Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wymiana płyty głównej-wymagana zmiana systemu operacyjnego?

13 Jul 2010 12:13 2471 5
  • Level 25  
    Witam
    Pytanie niby proste, ale wolę się upewnić.
    Otóż całkiem niedawno padł mi laptop. Naprawiałem go już wielokrotnie ale tym razem stwierdziłem, że umarł całkowicie. Pomyślałem, że kupię do niego na allegro samą płytę główna i ją podmienię.
    Tak też zrobiłem, laptop działa. I teraz pytanie: co zrobić z dyskiem twardym od "starego" laptopa? Czy mogę go sobie włożyć jakby nigdy nic? Niby podzespoły są takie same, płyty raczej niczym się nie różnią - ale wiadomo, że nic nie jest takie same (inne numery seryjne widziane przez system, itp)
    Innymi słowy: czy nie zrobi mi się "kaszan" z systemem? :)
    Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
  • Helpful post
    Level 23  
    Witaj,
    jeżeli płyty są te same, to inne numery seryjne nie robią żadnej różnicy dla działania systemu windows.
  • Level 25  
    Dzięki

Tak sobie właśnie pomyślałem, że moje pytanie jest dość głupie :) Bo przecież co mi szkodzi spróbować? :) Albo będzie działać albo skończy się na formacie :) Dane przecież w magiczny sposób i tak nie znikną :)
  • Level 10  
    cackoarek wrote:
    Witam
    Pytanie niby proste, ale wolę się upewnić.
    Otóż całkiem niedawno padł mi laptop. Naprawiałem go już wielokrotnie ale tym razem stwierdziłem, że umarł całkowicie. Pomyślałem, że kupię do niego na allegro samą płytę główna i ją podmienię.
    Tak też zrobiłem, laptop działa. I teraz pytanie: co zrobić z dyskiem twardym od "starego" laptopa? Czy mogę go sobie włożyć jakby nigdy nic? Niby podzespoły są takie same, płyty raczej niczym się nie różnią - ale wiadomo, że nic nie jest takie same (inne numery seryjne widziane przez system, itp)
    Innymi słowy: czy nie zrobi mi się "kaszan" z systemem? :)

Jeżeli posiadasz legalny, zarejestrowany system operacyjny windows xp, vista, 7 to na innej płycie głównej (ID płyty głównej) odmówi on aktywacji (będzie wersja 30-dniowa) - ale to symulacja ponownego stawiania systemu na nogi.

Nie odpowiem na pozostałe pytania bo sam nie mam pewności. Jeżeli posiadasz na owym dysku ważne dane, osobiście bym się nie pokusił o próbę bootowania oesu na nowej mobo. Mam na myśli kwestie identyfikatorów poszczególnych układów.
  • Level 33  
    Zrób naprawe starego systemu i po sprawie
  • Level 25  
    Witam ponownie
    A więc złożyłem całkowicie laptopa (oczywiście musiało mi zostać kilka śrubek :D ), włożyłem dysk do laptopa. O dziwo uruchomił się normalnie (należało ustawić poprawną datę, co jest normalne), i znalazł ze 2 nowe urządzenia do których chciał sterowników.
    A więc tragedii nie było :)

Aha - żeby to nie był anonimowy laptop to już go przedstawiam: HP nc6000.

Dzięki wszystkim za rady