Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radio Renault 22DC259/62 nie startuje procesor

djskomy 13 Lip 2010 20:55 2717 0
 • #1 13 Lip 2010 20:55
  djskomy
  Poziom 12  

  Próbuję naprawić radio Renault 22DC259/62. Radio całkowicie martwe. Brak podświetlenia, brak reakcji na przycisk włączania. W środku siedzi procesor TMP93CW44 - zasilanie jest prawidłowe. Resetem steruje układ SAA1305T (przelutowany do innego radia działa ok - więc jest sprawny) - co chwilę pojawia się stan niski. W momencie jak reset jest aktywny (stan niski) kwarc procesora startuje i działa prawidłowo. Jak tylko reset jest w stanie wysokim kwarc zatrzymuje się. Wygląda to trochę jak przejście procesora, zaraz po włączeniu (resecie) w stan uśpienia jednak bez powiadomienia o tym układu SAA1305T, który to ponownie wykonuje reset i tak w koło. Po zablokowaniu resetu kwarc również nie oscyluje.

  W działającym radiu kwarc zatrzymywany jest po kilku sekundach od wyłączenia radia, a obudzenie następuje przez reset z układu SAA1305T (do którego jest podłączony przycisk POWER), z tym że najprawdopodobniej wcześniej procesor informuje układ o przejściu w stan uśpienia przez i2c i już nie musi zerować timera odliczającego do resetu.

  Radio po włączeniu z wylutowanym kwarcem załącza na chwilę podświetlenie!

  Wsad pamięci EEPROM sprawdzałem, wyglądał dobrze, wgrywałem także inny.

  Proszę o ewentualne podpowiedzi, jak dla mnie wygląda na uwalony procesor ale pewności nie mam.

  PS. Radio to stary kaseciak, jednak zależałby mi na naprawieniu ponieważ jest mojego kolegi, któremu wiszę przysługę :)

  **************
  Udało mi się zdobyć drugie takie radio do testów. Podejrzewałem procesor, więc na pierwszy rzut poszedł właśnie on. Zamieniłem procesory w radiach i efekt był identyczny. Wiedziałem już, że to nie to jest problemem.
  Szukając dalej znalazłem różnicę w zachowaniu obu płyt. Na nodze nr 1 procesora, w stosunku do dobrego radia brak było napięcia. Okazało się, iż pod małą naklejką z wersją radia była uszkodzona ścieżka doprowadzająca napięcie 12V do rezystora podłączonego do nogi nr 1.

  Radio Renault 22DC259/62 nie startuje procesor

  Po naprawieniu ścieżki radio śmiga prawidłowo! :) Pozdrawiam wytrwałych!

  0 0
  Szukaj w 5mln produktów