Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Servizza
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

XMPP - alternatywa dla Gadu-Gadu i innych komunikatorów

Urgon 14 Lip 2010 10:57 13554 45
  • XMPP - alternatywa dla Gadu-Gadu i innych komunikatorów

AVE...

Czy najnowsza wersja klienta GG działa Ci na nerwy?
    Czy używasz starszego klienta, ale wkurza Cię brak obsługi numerów powyżej 17 milionów?
    Czy chcesz mieć GG w komórce po cenie połączenia GPRS(lub za darmo, jeśli masz pakiet internetowy w ramach umowy lub jesteś w zasięgu sieci WiFi)?
    Czy szukasz czegoś lepszego?
    Czy chcesz używać wielu komunikatorów, ale nie chcesz instalować wielu komunikatorów?
    Czy chcesz mieć na każdym komputerze i w komórce, oraz w każdym miejscu na świecie dostęp do wszystkich swoich kontaktów bez konieczności ich kopiowania i przenoszenia?

Jeśli choć raz odpowiedziałeś twierdząco, to mam coś dla Ciebie:

XMPP

Pewnie powiesz teraz "Ale o co chodzi i co to jest?". Już spieszę z wyjaśnieniem:

Cytat:
    Extensible Messaging and Presence Protocol (XMPP) (dawniej Jabber) – protokół bazujący na języku XML umożliwiający przesyłanie w czasie rzeczywistym wiadomości oraz statusu. Protokół ma zastosowanie nie tylko w komunikatorach, ale również w innych systemach natychmiastowej wymiany informacji.

Wikipedia
    Po ludzku pisząc XMPP to protokół komunikacji między użytkownikami za pomocą dedykowanych programów i serwerów. Serwerów są setki, jeśli nie tysiące. Klientów XMMP kilkadziesiąt w wersjach na różne platformy. Ilości zarówno programów, serwerów, jak i użytkowników będą rosły systematycznie...

"Dobra, ale co to ma wspólnego z GG?" zapytasz pewnie.
    Odpowiedź prosta: transporty.
    "Eee?"
    Transport jest to specjalna usługa działająca na serwerze XMPP, która tłumaczy komunikację między XMPP, a innym protokołem lub usługą. Głównym zastosowaniem transportów jest komunikacja z innymi protokołami i sieciami komunikacji, jak przykładowo Gadu-Gadu(choć są transporty pozwalające na wysyłanie wiadomości SMS, czytanie i pisanie e-maili, używanie Facebooka i Tweetera i robienie innych rzeczy). Już wiesz, do czego zmierzam?
    Jeśli powiesz "Nie za bardzo.", to też to wyjaśnię łopatologicznie:
    Za pośrednictwem XMPP możesz łączyć się z dowolną siecią, w tym Gadu-Gadu, Tlenem, ICQ, IRC, i wieloma innymi. Protokół XMPP wspiera też VoIP...
    Drugą, ważną cechą dla Ciebie jest to, że dane Twojego konta, w tym używane transporty i listy kontaktów są przechowywane na serwerze. Dzięki temu wszystkie klienty, których będziesz używać, zawsze będą miały tą samą listę kontaktów i te same transporty w użyciu. Jest to lepsze, niż rozwiązania w wielu multikomunikatorach...

Ponieważ jednak początkujący użytkownicy przyzwyczajeni do prostoty używania GG mogą się zniechęcić przy pierwszym kontakcie, to postanowiłem napisać ten artykuł celem przeprowadzenia każdego "za rączkę" przez proces instalacji i konfiguracji...

Serwery XMPP
    Serwerów XMPP są setki na świecie. Nas jednak interesują te, które mają transporty GG. Listę znajdziesz tu i tu.

Klienty XMPP
    Jak wspomniałem są dziesiątki programów obsługujących ten protokół. Jeśli któryś z Twoich znajomych używa XMPP lub któregoś z darmowych multikomunikatorów, to pewnie polecał Ci już takie programy, jak Miranda IM, Psi, Gajim, Jabbim, Google Talk, Pidgin, AQQ czy Konnekt. Te programy są dobre, ale osobiście nie polecam Ci ich. Głównie dlatego, iż są dość skomplikowane w użyciu i mają zbyt wiele opcji konfiguracyjnych. Ponadto w przypadku multikomunikatorów może Cię skusić skonfigurowanie GG poza XMPP, a wtedy ten poradnik będzie dla Ciebie całkowicie bezużyteczny...
    Ponieważ 95% czytelników tego artykułu używa Windows(użytkownicy GNU/Linux są na tyle zaawansowani, że wiedzą, jakiego klienta używać), to ja proponuję prosty program Open Source przeznaczony właśnie dla Windows:

Miranda IM
    Kolega mkpl przygotował paczkę i krótki opis tego klienta. Paczka zawiera skonfigurowaną Mirandę z pakietem pluginów w wersji Portable. Znajdziecie ją w tym poście...

