Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

tyrystorowy regulator obrotów silnika dc 24v

Dolce 13 Jul 2010 11:08 5150 4
e-mierniki
 • #1
  Dolce
  Level 22  
  Potrzebuję schemat układu albo gotowego urządzenia, które będzie utrzymywało/dążyło do utrzymania stałego ciśnienia powietrza w miechu. Elementem, który podaje informację o aktualnym ciśnieniu panującym w miechu jest czujnik ciśnienia, który pracuje w zakresie 0-1200Pa i daje na wyjściu proporcjonalne do ciśnienia napięcie 0-1200mV. Wydatek powietrza jest regulowany poprzez prędkość przesuwu miecha (składania się jego „harmonijki”), która zależna jest od prędkości obrotowej silnika (serwomotoru). Prędkość silnika jest ustawiana poprzez regulację potencjometrem o wartości 10kom.
  W praktyce wygląda to następująco – pobór powietrza z miecha przez zewnętrzny układ jest zróżnicowany. Stała prędkość przesuwu miecha nie zapewnia więc jednolitego ciśnienia zasilania, które powinno być stałe. Chciałbym nastawić ciśnienie na 300Pa (co daje napięcie na wyjściu miernika o wartości 300mV) i zastosować taką automatykę, która utrzymywałaby to ciśnienie poprzez odpowiednią regulację prędkości przesuwu miecha = prędkość obrotową silnika zamiast obecnego - „manualnego” kręcenia potencjometrem. Ważne są jeszcze dwa czynniki :
  1) Możliwość płynnej zmiany ustawiania wymaganego ciśnienia (zamiast 300Pa zmiana płynna w "dół" lub "górę" - na np. 220Pa czy 425Pa)
  2) Praca regulatora ciągła, proporcjonalna – tzn. w przypadku nagłego skoku (np. spadku) ciśnienia regulator musi szybko reagować (duża zmiana oporności na jego wyjściu), natomiast w przypadku niewielkich wahań – ciągła, „spokojna” korekta ciśnienia z możliwością „dostrojenia” do obecnego układu (ażeby uniknąć szarpania serwomotoru a zapewnić jego „gładką” pracę). Miech jest duży posiada spora bezwładność (inercja) i w zasadzie będzie działał jak bufor więc powinien w pewnym stopniu stabilizować ciśnienie na wyjściu. Jednak możliwość dostrojenia elektroniki do układu mechanicznego bylaby z pewnością korzystna.

