Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Atmega Fusebit Doctor (HVPP+HVSP) - napraw fusebity

manekinen 22 Jan 2011 00:24 224521 342
Altium Designer Computer Controls
    manekinen
    Level 29  
    Czy ten układ działa prawidłowo? Bo te ustawienia oznaczają zewnętrzny oscylator RC 3-8MHz. Czy po dodaniu takiego oscylatora układ pracuje i można go programować? Bo po mojemu to układ jest uszkodzony, zdarza się czasem że fuski zamarzają i nie można ich zmienić - sam mam takie układy... kod się wykonuje ale ani flasha ani fusków zmienić się nie da :(

Oczywiście fusebit doctor pracuje dobrze, tym bardziej jeśli atmega16 również została rozpoznana.

Wkleję tu jeszcze małą modernizację do płytki którą miałem dodać wraz z aktualizacją programu ale to zbyt szybko chyba się nie stanie, więc... dodatkowy rezystor 100ohm ściągający linię +5V poprawia sporo problemów z układem... całość pracuje stabilniej z układami niskonapięciowymi, umożliwia m.in. naprawę fusebitu RSTDISBL w attiny2313 (WIĘCEJ)

Atmega Fusebit Doctor (HVPP+HVSP) - napraw fusebity Atmega Fusebit Doctor (HVPP+HVSP) - napraw fusebity
  • Altium Designer Computer Controls
    1 Marcin
    Level 17  
    Witam, złożyłem DOKTORA ale niestety coś nie bardzo chce działać, tzn zaprogramowałem atmęgę ostatnią wersją hex-a i nie rozpoznaje mi sprawnej atmegi 8. Udało mi się odblokować attiny2313 ale to chyba przez przypadek po powtórnym włożeniu procka do doktora nie rozpoznaje go. Zauważyłem że podczas reanimacji procka gdy się dotknie jakiej kolwiek ścieżki łącznie z masą sieje krzakami na terminal. Po włożeniu sprawnej atmegi 8 za każdym razem pokazuje inną sygnaturę procesora
    Może ktoś ma jakieś pomysły co jest nie tak płytkę zrobiłem wg. oryginału więc teoretycznie powinno działać. Marcin
  • Altium Designer Computer Controls
    manekinen
    Level 29  
    FAQ https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=8917995#8917995

Musisz mieć jakieś zwarcia na płytce, ewentualnie zimne luty. Sprawdź ale DOKŁADNIE. Reszta ok.

AKTUALIZACJA #7 - 23.01.2011

PCB ver V2e – dodatkowy rezystor ściagający linię +5V.
    Program ver 2.07 – krytyczne poprawki dla 8 procków, dodano 3 nowe.

Po dodaniu rezystora układ będzie bardziej stabilny, naprawia to problem gdy niektóre układy inicjowały się w nie-wysokonapięciowym trybie i nie można było naprawić fuska RSTDISBL (m.in.Attiny2313)

KRYTYCZNE POPRAWKI dla AT90s1200, AT90s2313, AT90s2323, AT90s2343, AT90s4414, AT90s4434, AT90s8515, AT90s8535
    Poprawiono wartość fabrycznego fuska dla AT90s2313 – short start-up time fabrycznie jest wyłączony
    Dodano nowe układy: Atmega406, Atmega16HVB i Atmega32HB. Nie są one wymienione na liście, są obsługiwane tylko teoretycznie. Po więcej informacji odsyłam do dokumentacji nt. programowania układów „battery magament avr’s”.
    Poprawiono błąd w komunikatach RS232

Jest również wersja SMD tego układu, na podstawie pcb v2d. Tutaj http://diy.elektroda.eu/atmega-fusebit-doctor-hvpp/#update6pl
    1 Marcin
    Level 17  
    Quote:
    Musisz mieć jakieś zwarcia na płytce, ewentualnie zimne luty. Sprawdź ale DOKŁADNIE. Reszta ok.
    Sprawdziłem płytkę i okazało się że na jedna ścieżka była przerwana, teraz śmiga aż miło - odblokowałem 2 sztuki attiny 2313.
    Jestem pełen szacunku dla autora projektu. Marcin.
    skwarag
    Level 11  
    Witam wszystkich.
    Na początek wielkie dzięki dla autorów projektu.

