Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacze Telmor WWK - plusy i minusy

13 Lip 2010 14:41 4018 9
  • Poziom 15  
    Proszę praktyków, którzy zajmują się zawodowo tematyką budowy instalacji antenowych o podanie stwierdzonych plusów i minusów wzmacniaczy rodzimej marki TELMOR-TELKOM serii WWK.
    Konkretnie interesuje mnie nowy produkt WWK-1062, ale uwagi dotyczące pozostałych modeli również będą pomocne.
    Kiedy warto zastosować?
    Do czego się nie nadaje?
    W jakich warunkach się sprawdzi, a w jakich nie?

Kupiłem w/w model z zamiarem włączenia go do robudowanej instalacji RTV/SAT domku jednorodzinnego z multiswitch'em i ośmioma gniazdkami abonenckimi i z przykrością stwierdzam, że wydając całkiem sporą kwotę spodziewałem się po tym sprzęcie czegoś więcej.
    Stwierdzam, że daje mi mniej niż mój stary wzmacniacz CONSTEL...
    A może robię coś źle...?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 15  
    Chyba muszę zacząć sam...

Plusy:
    - podobno najlepszy sprzęt tego typu na rynku
    - podobno bardzo duże możliwości

Minusy:
    - dość wysoka cena (jak na warunki domowe)
    - możliwość dostrojenia tylko 10-ciu częstotliwości
    - skomplikowana procedura dostrajania (dla laika nie posiadającego profesjonalnych mierników)
    - uboga instrukcja obsługi (dla kogoś, kto spotyka się z tym pierwszy raz - czarna magia)
    - mocno się grzeje
    - ograniczenia w ilości częstotliwości możliwych do zaprogramowania dla konkretnej anteny
    - sprzedawca nie chce przyjąć zwrotu urządzenia
  • Moderator
    Sprzęt TELMOR-u jest przeznaczony dla zawodowych instalatorów którzy mają odpowiedni osprzęt do wykonywania takich prac. I bez miernika poziomów raczej do tego urządzenia nie należy podchodzić.
    czy instrukcja jest uboga? Nie sądzę, na stronie http://www.telmor.pl/pl/offer/405 jest wszystko co mnie jako potencjalnego instalatora interesuje. 10 kanałów dostrajanych to na chwilę obecna spora ilość. Cenne jest wejście AUX do podłączenia źródeł typu modulatory w dekoderach satelitarnych.
    W swojej klasie na naszym polskim rynku nie ma konkurenta i to trzeba przyznać. Nie jest to oczywiście szczyt techniki ale za te pieniądze trudno mieć coś lepszego. Tej samej klasy urządzenia Kathreina kosztują kilkakrotnie więcej.
    Ma jeszcze jedna zaletę: dobre parametry wzmacniaczy (liniowość), co szczególnie dobrze widać przy przekazach DVB.
  • Poziom 23  
    Witam, jeżeli 10 kanałów to mało to proszę napisać ile programów jest nadawanych w Polsce ... Nawet licząc wszystkie podstawowe jest ich 7 + DVBT = 8 i jeszcze zostaje.
    Wzmacniacz selektywnie strojony dobrze trzymający parametry wyjsciowe, możliwość dostrojenia każdewgo programu osobno i wg. potrzeb.
    Wzmacniacze selektywnie strojone sa przewidziane dla instalacji rozbudowanych i w większości instalowane są przez instalatorów, tak więc problem strojenia to nie problem, a wręcxz zaleta ( bo poziomy ustawiamy pod swoje potrzeby )
    Cena jak na tego typu wzmacniacz jest atrakcyjna ( taki sam produkt np. Triax-a kosztuje w granicach 1000 złotych, a Telmor 450 zł )
    Oczywiście mozan kupić jeszcze wersję WWK861 - 350 zł.

Wystarczy dobrze zestroić ten wzmacniacz i cieszyć sie dobrej jakości sygnałem ( oczywiście pamiętać o odpowiedniej wysokości sygnale wejściowym dla multiswitcha, aby nie przesterować go ) Ale to każdy kto zajmuje sie instalacjami doskonale wie ...

I ostatni minus .... to nie minus wzmacniacza tylko sprzedawcy ... ewentualnie uzytkownika ( jeżeli sprzęt jest sprawny i nosi widoczne slady używania, nie moze zostać zwrócony, a więc gdzie problem?

pozdrawiam Marcin
  • Poziom 15  
    Marcin91 napisał:
    Witam, jeżeli 10 kanałów to mało to proszę napisać ile programów jest nadawanych w Polsce ... Nawet licząc wszystkie podstawowe jest ich 7 + DVBT = 8 i jeszcze zostaje.
    (...)

