Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Atmega Fusebit Doctor (HVPP+HVSP) - napraw fusebity

manekinen 15 Wrz 2010 10:59 175210 342
  • #61 15 Wrz 2010 10:59
    manekinen
    Poziom 29  

Kolego, tylko w przypadku gdy ustawimy nieprawidłowy zegar. Przy wyłączonym resecie lub wyłączonym ISP pozostaje jedynie programowanie wysokonapięciowe. Już o tym pisałem w tym temacie ;)

Ostatnią aktualizację pobrano 56 razy, szkoda że nikt nie dopisuje nowych procków które udało się przywrócić do życia... jestem też ciekaw jak układ współpracuje z prockami w wersji V :)

Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • TermoPasty.pl
  • #62 21 Wrz 2010 09:45
    greg_001
    Poziom 11  

Czy udało się komuś przywrócić do życia ATmegę 128? Programowalem Burn-O-Matem i program mi się zawiesił. Dalej Avr już nie odpowiada.

• #63 24 Wrz 2010 15:57
    manekinen
    Poziom 29  

Tak, jedna osoba napisała że naprawiła m128 - jednak pod piny używane przez doktora nie mogą być podpięte inne układy które mogą blokować komunikację - ewentualnie szeregowe rezystory należy zmniejszyć do 100ohm.

DODANO

Dobra wiadomość, kolejny użytkownik podesłał info że układ świetnie sobie radzi z Atmega2561 i Atmega128L

gopelhu napisał:
    Hi Pawel again,

Thank you very much again for your help.

I tested your fusebit doctor and works perfectly with ATmega2561 and ATmega128L.
    Please check the attachment.

Thanks again.

Best Regards,
    George
    Atmega Fusebit Doctor (HVPP+HVSP) - napraw fusebity Atmega Fusebit Doctor (HVPP+HVSP) - napraw fusebity Atmega Fusebit Doctor (HVPP+HVSP) - napraw fusebity Atmega Fusebit Doctor (HVPP+HVSP) - napraw fusebity

Na fotkach widać świetny sposób naprawy tych procków, uniwersalna podstawka przyłączona przewodami do do gniazda na adaptery. Musi działać. Mogą być kłopociki z naprawą procka w jakimś układzie, ale tak jak pisałem można szeregowe rezystory zmienić z 1K na 100ohm i powinien dać radę :)

• #64 11 Paź 2010 18:26
    ElectroTom
    Poziom 24  

Jak zwykle piękna robota.
    Gratulacje i Pozdrawiam.

• TermoPasty.pl
  • #65 07 Lis 2010 16:25
    manekinen
    Poziom 29  

AKTUALIZACJA #5, 07.11.2010

Wsad wersja 2.06:
    -naprawiono rozpoznawanie sygnatury układu Atmega324P
    -dodano prawidłowy sygnał taktujący dla Attiny15 na PB.3
    -poprawiono błąd w danych w komendzie "chip erase" dla HVSP
    -dodano dodatkowe dane dla Attiny15 w komendzie "chip erase"

Było by miło gdyby ktoś sprawdził jak układ zachowuje się z Attiny15.

Reszta bez zmian, fuski tak jak były czyli internal 1MHz clock, włączony EESAVE ( H:0xE1 L:0xD1 )

Dodam jeszcze, że układ zajął trzecie miejsce w wakacyjnym konkursie DIY na elektrodzie a tym samym mój warsztat wzbogacił się o nowy sprzęt - dzięki za oddane głosy!

Jak zwykle miłego uwalania życzę ;)

