Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

"Lodówka na USB" - pytanie

aso824 13 Lip 2010 23:12 9325 15
  • #1 13 Lip 2010 23:12
    aso824
    Poziom 13  

Witam,
    Znalazłem w internecie gadżet "Lodówka na USB" - wystarczy się spytać wujka, da linki :) Mam pytanko:
    * Na jakiej zasadzie działa w takim czymś chłodzenie? Nie znam się, ale chyba USB nie jest w stanie zasilić ogniwa peltiera. A w opisie jest napisane że ten gadżet jest w stanie schłodzić w ciągu 5 minut puszkę do ok. 8 stopni, a jednocześnie jest bardzo mały. Jak to działa?
    Prosiłbym o odpowiedź ponieważ cena jest wysoka a myślę aby samemu takie coś sobie zrobić.
    aso

PS. Chyba poprawny dział?

0 15
  • #2 13 Lip 2010 23:28
    Cracker92
    Poziom 8  

Jak już sam napisałeś jest tam ogniwo peltiera które ma przeważnie 12V a USB ma napięcie 5V/500mA na filmiku działa ;] )ale nie na pewno ze 100% wydajnością)
    Jak możesz to padaj link do aukcji ;D
    Na spryciarzach jest filmik:
    Link oglądnij to zrozumiesz zasadę działania ;]

0
  • #3 14 Lip 2010 00:24
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 14 Lip 2010 00:35
    aso824
    Poziom 13  

Aa czyli to ogniwo jest w stanie działać na np. 30% mocy? Bo ja gdzieś info znalazłem że nie, że muszą być wybrane parametry.

Link: http://www.takapaka.pl/Produkt/102/lodowka_na_usb

Co do linku, to jednak jest to możliwe a traciłem nadzieję :D Czy wystarczy najtańsze ogniwo Peltiera z Allegro - w tej chwili za 24zł jest nowe o dobrych parametrach.
    Czyli muszę zrobić tak:
    * Załatwić ogniwo i radiator
    * Zbudować skrzynkę z np. styropianu
    * Ogniwo podłączyć pod USB
    I czy takie podłączenie nie spowoduje jakiegoś zwarcia? No i czy komputer (niezależnie od systemu) ograniczy moc do 500mA bez problemów?

@UP: No tak tylko jak dam takie ogniwo które jest na np. 15V (4,2A) dam na 5V to jaki będzie pobór prądu?

EDIT: Znalazłem na Allegro zasilacz 9V 4A - starczy na zasilenie tego ogniwa? Aha no i rozumiem że strona zimna ogniwa ma być przyczepiona do radiatora, który ma być w "pudełku". A co z ciepłą stroną?

0
  • #5 14 Lip 2010 01:46
    WojtasJD
    VIP Zasłużony dla elektroda

Takiego Peltiera można zasilać do jego parametrów max. - czyli z 5V też ale zapomnij o USB.
    Jak masz dobry zasilacz ATX to można - jak sugerowano - zasilić z 12V (no chyba, że to laptop to odpada).
    Coś tam małego schłodzisz ale trzeba sporo mocy dostarczyć i wydzielone ciepło rozproszyć.
    Do strony ciepłej też radiator :wink: z wentylatorem

0
  • #6 14 Lip 2010 02:19
    jajco72
    Poziom 20  

Witam, Panowie radziłbym potraktowac takie urządzenie jako "podtrzymywacz" temperatury a nie chłodziarkę. Nie przy tej "mocy".
    Kol. aso824 wystarczy poszukać na Elektrodzie, googlach - większość domowych konstrukcji oparta jest na zasialaniu stacjonarnym(zasilacze), lub samochodowym (12V) i mocy od kilku do kilkudziesięciu amper! do tego radiator/y! i wentylatory.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1506793.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1078368.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1323668.html

Dla każdych 10W mocy płytki należy przyjąć 1A!
    Przy mocy gniazda USB rzędu 500mA - osiągamy ok. 5W do tego niestety jakiś drobny układ ograniczający "prąd" do tych 500mA (sam komputer - system - ograniczy max prąd do 500mA, ale czy wytrzyma?).
    Jeśli chcesz "zabawkę" to styropian odradzam, po stronie oddającej ciepło możliwe że się wytopi, jak poczytasz w linkach które podałem dowiesz się więcej, reszta to Twoja inwencja :)
    Zasilacz zawsze powinien mieć zapas mocy, czyli jeśli chcesz ogniwo wykorzystać w 100% to:
    ogniwo 40W/12V - zasilacz 12V/4A-5A
    Źle rozumiesz kwestię radiatora/ów, jeśli już to mniejszy na stronę zimną a duży na stronę ciepłą, najprostszą zasadą jest 1:2 (czyli mały np 5x5cm - duży 10x10cm, jeśli strona zimna bez radiatora to przynajmniej jakąś osłone, choćby z kawałka miedzi wielkości samej płytki, a na stronę ciepłą 2x wiekszy radiator niż sama płytka Peltiera).
    W razie pytań lub niejasności zapraszam na PW.
    pozdrawiam
    jajco72

