Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ustawianie głowicy w magnetofonie

Grzybek23 03 Wrz 2004 18:01 1882 9
  • #1 03 Wrz 2004 18:01
    Grzybek23
    Poziom 16  

Mam pytanko! W chwili obecnej chciałbym wymienić obie głowice w Decku Pioneer'a, to jest tą do odsłuchu i tą do nagrywania, słyszłem, że profesjonalnie to to powinno być jakoś skalibrowane? ja jak zawsze wyminiałem, głowicę to do odsłuchu to robiłem to na ucho, wkałdałem kasetę i kręciłem i z różnym skutkiem to się kończyło, ale zazwyczaj działało tak w miarę. teraz chciałbym to zrobić tak, żeby było naprawdę super, dzięki za pomoc i pozdrawiam

0 9
  • #2 03 Wrz 2004 18:11
    LaZaRuS99
    Poziom 14  

Włóż kasete serwisową i podłącz do wyjścia oscyloskop dwu kanałowy i skalibruj głowice.

0
  • #3 03 Wrz 2004 18:17
    Grzybek23
    Poziom 16  

Niestety nie mam oscyloskopu!

0
  • #4 03 Wrz 2004 18:26
    efekt
    Poziom 21  

Zreguły ustawia się wysokość głowicy a potem skos .Przy auto-rewersie ustawia się tylko skos , odczyt A i B (głowica obrotowa).
    Do ustawiania wysokości jest potrzebny specjalny przyrząd ,natomiast skos ,dobrze nagrana kaseta oraz w miarę dobre ucho (reg. na max. wysokich tonów) :)

0
  • #5 04 Wrz 2004 14:04
    marck1
    Specjalista od sprzętów RTV

Jeżeli chcesz to zrobić naprawdę profesjonalnie, to bez kasety testowej będzie nieprofesjonalnie.Polecam Ci kasetę firmy KONIG ozn.katalogowe 4907, posiada ona wewnątrz wbudowaną tarczkę stroboskopową do kontroli obrotów silnika, a także nagrany sygnał testowy 6,3kHz z tolerancją 2% do ustawiania skosu głowicy.
    Oscyloskop byłby najlepszym rozwiązaniem, ale możesz użyć miernika analogowego np.V640 - jedynie co trzeba zrobić to zastosować do niego jakiś przełącznik tak, aby można było kontrolować wartość napięcia wyjściowego na obu kanałach.

0
  • #6 04 Wrz 2004 17:35
    Grzybek23
    Poziom 16  

A jak ustawić głowicę nagrywającą ?

0
  • #7 04 Wrz 2004 17:37
    Grzybek23
    Poziom 16  

A jak ustawić głowicę nagrywającą ?

0
  • #8 04 Wrz 2004 19:28
    marck1

To jest ta sama głowica tzw.uniwersalna, która spełnia rolę głowicy zapsującej i odtwarzającej - w zależności od trybu pracy wybranego przez użytkownika(zapis lub odczyt).

0
  • #9 12 Wrz 2004 01:07
    wmak
    Poziom 27  

marck1 napisał:
    To jest ta sama głowica tzw.uniwersalna, która spełnia rolę głowicy zapsującej i odtwarzającej - w zależności od trybu pracy wybranego przez użytkownika(zapis lub odczyt).

A skąd wiesz, czy to nie jest trzygłowicowy magnetofon, z oddzielnymi głowicami: zapisującą i odtwarzającą ?
    W takich modelach najpierw reguluje się na wzorcowej taśmie odczyt (6.3 , 10.0 lub 15.0 kHz) na max w obu kanałach i zgodność fazy a potem włącza się zapis podobnej częstotliwości z generatora lub CD, poziom zapisu minus 15- 20dB, przełącznik Tape monitor w pozycji Tape i identycznie dostraja się głowicę zapisującą na max i zgodność fazy.
    Oczywiście przedtem należy wyregulować prąd podkładu i wzmocnienie toru zapisu.
    Czynności należy kilkakrotnie powtórzyć, bo regulacje wzajemnie na siebie wpływają.
    Wmak

0
  • #10 12 Wrz 2004 01:39
    marck1

Oczywiście nie wiem czy to jest trzygłowicowy magnetofon, podałem opis ustawiania skosu najbardziej popularnych magnet.
    A skąd Ty wiesz że, on jest trzygłowicowy skoro Grzybek23 nic o tym nie pisze - może niech się odezwie to nam dużo wyjaśni
    Pozdrawiam.

0