pieców kaflowych, rachunki elektryczne są akceptowalne i jednocześnie panuje przyzwoita temperatura, są rzadkie.

  Raport z kolejnego miesiąca:

  między 9/01/2011 a 12/02/2011 (34 dni)
  zużyłem energii elektrycznej na kwotę:
  68 zł - taryfa I
  270 zł - taryfa II (w tym CWU)

  biorąc poprawkę na CWU i 34 dni, ogrzewanie przez miesiąc, kosztowało ok. 230 zł. Oczywiście styczeń był bardzo ciepły, w porównaniu do poprzednich lat.
 • #42
  SzokalML
  Poziom 36  
  Sezon grzewczy 2010-2011 się prawdopodobnie skończył. Podsumowanie.

  Łącznie,
  Od początku października do 10 kwietnia, zużyte zostało 4000 kwh na II taryfie, co daje sumę ok. 1350 zł. (+ na pierwszej taryfie zużycie ok. 50 zł miesięcznie).
  W tej kwocie było zawarte również ogrzewanie wody bojlerem - które szacuję ok. 100 kwh czyli 33 zł miesięcznie, porównując do miesięcy letnich.

  Koszty samego więc ogrzewania w trakcie sezonu grzewczego, wyniosły ok. 1200 zł.

  Nie będę więc rozważał budowy podwieszanego sufitu, gdyż jego budowa nie ma szans zwrócić się w bliskiej przyszłości.
 • #43
  dzelka
  Poziom 1  
  A ja bym tu poleciła infrapanele. Czyli panele grzejące na podczerwień. Sama mam i jestem bardzo zadowolona. Nie są zbyt tanie ale koszty eksploatacji są zato zadowalające. Mam niskie rachunki za prąd. Ciepł ojet przyjemnie wilgotne a nie takie suche jak w przypadku innych ogrzewań. Na stronie www.infrapanele.pl masz wszystko opisane co i jak. Także ja mam i polecam

  3.1.13. (10.9, 15) Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych
  Post raportowany jako spam.
  mod.serwisant73