Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pralka AMICA PA4580 - błąd 7 mignięć / silnik nie kręci

Robert 2 13 Lip 2010 22:12 8356 27
  • #1 13 Lip 2010 22:12
    Robert 2
    Poziom 10  

Witam,

pralka pobiera wodę - jednak bęben nie zakręci ani razu = 7 mignięć
    ustawiam wirowanie - wodę wypompuje i nie wiruje = 7 mignięć

z tego co doczytałem w/w kod błędu oznacza uszkodzenie silnika
    szczotki "wizualnie" widoczne, napięcie na szczotki podaje ...

CO SPRAWDZIĆ PRZEZ WYMONTOWANIEM SILNIKA ???

jakiś rok temu wymieniałem triaka i zawór przesterowania, silnik pompy ... i do dzisiaj wszystko ładnie chodziło ....

pralka ma ok 6 lat i widać, że sypie się ... stare polary chodziły bezawaryjnie znacznie dłużej (korozja zżarła bęben ale poza tym działały...)

proszę o Wasze wskazówki / pomoc

:idea:

1 27
  • #2 13 Lip 2010 22:18
    elektro-dom
    Poziom 22  

Wyjmij szczotki - jeśli mają poniżej 2 cm długości to wymień.
    Pozdrawiam

0
  • #3 13 Lip 2010 22:26
    Robert 2
    Poziom 10  

wymontowałem jedną szczotkę - wystaje 2,2 cm
    cała obudowa ma 4,5 cm

:idea:

0
  • #4 14 Lip 2010 14:50
    1221547
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 14 Lip 2010 15:18
    MAN_IN_BLACK
    Poziom 13  

Ja jednak może też sprawdziłbym grzałkę czy ma przejście oraz, czy nie ma przebicia

0
  • #6 14 Lip 2010 19:11
    Robert 2
    Poziom 10  

co to jest ten "moduł" - czy jest na płycie (programator) ???
    czy podlega wymianie / naprawie ???

0
  • #7 14 Lip 2010 22:05
    1221547
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 15 Lip 2010 00:27
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 15 Lip 2010 21:47
    Robert 2
    Poziom 10  

jak sprawdzić przebicie grzałki na masę ????
    czy moduł sinika można naprawić ??? jakie są to elementy na płycie tego modelu pralki ???

jak wcześniej napisałem jakiś rok temu wymieniałem triaka po zwarciu zaworu przesterowania - wtedy uszkodzenia były widoczne gołym okiem .... teraz nie widzę "na oko" żadnych uszkodzeń na płycie czy stykach ... gdzie szukać ???

0
  • #10 15 Lip 2010 22:16
    1221547
    Użytkownik usunął konto  
  • #11 16 Lip 2010 19:16
    Robert 2
    Poziom 10  

silnik sprawny :D

Dodano po 10 [minuty]:

czy przy tej usterce jest możliwość naprawienie programatora ???

0
  • Pomocny post
    #12 16 Lip 2010 20:17
    1221547
    Użytkownik usunął konto  
  • #13 16 Lip 2010 22:16
    Robert 2
    Poziom 10  

który jest to triak silnika ...........
    przepraszam nie doczytałem - napisałeś ten na radiatorze - przynitowany :cry:

1
  • #14 16 Lip 2010 22:44
    ROBSON33
    Moderator AGD

Robert 2 napisał:
    który jest to triak silnika - na płycie widzę 4 "małe" traki - w tym ten zaworu przesterowania oraz 2 "większe" triaki - czy mogło coś ulec poza triakami ???
    czy takie triaki są dostępne ???
    Wnioskując z tej wypowiedzi raczej taniej i bezpieczniej wezwać fachowca.
    Jest jeszcze szansa iż moduł da się uratować.

0
  • #15 16 Lip 2010 23:03
    Robert 2
    Poziom 10  

myślałem, że jestem na forum "początkujący" ....
    :cry:

0
  • #16 16 Lip 2010 23:10
    Szczepaniii
    Poziom 14  

Moment, moment, 7 mignięć to błąd silnika albo obwodu, po co grzebać przy triaku sterujacym , gdyby padł to byłby inny kod błędu i ewentualnie silnik od razu by startowal na wysokie obroty
    Ja bym się w pierwszej kolejności przyjżał szczotkom, silnik można też zasilić np z prostownika samochodowego, powinien płynnie powolutku ruszyć i kręcić się bez przerw czy zacięć, sprawdzic połaczenia przewodów, ewentualnie mozna podmieniać przekaźniki, niski koszt, spróbować można ale przedewszystkim sprawdzić należy silnik. i nie omomierzem bo moim zdaniem to nie jest sprawdzanie, miernikiem to można coś wstepnie zobaczyć.
    Moim zdaniem oczywiście :-)
    Pozdrawiam

0
  • #17 16 Lip 2010 23:16
    Robert 2
    Poziom 10  

silnik został sprawdzony przez znajomego fachowca ... pracuje - szczotki ok prądniczka ok nowe łożyska ....

brak napięcia na złączu ...