Pandion

http://pandion.im/
    Pandion jest mały i bardzo prosty w użyciu. Posiada polską wersję językową, lecz nie wszystko jest w niej przetłumaczone, niestety. Jednak jego prostota rekompensuje to. Poniższy poradnik będzie właśnie opisywał tworzenie i używanie Pandiona.

Instalacja
    Pandiona ściągniesz stąd: http://pandion.im/download
    Po ściągnięciu wystarczy tylko uruchomić instalator(użytkownicy Windows Vista/7 powinni uruchomić go z konta administracyjnego jako że mogą być problemy z uprawnieniami).
    Instalacja jest automatyczna i przebiega błyskawicznie...

Pierwsze uruchomienie i konfiguracja
    Jeśli Pandion nie uruchomił się po zakończeniu instalacji, to uruchom go z pomocą ikony na Pulpicie lub skrótu w menu Start. Powinieneś ujrzeć takie oto okno:
    Wybierasz [Register a new instant messaging address]. Pojawi się kreator dodawania profilu.
    Tu podajesz adres serwera XMPP, nazwę użytkownika i hasło. Adres IM to Twój adres XMPP. Na obrazku zakładam konto na serwerze jabber.gda.pl - nie używam go na razie, więc tam nie piszcie. Po zakończeniu działania kreatora okno główne będzie wyglądać tak:
    Czas dodać transport GG, więc wybierasz [Skonfiguruj ustawienia transportów sieciowych]
    Pojawi się lista transportów. Na tym serwerze transport jest jeden:
    Kliknięcie nań otworzy kolejnego kreatora, w którym podajesz dane do logowania do konta GG. Niektóre serwery automatycznie importują kontakty z serwera, ale większość tego nie robi, więc czeka nas dodawanie ich ręcznie. Lecz już teraz komunikator działa i jeśli ktoś się do Ciebie odezwie, to znajdzie się na Twojej liście...

Edycja listy kontaktów - JRU
    JRU(Jabber Roster Utility) jest to skrypt na stronie pozwalający na ręczną edycję listy kontaktów XMPP.
    Dwa, z których ja korzystam są pod adresami:
    http://www.jabber.ru/jabaddons/jru/jru.php
    https://ftp.kelkoo.net/jru/jru.pl
    Zademonstruję używanie JRU na przykładzie Kelkoo.net
    Dane do logowania wpisane. Nie zapomnij podać nazwy serwera, gdyż domyślnie jest tam wpisane "jabber.kelkoo.net". Następnie wybierasz [Get roster from Jabber server]
    Teraz możesz w pole tekstowe wpisać ręcznie lub skopiować z listy komunikatora dane kontaktów. Struktura zapisu wygląda tak:
    Code:
    +,ID@transport.domena.pl,Nazwa,Grupa

Dla transportu GG serwera Jabber.gda.pl zapis wygląda tak:
    Code:
    +,numerGG@gg.jabber.gda.pl,Nick,both,Kontakty

Słówko "both" oznacza obustronną autoryzację i jest dodawane przez klienta XMPP, gdy obaj użytkownicy mają siebie nawzajem na listach i komunikują się. Tego słówka nie pisze się...
    Tutaj dodałem swój numer GG do swojej listy...
    Po zakończeniu edycji należy nacisnąć [Send roster changes to Jabber server]
    Załóżmy jednak, że chcesz kogoś skasować z listy kontaktów. To bardzo proste. Wystarczy, że usuniesz wszystkie kontakty z pola edycyjnego oprócz tych, które chcesz skasować(chodzi o to, by przypadkiem nie dodać ich ponownie do listy(raz mi się zdarzyło)) i zamienisz znak "+" na "-", po czym naciśniesz [Send roster changes to Jabber server]. Kontakty zostaną skasowane...

Gotowe, używasz XMPP. Na pewno będziesz zadowolony...

