Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z rejestracją skutera...

MAJGI55 14 Lip 2010 10:57 7113 11
  • #1 14 Lip 2010 10:57
    MAJGI55
    Poziom 9  

Witam, mam do Was takie pytanko: czy jest możliwość zarejestrowania pojazdu (skutera) na dowodzie tymczasowym????
    Już wyjaśniam o co chodzi....
    Kupiłem od kolesia skuter - on miał go niecały miesiąc i zdążył zarejestrować go na siebie - wydali mu dowód tymczasowy "miękki". Wystawił go na sprzedaż i ja go kupiłem, jak się okazało to kupiłem go na dowodzie tymczasowym, ale nikt się nie spodziewał że z tym będą takie problemy... No więc koleś prędko pobiegł do urzędu i go wyrejestrował i dostał decyzję o tym że nie wydadzą mu dowodu"twardego" na ten skuter... decyzję mi odesłał i poszedłem z tym do mojego starostwa żeby go przerejestrować i tu pojawiają się problemy... babka w urzędzie twierdzi i idzie w zaparte że nie przerejestruje mi tego skutera bo jest na dowodzie tymczasowym!!!
    A ja jej na to że samochody bez papierów, ważnych przeglądów itd. ludzie rejestrują więc czemu nie mogą mi zarejestrować skutera który nie jest kradziony, ma wszystkie papiery, posiada opłacone OC i jest na dowodzie tymczasowym, i mówię jej że nie wydadzą już tamtemu kolesiowi twardego dowodu bo dostał decyzję... co mam z tym zrobić????:?:
    Przecież nie będę jeździł niezarejestrowanym skuterem bo jak mnie dupną to tylko same problemy... koleś nie wyraził zgody na to aby ten skuter wsiąść z powrotem i zwrócić kasę...
    A skuterek kosztował mnie 1500zł i co mam go teraz wy złomować...???:cry:
    Pomóżcie ....proszę

1 11
  • #2 14 Lip 2010 12:05
    MarQs11
    Poziom 19  

Facet wcisnął Ci jakąś kradzioną lipę pewnie. Albo skuter bez prawa do rejestracji w kraju. Jak się w tym połapał, to pewnie opchnął go od razu. A bardziej prawdopodobne że wiedział o tym cały czas i żeby zachęcić kupca "zarejestrował" skuter na siebie kilka dni przed sprzedażą.

Stary właściciel nie ma obowiązku pojazdu wyrejestrowywać. A prawdopodobnie skoro "dostał decyzję o tym że nie wydadzą mu dowodu"twardego" na ten skuter" to on go nawet nie wyrejestrował, tylko wydział komunikacji z jakichś względów mu rejestracji odmówił.
    Skoro on ci przesłał ten dokument (odmowę rejestracji), to powinna tam być podstawa do wydania odmowy.

Mam nadzieję że sporządziliście umowę.

0
  • #3 14 Lip 2010 12:18
    MAJGI55
    Poziom 9  

Umowę mam przy sobie i na jego papierach (dowodzie tymczasowym) teraz muszę jeździć. Jak będą problemy to czy coś da jak z tym pójdę na policję i zgłoszę że kupiłem go na dowodzie miękkim i kto będzie za dupę szarpany jak coś się stanie "nie daj boże" ...???
    Ten koleś co od niego kupiłem mi powiedział że nie jest kradziony a nawet jeżeli to przecież mu by dowodu tymczasowego nie wydali...co.. bo przecież sprawdzą prędzej czy później czy nie był kradziony albo coś...????
    Ja chcę go tylko przerejestrować na siebie.. bo tak to nawet jak bym chciał go sprzedać to nawet nie mogę...
    Myślałem by kupić same papiery do niego... bo przecież tak też :można"..co nie???
    Podpowiedzcie co mam teraz zrobić????? HELP:!

1
  • #4 14 Lip 2010 14:25
    mczapski
    Poziom 38  

Ano masz ciekawe podejście do zagadnienia. Jeśli już koniecznie chcesz kombinować to chociaż nie ogłaszaj tego publicznie. Nic nie wyjaśniłeś ani sobie ani nam a już z pewnością Wydziałowi Komunikacji. To twoje tylko przerejestrowanie to zalegalizowanie transakcji przez organy państwowe. Jakoś nie kwapisz się z wyjaśnieniem dlaczego odmówiono rejestracji. Ja widziałbym konieczność unieważnienia transakcji w związku z wadą prawną towaru. Ale coś w tym wszystkim nie pasuje. Skoro sprzedawca składał wniosek o rejestrację to przecież miał jakieś dokumenty i musiał je złożyć. Jeśli z jego inicjatywy odmówiono wydania dokumentu to raczej winni zwrócić dokumenty. Ktoś, gdzieś nie mówi prawdy. Zyskując nową dokumentację kręcisz sobie bat i to w banalny sposób.

