Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Acer Aspire 9300 - jak zainstalować system z ukrytej partycji?

fikuss 13 Jul 2010 23:36 29748 43
 • #1
  fikuss
  Level 10  
  Na wstępnie zaznaczę, że już na kilku forach pisałem i nikt mi nie pomógł i postanowiłem na ostatnim już forum napisać.

  Posiadam Laptop Acer Aspire 9300, nie wypaliłem sobie po instalacji systemu od razu sytemu na płytke DVD i mam teraz problem, bo format chcę zrobić. Da się jakoś dostać na partycję ukrytą i wypalić ten system na DVD czy mam z netu system Windows Media Center ściągnąć i użyć klucza jaki mam na obudowie laptopa?

  Na innym forum zostałem poinformowany, że ściąganie z netu system i podpięcie mojego cd-key'a = "pirat"

  Zostałem też poinformowany kombinacji podczas ekranu POSTu Alt + F10 by wystartować z ukrytej partycji, lecz po tej magicznej kombinacji wyskoczył mi taki komunikat:

  NVIDIA Boot Agent 232.0529
  Copyright (c) 2001-2005 NVIDIA Corporation
  Copyright (c) 1997-2000 Intel Corporation
  ADAPTER_Init: Calling PhyInit

  PXE-E61: Media test failure, check cable
  PXE-MOF: Exiting NVIDIA Boot Agent
  Operating System not found

  i tyle. W BIOSie mam ustawione, że pierwszy dysk startuje, potem napęd, jest też ustawione D2D Recovery jako Enabled.

  Jest na to jakiś sposób? Czy firma ACER zmusza mnie do piracenia legalnego systemu za który zapłaciłem?
 • #2
  linuks
  IT specialist
  Witam.
  Jeżeli partycja recovery jest nie uszkodzona to można przywrócić system.Jaki windows masz i jakie partycje?
  Pozdrawiam
 • #3
  fikuss
  Level 10  
  1. System Windows XP Media Center Edition

  2. Obecnie mam tylko tą partycję EISA czyli tą ukrytą, bo C: i D: na innym forum kazali mi usunąć, aby ta ukryta partycja nie zauważyła zmiany partycji czy coś takiego.
 • #4
  linuks
  IT specialist
  Witam.
  Uruchom kompa z liveCD.
  Tu masz link do linuksa co zamontuje automatycznie partycje.
  http://linuxtracker.org/download.php?id=9463b...6af7f2fb567098b81e5c0da&f=slax-liveCD.torrent
  Poszukaj na partycji sda1 pliku RTMBR.bin i wpisz w konsoli
  dd if=/mnt/sda1/acer/tools/RTMBR.bin of=/dev/sda bs=1 count=446
  Podałem ścieżkę do pliku przykładowo.Jeżeli plik BTMBR.bin jest gdzie indziej to wpisz właściwą ścieżkę.Po odtworzeniu MBR powinno zadziałać przywracanie systemu.
  Partycja recovery powinna być w katalogu /mnt/sda1 lub /mnt/hda1
  Pozdrawiam
 • #5
  fikuss
  Level 10  
  Czyli MBR zostało uszkodzone?

  Możesz podać inną lokalizacje do tego liveCD, bo przez tego torenta to mi 13KK pobrało.
 • #6
  linuks
  IT specialist
  Nie ma innej lokalizacji.Plik nie jest duży ok 160MB to szybko pójdzie.
 • #8
  fikuss
  Level 10  
  leonov wrote:
  Sprawdź tak - zanim uruchomisz przywracanie Alt+F10 włóż płytkę systemu i normalnie uruchom instalatora i dojdź do momentu w którym formatuje się partycje, usuń wszystkie za wyjątkiem tej na której znajduje się instalacja systemu (zastrzeżona) potem anuluj instalatora.


  Jakbyś czytał ze zrozumieniem to byś wyczytał, że na innym forum już mi tak radzili i nie mam żadnych partycji oprócz tej ukrytej EISA.
 • #9
  linuks
  IT specialist
  Ciekawe na jakim to forum kazali usuwać partycje?.Dobrze,że recovery nie kazali usunąć:)
 • #10
  leonov
  Level 42  
  Czytam ze zrozumieniem ! kazali ci usunąć wszystkie partycje i to błąd ja pisze OPRÓCZ SYSTEMOWEJ i że teraz trzeba ją przywrócić ! i to ty czytaj ze zrozumieniem !!!
 • #11
  fikuss
  Level 10  
  leonov wrote:
  Czytam ze zrozumieniem ! kazali ci usunąć wszystkie partycje i to błąd ja pisze OPRÓCZ SYSTEMOWEJ i że teraz trzeba ją przywrócić ! i to ty czytaj ze zrozumieniem !!!