"Hej! A co z gg na komórkę?!"
    Ano tak, zapomniałem. Już o tym piszę:

Palringo

Jest to najlepszy klient sieci XMPP na telefony komórkowe. Ma też własny protokół komunikacji oraz wsparcie dla kilku innych. Działa na większości nowych i starszych telefonów komórkowych opartych o Windows Mobile, Symbiana czy Google Android. Są też inne programy tego typu, lecz ich nie testowałem, gdyż jestem zadowolony z Palringo. Ściągniesz go pod poniższym adresem:
    http://www.palringo.com/
    Przy okazji pobierania klienta zarejestruj się na stronie Palringo, będzie to potrzebne, jeśli chcesz używać tego komunikatora...
    Po uruchomieniu programu wystarczy podać dane konta i wybrać z menu [Add service]. Niestety, nie mam screenshotów z tego procesu, lecz całość jest banalnie prosta. Podajesz adres serwera, login, hasło i to wszystko. Po chwili masz listę kontaktów i możesz się komunikować z dowolnego miejsca. Przetestuj też funkcje przesyłania zdjęć i Push-To-Talk, które są wbudowane w program. Użytkownicy, którym wyślesz zdjęcie lub swój głos, otrzymają link do strony, gdzie będą mogli zobaczyć to, co wysłałeś i Cię wysłuchać...

To tyle na dziś. W razie pytań, proszę, piszcie w tym temacie. Ja i inni użytkownicy XMPP postaramy się na nie odpowiedzieć...

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • Servizza
  • #3 14 Lip 2010 22:15
    403563
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 15 Lip 2010 07:58
    marcinek__85
    Poziom 13  

Miałem kiedyś to cudo ale wyrzuciłem bo w komórce i na kompie rozłączał mi gg. Więc żadnych cudów nie wypisałeś.

• #6 15 Lip 2010 08:55
    Urgon
    Poziom 36  

AVE...

To prawda, że czasem GG przez XMPP nie działa, lecz nie dzieje się to często. Osobiście mi nie działało licząc od początku lipca tylko w dwa dni, w obu przypadkach po niecałe dwie godziny. Jednakże to się zdarza coraz rzadziej i nie jest wcale taką wielką wadą w porównaniu z korzyściami...

Jeśli zaś pisałeś o samym Parlingo, to Ci powiem, iż wbudowana weń obsługa protokołu GG nigdy nie działała dobrze. Dlatego używałem XMPP...

Istotną kwestią, o której zapomniałem wspomnieć jest stabilność samych serwerów. O ile serwery XMPP są stabilne, o tyle transporty GG są często zależne od stanu serwerów GG. Nie zawsze sprawdzają poprawnie, które serwery działają i czasem też miewają problemy z połączeniami. Najczęściej wynika to z używania starszej wersji programu transportu lub/i błędnej czy niepełnej konfiguracji...

Ostatnio jednak bywa tak, iż jeśli transport GG nie działa na jednym serwerze, to nie działa też na każdym innym. Twórcy Gadu-Gadu co i rusz kombinują by zmusić ludzi do powrotu do ich klienta, jako że ichni regulamin(zwłaszcza odnośnie GG w komórce) zakazuje używania programów zewnętrznych(co jest zresztą niezgodne z prawem, bo grozi monopolem)...

• #7 15 Lip 2010 15:02
    PO.
    Poziom 20  

No i ? WTW spokojnie obsługuje i gadu (ze zmianami na bieżąco) i xmpp - np bez problemu google chat daje się podłączyć albo facebook chat albo co Wam przyjdzie do głowy. No i w defaulcie jeszcze tlen. Poza tym brak wodotrysków utrudniających życie.

Jak reklama to reklama ;) http://k2t.eu/

• #8 15 Lip 2010 15:10
    derytrus
    Poziom 11  

Pidgin ma natywną obsługę GG. Korzystam od dawna, najwyżej raz w tygodniu muszę go zrestartować, bo się obsługa GG popsuje ;)

• #9 15 Lip 2010 17:01
    Urgon
    Poziom 36  

AVE...

Wiecie, ja chciałem się skupić na używaniu XMPP. Dlatego to jest temat o XMPP. Do tego nawet napisałem, że nie chodzi o używanie multikomunikatora i GG, ale o używanie XMPP i GG. Więc proszę, nie wymieniajcie wszystkich multikomunikatorów mających obsługę GG, bo tego ten temat nie dotyczy. Prosiłbym za to o to, byście podawali dalsze poradniki i instrukcje konfiguracji i używania XMPP z innymi klientami. Trzymajmy się po prostu głównego tematu...