0
  • #18 16 Lip 2010 23:33
    Szczepaniii
    Poziom 14  

Od pradu odłączyć, zprawdzić ciągłość przewodów zasilajacych, i sprawdz czy pojawia się napięcie na zaciskach silnika,
    Jeszcze tacho sprawdzić bo w sumie uszkodzone mogłoby dawac taki sam efekt albo przerwa w obwodzie tacho.
    Juz tak nie pamiętam, ale silnik nie ma jakiegoś zabezpieczenia od przeciążeń? Poogladać przewody czy coś na nich nie wisi :P
    PA4580 to nie jest pełne oznaczenie modelu, wiecej cyferek/literek poprosze....
    Jak nie to przekaźniki, już nie pamietam ile ich tam, chyba 4 po 5 zł albo mniej sztuka i jeden droższy (większy) mozna spróbować, sterowniki gdzieś po 120zł widziałem całe...ale to i tak nie pomoże jak się okaże że coś z rzeczy wcześniej, sprawdzać dobrze...

0
  • #19 16 Lip 2010 23:46
    Robert 2
    Poziom 10  

pełne oznaczenie PA4580 A520

silnik i prądniczka sprawdzona przez elektryka ...

brak zasilania na stykach kabli do silnika ...

dodatkowe informacje z pracy pralki: pralka nabiera wody / cisza / słychać stuknięcie przekaźnika / silnik stoi / wyskakuje błąd ....

czy zacząć od wymiany triaka ??? /btb 12 600 bw / ???

0
  • #20 17 Lip 2010 00:02
    Szczepaniii
    Poziom 14  

Wszelki krzem ma ta ceche że uszkadza się na zwarcie i moim zdaniem inny kod błędu by był.
    Przekaźniki.
    Ja bym obstawial przynajmniej to.
    Może sie jeszcze wstrzymać i niech ktoś się wypowie jeszcze.

Pozdrawiam

PS napiecia nie ma na zaciskach silnika czy na module/sterowniku?
    Jesli na module to przekaźniki, jeśli nie to w tym modelu jest zabezpieczenie przeciążeniowe ale gdzie nie powiem, mam tylko schemat siakiś dość ogólny...

0
  • #21 17 Lip 2010 00:19
    Robert 2
    Poziom 10  

brak napięcia na zaciskach silnika

1
  • #22 17 Lip 2010 00:19
    1221547
    Użytkownik usunął konto  
  • #23 17 Lip 2010 00:41
    Robert 2
    Poziom 10  

dzięki za wszelkie Wasze uwagi.

zimnych lutów nie widzę, jutro podjadę do elektronika aby wylutował i sprawdził przekażniki i traka - nie znajduję schematu tej płytki - czy bez schematu będzie wstanie sprawdzić wskazane elementy ???

0
  • #24 17 Lip 2010 08:54
    1221547
    Użytkownik usunął konto  
  • #25 17 Lip 2010 09:57
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

Miałem kilka przypadków, że pralka nagle przestała obracać bębnem - silnik się nie obraca.
    Długo szukałem, wymieniałem elementy i nic.
    Ostatnio przy takowej uszkodzonej pralce, włączyłem program testowy i o dziwo silnikiem kręciła, ale normalnie na programach nie.
    Nie wiem czy przeprogramowanie modułu coś da.

0
  • Pomocny post
    #26 17 Lip 2010 10:23
    Szczepaniii
    Poziom 14  

Można i przeprogramować, szczerze to też występuje, jak dla mnie te prali i ich sterowniki do sdość nieudane/awaryjne rozwiązania.
    Byc może dlatego mi sie takl wydaje bo duzo tych pralek jest ale tak na sztuki to jednak uszkodzenia sterowników to standard, przekażniki jeszcze pół biedy, a najczęściej główny włacznik który przy wiekszym obciążeniu dobrze nie przewodzi, ale czytając tutaj posty kolegi, ja bym podał napi9ęcie zasilające na odpowiednie kable zasilajace przy sterowniku, zeby było wiadomo że z ta mniej "madrą" częścia pralki wszystko gra.
    Przeprogramować można.
    Jesli mamy watpliwości o soft to mozna zrobić reset:

1 Wyłączyć pralke
    2 odlaczyc wtyczke od blokady drzwi
    3 Włączyc na dowolny program
    4 wcisnac i trzymac przycisk START az mignie dioda "GOTOWA" 15 razy i zapali się dioda "KONIEC"
    5 Puscic przycisk , wyłączyc pralke, podlaczyć blokade

Ale szczerze jeśli mialbym ponownie programować to wolalbym kupic nowy programator.
    Jeszcze z tym wgrywaniem softu to tez róznie bywa, wsad kolega ma skad wziąć?
    Skąd wzięłyby sie błędy?
    Uszkodzona pamięć...
    Moim zdaniem

PS
    Może nie tyle awaryjne są same sterowniki, co złe rozwiazania/brak zabezpieczeń modulu przed uszkodzeniem wynikającym z awari innych elementów.
    Z tego co pamiętam moduły są nielakierowane, co u mnie wywoluje uczucie litosci nad producentem...to nie ma prawa chodzić zbyt długo w takich warunkach w jakich praliki najczęściej pracują...

0
  • Pomocny post
    #27 17 Lip 2010 13:23
    1221547
    Użytkownik usunął konto  
  • #28 29 Lip 2010 16:03
    Robert 2
    Poziom 10  

Witam,

dziękuję za Waszą pomoc

zamontowałem nowy programator i pralka ruszyła - koszt programatora PLN 120,00 nie było warto dalej grzebać ...

zobaczymy ile "pochodzi" ...

w zeszłym roku wymieniałem zawór przesterowania + triak - pochodziła ok 11 miesięcy

0