• #66 18 Gru 2010 11:40
    Jacek M
    Poziom 12  

Witam
    Może komuś się przyda (jeśli będzie miał podobne problemy) opis mojej przygody z „Atmega fusebit doctor”.
    Projekt znalazłem w Internecie: http://diy.elektroda.eu/atmega-fusebit-doctor-hvpp/
    Miałem problem i już troszkę zaczynam wątpić w siebie. Zmontowałem układ (wersję zubożoną mam tylko gniazdo na naprawę Atmegi 8 – DIL28, resztę pominąłem) zaprogramowałem Atmege8 (wersja wsadu 2.6 – zweryfikowana poprawnie , fusy ustawione, eprom czysty) sprawdziłem wszystkie połączenia (brak zwarć i przerwań, napięcia ok.) w stosunku do oryginału zmieniłem tylko BC557 na BC558B (miałem akurat takie a parametrami niewiele się różnią). Niestety układ nie rozpoznaje zablokowanych Atmeg8 (3 szt. i dodatkowo jedna ale ta raczej ubita) – świeci się czerwona dioda, po RS mam sygnatury: FF FF FF a na ubitej 00 01 02, po włożeniu do „doktorka” sprawnej Atmegi168 (sprawna – programator ją „widzi” i programuje) również mam nierozpoznany układ i po RS: FF FF FF. W kolejnym kroku wgrałem starszą wersję do Atmegi 8 (2.3 + eprom i oczywiście zweryfikowałem, fusy ustawione) – niestety identyczna sytuacja. W następnym kroku zmieniłem rezystory R7 do R23 na 150 ochm, ale to również niczego nie zmieniło. Kolejną rzeczą jaką zauważyłem było to że gdy naprawiany układ jest w podstawce w złączu goldpin żeńskim na +5V przy bezczynności mam ok. 4V (gdy nie ma układu miałem 0V – a tak wcześniej sprawdzałem) – czyli wniosek problem z tranzystorkiem – zmieniłem go na dobry (choć ten wcześniejszy również był dobry) na BC560C, ale i to nie pomogło więc dodatkowo podciągnąłem do kolektora masę przez rezystor 1k – niestety nic nie uległo zmianie. W tym miejscu zabrakło mi pomysłów – zostawiłem układ na 2 dni. Rozpocząłem poszukiwania w Internecie i znalazłem na Elektrodzie https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1716521-30.html wsad z wersją na Atmega168 (od tego powinienem zacząć), ustawiłem fusy, wgrałem ROM i EPROM, zamontowałem na płytce i ….. trzy Atmegi8 zaprawione w kilkanaście sekund :), ta którą podejrzewałem że ubita niestety nie dała się naprawić (ale spodziewałem się tego). Czyli wniosek końcowy – dla tych co mają problemy z układem – czasami warto wziąć pod uwagę że coś jest nie tak z procesorkiem – mimo że programuje się przechodzi weryfikację i sprawnie działa w innych zastosowaniach (w moim przypadku miernik podciśnienia), dodam tylko że ten układ (nie do końca sprawny) posiada nóżkę P3 ułamaną (nie potrzebowałem jej w ciśnieniomierzu) i PD4 naprawianą (ale działa sprawnie).
    Może komuś się przyda ten opis.
    No i oczywiście wielkie brawa dla autora projektu.
    Pozdrawiam
    Jacek

• #67 24 Gru 2010 02:01
    sykulec
    Poziom 10  

Witam !! Czy mógłby Pan wysłać PCB poprawne ale w eaglu ??bo to które są w paczkach nie posiadają GND ... a nie wiem czemu jak drukuje z PDF rozmiar jest mniejszy niż ten z eagla i nie pasują nóżki ... Pozdrawiam.

• #68 24 Gru 2010 11:07
    manekinen
    Poziom 29  

Przy drukowaniu z PDF należy wyłączyć wszelakie skalowania i dopasowania rozmiarów druku, druk ma być 1:1. No chyba że to błąd po mojej stronie, ale jeszcze nikt nie zgłaszał problemów z moimi pdf'ami, są one generowane z eagle a nie przez wirtualną drukarkę więc powinno być ok.

Jeśli chodzi o drukowanie z eagle, to po załadowaniu pliku BRD należy kliknąć przycisk RATSNEST.

Jacek M - w załączniku program 2.06 skompilowany pod atmega168 :)

DODANO 27gru
    Dodałem także skompilowany program 2.06 dla atmegi88. Obydwa przetestowane.

• #69 24 Gru 2010 14:56
    Jacek M
    Poziom 12  

Witam
    Jeszcze raz dzięki za nowy wsad :) choć teraz dzięki temu projektowi przybyło dodatkowe 3 sprawne Atmegi8 :) (w zasadzie 2 - bo jedna już użyta ;)).
    Jeśli chodzi o drukowanie z Eagle - ja to robię troszkę inaczej. Gdy juz sobie wszystko poustawiam (wyświetlane elementy z opcji Display) eksportuje jako obraz (File - Export - Image monochromatyczne - rozdzielczość 600 dpi) i następnie czasami w edytorze graficznym czasami jakieś drobne poprawki. Tak otrzymany plik drukuje bezpośrednio na papierze kredowy oczywiście bez skalowania (1:1) i dalej - wiadomo – termo-transfer. Może ktoś będzie wolał tą metodę.
    Jacek

• #70 25 Gru 2010 09:29
    giovaniPL
    Poziom 9  

Bardzo polecam ten układ :) udało mi się postawić mege8 i mege32.
    Na płytce widzę rs232, jedna nóżka idzie do atmegi8-doc (TxD) a druga do masy i mam tutaj pytanie, jak mam to podłączyć żeby widzieć informacje o przebiegu procesu, może to głupie pytanie ale jestem w tym początkującym. Więc, posiadam programator z układem FT232RL i doczytałem się że mogę go przekształcić na wirtualny port COM TTL, pin MOSI przekształca się na Tx.
    Mam to podłączyć tylko ze sobą ???
    I jakiego programu mam do tego użyć ? emulator z bascoma ?