• #10 15 Lip 2010 17:13
    PO.
    Poziom 20  

Proszę bardzo, poradniki:

http://forum.k2t.eu/poradniki/(poradnik)-gtalk-w-wtw/
    http://forum.k2t.eu/poradniki/konfiguracja-konta-facebook/

Konkretna konfigurajca zależy tak naprawdę od szczegółów serwera XMPP ale nie jest nie do ogarnięcia, przecież to kilka opcji tylko, które są zawsze podane więc nie wiem czy nie przesadzasz z tymi poradnikami ;) .
    Poradników na ikonki nie mogę w tej chwili znaleźć, podstawowe klonowanie protokółów jest zdaje się w globalnym faq :) .

• Servizza
  • #11 15 Lip 2010 23:36
    403563
    Użytkownik usunął konto  
  • #12 15 Lip 2010 23:53
    PO.
    Poziom 20  

Było wyżej o legalności regulaminu :) .

• #13 16 Lip 2010 09:44
    DVDM14
    Poziom 35  

qba_rozpruwacz napisał:
    Tylko pytanie: jak jest z legalnością tych nieoficjalnych klientów? Bo wiadomo klienty są freeware / open source, ale zakładając konto gg akceptujesz regulamin, gdzie było coś o używaniu oficjalnych programów o ile się nie mylę. Wiadomo stoi za tym kasa z reklam czy abonamentu. Używając nieoficjalnego klienta łamiesz ten regulamin. Tak mi się wydaję. Chociaż swoją drogą czemu jeszcze nie widziałem oficjalnego GG na Linux / Unix / MacOS ? Czy użytkownicy systemów innych niż MS Windows są skazani na Web Gadu?

Nawet ekipa GG zapowiedziała że nie będzie blokowała alternatywnych klientów, niezależnie od licencji, platformy itp.

• #14 16 Lip 2010 10:32
    Urgon
    Poziom 36  

AVE...

Mały cytacik z regulaminu GG(§11):

Cytat:
    Korzystanie z usług komunikatora Gadu-Gadu (w szczególności komunikacja z innymi Użytkownikami komunikatora Gadu-Gadu) jest możliwe wyłącznie za pomocą rozpowszechnianego przez Operatora oprogramowania służącego do korzystania z tych usług, dostępnego na stronie internetowej http://www.gadu-gadu.pl, którego dotyczy Licencja w wersji tego oprogramowania udostępnianej przez Operatora bez jakichkolwiek modyfikacji dokonywanych przez inne osoby. Korzystanie przez Użytkownika z usług komunikatora Gadu-Gadu oraz komunikacja z innymi Użytkownikami komunikatora Gadu-Gadu za pomocą innych programów, w szczególności służących do świadczenia przez inne podmioty innych usług internetowych, w tym usług komunikatorów internetowych stanowi naruszenie postanowień niniejszego Regulaminu. W celu wyjaśnienia wątpliwości Operator zastrzega, że użytkownik nie jest uprawniony do korzystania z usług komunikatora Gadu-Gadu w celu komunikowania się poprzez komunikator Gadu-Gadu z użytkownikami innego komunikatora internetowego, ani też nie jest uprawniony do korzystania z tych usług w taki sposób, że będąc jednocześnie użytkownikiem innego komunikatora internetowego będzie korzystał z usług komunikatora Gadu-Gadu poprzez swój Numer Użytkownika komunikatora Gadu-Gadu w celu komunikacji z innymi Użytkownikami komunikatora Gadu-Gadu realizowanej w ramach infrastruktury, w tym oprogramowania takiego innego komunikatora tj. poprzez korzystanie z oprogramowania innego komunikatora. Użytkownik przyjmuje do wiadomości, że Operator nie jest stroną jakichkolwiek umów bądź porozumień z operatorami innych komunikatorów internetowych, na podstawie których tacy operatorzy byliby uprawnieni do udostępniania swoim użytkownikom funkcjonalności swoich komunikatorów naruszającej zakaz opisany w niniejszym pkt 11, zaś ewentualne faktyczne udostępnianie przez takich operatorów bez zgody Operatora wymienionej funkcjonalności użytkownikom ich usług nie zwalnia Użytkownika z odpowiedzialności za naruszenie niniejszego Regulaminu.

Ten punkt mówi następujące rzeczy:
    - nie wolno używać cudzych komunikatorów;
    - nie wolno używać cudzych multikomunikatorów;
    - nie można używać komunikatora GG do łączności z innymi sieciami, np. przez bramki lub transporty sieci XMPP;
    - nie można modyfikować ichniego klienta GG, np. w celu usunięcia reklam.