  Taka porównanie nasunęło mi się na myśl tytułem dodatkowego objaśnienia sposobu działania tego regulatora : mógłby ona mianowicie pracować na podobnej zasadzie jak automatyka nowoczesnego pieca c.o.
  Gdy spada temperatura wody zasilająca grzejniki, piec "dodaje gazu" - tym gwałtowniej im na jego powrót dostaje się mocno schłodzona woda z grzejników. Dzięki temu dosyć szybko następuje nagrzanie wody do założonej temperatury. W momencie osiągnięcia tej temperatury, piec tylko ją podtrzymuje. Zauważyłem również, że gdy temperatura wody zbyt szybko wzrasta, automatyka pieca bardzo szybko reaguje i obniża zasilanie gazem palnika. Dzięki temu uzyskuje się "nieprzesterowaną" regulację. Żądaną, zakładaną temperaturę wody ustala się potencjometrem "głównym" - np. na 70C (odpowiednikiem tej nastawy w regulatorze ciśnienia byłaby nastawa wymaganego i stałego - „wzorcowego” ciśnienia na wyjściu miecha). Automatyka pieca ma za zadanie utrzymać tą temperaturę na wyjściu. Mam piecyk z taką automatyką i zauważyłem, że pracuje ona bardzo sprawnie - w sposób ciągły i proporcjonalny.
  Mam nadzieje, że wszystko opisałem dokładnie.
  Czy jest możliwe wykonanie układu tego typu regulatora dla potrzeb mojego urządzenia (dopasowanego do zakresu napięć z czujnika ciśnienia oraz wartości potencjometru ustalania obrotów silnika) ? Jak taki układ regulujący fachowo się nazywa ? Czy ktoś ma schemat takiego układu, który można by zaadoptować do moich potrzeb lub wie gdzie coś takiego można kupić/zamówić ?
  Będę bardzo wdzięczny za pomoc, dziękuję.
  Pozdrawiam – Tomasz.
 • e-mierniki
 • Helpful post
  #2
  Dioda52
  Level 27  
  Jaki typ silnika napedza miechy. Sa uklady regulujace predkosc obrotowa silnika i majacego wewnatrz uklad kompensacji pochodzacy od enkodera, lub generatora, aby uklad zachowywal stale obroty. Zamiast enkodera mozna podlaczyc uklad pochodzacy od cisnienia i dajacy sygnal o obnizeniu obrotow, lub podwyzszeniu obrotow w zaleznosci od warunkow uzytkowania, a za razem jest mozliwoosc regulacji obrotow silnika wedlug potrzeb.
 • e-mierniki
 • #3
  Dolce
  Level 22  
  Dziękuję za odpowiedź.
  Silnik napędzający to serwomotor DC. Sterownik silnika posiada wejścia dla enkodera, wejście dla zmiany kierunku obrotów (DIR) oraz wejście dla np. generatora sygnału TTL (wejście STEP) - za pomocą którego ustala się prędkość silnika. Sterownik, który posiadam, jest przystosowany do pracy w maszynie cnc sterowanej z komputera. Mnie jednak nie jest potrzebne sterowanie komputerowe (w maszynie posiadam w zasadzie tylko jedną oś - X na której zamocowana jest ruchoma, przesuwana część micha dzięki czemu można go rozciągać i ściskać). Podaję sygnał na wejście STEP z zewnętrznego generatora sygnału TTL, częstotliwość impulsów generatora ustala się poprzez zmianę wartości rezystancji potencjometrem. Dzięki sterownikowi silnik zachowuje duży moment obrotowy niezależnie od ustawionej prędkości (ja wykorzystuję małe prędkości obrotowe silnika, w zakresie 40-100obr/min). Nie jestem elektronikiem więc kompletnie nie wiem czy ta elektronika posiada jakieś układy kompensacji, w każdym bądź razie nie ma gdzie wpiąć dodatkowego czujnika (w tym przypadku ciśnienia).
  Czy według Pana można by spróbować podłączyć sygnał z miernika ciśnienia bezpośrednio do sterownika ?
  Sądziłem, że jedyne co można wykonać to „zewnętrzny” regulator, który na podstawie odczytów z mojego "zewnętrznego" miernika ciśnienia (dającego na wyjściu napięcie DC proporcjonalnie do wartości ciśnienia) będzie dążył do zachowania tego napięcia (odpowiadającego stałemu ciśnieniu) na wyjściu miernika - poprzez odpowiednią zmianę wartości rezystancji generatora (obecnie jest to potencjometr o wartości 10kom) wpływającego na prędkość obrotowa silnika (szybkość przesuwu miecha).
  Podsumowując moje rozumowanie - do wejścia regulatora musiałoby być podawane napięcie wyjściowe z czujnika ciśnienia (DC) a regulator musiałby na wyjściu "przetrnasponowywać" zmiany tego napięcia odpowiednio na zmiany wartości rezystancji podłączonej do generatora sygnału TTL zamiast obecnego potencjometru. Oprócz tego regulator musiałby mieć możliwość podtrzymywania różnych (zadanych) wartości ciśnienia (nie tylko 300Pa ale większych czy mniejszych, które akurat są wymagane na wyjściu miecha zaopatrującego w stałe ciśnienie dalszy układ), z możliwością ich ustalania w sposób płynny. Dobrze by było mieć również możliwość dostrojenia regulatora do układu mechanicznego (silnik, miech) w ten sposób, by była można ustawić odpowiednio (dostroić) szybkość obrotów wyrównujących ciśnienie. Przykładowo w przypadku gwałtowny spadku ciśnienia (większy, chwilowy pobór powietrza z miecha albo możliwość szybkiego startu miecha, po jego uprzednim zatrzymaniu, w celu uzyskania możliwie szybko kompresji) musiałaby być to mocniejsza/szybsza reakcja, a w przypadku małych zmian ciśnienia tylko „kosmetyczne” zmiany polegające na „spokojnej” (by nie użyć słowa powolnej) zmianie rezystancji.
 • Helpful post
  #4
  Dioda52
  Level 27  
  Z tego co wyczytalem to wlasnie uklad posiada uklad kompensacji, bo wlaczony jest enkoder ( czy generator ) do silnika. Musial bym miec kompletny schemat ukladu, jak to jest podlaczone, bo prawdopodobnie mozna bylo by podlaczyc szeregowo z enkoderem uklad podcisnienia, lub w ogole nie podlanczac enkodera tylko w to miejsce czujnik podcisnienia. Drugim rozwiazaniem to jest wlaczenie bezposrednio do ukladu regulatora obrotow, lub po przez wzmacniacz operacyjny. Aby co kolwiek sugerowac trzeba miec kompletne schematy.
 • #5
  Dolce
  Level 22  
  Wykonałem sterownik z PID, problem rozwiązany. Dziękuję za pomoc.