Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[uC] Strojenie analogowego tunera (warikap) poprzez PWM

14 Lip 2010 12:55 2525 7
  • Poziom 16  
    Mam taki pomysł - chciałbym dorobić programator do analogowego tunera strojonego potencjometrem, ale zrealizowany inaczej:

1. Nastrajamy stację na skali klasycznie - potencjometrem.
    2. Odczytujemy napięcie warikapowe poprzez przetwornik A/D mikrokontrolera
    3. Zapamiętujemy odczytaną wartość.
    4. Przełączamy obwód strojenia z potencjometru sprzężonego z gałką i skalą na obwód generowania napięcia za pomocą uC i PWM generując napięcie identyczne z uprzednio odczytanym na potencjometrze.
    Oczywiście układ pomiaru napięcia warikapowego cały czas podłączony i aktywnie kontrolujący działanie PWM... (taka pętla sprzężenia zwrotnego)

W ten sposób teoretycznie można zaprogramować wiele stacji nie ingerując brutalnie w sposób działania tunera.

Czy jest to realizowalne ?

Schemat ideowy:

Jakieś wskazówki ? (co do miejsc A? i B?)
  • Poziom 35  
    Każdy odbiornik radiowy, czy telewizyjny, sterowany z pilota, ma właśnie takie rozwiązanie (sterowanie napięciem VAR za pomocą PWM i pętli ARCz.). Poprostu nie warto wymyślać "swoich" rozwiązań, tylko zastosować gotowe, specjalizowane układy, będzie dużo prościej.
  • Poziom 16  
    Gotowe układy wykorzystują syntezę częstotliwości czyli napięcie warikapowe jest tworzone poprzez PWM ale sprzężenie PLL bazuje na odczycie częstotliwości heterodyny.

Wszystko fajnie ale:
    - głowica FM musi być do tego przystosowana,
    - specjalizowany układ do syntezy np. SAA1057 kosztuje ok 17PLN a i tak musi być sterowany z uC

Ja chciałem to zrobić prościej, taniej i mniej inwazyjnie - zasadniczo nic nie zmieniając w torze tunera (poza tym przełącznikiem)

Klasyczny programator do takich głowic to wielosekcyjny isostat (lub przełącznik elektroniczny) który przełącza na mechaniczny potencjometr strojeniowy (osobny dla każdego programu).
    Taki programator jest niewygodny bo nie wiadomo jaka częstotliwość jest aktualnie odbierana (chyba że jest zastosowany wskaźnik/miernik częstotliwości).

Ja sobie wymyśliłem zastąpienie takich n-potencjometrów i przełączników PWM-em właśnie.
    Z tym że programowanie polegałoby na odczycie ustawionego napięcia oryginalnym potencjometrem na oryginalnej skali.
    ADC i PWM mam w uC - dlaczego ich nie wykorzystać ?
  • Poziom 28  
    I tak musisz zrobić jakiś przycisk potwierdzający prockowi nastrojenie i ew. wybór nastrojonej stacji.
    Dorabiając jeszcze jeden, możesz w ogóle zrezygnować z potencjometru i z robić strojenie na samych przyciskach.
  • Poziom 16  
    Cytat:
    I tak musisz zrobić jakiś przycisk potwierdzający prockowi nastrojenie i ew. wybór nastrojonej stacji.
    Dorabiając jeszcze jeden, możesz w ogóle zrezygnować z potencjometru i z robić strojenie na samych przyciskach.

Ale właśnie chcę zachować analogową skalę, wskazówkę i gałkę do strojenia.
    Nie chcę z tego zrobić cyfrowego tunera. Chodzi mi tylko o programator do analogowej głowicy. Przycisków będzie tyle, co możliwych do zapamiętania programów - każdy z diodą informującą o wybranym programie. Zaprogramowanie przez dłuższe przytrzymanie przycisku, a przełączenie krótkim naciśnięciem. Plus ekstra przycisk przełączający na strojenie manualne - potencjometrem.
    Idea jest prosta - PWM zamiast n-analogowych potencjometrów strojeniowych (jak np. w TOSCA AS-30x, RADMOR 5xxx, DIORA TS-6xx) i układu przełączającego. Kwestia tylko w tym, aby wytworzone przez PWM napięcie nie miało tętnień (ciąg filtrów CRC ?).

Nie mam doświadczenia aby to samemu dobrze dobrać, policzyć...

Podtrzymuje pytanie: Czy będzie to działać, czy dać sobie spokój ?

(Rozwiązań fabrycznych tego typu - aby się wzorować - nie widziałem.)
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Skopiuj fragment schematu z pierwszego, z brzegu telewizora.
  • Poziom 16  
    fotonn napisał:
    Skopiuj fragment schematu z pierwszego, z brzegu telewizora.

Dzięki za wskazówkę - czyli mogłoby to wyglądać mniej więcej tak:
    A co do filtra - spróbuję 10k/470n (procek na 20MHz)
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    PWM do przestrajania warikapem obwodów LC to niezbyt dobry pomysł, ponieważ spowoduje wzrost szumów fazowych głównie heterodyny. Dodatkowo na filtrze będzie dzielone napięcie i możesz nie osiągnąć pełnego przestrajania. Lepiej zastosować przetwornik D/A np. 12 bit, który daje to że 1 schodek napięciowy przestraja głowice o ~5kHz. Przy 20 MHz pasmie przestrajania rozdzielczość w zupełności wystarczająca. Wystarczy wysłać z µC do rejestru przetwornika słowo o jakiejś wartości binarnej a na wyjściu pojawi się napięcie odpowiadające danej wartości. Napięcie na wyjściu stoi jak drut i nie trzeba go nawet specjalnie filtrować bo utrzymujesz daną wartość binarną do momentu następnego przestrojenia. Nie taktujesz go cały czas a tyko wtedy kiedy chcesz przestrajać. Na dostępnym D/A LTC1257CN8 powinno się dać radę to zrobić. Zamiast tranzystora tego co jest teraz na wyjściu PWM można na wyjściu D/A dać oamp jeśli różnica napięć na wyjściu D/A nie dawała by pełnego zakresu przestrajania. Dobrać wzmocnienie oampa aby napięcie przestrajania zmieniało się dając pełny zakres przestrajania, tak jak podczas strojenia potencjometrem.
    Można nawet zrobić automatyczne wyszukiwanie stacji wykorzystując wskaźnik siły sygnału. Proces może wyglądać tak uaktywniasz wyszukiwanie przyciskiem µC do D/A wysyła kolejne wartości binarne i wolniej wysyła jeśli na DAC µC zostanie wykryte napięcie ze wskaźnika siły sygnału µC. Naciskasz dłużej przycisk pod którym chcesz aby została zapamiętana stacja, µC zapamiętuje wartość binarną w pamięci i kończy strojenie albo leci dalej do następnej stacji (kwestia oprogramowania). Można nawet zrobić dostrajanie analizując wartość napięcia na wskaźniku siły sygnału, wolniej przestrajać góra/dół porównując wartości kolejnych próbek napięcia ze wskaźnika sygnału aż do osiągnięcia ~max sygnału danej stacji przy którym zapisujesz wartość binarną wysłaną na D/A. Oczywiście jakiekolwiek dostrajanie na wyłączonym ARCz, które włączasz po dostrojeniu i zapamiętaniu. Zapamiętać można więcej stacji niż przycisków wystarczy poświęcić jeden na zmianę banków pamięci przycisków, itd. Kombinacje przycisków naciskanych jednocześnie mogą wywoływać różne funkcje dodatkowe, możliwości jest dużo, fantazja + program :D