Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wyłącznik nadprądowy - jaki prąd dokładnie ?

14 Lip 2010 08:46 4678 4
  • Poziom 16  
    Witam forumowiczów mam pytanie teoretyczne które nie daje mi spokoju. Dla Was jest to pestka więc proszę o pomoc. Przy bezpiecznikach topikowych sprawa jest prosta. Stosuje się np. bezpiecznik z prądem zadziałania 20A i przy przekroczeniu tego prądu ma zadziałać (czyli ma się przepalić). Natomiast jeżeli mam urządzenie które ma być zabezpieczone gdy popłynie prąd większy niż 20A to zastosuje wyłącznik typu B6. Ale skąd mam pewność czy on zadziała? Skoro wyłącza się przy wielkości prądu znamionowego od 18A do 30A. Od 18A do 30A to dość duży zakres więc wyłączy się on gdy będzie np. 19A czy np. gdy będzie 29A. Jeżeli wyłączy się przy 19A to urządzenie nie jest zagrożone ale jeżeli przy 29A to urządzenie zostanie spalone. Więc na jakiej podstawie można stwierdzić dokładnie przy jakiej krotności prądu znamionowego się wyłączy ?

Proszę o pomoc na nurtujące mnie pytanie...
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Wyłączniki nadprądowe chronią instalację przed skutkiem przeciążenia bądź zwarcia spowodowanego uszkodzeniem odbiornika. Jeżeli popłynie większy prąd niż powinien do tego urządzenia to znaczy, że jest uszkodzone i tyle, nie ma innej możliwości, żeby popłynął większy prąd.
    Każdy taki wyłącznik ma charakterystykę zadziałania, im większy prąd tym szybciej zadziała.

Dodano po 1 [godziny] 40 [minuty]:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic520254.html
  • Poziom 36  
    Witam, do tego celu stosuje się m.in. wyłączniki silnikowe w których jest możliwość precyzyjnego ustawienia prądu zadziałania.
    Na przykład taki Link
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Witam!

Cytat:
    Witam forumowiczów mam pytanie teoretyczne które nie daje mi spokoju. Dla Was jest to pestka więc proszę o pomoc. Przy bezpiecznikach topikowych sprawa jest prosta. Stosuje się np. bezpiecznik z prądem zadziałania 20A i przy przekroczeniu tego prądu ma zadziałać (czyli ma się przepalić). Natomiast jeżeli mam urządzenie które ma być zabezpieczone gdy popłynie prąd większy niż 20A to zastosuje wyłącznik typu B6. Ale skąd mam pewność czy on zadziała? Skoro wyłącza się przy wielkości prądu znamionowego od 18A do 30A. Od 18A do 30A to dość duży zakres więc wyłączy się on gdy będzie np. 19A czy np. gdy będzie 29A. Jeżeli wyłączy się przy 19A to urządzenie nie jest zagrożone ale jeżeli przy 29A to urządzenie zostanie spalone. Więc na jakiej podstawie można stwierdzić dokładnie przy jakiej krotności prądu znamionowego się wyłączy ?

Bezpiecznik czy wyłącznik nadmiarowoprądowy dobiera się do prądu znamionowego odbiornika. Oczywiście nie ulega wątpliwości, że również przekroje przewodów ten odbiornik zasilające muszą ten prżd znamionowy bez uszczerbku "dostaeczyć".
    Zabezpieczenia stosuje się po to by w przypadku uszkodzenia lub przeciążenia (np: silniki) odbiornika nie dopuścić do porażenia (pojawienie się napięcia na obudowie) lub pożaru (zwiększony prąd Np: przeciążonego lub zahamowanego silnika).