Próbowałem ożywić atmegę 644, ale doctor odpisuje, że nie może odczytać sygnatury. Czy to świadczy o całkowitym uszkodzeniu układu?
    Dodam, że atmega zdechła podczas programowania- mkAVR się zawiesił, po 10 minutach rozłączyłem wszystko i tyle...

Może jakieś sugestie.
    Pozdrawiam.
    manekinen
    Level 29  
    Jaką sygnaturę układ pokazuje? Sprawdź dobrze wszystkie połączenia do tej atmegi, sprawdź na innym procesorze czy układ funkcjonuje prawidłowo.
    skwarag
    Level 11  
    Wszystko gra!!!

Sprawdziłem połączenia jak sugerowałeś i ... podczas lutowania przepaliłem 3 pady pod rezystorkami w linii danych. Skutkiem czego nie było połączenia (wizualnie nic nie było widać a jednak ...).
    Odpaliłem "cudotwórcę" bez problemu, odczytałem dobry procek mega32, a następnie odblokowałem bez problemu zablokowaną mega644- a już myślałem, że 25 zł pójdzie w kosz.
    Jak dla mnie rewelacja!!!
    Wielkie dzięki.
    Jak będziesz w Krośnie zapraszam na piwo, he he.
    Pozdrawiam
    Zbyszek_64
    Level 23  
    Witam.
    Uruchomiłem doktora na wsadzie 2.05 i odblokowałem 2 ósemki.Pierwsza bez probemu przyjęła ustawienia , drugą wspomogłem zworką ALLOW ERASE.Mam problem z atmegą 32.Krótko miga dioda zielona i zapala się czerwona.Nie wiem czy przyczyną ewentualnego uszkodzenia atmegi nie była upływność na obudowę komputera podczas jej programowania.Przypadkowo dotknąłem jednego z pinów i poczułem mrowienie.Po pomiarze obudowy względem uziemienia wyszło 98V.Teraz obudowę uziemiłem.Nie wiem czy jest sens cokolwiek z nią robić?
    Wielkie dzięki dla autora.
    manekinen
    Level 29  
    Oj to procek pewnie martwy. Chociaż dobrze by było zobaczyć co doktor wysyła na terminal.

Planuję w kolejnej aktualizacji (2.08) dodać wsady dla młodszych sióstr atmegi8, kompatybilnych wstecznie. Układy jakie skojarzyłem to: Atmega88, Atmega88P, Atmega168, Atmega168P, Atmega328, Atmega328P. Czy może są jakieś jeszcze? Wersje z 16kB pamięci i więcej będą wysyłały pełne nazwy na terminal.

Czy jest ktoś kto mógłby działanie tych wsadów przetestować? Chodzi o ww. procki. Jeśli jest ktoś chętny to zapraszam na PW.
    MatygaD
    Level 15  
    manekinen wrote:
    Oj to procek pewnie martwy. Chociaż dobrze by było zobaczyć co doktor wysyła na terminal.

Planuję w kolejnej aktualizacji (2.08) dodać wsady dla młodszych sióstr atmegi8, kompatybilnych wstecznie. Układy jakie skojarzyłem to: Atmega88, Atmega88P, Atmega168, Atmega168P, Atmega328, Atmega328P. Czy może są jakieś jeszcze? Wersje z 16kB pamięci i więcej będą wysyłały pełne nazwy na terminal.

Czy jest ktoś kto mógłby działanie tych wsadów przetestować? Chodzi o ww. procki. Jeśli jest ktoś chętny to zapraszam na PW.