• #71 25 Gru 2010 15:56
    manekinen
    Poziom 29  

Najpierw podstawy ;)

Masy łączysz, Tx (nadawanie) z płytki łączysz do Rx (odbiór) na FT232. Terminal dowolny, polecam HyperTerminal. Ustawienia domyślne, zmień tylko prędkość na 4800bps.

• #72 26 Gru 2010 14:13
    giovaniPL
    Poziom 9  

No tak, google. :)
    Wielkie dzięki :)

• #73 27 Gru 2010 02:00
    sykulec
    Poziom 10  

Witam Ponownie !! Zrobiłem układ, procesor zaprogramowałem w.g. fusków pokazanych na scr, na płytce złożonej nie zaświeciła się żadna dioda, po dokładnym sprawdzeniu wszystkiego byłem tak zdesperowany że usunąłem kawałek płytki, od gold pinu żeńskiego po podstawkę atmegi 8 lecz układ dalej nie działał, złożyłem go jeszcze raz na płytce uniwersalnej, osiągnąłem sukces ! Zapaliła się dioda czerwona, jednakże po wciśnięciu guziku rst dioda czerwona gaśnie miga dioda (u mnie biała) i zapala się ponownie czerwona ... :( co najciekawsze gdy podpinam pod zasilacz komputera czerwona gaśnie i tyle, nie zapala się ponownie ani nie zapala biała... co może być nie tak ?? :( dopiero się uczę mikroprocesorów i elektroniki więc proszę o wyrozumiałość ...

• #74 27 Gru 2010 11:46
    manekinen
    Poziom 29  

Za pierwszym razem były poważne błędy na płytce. Płytka ma drobne ścieżki, malutkie pady, i małe odstępy między nimi i jest raczej ciężko ją wykonać dla początkującego. Niestety, inaczej nie mogłem jej zaprojektować.

Po wciśnięciu przycisku start, dioda zielona powinna mignąć, ale tylko ze dwa razy i to bardzo szybko. Potem stan diod się ustala.

Pomocne będą jeszcze informacje jakie jest zasilanie, oraz co się dzieje na liniach +5V oraz +12V po wciśnięciu przycisku.

Wklejam też krótkie FAQ które dopisałem na stronie projektu, czyli w jakiej kolejności szukać jakich błędów:

FAQ - często zadawane pytania i odpowiedzi napisał:

-Jeśli zapaliła się zielona dioda to możesz mieć 100% pewność że fusebity zostały zresetowane. Jeśli układ nadal nie odpowiada dla zwykłego programatora ISP, to znaczy że ma uszkodzony sprzętowy SPI lub posiada inne uszkodzenie.

-Układ nie działa, nie zaświeca się żadna dioda - poważne błędy na płytce, źle zaprogramowany procesor.

-Włożony układ nie jest rozpoznawany (czerwona dioda) - wykonaj pomiar napięć. W czasie bezczynności, zmierz napięcia na liniach +12 RESET oraz +5 SUPPLY w złączu goldpin żeńskim - powinny wynosić 0V, lub być bliskie 0V. Po naciśnięciu przycisku START, napięcia te na czas około sekundy powędrują do wartości bliskich +5V oraz +12V. Jeśli jest inaczej, upewnij się że użyłeś dobrych tranzystorów i wlutowałeś je poprawnie.

-Układ nadal nie jest rozpoznawany - błędy na płytce. Najczęściej są to niewidoczne zwarcia pomiędzy ścieżkami.

-Układ nadal nie jest rozpoznawany - teraz jedyną rzeczą jaką możesz zrobić to sprawdzenie co doctor wysyła przez rs232 - jedynie wtedy mogę pomóc rozwiązać problem - bo przecież nie jestem jasnowidzem, prawda? Nie pytaj mnie jak to podłączyć, można znaleźć o tym całą masę informacji.

-Sygnatura podana przez rs232 to 00 01 02, FF FF FF, lub 00 00 00 - naprawiany układ jest uszkodzony lub nadal są błędy na płytce.

-Sygnatura podana przez rs232 to coś w rodzaju 1E 90 00 lub 1E 1E 1E, czyli sygnatura ma jakiś sens, niektóre cyfry się zgadzają a niektóre są lekko przekłamane - układ sprawny, inicjuje się, na PCB są zwarcia na liniach DATA, BS, XA.

