Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zmiana tranzystora w wzmacniaczu

bambus94 13 Jul 2010 10:36 1431 3
lampy.pl
 • #1
  bambus94
  Level 29  
  Witam, chciałbym wykonać TEN wzmacniacz tylko i wyłącznie w celach doświadczalnych, i teraz pada pytanie, jaki dać tranzystor zamiast 2SC1971? Nie chodzi mi o zamiennik lecz o to by działał, na innych parametrach (mniejsza moc). Nie będę kupował Oryginalnego tranzystora za 70zł ani chińskiej podróbki za 13zł.
  Zaświadczam że nie będę zakłucał pasma 88MHz-108MHz.
  Pomóżcie.
 • lampy.pl
 • Helpful post
  #2
  kondensator
  Level 36  
  Najtaniej: KT907 (2T907). Nowe lub z demontażu (były stosowane (po dodaniu izolacji od śruby) w polskich radiotelefonach Radmor i Warel zasilanych -24V = plus ma masie) jako zamienniki zachodnich 2N3632 (te miały izolowaną śrubę i większą moc). Wymaga zasilania 24V, ma inną obudowę, śruba (i emiter połączony z obudową-śrubą - ale w tym przypadku to nie szkodzi). Inne: KT920B (jak Boris) i KT920W (jak Wasilij) - mają inną obudowę, wymagają przeprojektowania druku, ale zasilane są z 12V, były używane w nowszych radiotelefonach Radmor. Oczywiście zmiana typu tranzystora łączy się ze zmianą lub dostrojeniem elementów.
  Poczytaj "Poradnik Ultrakrótkofalowca" (e-book), o ekranowaniu (także między wejściem i wyjściem), odsprzęganiu zasilania i nie tylko. Pamiętaj że zasięg na UKF NAJMNIEJ zależy od mocy nadajnika, a bez odpowiedniego sprzętu pomiarowego możesz nie wiedząc wytworzyć "moc" na wielu częstotliwościach powyżej i poniżej pożądanej (nie tylko harmoniczne !). Skutki mogą być tragiczne (np. pasma lotnicze...). Zasięg zakłócający jest znacznie większy niż zasięg odbioru - a w górze (lotnictwo) wypromieniowane miliwaty w.cz. słychać na setki km. Strojenie "na maximum mocy" itp. mając tylko woltomierz i sondę w.cz. często daje właśnie pełno niepożądanych sygnałów na wyjściu !
  Poszukaj opisów liniowych wzmacniaczy UKF w klasie A, AB (także na inne pasma UKF), mają mniejszą sprawność, ale jest większa szansa na czystszy sygnał wyjściowy, oraz zachowują się przewidywalnie i "spokojnie" przy zmianach mocy sterującej (czego w obu przypadkach nie można powiedzieć o wzmacniaczach w klasie C).
 • lampy.pl
 • #3
  bambus94
  Level 29  
  Zauważyłem jeden błąd na schemacie.
  Wyjście jest podłączone pod tą samą wysepkę co cewka L4, kondensator C5 wydaje się być niepotrzebny a na zdjęciach gotowego układu widać że wyjście jest podłączone pod wysepkę gdzie kondensator C5.
  Jak będzie prawidłowo?
 • #4
  kondensator
  Level 36  
  C5 odcina składową stałą (w tym przypadku napięcie zasilania). Teoretycznie w przypadku anteny niebezpiecznej niezwartej dla DC nie było by zwarcia, ale to nie jest dobry pomysł. C5 mógł być też w innym miejscu (poza kadrem), nie jest tu elementem rezonansowym i jego wartość nie jest krytyczna.
  Poszukaj lepiej innych układów, nie tylko w "Poradniku Ultakrótkofalowca", ale i w zagranicznych radioamatorskich czasopismach i książkach z lat 1975-1990 (są w Sieci, trzeba poszukać) - na pasma 50, 70, 144MHz. Ten układ który wskazałeś, jak i jego proponowany sposób wykonania z techniką UKF nie ma wiele wspólnego.
  Nie wiem jaką masz moc sterującą (może i sam nie wiesz...), ale także z tego powodu tym bardziej wskazany jest liniowy wzmacniacz w klasie A lub AB.
  Obejrzyj także jak były zrobione tranzystorowe stopnie mocy radiotelefonów VHF polskich i zagranicznych (co prawda FM czyli w klasie C, lecz chodzi o sposób wykonania - nie zawsze poprawny w 100%, jednak zawsze lepszy niż "ten z obrazków").
  O sztucznym obciążeniu, ekranowaniu, filtrach też nie raz pisałem - poszukaj.

  PS: W "Poradniku Ultrakrótjofalowca" są także przykłady wzmacniaczy mocy VHF 5...15W na lampach 5763 i QQE03/12. Wymagają elementów wytrzymujących wyższe napięcia (kondensatory stałe i trymery), zasilacza (ale można wykorzystać bez zniszczenia stare radio lampowe lub lampowy wzmacniacz "audio" z odpowiednim transformatorem, dorobić przełącznik i wyprowadzić napięcia), ale za to są jeszcze dość tanie i co najważniejsze dużo trudniejsze do popsucia niż tranzystory. W zachodniej literaturze z lat <1985 też znajdziesz podobne albo lepsze opisy i wyjaśnienia. Wzmacniacze lampowe wymagają mniej elementów ale więcej mechaniki, trzeba też uważać na wysokie napięcie...