Witam

Mogę przetestować na ATMEGA168 mam luźny i parę innych procków do testów od Tiny13 , 24, 44, 45, do Mega 8,16,168, 32, 8535

Pozdrowienia
    Darek
    Zbyszek_64
    Level 23  
    Jeszcze taki problem-Atmega 32 nieużywana dioda czerwona zapala się i świeci cały czas.Programator rozpoznaje procesor.Tak samo jest z zablokowaną z tą różnicą , że programator nie rozpoznaje mc.Na atmedze 8 wszystko jest w porządku.Sprawdiłem wszystkie połączenia na płytce , nie ma zwarć.Co może być powodem tego zachowania doktora?Pozdrawiam
    manekinen
    Level 29  
    A czy usunąłeś metalowe złącza od 29 do 37 pinu z podstawki atmegi32, tak jak pisałem w opisie? Jest zdjęcie. Jeśli tak, a procek nadal nie jest rozpoznawany, to naprawdę musi być byk na płytce bo ten model na 100% z doctorem działa.
    manekinen
    Level 29  
    Zbyszek_64 nie odpisujesz czy pomogło, ale przekazałeś mi kilka punktów więc rozumiem że to chyba jednak to :)

MatygaD możesz potestować jeśli znajdziesz czas i ochotę :)

AKTUALIZACJA #8 - 05.03.2011

Poprawiono fabryczne wartości fusebitów dla Attiny28, Atmega161, Atmega163.
    Po ostatniej poprawce AT90s2313 nadal była błędnie obsługiwana - poprawiono

Od teraz można użyć następujących (kompatybilnych wstecznie z m8) układów w roli doktora:
    Atmega88, Atmega88P, Atmega168, Atmega168P, Atmega328, Atmega328P.
    Wsady dla 16kB i 32kB układów wysyłają nazwy pacjentów po uarcie (tak jak w ver.2.04)

Jest to prawdopodobnie ostatnia aktualizacja dla atmega8/atmega88. W planach mam dopisanie protokołu TPI (tiny programming interface), dorzucenie obsługi procków z takim interfejsem, oraz wykonanie adaptera dla nich. Obecnie zostało dosłownie kilka bajtów wolnego miejsca w pamięci, więc aby projekt mógł się dalej rozwijać, potrzebny będzie większy procek. Także układy z 8kB pamięci nie będą dalej wspierane.

Informacje o wszelkich aktualizacjach moich układów tutaj - twitter.com/manekinen
    MatygaD
    Level 15  
    Witam

W doktorze znalazla miejsce ATMEGA168V zamiast dotychczasowej MEGA8.
    Sprawdzilem kasowanie fusebitow z mega 16, 32, 168, Tiny 13 i 25 wszystko dziala bezblednie, i znowu wypluwa typ ukladu na terminal :)

Pozdrowienia
    Darek
    piotrva
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Takie pytania i uwagi:
    1. czy tranzystory mogę zastąpić modelami bc556 i bc548?
    2. przy nowych procesorach (168 i 328) powinno się podłączyć AVCC
    manekinen
    Level 29  
    MatygaD - dzięki ogromne za sprawdzenie, sam nie mogłem tego zrobić.

piotrva
    1.Nie widzę przeciwwskazań, pulldowny i tak zrobią swoje.
    2.Strzał w 10! Faktycznie AVCC jest niepodłączony, a zasila on linie RDY, BS1, XA0, oraz XA1 - trzy z nich pracują dwukierunkowo więc nie wiem jakim cudem potrafią wystawić logiczne 1 na tyle silne że diody się zapalają? Powiedz czy układ już uruchomiłeś? I na jakim układzie?
    AVCC oczywiście do poprawki, spróbuję upchnąć jakieś połączenie na pcb.

dodano...