Ekipa swoje, a regulamin swoje...

• #15 16 Lip 2010 10:56
    PO.
    Poziom 20  

A mnie interesuje czy jest zwyczajowy zapis jak we wszystkich licencjach/umowach, że niezgodność jednego postanowienia umowy/regulaminu z przepisami lokalnymi (choćby licencja windy) nie powoduje nieważności pozostałych postanowień.
    Jeśli tego nie ma to cały regulamin jest od d* potłuc ;) .

• #18 16 Lip 2010 12:17
    DVDM14
    Poziom 35  

Urgon napisał:
    AVE...

Mały cytacik z regulaminu GG(§11):
    Cytat:
    Korzystanie z usług komunikatora Gadu-Gadu (w szczególności komunikacja z innymi Użytkownikami komunikatora Gadu-Gadu) jest możliwe wyłącznie za pomocą rozpowszechnianego przez Operatora oprogramowania służącego do korzystania z tych usług, dostępnego na stronie internetowej http://www.gadu-gadu.pl, którego dotyczy Licencja w wersji tego oprogramowania udostępnianej przez Operatora bez jakichkolwiek modyfikacji dokonywanych przez inne osoby. Korzystanie przez Użytkownika z usług komunikatora Gadu-Gadu oraz komunikacja z innymi Użytkownikami komunikatora Gadu-Gadu za pomocą innych programów, w szczególności służących do świadczenia przez inne podmioty innych usług internetowych, w tym usług komunikatorów internetowych stanowi naruszenie postanowień niniejszego Regulaminu. W celu wyjaśnienia wątpliwości Operator zastrzega, że użytkownik nie jest uprawniony do korzystania z usług komunikatora Gadu-Gadu w celu komunikowania się poprzez komunikator Gadu-Gadu z użytkownikami innego komunikatora internetowego, ani też nie jest uprawniony do korzystania z tych usług w taki sposób, że będąc jednocześnie użytkownikiem innego komunikatora internetowego będzie korzystał z usług komunikatora Gadu-Gadu poprzez swój Numer Użytkownika komunikatora Gadu-Gadu w celu komunikacji z innymi Użytkownikami komunikatora Gadu-Gadu realizowanej w ramach infrastruktury, w tym oprogramowania takiego innego komunikatora tj. poprzez korzystanie z oprogramowania innego komunikatora. Użytkownik przyjmuje do wiadomości, że Operator nie jest stroną jakichkolwiek umów bądź porozumień z operatorami innych komunikatorów internetowych, na podstawie których tacy operatorzy byliby uprawnieni do udostępniania swoim użytkownikom funkcjonalności swoich komunikatorów naruszającej zakaz opisany w niniejszym pkt 11, zaś ewentualne faktyczne udostępnianie przez takich operatorów bez zgody Operatora wymienionej funkcjonalności użytkownikom ich usług nie zwalnia Użytkownika z odpowiedzialności za naruszenie niniejszego Regulaminu.

Ten punkt mówi następujące rzeczy:
    - nie wolno używać cudzych komunikatorów;
    - nie wolno używać cudzych multikomunikatorów;
    - nie można używać komunikatora GG do łączności z innymi sieciami, np. przez bramki lub transporty sieci XMPP;
    - nie można modyfikować ichniego klienta GG, np. w celu usunięcia reklam.

Ekipa swoje, a regulamin swoje...

To Jeszcze nic, poczytajcie sobie to: Klik!

Zwłaszcza tą sekcję:

Cytat:
    Legalny klient nie istnieje

• #19 16 Lip 2010 14:18
    gonet9
    Poziom 11  

Palringo to jeden z gorszych klientów XMPP z jakimi miałem do czynienia - nie obsługuje jakichkolwiek rozszerzeń tegoż protokołu. A powiadamianie o dostarczeniu wiadomości i SSL (TLS) to na prawdę fajna sprawa. I jakoś wolę się łączyć bezpośrednio niż przez Palringo.