P.S. http://www.edw.com.pl/pdf/K19/18_11a.pdf

0
  • #7 14 Lip 2010 11:11
    Rafik94
    Poziom 14  

z usb można uzyskać max 2,5 W a to znacznie za mało

0
  • #8 14 Lip 2010 13:31
    Yansen
    Poziom 22  

Warto dać wiatrak na ciepły radiator, im niższa temperatura na ciepłym radiatorze, tym chłodniej na zimnym.

0
  • #9 14 Lip 2010 14:24
    aso824
    Poziom 13  

Ok, trochę się naczytałem. Znowu pytania ;)
    * Czy przy ogniwie które ma maks. 46W (ja i tak nie użyję 100%) wystarczy od strony zimnej radiator od mostka płyty głównej, a od strony ciepłej cooler pod Socket 775 z wentylatorem ~3000RPM?
    * Mam na oku ogniwo TEC1-12705 - 46W, 4,6A max. i 15,4A max.
    Niestety nie mam jeszcze fizyki w szkole (w tym roku szkolnym będę mieć) więc niezbyt się znam na obliczeniach - ile takie ogniwo będzie żarło przy 5V lub 12V? Mam stary pasywny zasilacz 200W (ATX) i zamierzam go użyć, tylko czy starczy mu mocy? Wolę go nie przeciążać powyżej 140W, bo jest dość stary.

Aha no i przy np. pojemniku o wysokości 20cm, szerokości 15cm i głębokości 10cm takie ogniwo schłodzi wnętrze do 5 stopni (temperatura otoczenia 25 stopni, zakładając że pojemnik jest szczelny termicznie).

0
  • #10 14 Lip 2010 17:10
    maciex1993
    Poziom 14  

Co do radiatorów to mogą być, zasilacz również powinien dać radę, choć przy tym mocniejszym ogniwie (15A max) będzie wylewał 7 poty.

Moce dla ogniwa 4,6Amax przy 12V 55W a przy 5V mniej niż 30W

0
  • #11 14 Lip 2010 23:04
    LuckyDj
    Specjalista - oświetlenie sceniczne

To jest właśnie to.
    Niektórym się wydaje, że takie ogniwo tylko pobiera prąd i chłodzi... Nikt nie przejmuje się przeważnie co się dzieje po "ciepłej" stronie ogniwa i co z tym ciepłem zrobić ;)

0
  • #12 17 Gru 2011 14:00
    orkus81
    Poziom 9  

Witam.
    Odświeżam temat bo mam pytanie odnośnie lodówki USB. Zakupiłem takową i wszystko śmiga jednak mam pewien niedosyt. Temperatura płytki chłodzącej to 15-16 stopni. Bardzo bym chciał zwiększyć nieco wydajność chłodzenia tak do ok. 12-13 stopni. Czy ktoś orientuje się może jakiego rodzaju ogniwo peltiera siedzi w tej lodówce i czy jest szansa na zwiększenie jego wydajności? Czy zwiększenie napięcia z tych 5V (usb) na powiedzmy 7V (molex) zwiększy wydajność i czy nie spowoduje spalenia układów które mogą tam siedzieć? Z góry dziękuję za wszelkie sugestie i wskazówki jak się za to zabrać.

pozdrawiam

0
  • #13 19 Gru 2011 12:18
    orkus81
    Poziom 9  

Czy ktokolwiek może mi pomóc?? Sam sobie z tym nie poradzę :(

0
  • #14 28 Gru 2011 23:15
    bikuma
    Poziom 11  

Mógłbyś przerobić zasilanie z USB na sieciowe zwiększy to wydajność lodóweczki ;)

0
  • #15 29 Gru 2011 12:22
    orkus81
    Poziom 9  

Wielkie dzięki za odpowiedź. Właśnie się za to zabrałem i widać efekty nawet przy zasilaniu 5V. Wówczas wszystko chodzi cichótko i bardzo słabo się grzeje a wydajność chłodzenia wzrosta o dodatkowe -3 stopnie (prąd 2,7A zamiast wcześniejszego 0,5A).
    Pozdrawiam.

0
  • #16 29 Gru 2011 14:14
    _PREDATOR_

VIP Zasłużony dla elektroda

Wykopaliska!

0