Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar zużycia energii multimetrem z True RMS

14 Lip 2010 14:39 2655 3
 • Poziom 1  
  W jaki sposób najdokładniej zmierzyć zużycie energii (przez komputer, lodówkę, odkurzacz itp.) multimetrem z True RMS? Konkretnie chodzi mi o multimetr sanwa PC5000a.

  W wielu wątkach forum pisano, że bez True RMS wynik będzie niedokładny. Zakładałem więc, że z True RMS wynik będzie dokładny. Jednak tu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1260208.html#6300838 oxygen0 pisze, że bez pomiaru cos fi wynik wciąż będzie niedokładny. Czy tak rzeczywiście jest?
 • HelukabelHelukabel
 • Poziom 23  
  Cytat:
  Nie, nie będą równe, pomiar miernikiem TrueRMS będzie wiarygodny, ale nie da odpowiedzi na pytanie o pobór energii, pozna jedynie prąd i może sobie policzyć moc pozorną, która jednak w przypadku zasilacza impulsowego bez APFC pracującego na biegu jałowym będzie dużo wyższa niż moc czynna, czyli właśnie pobierana energia.

  To chyba powinno wszystko wyjaśnić?
 • HelukabelHelukabel
 • Poziom 37  
  Dokładnie to tylko miernikiem mocy choć i one maja pewien błąd dokładności a tak to musiał byś zmierzyć natężenie następnie zmierzyć napięcie i znać współczynnik mocy i możesz sobie wtedy wyliczyć P = U × I × cosϕ można przyjąć współczynnik cosϕ = 0.95 ale to nie będzie dokładny pomiar.
  Osobiście dysponuje miernikiem cęgowym z funkcją pomiaru mocy ,cęgi zakładam na przewód (jedną żyłę) przewody pomiarowe do mierzenia napięcia i otrzymuje wynik ale jakoś się nie pokrywa z tym co pisze na urządzeniu np czajnik moc 2000W a odczyt ok 1700W :D
 • Poziom 34  
  W przypadku czajnika spokojnie możesz przyjąć cos fi=1, więc śmiało możesz zmierzyć multimetrem prąd i napięcie, a ich iloczyn porównaj z miernikiem mocy.