W załączniku płyteczka V2f zrobiona na szybko, AVCC połączony zworką. Gdyby pojawiły się jakieś błędy proszę pisać :)
    piotrva
    Wykonałem układ na uC atmega168, wgrałem oprogramowanie (plik hex przez avrstudio4, potem bin przez bascoma) i... nic
    podpinam pod rs232 na max232 i dostaję takie oto krzaki:
    czy może być to spowodowane złą wartością w rejestrze osccal?
    bo ta mega168 raz "zaprogramowała" mi się jako mega8, bo pomyliłem pudełka i potem ją wskrzeszałem avr dragonem
    fusebity zaprogramowane na pewno dobrze
    Edit:
    nie wiem co było nie tak, ale chyba pękł mi gdzieś kabel od rs232, bo na przejściówce na ftdi komunikaty pojawiają się poprawnie :D
    EDIT2:
    nie wiem co jest nadal nie tak, ale program zatrzymuje się na INIT programming... i dopiero lekkie dotknięcie pinów palcem powoduje, że program idzie dalej... a do procesora nie są podłączone żadne układy ani podstawki. Nic nie zmienia się też po podłączeniu attiny13... sumarycznie dostaję taki komunikat:
    Code:

Welcome
    AVR Atmega fusebit doctor (HVPP+HVSP) version 2.08
    http://diy.elektroda.eu/atmega-fusebit-doctor-hvpp
    Usage in commercial/profit purposes not allowed
    for firmware updates: twitter.com/manekinen

HVPP MODE

Init programming...  DONE
    Read signature...    00 01 02 - FAIL!
    Trying T2313 pinout..00 01 02 - FAIL!

No chip in socket or chip do not responding
    Please try again...

Thank You

EDIT3:
    chyba coś nie tak z tą m168... niestety mam tylko jedną sztukę, ale jeszcze ją posprawdzam :D na m8 chodzi ok na razie z procesorem attiny13
    jak będę miał czas to zablokuję dragonem te m2560 :D
    EDIT4:
    a jednak działa teraz z tiny13...
    Jak na razie testowałem:
    attiny13-OK
    attiny85-OK
    90s2313-OK (co prawda na początku wyświetla FAIL i potem Trying T2313 pinnout, ale potem programuje fuski wartościami domyślnymi, choć tego procesora zablokować się chyba nie da :D)
    EDIT5:
    attiny2313-OK
    atmega2560-OK (testowałem na 3 sztukach, 1 na płytce-OK, 2 w podstawce-OK, 3, przegrzana podczas lutowania hotem, zgodnie z oczekiwaniami nie odpowiada)
    Code:

Welcome

HVPP MODE

Read signature...    1E 98 01
    Searching chip...    Atmega2560
    Chip erase...        DONE
    Read fusebits...     L:E2 H:D9 E:FF
    Should be...         L:62 H:99 E:FF
    Lockbits...          DISABLED (FF)

Rewriting 6299FF...  DONE
    Verifying...         L:62 H:99 E:FF - OK!

15 fixed chips

Thank You

tak więc można potwierdzić działanie dla tych procesorów

EDIT6:
    Zdjęcie mojego sprzętu (mini doctor z możliwością wykorzystania jako płytka testowa dla procesorów atmega8/168/328 i podstawka tqfp-100):

EDIT7:
    brakuje mi tylko jednego (jeszcze w swojej wersji nie zaimplementowałem) a mianowicie rezystora pull-up na linii reset. czasem jak dotknę płytkę od spodu to procesor się resetuje, i zaczyna pracę, co nie jest pożądane
    manekinen
    Level 29  
    Więc może po kolei :)

Co do fusków, załącznik po cichaczu podmieniłem drugiego dnia. Małe zmiany w pliku read.txt, dodałem ustawienia fusków dla m88, m168, m328 - wartości z m8 nie będą działały.

edit2... Przy attiny13 potrzebny jest adapter hvsp, na Twojej płytce trzeba zewrzeć odpowiednie piny aby doctor go "wykrył" i pracował w trybie hvsp. Bez tego pracuje w trybie hvpp, i po wykonaniu init programming oczekuje stanu wysokiego na pinie RDY - i możliwie że taki odczytuje po dotknięciu paluchem. Adapter hvsp omija to oczekiwanie, a włożenie procka hvpp spowoduje wymuszenie właściwego (ustalonego) stanu na RDY.

edit4... Wyświetla FAIL bo jest to procesorek 20-nóżkowy, dla nich jest inny pinout. Jeśli nie otrzymano prawidłowej sygnatury to układ próbuje pinoutu zgodnego z T2313 (stąd nazwa). Działanie prawidłowe. A AT90S2313 zablokować jak najbardziej się da, posiada on fusebit SPIEN.

