Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uszkodzony maxtor DM22 - kilka pytań o terminal z CA-42

13 Lip 2010 19:14 1599 3
  • Poziom 9  
    Witam.
    Posiadam dysk z "czarnej serii" maxtor DM22 (fw: STM3500320AS). Problem jest bardzo typowy - bios nie widzi dysku. Postanowiłem sam go naprawić. Kupiłem kabel od nokii, CA-42. Po ściągnięciu obudowy wtyczki usb okazało się, że kabel ma nie 3 (jak to jest zwykle opisywane) a 5 żył. I tu pojawiają się moje pytania.
    1. Jak określić które to Rx, Tx i Gnd? (bo nie ma oznaczeń)
    2. Czy i jak podpiąć do kabla zasilanie? (troche jest opisane tu ale nie wiem jak)

Dodam, że zainstalowałem sterowniki podane w linku powyżej. Komputer widzi kabel jako "Prolific USB-to-Serial Comm Port". Podczas próby połączenia się przez kabel wyskakuje komunikat "Nie można otworzyć COM5. Sprawdź ustawienia portu.". Konfiguracja portu jest zgodna z zaleceniami jakie znalazłem, czyli 38400, 8, N, 1, N . Problem tkwi w kablu, sterownikach czy może w jakichś ustawieniach?

Z góry proszę o odpowiedzi proste, bez skrótów myślowych itp, ponieważ jestem początkującym. Wszelkie inne rzeczowe porady również są mile widziane.
  • Poziom 9  
    migol21 napisał:
    To jak jesteś początkujący to po co bierzesz się za coś czego nie rozumiesz ?

Biorę się właśnie po to żeby się czegoś nauczyć i dowiedzieć.
    Dysk już naprawiłem. Kabel wymagał jednak dodatkowo zasilania.
    Dzięki za pomoc. Temat uważam za zamknięty.