Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Awaria podświetlania matrycy Sharp Aquos LC-32GD8E

artisu 13 Jul 2010 12:16 9539 8
 • #1
  artisu
  Level 10  
  Witam,

  Kupiłem używany telewizor Sharp Aquos 32". Problem pojawił się po kilku dniach. Po włączeniu obraz pojawia się przez ułamek sekundy a później matryca gaśnie. Jednak widać że ciemny obraz LCD się zmienia czyli usterka jest w podświetlaniu matrycy.
  Czasem za 30-tym razem albo jak telewizor pochodzi 5 minut i ponownie go włączam zaskakuje i podświetlenie matrycy działa normalnie. Obraz jest super. Jednak jeśli się go wyłączy na ok. 10 godzin to problem wraca.
  Co może być powodem takiego zachowania (jaki podzespół?)

  W serwisie RTV powiedzieli że koszt naprawy to 300 zł a ja dałem za telewizor 600 złotych. Jak mam zapłacić 50% ceny telewizora to wolę odczekać 5 minut i ponownie go włączyć, wtedy działa ok.
 • #2
  mirex
  Level 43  
  No to czekaj te parę minut, potem oglądaj - aż całkiem przestanie działać.
  Albo coś posprawdzaj, poczytaj forum, niekoniecznie o tym modelu.
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1001052.html pkt 1, 2, 3.
  Przecież my za ciebie nie sprawdzimy czy to problem z zasilaczem, inwerterem, czy może lampa któraś nie chce poprawnie startować i blokuje inwerter.
 • #3
  artisu
  Level 10  
  Mirex, dzięki za szybką odpowiedź ale niewiele ona wnosi więc innych proszę o konkretne porady a nie zaśmiecanie wątku. Skoro było to już opisywane to podrzuć linka bo ja szukałem o Sharpie ale nic nie znalazłem w wyszukiwarce. Model telewizora jest napisany i rodzaj usterki też. Wydawało mi się że na forum są spece co potrafią po takim opisie wskazać przyczynę awarii.

  Dodano po 18 [minuty]:

  Już znalazłem (na anglojęzycznym forum), w tym modelu jest to nagminne, prawdopodobnie puścił jeden z lutów na inwerterze. Wieczorkiem jak będę miał czas to przelutuję styki.

  http://www.unbeatable.co.uk/product/Sharp-LC32GD8E-32-in-LCD-Television/33769269.html
 • #4
  mirex
  Level 43  
  mirex wrote:

  Przecież my za ciebie nie sprawdzimy czy to problem z zasilaczem, inwerterem, czy może lampa któraś nie chce poprawnie startować i blokuje inwerter.


  No fakt, to za mało. Oczekiwałeś zapewne, że ktoś ci powie - polutuj 4 nogę od prawej 3 transformatora od lewej.
  Powodzenia.
 • #5
  baloon 360
  Level 20  
  Witam
  Ja bym zaczął od otworzenia telewizora i sprawdzenie zasilacza czy nie mam napuchniętych kondensatorów i sprawdzenie czy nie mam przerw w inwerterach.
 • #6
  artisu
  Level 10  
  Przelutowałem styki na inwerterze (płytka po prawej po rozkręceniu obudowy).
  Oprócz elementów SMD są tam chyba 4 kondensatory oraz osiem mini-transformatorków i na tych elementach poprawiłem luty. Po skręceniu obudowy podłączyłem do gniazdka i... DZIAŁA!!! TV włącza się za każdym razem.

  To mój pierwszy telewizor, który naprawiłem więc radość jeszcze większa. Nie mówiąc o tym że trzy stówy zostały w kieszeni. Cała operacja trwała ok. pół godziny...
 • #7
  artisu
  Level 10  
  Od: baloon 360
  Do: artisu
  Wysłany: 19 Lip 2010 22:23
  Temat: Tv Cytuj wiadomość
  Czesc za pomoc naciśnij pomógł to nic nie kosztuje


  Baloon, nie Ty przyczyniłeś się do naprawienia mojego telewizora tylko goście z anglii co opisali podobną usterkę mojego telewizora na innym forum z dokładnym opisem co jest zepsute i jak to naprawić. Takich próśb i żebrania o naciśnięcie "pomógł" nie toleruję na żadnym forum. Wstydź się...
 • #8
  aruna dyndane
  Level 24  
  No widzisz baloon 360 i po co ci to było?? Ale nie martw się ja myślę, że temu lamerowi usterka jeszcze powróci i wtedy inaczej będzie piszczał, zarozumialec jeden. A ty masz nauczkę na przyszłość.
 • #9
  Mirek Z.
  Moderator
  aruna dyndane wrote:
  wtedy inaczej będzie piszczał, zarozumialec jeden. .

  Tylko zarozumialec? ;)