Czyli jednak działa na M168? (bo w logu widzę nazwy w terminalu). Czy problemem była linia reset?

Dzięki za testy, jak będę w domku (piątek) to wyślę Ci mały prezencik na PW, dla Ciebie MatygaD też :)
    piotrva
    Tak, istotnie za pierwszym razem zapomniałem założyć zworki do hvsp, ale potem na to wpadłem. Działa z ta mega168, ale to był problem z kablem rs232, poza tym wszystko ok. Jutro jeszcze zrobię parę testów tej megi168, bo coś dalej mi się nie podoba zachowanie przy pustej podstawce w trybie hvpp - czasem na info o braku procesora trzeba dłużej czekać. Poza tym wszystko działa bez zarzutów. Jeszcze mogę dla świętego spokoju sprawdzić jutro m1280, tiny26 461.

Co do resetu to pisze o tym dlatego że wiem z autopsji że bez rezystora przy dotykaniu pewnych złącz palcami można nawet uszkodzić wsad w up.
    manekinen
    Level 29  
    piotrva wrote:
    bo coś dalej mi się nie podoba zachowanie przy pustej podstawce w trybie hvpp - czasem na info o braku procesora trzeba dłużej czekać.

Ale przecież wyżej napisałem. Na linii RDY jest stan nieustalony, bo to wejście nie jest wewnętrznie podciągnięte. Układ czeka na gotowość pacjenta... w nieskończoność, lub aż do momentu jak dotkniemy tej linii paluchem. Jest to normalne zachowanie bez układu w podstawce.

W sumie mogę to podciągnąć, bo niezainicjowany lub zajęty układ (pacjent) i tak sobie to chyba ściągnie do masy - będę musiał sprawdzić czy nie będzie jakichś konfliktów, bo ta linia jest ważna przy zapisie danych i nie chcielibyśmy przecież wysyłać nowych danych dopóki zapis poprzednich się nie zakończył.
    piotrva
    W takim razie nie ma żadnych problemów, nie doczytałem wcześniejszego posta ze zrozumieniem. Dziś mi trochę czasu brakło na testy tych procesorów, o których wspominam we wcześniejszym poście. Ale do wieczora może coś zdziałam jeszcze.
    piotrva
    Bez problemu zadziała. Podpinasz wspólną masę i wyjście z doctora do linii rx układu ftdi.
    piotrva
    Kolejne testy zakończone:
    Code:

Welcome
    Registered to Piotr Rzeszut (piotrva)

HVPP MODE

Read signature...    FF FF FF - FAIL!
    Trying T2313 pinout..1E 92 08
    Searching chip...    Attiny461/A
    Read fusebits...     L:62 H:DF E:FF
    Should be...         L:62 H:DF E:FF
    Rewriting 62DFFF...  DONE
    Verifying...         L:62 H:DF E:FF - OK!

21 fixed chips

Thank You

Welcome
    Registered to Piotr Rzeszut (piotrva)

HVPP MODE

Read signature...    1E 1E 1E - FAIL!
    Trying T2313 pinout..1E 91 09
    Searching chip...    Attiny26
    Read fusebits...     L:E1 H:F7 E:00
    Should be...         L:E1 H:F7 E:00
    Rewriting E1F700...  DONE
    Verifying...         L:E1 H:F7 E:00 - OK!