• #20 16 Lip 2010 21:33
    bart1120
    Poziom 10  

Reklama, reklama i jeszcze raz reklama. Wolałbym już gg 10 niż to coś, co prawda "zwykłe" komunikatory zasypują reklamami ale procedura dodania kontaktu jest intuicyjna, a nie żeby dodać kontakt potrzeba instrukcji obsługi. Poza tym wystarczy zwykły programik blokujący reklamy i kłopot z głowy.... Jak na moje stanowczo Nieee...:|

• #21 16 Lip 2010 21:40
    DVDM14
    Poziom 35  

bart1120 napisał:
    Reklama, reklama i jeszcze raz reklama. Wolałbym już gg 10 niż to coś, co prawda "zwykłe" komunikatory zasypują reklamami ale procedura dodania kontaktu jest intuicyjna, a nie żeby dodać kontakt potrzeba instrukcji obsługi. Poza tym wystarczy zwykły programik blokujący reklamy i kłopot z głowy.... Jak na moje stanowczo Nieee...:|

Procedury tylko jeśli chcesz rozmawiać z XMPP do GG (nie tyczy się multikomunikatorów, ale to nie do tego tematu), jak z XMPP chcesz zagadać do innego gościa używającego XMPP, to kontakty dodajesz tak samo intuicyjnie jak w GG.

• #22 16 Lip 2010 21:52
    Urgon
    Poziom 36  

AVE...

W Pandionie dodajesz nowe kontakty GG tak samo, jak dowolne inne kontakty. Opis z Jabber Roster Utility jest dla tych, co chcą hurtowo dodawać lub usuwać wiele kontaktów...

EDIT:
    Nie mówię, by używać Palringo czy Pandiona. Mi się sprawdzają i działają dobrze...
    Przesłaniem tego tematu jest:

Używajcie XMPP

• #23 17 Lip 2010 12:15
    mleczakm
    Poziom 19  

YHY, znam całą jedną osobę która używa XMPP. Z nią gadam przez XMPP. A reszta? Tylko GG, nawet Gtalka nie kojarzą...

• #24 17 Lip 2010 17:48
    gonet9
    Poziom 11  

A u mnie zdecydowana większość to kontakty XMPP. Wszystko zależy od znajomych.

• #27 18 Lip 2010 00:10
    vorlog
    Poziom 33  

Od lat korzystam z jabbera i google.talk (XMPP), z GG sporadycznie.
    Od lat również używam do wszystkiego komunikatora Pidgin (potrafi znacznie więcej). http://pl.wikipedia.org/wiki/Pidgin_(komunikator_internetowy)
    O ile Pidgin dla Linuksa istnieje od początku, to dla Windows chyba o wiele krócej, niemniej działa tu i tam OK.
    Urgon- ja tam nie mam nic przeciw GG, ale mam alergię na reklamy, migoczące światełka i dzieci Neo :D. A na jabberze mam komfort i spokój...
    V.

• #28 20 Lip 2010 18:35
    J_Bravo
    Poziom 27  

Instalacja ... masakra ... obsługa .. tragedia .... dotarłem do ręcznego dodawania kontaktów .... kpina !!
    Wracam do mojej alternatywy gg: AQQ

• #29 20 Lip 2010 19:20
    DVDM14
    Poziom 35  

J_Bravo napisał:
    Instalacja ... masakra ... obsługa .. tragedia .... dotarłem do ręcznego dodawania kontaktów .... kpina !!
    Wracam do mojej alternatywy gg: AQQ

Generalnie AQQ jest klientem XMPP Jabber z wbudowaną obsługą wielu sieci, ale nie o to chodzi. Sam też używam AQQ, ale tu nie chodzi o to żeby używać sieci GG z pod innych komunikatorów, lecz aby całkowicie przejść na Jabbera. Gadać z Jabbera do Jabbera, a nie używać takich prymitywnych protokołów jak GG.

• #30 20 Lip 2010 19:48
    tacman
    Poziom 16  

Ja osobiście w 2006 roku powiedziałem definitywnie NIE dla GieGie. Przeszedłem tylko na XMPP (Jabber) i kto chciał mieć kontakt to musiał też przejść. Dzięki tak postawionej sprawie okazało się, że zdecydowana większość jednak ogarnęła XMPP mimo iż wymaga więcej od użytkownika i ma zdecydowanie więcej funkcji.
    Tutaj zaznaczę też iż nie zawsze przyjęta przeze mnie metoda jest najlepsza.

W XMPP kocham to, że działa mi praktycznie bez problemu na każdej platformie sprzętowej i programowej, nie ma reklam i innych wynalazków, które mnie lekko pisząc dobijają, istnieje wiele botów, transportów i innych wynalazków znacznie poprawiających komfort pracy (trzeba jednak chcieć to okiełznać a nie mówić, że trudne). Niezaprzeczalną zaletą są również priorytety XMPP i to, że sam XMPP nie jest przywiązany do jednej aplikacji a samą aplikacje może napisać każdy to tylko chce. Na konsoli używam EKG2 a w X Gajim-a.

Pozdrawiam