0
  • #5 14 Lip 2010 15:50
    MAJGI55
    Poziom 9  

Koleś od którego kupiłem skuter najpierw miał pójść do wydziału komunikacji i odebrać stały dowód na podstawie umowy którą spisaliśmy - ja osobiście dowód tymczasowy wziąłem z prostego powodu - jechałem później tym skuterem ponad 100km, więc jakby mnie hakli na drodze to przecież umową bym się nie okazał... No więc koleś po jakimś tygodniu poszedł do urzędu z umową i chcąc (albo nie chcąc) aby wydali mu stały dowód na podstawie tejże umowy i który miał mi odesłać, zadzwonił do mnie i powiedział że dowodu nie dostał.... bo urzędnicy "powiedzieli mu" że nie wydadzą i wypisali mu decyzję o wywiązaniu się z obowiązku wydania stałego dowodu rejestracyjnego... w sumie to nie wiem na jakiej podstawie prawnej,bo jak latam po forach samochodowych i analizuje kolejne podobne tematy, to data na umowie wyprzedza datę wydania stałego dowodu, czyli jakby nie był pełnoprawnym właścicielem....
    Ot skoro nie jest właścicielem (pełnoprawnym w świetle prawa) to czy ta transakcja jest ważna i czy umowa którą podpisywaliśmy jest adekwatna do rzeczywistego stanu rzeczy????
    Wracając do tematu jak ramę z papierami kupię to na legalu skuter zarejestruje!!!!
    Co jeszcze zrobić można aby to jakoś zarejestrować????

Do kolesia dzwoniłem i na jutro jesteśmy umówieni w poznaniu i tam w wydziale będziemy sprostowywać całą umowę albo starać się aby wycofali decyzję i wydali dowód stały no i wtedy będzie stanowczo łatwiej, bo tak to człowieka nerwy noszą i się na wszystko w...rwia.

Dzięki za poświęcony czas.

0
  • #6 14 Lip 2010 18:59
    MarQs11
    Poziom 19  

Unieważnij umowę (podrzyj swoją i jego) i każ facetowi ponownie zarejestrować pojazd na siebie (za twoim zwrotem kosztów). Jeśli jest uczciwy i wszystko gra to pójdzie na to, bo to 2h roboty.

Jak dostanie normalny dowód to wtedy możecie spisywać umowę i możesz przerejestrować skuter na siebie.
    UWAGA: stary właściciel już nic nie załatwia. Nie musi nic wyrejestrowywać. Takie rzeczy robi TWÓJ urząd komunikacji po otrzymaniu od ciebie wniosku i wydaniu tymczasowego dowodu. Właśnie ten miesiąc czekania jest po to, żeby w urzędzie sprawdzili stan pojazdu (czy nie kradziony) i wyrejestrowali go z poprzedniego miejsca i zarejestrowali na nowym.

Poza tym nadal nie napisałeś co było podstawą wydania decyzji odmownej. Zawsze w papierach urzędowych jest napisane dlaczego odmawiają wraz z podstawą prawną.

0
  • #7 14 Lip 2010 21:39
    martinobmw
    Poziom 12  

jeśli nie minęło 30dni mrzesz się starać o unieważnienie transakcji z powodu nie pełnej dokumentacji, czyli owy pojazd został nielegalnie sprzedany! na takie sprawy jak wady ukryte oraz niejasność rejestracyjna jest 30 dni. chyba ze specjalnie zwleka aby ten termin minął.pozdrawiam

0
  • #8 14 Lip 2010 22:05
    MAJGI55
    Poziom 9  

Odnośnie decyzji odmownej to sam dokładnie nie wiem są tylko jakieś wypisy paragrafów i artykułów kodeksu prawnego i tak nie zdążyłem wszystkiego przeczytać. A co do tego zwlekania to chyba chciał to trochę przedłużyć... no ale nie wiem... w to na razie nie wnikam... jeżeli mam na to 30dni to zmieściłem się bo w sobotę mijają dopiero dwa tygodnie...
    Ahhh... ulga dla mnie że jest taka możliwość i jutro w urzędzie będę bogatszy o wasze porady... Dzięki wielkie za pomoc... Co będzie jutro czas pokaże, narazie jestem dobrej myśli. :)