22 fixed chips

Thank You

Tak więc do listy można dopisać attiny26 i attiny461(v) jako sprawdzone
    Mam jednak parę uwag co do samego opisu: pliki z katalogu sockets są jak dla mnie nieczytelne, np. ten do tiny26/461/... niektóre linie opisane podwójnie jako np. XA1/BS2 także w sumie nie wiadomo gdzie to podpiąć (jeśli się nie wykonuje adaptera) i ja np. korzystałem ze schematów adapterów.
    manekinen
    Level 29  
    Dzięki za kolejne testy! W prawdzie tej listy już nie prowadzę, tzn nie uaktualniam, ale może zbiorę do kupy to wszystko i jakoś rozpiszę :)

Procki z 20 pinami mają podwójne funkcje dla dwóch pinów. Są to połączone XA1+BS2 oraz PAGEL+BS1:

Ze złącza żeński goldpin -> procek 20pin powinno się połączyć:
    BS1 -> BS1/PAGEL
    BS2 -> XA1/BS2

Co z resztą można wywnioskować ze schematu :)
    PD4 i PD6, to akurat dla attiny2313.

piotrva
    Wiem właśnie o tym, tylko pisałem, że musiałem się posiłkować schematem, bo nie napisałeś w swoich opisach jak nazywa się to konkretne wyprowadzenie w doctorze. Dodałem u siebie pull-up na resecie przez rezystor 3k3 i już nie resetuje się kiedy popadnie.
    A listę przydałoby się zebrać. Poza tym jeszcze raz wielki plus za wspaniały projekt.
    manekinen
    Level 29  
    No tak, bo te opisy w katalogu sockets dotyczą tylko konkretnego adaptera :)

Pobieżnie przejrzałem komentarze na stronie, swoją skrzynkę, oraz posty w tym temacie, oto sprawdzone układy:

at90s8515, at90s1200, at90s2313
    mega8535, mega8515, mega8, mega16, mega32, mega88, mega48, mega168, mega328P, mega162, mega324P, mega644P, mega644, mega128, mega2561, mega1280, mega2560
    tiny2313, tiny25, tiny45, tiny85, tiny26, tiny13, tiny461

Nie ma tego wiele, raczej takie najpopularniejsze układy. Ale jeśli jakiś układ - np.tiny461 - działa, to jego bracia tiny261 i tiny861 też MUSZĄ działać :)

Bardzo ciekawi mnie natomiast układ tiny15, nikt go jeszcze nie sprawdził a ten odmieniec ma osobną linię zegarową którą trzeba inaczej traktować - program go tylko teoretycznie obsługuje :(
    piotrva
    no na liście brakuje jeszcze atmega1280 i atmega2560
    a myślę, że dlatego nikt nie sprawdził tiny15, bo mało kto go kupuje, bo ten procesor nie ma w ogóle ramu...

Dodano po 5 [minuty]:

jak będę robił jakieś większe zakupy to mogę go w sumie kupić, choć programowanie tej kości to przez brak ramu niezła gimnastyka :D
    ---
    a tak w temacie ale z innej beczki, nie myślał Kolega nad napisaniem programatora równoległego do rodziny ATMEL 8051 opartego na procesorze AVR i z przejściówką USB<>RS232? bo w mojej szafie leży parę procków z tej rodziny z demontażu i z miłą chęcią bym się nimi pobawił. Może jak będę miał mnóstwo wolnego czasu to sam coś takiego będę próbował sklecić
    ejcon
    Level 14  
    Witam
    Mam problem z odblokowaniem Atmega 32 podczas uruchomienia wyświetla mi się coś takiego co z tym układem jast nie tak ?
    HVPP MODE

Welcome
    AVR Atmega fusebit doctor (HVPP+HVSP) version 2.09

HVPP MODE

Init programming... DONE
    Read signature... 9E 95 82 - FAIL!
    Trying T2313 pinout..9E 95 82 - FAIL!

No chip in socket or chip does not responding
    Please try again...

Thank You
    manekinen
    Level 29  
    Zobacz FAQ w którymś z wcześniejszych moich postów.
    Po sygnaturze wnioskuję zwarcia na liniach data.
    Przy pytaniach typu 'czemu nie dziala' bardzo proszę podawać wersję PCB oraz softu :)

Na stronie projektu pojawiła się nowa wersja softu - 2.09 - niestety nie zdążyłem wkleić jej na forum, ale w weekend postaram się to zrobić :)