  Słońce Ci przygrzało? Jakbyś czytał ze zrozumieniem to byś pół swojej wypowiedzi nie skasował. Weź sobie przeanalizuj to co napisałeś:

  leonov wrote:
  Sprawdź tak - zanim uruchomisz przywracanie Alt+F10 włóż płytkę systemu i normalnie uruchom instalatora i dojdź do momentu w którym formatuje się partycje, usuń wszystkie za wyjątkiem tej na której znajduje się instalacja systemu (zastrzeżona) potem anuluj instalatora.
  - w nawiasie napisałeś "zastrzeżona" czyli chodziło o tą ukrytą partycje EISA, no bo partycja na której zainstalowany jest system czyli ta C nie jest ukryta czy "zastrzeżona".

  leonov wrote:
  Chodzi tu o to że instalator nie akceptuje zmienionego podziału dysku i nadpisanych plików w partycji systemowej którą sam musi sobie stworzyć trzeba by przywrócić usuniętą partycje systemową ! sprawdź programy ten lub inne nowy link do linuxa live CD http://www.slax.org/get_slax.php?download=iso


  Idź się lepiej schłodź i przyznaj się do błędu a nie...

  linuks wrote:

  Ciekawe na jakim to forum kazali usuwać partycje?.Dobrze,że recovery nie kazali usunąć

  a na forum.dobreprogramy.pl m.in. tak kazali
 • #12
  linuks
  IT specialist
  To pogratulować wiedzy radzącemu na dobrych programach .Poziękuj uprzejmie za taką porade.I tak będziesz musiał utworzyć od nowa partycje.
 • #13
  fikuss
  Level 10  
  Nie mógłbyś wrzucić tego liveCD na rapidshared albo inny serwer, bo na tym torencie sciagnie mi 13KB i pisze ze sciganie ukonczone :/
 • #14
  linuks
  IT specialist
  To jest plik.torrent.Trzeba go otworzyć programem np utorrent to zacznie pobierać
 • #15
  fikuss
  Level 10  
  Ja to przez opera pobierałem a z tego co wiem to opera pobiera takie pliki, bo niegdyś prison break z torentów ściągalem.
 • #16
  linuks
  IT specialist
  Klient torrenta może być dowolny.Pobieranie plików przez sieć torrent nie jest tematem postu.Proponuje utorrent dobry i prosty program do pobierania.Jak już będziesz miał wypalone liveCD będziemy kontynuować bo niepotrzebnie usunąłeś partycje.Potrwa dłużej ale się zrobi.
 • #17
  tzok
  Moderator of Cars
  Ostatnio robiłem coś podobnego na Acerze - wystarczyło, żeby była partycja PRI-DOS i po uruchomieniu komputera z LiveCD programem GParted przestawiłem flagę BOOT z PRI-DOS na EISA, po restarcie uruchomił się instalator z ukrytej partycji i zainstalował system, następnie ponowny start z LiveCD i przywrócenie flagi BOOT na partycję PRI-DOS. To nie przywróci działania F-10 przy starcie ale do przywrócenia systemu wystarczy.

  To co pisze Linuks można zrobić też inaczej, w podanym katalogu jest też plik MBRWRWIN.EXE, należy skopiować go oraz RTMBR.BIN na inną partycję i spod Windowsa wystarczy go uruchomić podając jako parametr INSTALL RTMBR.BIN.
 • #18
  linuks
  IT specialist
  Tak można z windowsa szczególnie jak zostały usunięte partycje w tym systemowa zgodnie z poradą "ekspertów" z innego forum :)
 • #19
  fikuss
  Level 10  
  ściągnałem już to co mi kazałeś, wypaliłem obraz i co dalej? jak na acerze odpaliłem to coś mi wyskoczyło "thank you for using slax" i po prawej stronie jakieś 7 poleceń:
  1. slax graphics mode (KDE)
  2. slax always fresh
  3. slax copy to RAM
  4. slax graphics VESA mode
  5. slax text mode
  6. slax as PXE server
  7. run memtest utility (czy to jest ten program do sprawdzania ramu?)