• #75 27 Gru 2010 20:53
    sykulec
    Poziom 10  

więc tak, na 1 pin pacjenta (reset) idzie cały czas napięcie 12v, na nóżkę 7 pojawia się na chwileczkę napięcie 5v i jak puszczam guzik to spada do 0

• #76 27 Gru 2010 20:55
    manekinen
    Poziom 29  

Z resetem ma być tak samo. Sprawdź tranzystory.

• #77 02 Sty 2011 15:26
    sykulec
    Poziom 10  

Naprawiłem, lecz impuls trwa bardzo krótko i jest nie do "wychaczenia" na normalnym mierniku, na oscyloskopie(niestety nie do końca sprawnym) udało mi się zobaczyć że następuje zmiana napięcia w okolice 12v czy to tak ma być ?? nie jest impuls zbyt krótki ?? no i naturalnie dioda czerwona gaśnie na czas wciśnięcia guzika start ...

• #78 02 Sty 2011 17:20
    manekinen
    Poziom 29  

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem Twój poprzedni post... Normalnie, napięcia te powinny być bliskie zeru. Układ zaczyna działać po naciśnięciu i zwolnieniu przycisku, a całe naprawianie trwa nie dłużej jak sekundę. Więc oba te napięcia muszą powędrować w górę na około sekundę po zwolnieniu przycisku, a po tym wrócić do wartości bliskich zeru - działanie programu się w tym momencie kończy, można bezpiecznie wyjąć układ. Stan układu przedstawiają diody.

• #79 02 Sty 2011 17:35
    sykulec
    Poziom 10  

a więc jeszcze raz, po złożeniu wszystkiego na płytce uniwersalnej, zaprogramowaniu układu zgodnie z fusami przedstawionymi na scr, dioda czerwona zaświeca się, po naciśnięciu guzika Start dioda czerwona gaśnie, żarzy się dioda biała i zapala się czerwona, Zasilanie do układu 12v, zasilanie doktora 5v, na czas wciśnięcia guzika na 1 nogę pacjenta idzie napięcie bardzo bardzo krótkie ok 12v (jak pisałem wcześniej) i na 7 nogę normalnie "widziane" na zwykłym mierniku 5v. Przy bezczynności napięcia te mają wartości 12-40 mV.

• #80 03 Sty 2011 20:56
    sykulec
    Poziom 10  

udało mi się zrobić RS232 o to co pokazał terminal : Atmega Fusebit Doctor (HVPP+HVSP) - napraw fusebity Dodam, że na stół trafiła atmega 8 i atmega8-16 i pokazuje dokładnie to samo. Co go boli ?? P.S. gdy nie ma włożonego żadnego pacjenta terminal pokazuje tylko napis INIT PROGRAMMING .

• #81 03 Sty 2011 23:00
    manekinen
    Poziom 29  

Zwarcia na liniach DATA. Jeden bit jest przekłamany, jak to wyeliminujesz to już ładnie ruszy.

• #82 05 Sty 2011 21:29
    maximus22_kr
    Poziom 18  

Witam
    Można prosić firmware pod M16 i M32 ?

Pozdrawiam
    Piotr

• #83 06 Sty 2011 08:09
    manekinen
    Poziom 29  

Kolego a czy m8 jest zamienna z m16 lub m32? A może gdzieś widziałeś osobną wersję tego układu na takich prockach? Więc zielonego pojęcia nie mam po co pytasz o takie wsady.

• #84 06 Sty 2011 23:10
    sykulec
    Poziom 10  

Poprawiłem kilka lutów, co prawda zwarcia nie było ale w 2 miejscach był zimny lut :) Super projekt bardzo przydatna rzecz zwłaszcza dla uczącego się programowania :) Pozdrawiam!

• #85 11 Sty 2011 20:00
    darres1
    Poziom 12  

Witam
    Zrobiłem układ i działa pięknie, chodź nie od razu ruszył, kilka błędów popełniłem ale w końcu kilka procków przywróciłem do życia.
    Pytanko do autora:
    W wersji beta ładnie widać nazwę procesora

Atmega Fusebit Doctor (HVPP+HVSP) - napraw fusebity

a w następnych już nie ?

• #86 15 Sty 2011 02:54
    manekinen
    Poziom 29  

Wszystko masz w temacie oraz w changelogu w paczce z plikami. Program z czasem rósł aż w końcu zabrakło pamięci na nazwy układów i nie są one wysyłane. W pamięci są zawarte dane dla ponad 100 procesorów oraz sporo kodu do obsługi obydwu typów programowania - hvsp oraz hvpp.