0
  • #9 15 Lip 2010 15:10
    MAJGI55
    Poziom 9  

No i się wyjaśnia sytuacja, biegaliśmy od okienka do okienka i w końcu poszliśmy do kierownika, ten mam wytłumaczył, że w zasadzie nie można było sprzedać tego pojazdu gdyż nie należał ani do właściciela ani do kolesia który go od niego odkupił, ale wytłumaczył że jeżeli umowa została sporządzona jak należy to jest możliwość takiej transakcji... Potem dodał że koleś który mi sprzedał skuter przyszedł i na podstawie umowy złożył wniosek o wyrejestrowanie pojazdu pod "pretekstem" jego sprzedaży... Kierownik dodał że w poznaniu takie rzeczy da się załatwić bez problemu i wystarczy mieć papiery i dowód tymczasowy wraz z decyzją na podstawie której zostało odwołane wydanie stałego dowodu... powiedział że jeżeli będą kłopoty w moim urzędzie to maja mi wydać decyzję na podstawie której nie chcą mi tego skutera zarejestrować i mam przyjechać z nią do poznania i oni mi wydadzą pismo odnośnie możliwości rejestracji w innym urzędzie albo sami go zarejestrują...
    A dla tych którzy tak chcieli zobaczyć co jest powodem to wysyłam fotkę - to zamazane to info tego kolesia od którego kupiłem skuter.:D

Problem z rejestracją skutera...

Jeszcze tylko jutro do mojego urzędu muszę się przejechać no i zobaczymy czy mi go zarejestrują:?:
    Czas pokaże na ile opłacalne było to latanie i szukanie dziury w całym problemie...
    :D

0
  • #10 15 Lip 2010 18:26
    tzok
    Moderator Samochody

1. Osoba sprzedająca nie wyrejestrowuje pojazdu tylko zgłasza jego zbycie. Pojazdu raz wyrejestrowanego w kraju nie da się ponownie zarejestrować.

2. "Miękki" dowód jest wydawany bez żadnych formalności i sprawdzania stanu prawnego pojazdu - wystarczy umowa, ważne badanie techniczne i OC.

3. Używanego pojazdu nie można sprzedać w czasie krótszym niż 6 miesięcy od jego nabycia, w przeciwnym wypadku, kupujący (lub sprzedający) musi zapłacić podatek od takiej transakcji.

4. Na przerejestrowanie pojazdu i przepisanie OC masz 30 dni od daty zawarcia umowy. 14 dni masz na opłacenie umowy lub wniesienie opłaty za zwolnienie z podatku (PCC) w urzędzie skarbowym (jeśli kwota transakcji przekracza 1000zł).

0
  • #11 24 Lip 2010 06:55
    darekwko
    Poziom 11  

Według mnie pojazd wyrejestrowany nie może być ponownie zarejestrowany - zostaje złom. Jeżeli kupujesz pojazd to musi być dowód rejestracyjny, tablice umowa. Można zgubic i tablice i dowód np. kradzież ale własciciel musi to zgłosić we właciwym urzędzie i zostanie wydany duplikat. Tak jak pisał ktoś wyzej dowód tymczasowy może dostać każdy a wydawany jest w celu weryfikacji danych. Koleś po prostu ciebie wkręcił i oszukał. Jedyne wyjsie to aby motor zarejestrował na siebie dostał dowód itablice i wtedy odsprzedał albo zostaje ci złom bo motor nieznanego pochodzenia bez legalizacji itp. a może byc np kradziony.

0
  • #12 02 Sie 2010 22:23
    MAJGI55
    Poziom 9  

Skuter już zarejestrowany...
    Urząd się zlitował i wystawił zaświadczenie o możności zarejestrowania tego skutera ( ale od nowa)... wszystkie formalności... i już za dwa tygodnie powinien być dowód stały.
    Reasumując: tydzień może trochę lepiej na załatwianie i bieganie od urzędu do urzędu...
    330zł zmarnowane na tę całą bieganinę...
    opłaty, opłaty i jeszcze raz opłaty w urzędach
    w sumie 1500zł za skuter i to co włożyłem - kupił bym nowy na gwarancji kupił i pewnie mniej latania i niepotrzebnych nerwów by człowiek stracił.
    Nie radzę kupować czegokolwiek czy to skutera czy samochodu na miękkim (tymczasowym) dowodzie bo to przysparza wielu kłopotów... wiem bo sam tak miałem...
    Jeżeli ktoś ma takie problemy to chętnie pomogę (piszcie na PW) ... trochę wiedzy zdobyłem.. i od Was - za co dziękuję; i od ludzi z urzędów którzy mieli dość czasu aby mi wszystko wytłumaczyć i pomóc w tej papierkowej robocie...

0