  i która opcje mam wybrac?
 • #20
  linuks
  IT specialist
  Witam.
  Tak to jest test RAM.Uruchom z opcji 1 lub 3.Przy 3 zostanie zwolniony napęd żeby można było użyć k3b do wypalania CD.Po uruchomieniu slax programem Gparted utwórz partycje NTFS ok 50GB z reszty wonego miejsca drugą partycje.Ustaw boot na partycje sda1.Potem uruchom krusader znajdz plik RTMBR.bin i użyj polecenia w terminalu co podałem wyżej.Jak komputer nie wystartuje z partycji sda1 będziemy dalej kombinować.
  Pozdrawiam
 • #21
  fikuss
  Level 10  
  utworzyłem te partcje ale jak ustawic boot na partycje? w biosie? to tylko mam tam do wyboru dysk hitachy albo dvd-rom
 • #23
  fikuss
  Level 10  
  ustawiłem flage na boot, nastepnie otwieram tego krusader biore wyszukaj RTMBR.bin i nic nie znajduje, ale jeszcze dobre pyatnie z jakiej lokalizacji ma to wyszukać? Gdzie ten plik niby ma być na tej ukrytej partycji recovery acera? jak jej nawet ten gparted nie widzi.
 • #24
  linuks
  IT specialist
  /mnt/sda1 to jest pierwsza partycja.Powinieneś mieć w katalogu /mnt trzy partycje sda1 sda2 sda3
 • #25
  fikuss
  Level 10  
  zgadza sie ustawiona jako boot ale tam nic nie ma to jak ten plik mam znalezc? nie ma tam sd1, sd2, sd3. Teraz jak klikam alt + f0 to wyskkauje bootmtr press ctrl +alt +del to restart coś takiego
 • #26
  linuks
  IT specialist
  masz 3 partycje? daj scrina z Gparted.Partycja recovery jest ukryta tylko dla systemu windows.Tworzyłeś partycje sda2 i sda3?.Jak nie formatowałeś wcześniej partycji sda1 to tam muszą byś pliki obrazu visty a ty piszesz,że tam nic nie ma.Dziwne to jest.
 • #27
  fikuss
  Level 10  
  jak otorzyłem gprted to byl tylko dysk o pojemnosci 111GB i nic wiecej, dwie partycje sa nie było zadnej sda.

  Link
 • #28
  linuks
  IT specialist
  Oznacza to ,że miałeś zupełnie czysty dysk i utworzyłeś na nim dwie partycje sda1 i sda2.Musiałeś niechcący przy usuwaniu partycji systemowej usunąć również partycje recovery.Temat "Jak zainstalować system z ukrytej partycji" nieaktualny bo nie masz ukrytej partycji.Czym usuwałeś partycje wg porady z innego forum?.
 • #29
  fikuss
  Level 10  
  Nie usuwałem partycji recovery, poprzez instalator xp proffessionall usunalem dwie partycje. Zaraz wlacze ten instalator i zobacze co on pokaże.

  Aż mi ciśnienie podskoczyło, w instalatorze xp pro też nie ma tej partycji, ale cos sie nie zgadza, ostatnio jak patrzyłem to była ta EISA i zwała sie Partycja , 5005MB <696MB wolnych> - to z instalatora spisałem, a jeszcze to spisałem
  Dysk: 114471MB

  Teraz patrze i dysk jest taki sam 114471MB, czyli jakbym nawet usunal ta partycje recovery, a tego nie zrobilem to automatycznie dysk by sie zwiekszyl.
 • #30
  linuks
  IT specialist
  Różnie programy liczą pojemnoś dysku.Jak uruchomiłeś Gparted pierwszy raz miałeś 111 GB całowitą pojemnośc.Windows pokazuje 114 tys MB(to jest 111GB 1GB=1024 MB).A partycja recovery to ok 5GB.Niestety została usunięta przy okazji usuwania partycji systemowej.Niepotrzebnie robiłeś dwie partycje w Gparted w sytuacji gdy nie widziałeś partycji recovery bo by ją można próbować przywrócić.Można spróbować jeszcze odzyskać usuniętą partycje.Migol21 jest expertem w tej dziedzine i jest to dokładnie opisane na tym forum.I bardzo uważaj przy partycjach.Jak Migol21 nie odzyska tej partycji recovery to nikt nie da rady.Podziękuj serdecznie "expertom" co ci poradzili usuwać partycje.
  Pozdrawiam