Przy okazji, jeden z użytkowników odkrył błąd w programie próbując naprawić procesor AT90S8515. Jak się okazało kilka starszych układów posiada niewielkie różnice w programowaniu (inne adresy fusebitów, fuski i lockbity pod jednym adresem gdzie normalnie są same lockbity) i będzie kolejna aktualizacja z tym że nie mam teraz na to kompletnie czasu. Jeśli ktoś ma takie starsze układy to będzie super jeśli spróbuje je odczytać w doktorze i poda co wypluwa terminal.

• #87 21 Sty 2011 18:05
    riger
    Poziom 24  

Witam!
    Posiadam nastepujacy problem. Zlozylem wszystko zgodnie ze schematem ze strony: http://diy.elektroda.eu/atmega-fusebit-doctor-hvpp/
    Atmega zaprogramowana, bez fuse bit'a gdyz niepotrzebny jest mi licznik. Sytuacja kreuje sie natomiast tak:
    - brak jakiegokolwiek procka w podstawce (procz ATMEGA8 DOC oczywiscie), zadna dioda nie swieci, wcisniecie przycisku nic nie daje
    - ATMEGA8 jako procek naprawiany - po wpieciu zasilania, mignie raz zielona dioda po czym mruga czerwona, przy wcisnieciu przycisku, sytuacja sie powtarza. Procesor ten na pewno nie jest uwalony, a jedynie ma zle ustawione fusebit'y.
    Jakies sugestie?

• #88 21 Sty 2011 18:13
    piotrva
    Moderator na urlopie...

manekinen napisał:

gopelhu napisał:
    Hi Pawel again,

Thank you very much again for your help.

I tested your fusebit doctor and works perfectly with ATmega2561 and ATmega128L.
    Please check the attachment.

Thanks again.

Best Regards,
    George
    Atmega Fusebit Doctor (HVPP+HVSP) - napraw fusebity Atmega Fusebit Doctor (HVPP+HVSP) - napraw fusebity Atmega Fusebit Doctor (HVPP+HVSP) - napraw fusebity Atmega Fusebit Doctor (HVPP+HVSP) - napraw fusebity

Na fotkach widać świetny sposób naprawy tych procków, uniwersalna podstawka przyłączona przewodami do do gniazda na adaptery. Musi działać. Mogą być kłopociki z naprawą procka w jakimś układzie, ale tak jak pisałem można szeregowe rezystory zmienić z 1K na 100ohm i powinien dać radę :)

jak ja bym chciał mieć taką podstawkę do tqfp...
    czy moglibyście zapytać autora skąd ją ma i ile za nią dał??

• #89 21 Sty 2011 21:42
    manekinen
    Poziom 29  

riger - FAQ - https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=8917995#8917995

piotrva - chyba nic nie dadzą Ci szczegóły... http://www.waveshare.net/shop/M64+_ADP.htm - podstawka super ale u nas podobna chyba by majątek kosztowała.

/dodano

UWAGA!
    W ostatniej aktualizacji (5), w opisie w załączniku podałem złe wartości fusków! Jest H:0xE1 L:0xD1 a musi być H:0xD1 L:0xE1. Jeśli ktoś przy pomocy programatora ISP wysłał do układu tak zamienione fuski to nic złego się nie stało, układ nie pozwoli wyłączyć sobie SPIEN. Drugim zamienionym fuskiem jest tylko "start-up time" więc tutaj nie ma to też znaczenia, układ będzie działał prawidłowo. Załącznika nie aktualizowałem bo mój poprzedni post jest zbyt stary żeby go edytować, zaktualizowany załącznik można pobrać ze strony projektu.

• #90 22 Sty 2011 00:03
    riger
    Poziom 24  

To co wyplul mi RS232 przy probie odlbokowania ATMEGI8:

Code:

Welcome
    AVR Atmega fusebit doctor (HVPP+HVSP) version 2.06
    http://diy.elektroda.eu/atmega-fusebit-doctor-hvpp
    Usage in commercial/profit purposes not allowed!!!

HVPP MODE

Init programming...  DONE
    Read signature...    1E 93 07
    Searching chip...    (uc's names disabled)
    Chip erase...        DONE
    Read fusebits...     L:E7 H:D9 E:00
    Should be...         L:E1 H:D9 E:00
    Lockbits...          DISABLED (FF)
    Rewriting E1D900...  DONE
    Verifying...         L:E7 H:D9 E:00 - FAIL!

Please try again...
    Usage in commercial/profit purposes not allowed!!!

Thank You

Dla testu, wpialem takze MEGE16 lecz ona nie byla zablokowana, a proces zakonczyl sie pomyslnie.