Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czujnik małego podciśnienia

snozer 14 Lip 2010 02:27 4850 9
  • #1 14 Lip 2010 02:27
    snozer
    Poziom 17  

Witam

Problem wygląda następująco.

Producent wentylatora przewidział filtr powietrza wykonany z siatki plastikowej. Aby zapewnić bezpieczeństwo pracy wentylatora umieścił mały, plastikowy mechaniczny czujnik podciśnienia. Jednak ze względu na fakt, iż kurz wchodzi do tego czujnika to nic nie widać a silniki wentylatora się przegrzewa i pali bo nie wiadomo czy filtr jest zapchany.

Czy szanowni automatycy możecie polecić jakiś nastawny czujnik podciśnienia ze stykiem zwierającym przy za niskim ciśnieniu. Wydajność wentylatora jest w zakresie od 60 do 100 m3 na godzinę. Chciał bym podłączyć jakąś diodę migającą.
    Najzabawniejsze jest to, że w całym bloku są te wentylatory i prawie u nikogo już nie działają.

Ta czerwona kropka to informacja że filtr się zapchał. Niestety zachodzi kurzem i nic nie widać!

Wentylator jest nabudowany więc jest gdzie wkręcić czujnik z boku

0 9
  • #2 14 Lip 2010 05:30
    Dioda52
    Poziom 27  

Sa takie czujniki z regulacja podcisnienia stosowane w boilerach parowych, w piecach grzewczych gazowych itp. Jest kilka rodzai rozniace sie roznym zakresem pomiarowym. Jesli trzeba to zrobie zdjecie jak wyglada. Ja stosuje je w wielu ukladach automatyki.

0
  • #3 14 Lip 2010 06:47
    snozer
    Poziom 17  

Ok super tylko czy zna może ktoś jakiś taki niedrogi czujnik z regulacją od 1000mBar w dół np do 100mBar

0
  • #4 14 Lip 2010 16:35
    snozer
    Poziom 17  

Znalazłem coś takiego :

Czujniki podciśnienia

Materiał korpusu: mosiądz
    Typ konstrukcji: membranowa (NBR)
    Zakres temperatur: -25°C do 80°C
    Przyłącze elektryczne: 2 x 6.3 x 0.8mm
    Napięcie: 42V
    Częstotliwość przełączania: 200/min
    Medium: powietrze, oleje, emulsje olejowe, woda
    Dokładne karty katalogowe: 13-4

Czujniki podciśnienia

Nr.katalogowy:DS 3001
    Gwint: 1/8
    Zakres ciśnienia (mbar): 20 - 800
    Funkcja: przełączanie

Tylko się zastanawiam czy ten zakres regulacji wystarczy. Nie wiem jakie się robi podciśnienie w tym wentylatorze gdy się filtr zapcha

0
  • Pomocny post
    #5 14 Lip 2010 19:56
    pawel_konin
    Poziom 20  

snozer napisał:
    Witam

Problem wygląda następująco.

Producent wentylatora przewidział filtr powietrza wykonany z siatki plastikowej. Aby zapewnić bezpieczeństwo pracy wentylatora umieścił mały, plastikowy mechaniczny czujnik podciśnienia. Jednak ze względu na fakt, iż kurz wchodzi do tego czujnika to nic nie widać a silniki wentylatora się przegrzewa i pali bo nie wiadomo czy filtr jest zapchany.

Czy szanowni automatycy możecie polecić jakiś nastawny czujnik podciśnienia ze stykiem zwierającym przy za niskim ciśnieniu. Wydajność wentylatora jest w zakresie od 60 do 100 m3 na godzinę. Chciał bym podłączyć jakąś diodę migającą.
    Najzabawniejsze jest to, że w całym bloku są te wentylatory i prawie u nikogo już nie działają.

Ta czerwona kropka to informacja że filtr się zapchał. Niestety zachodzi kurzem i nic nie widać!

Wentylator jest nabudowany więc jest gdzie wkręcić czujnik z boku

Jeżeli chcesz mieć sygnalizacje zapchanego filtra polecam czujnik różnicy ciśnień za filtrem i przed filtrem + odpowiednia kalibracja albo wyjście 2 czyli presostat który zewrze lub rozewrze układ bo posiadają styki NO i NC (presostat binarny)

0
  • #6 15 Lip 2010 05:54
    Dioda52
    Poziom 27  

Czujniki podcisnienia ktore ja uzywam nie sa tanie, bo kosztuja okolo $150. Posiadaja z gory pokretlo obrotowe do nastawienia wlasciwego cisnienia jakie jest potrzebne, lub starsze, drugie rozwiazanie sruba do regulacji ze wskazowka.

0
  • #7 15 Lip 2010 12:49
    snozer
    Poziom 17  

Ok

A orientujecie się jakie może być podciśnienie w takim wentylatorze. Chyba można by było to jakoś policzyć. Ten czujnik jest grawitacyjny bez sprężyny

Dodano po 36 [minuty]:

Pytanie czy dobrze policzyłem?

Siła działającą na wskaźnik F jest to masa wskaźnika razy przyspieszenie ziemskie

czyli F = m * g , F=0,0005kg * 9,81 m/s2 = 0,004905

Pole powierzchni tłoczka to

S=0,005m*0,008m=0,00004m2.

Ciśnienie potrzebne do podniesienia tłoczka wyniesie

Pa=F/S =122Pa.

Coś za mało wychodzi !

Dodano po 1 [godziny] 10 [minuty]:

dodam tylko że ciśnienie atmosferyczne to

101325 Pa (N/m²) = 1013mBar = 1,0333227 at(kG/cm²) = 10330 kG/m² = 1 atm = 760 Tr 1

Dodano po 49 [minuty]:

Czy da radę czymś takim zmierzyć to podciśnienie

1
  • #8 16 Lip 2010 01:00
    Dioda52
    Poziom 27  

Jest to typowy miernik podcisnienia. Na pewno tym da rade zmierzyc. Druga metoda to jest uzycie rurki szklanej, lub plastykowej w ksztalcie U i podlaczenie do ukladu, a drugi koniec jest otwarty, a calosc wypelnia sie woda do polowy.

0
  • #9 02 Sie 2010 02:12
    snozer
    Poziom 17  

Witam Ponownie

Problem jest taki że WAKUOMETR nawet nie drgną przy zapchanym filtrze. Tam jest bardzo małe podciśnienie!!
    A wskaźnik w wentylatorze nie ma sprężyny tylko działa na zasadzie grawitacji. Czyli opada pod własnym ciężarem. I co tu zrobić dalej?

0
  • #10 28 Lis 2011 01:45
    snozer
    Poziom 17  

Witam Ponownie

Temat udało mi się rozwiązać. Okryłem że istnieje w wentylacji takie magiczne urządzenie które nazywa się presostat

Mierzy on różnice ciśnienia. Może działać na dodatnim jak i na ujemnym ciśnieniu.

W obudowie wentylatora wywierciłem dziurę (pomiędzy filtrem a silnikiem). Podłączyłem rurkę podciśnienia do obudowy wentylatora i presostatu. Nastawiłem presostat na około 80 mBarów różnicy ciśnień. W efekcie, gdy filtr już jest zanieczyszczony membrana w presostacie się wychyla ( pod wpływem podciśnienia) powodując zwarcie styków a dioda led którą podłączyłem do styków sygnalizuje zapchanie filtra.

0