To jeszcze zależy, gdzie w tej Polsce się mieszka.
    My tutaj patrzymy na świat z nieco innej perspektywy.
    Zapewniam, że jest o wiele więcej programów, które można by było oglądać, gdyby nie ograniczenia tegoż wzmacniacza.
    Podstawowa wada moim zdaniem to możliwość dostrojenia max 2 częstotliwości dla anteny nr 1.
    Jeśli chodzi o programy:
    - lokalny TVT
    - Skrzyczne TVP1
    - Skrzyczne TVP2
    - Skrzyczne POLSAT
    - Skrzyczne DVB-T (MUXexp) (docelowo - "niedługo" 3xMUX)
    - CZECHY DVB-T (MUX1)
    - CZECHY DVB-T (MUX2)
    - CZECHY DVB-T (MUX3)
    - CZECHY DVB-T (MUX4)
    - SŁOWACJA DVB-T (MUX1)
    ---------------------------------
    Analog
    CT1
    CT2
    NOVA
    PRIMA

STV1
    STV2

TVN
    TV PLUS
    TVP KATOWICE

To tak skromnie licząc doliczyłem się 21 pozycji na dzień dobry.
    Z czego Twoim zdaniem powinienem zrezygnować drogi kolego od siedmiu kanałów?
  • Moderator
    Wejście AUX we wzmacniaczach TELMOR-owskich może służyć także do kaskadowego łączenia kilku wzmacniaczy. Innym rozwiązaniem jest wielopotokowe łączenie i sumowanie sygnałów w torach wyjściowych.
    Jednak przy tak rozbudowanych konstrukcjach należy się zastanowić nad przemianami sygnałów analogowych i umieszczaniu ich w kanałach 6-12 lub w kanałach kablowych. Unika się w ten sposób problemów z intemodulacjami.
  • Poziom 23  
    Jeżeli szukasz rozwiązań dla 21 sygnałów to dlaczego wybrałeś wzmacniacz dla 10 sygnałów .... to tak na początek, i tak naprawdę jak już miałbym rezygnować to z analogu ... bo rzecież masz to na cyfrze, ale osobiście myślę że masz problem bo podjełeś się wykonania instalacji a nie przemyślałeś tak naprawdę ile to może kosztować, jak chce sie ogladać 21 kanałów ... i tu pozwolę sobie podpowiedzieć, przy tego typu instalacjach powinneś wykonac instalację opartą na stacji czołowej z modulatorami jednowstęgowymi ( cena dla jednego programu analogowego wyniosłaby około 700 złotych, cyfrowy 900 ) Oczywiścei możan to spróbować zrobić na np. 3 wzmacniaczach selektywnych, pod warunkiem ze kanały nie będą musiałbyć przstrojone na przemianie.

Tak więc moge zadać pytanie jak na początku dlaczego ktoś kupił wzmacniacz dla 10 kanałów jak chciał 21?

Pozdrawiam

P.s. gdybym miał sam wybierać co w wzmacniaczu a co nie to bym wybrał to co oglądam, ewentualnie wykorzystał do samych sygnałów DVB-T.
  • Poziom 15  
    Po kilku miesiącach użytkowania mogę stwierdzić, że nie taki diabeł straszny, jak go namalowałem w pierwszym wpisie.

Nie zgodzę się też z niżej przytoczonym fragmentem wypowiedzi kolegi:
    irekr napisał:
    Sprzęt TELMOR-u jest przeznaczony dla zawodowych instalatorów którzy mają odpowiedni osprzęt do wykonywania takich prac. I bez miernika poziomów raczej do tego urządzenia nie należy podchodzić.
    (...)

Moje początkowe problemy wynikały raczej z braku wcześniejszego "kontaktu" z tego typu urządzeniami...
    Obecnie można powiedzieć, że złapałem byka za rogi...
    Zresztą kupiliśmy z kolegą 2 szt. i każdy na własną rękę rozpracowywał WWK.
    Na początku myśleliśmy, że nie damy rady, ale okazało się, że i bez drogiego sprzętu instalatorskiego można sobie całkiem nieźle poradzić...

Na koniec mam pytanie (jak zwykle do praktyków):
    Czy do WWK można podłączyć sygnał kanałów S ?
    Czy uda się to zrobić przez wejście AUX ?
  • Moderator
    Wejście AUX jak najbardziej do tego służy.....
  • Poziom 15  
    irekr napisał:
    Wejście AUX jak najbardziej do tego służy.....

Modulatory jakich używam niestety nie obsługują S-kanałów, ale widziałem gdzieś w sklepiku RTV modulator, który dawał taką możliwość. Stąd wzięło się moje pytanie.
    Dziś bardziej interesowało by mnie inne rozwiązanie...
    dyskusję na ten temat rozpocząłem tutaj:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1984274.html

ale widzę, że na obecną chwilę jest to nierealne - przynajmniej dla mnie.