Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uniden kontra Intek-skaner nasłuchowy

14 Lip 2010 18:04 24827 16
  • Poziom 9  
    Witajcie
    Mam mały problem. Otóż chciałbym zakupić skaner nasłuchowy.Ma to byc moje pierwsze radyjko.Chce podsluchiwac PSP do ktorej mam w lini prostej ok 2,5km oraz moj OSP do ktrej jest7km.Zastanawiam sie nad UNIDENEM UBC-65XLT-2 a Intek AR-109
    Powiem ze cena gra tez role. Sprzedawca mi proponuje inteka.Mieszkam w Krotozyznie
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 28  
    Miałem unidena bearcat 30 stary model, ciągnie mi z PSP czytelnie chodź z trzaskami z Białegostoku (30km w linii prostej). Antena na pierwszym piętrze w oknie dipol.
  • Poziom 34  
    Nie znam ani jednego ani drugiego, ale...Intek ma pasmo lotnicze w AM i radio FM, czego Uniden nie posiada.
  • Poziom 9  
    powiem szczerze że zastanawiam się nad AR-109...cena nie powiem gra pierwszoplanową rolę(niedługo będę ojcem i to ostatnia chwila na jakiś mały prezent dla siebie).wiem że za tą kasę niczego ekstra się nie dostanie ale chciałbym by się wypowiedział ktoś kto tego skanera używa i czy jakoś to "lata" na seryjnej antenie.myślę że dałoby radę z takiej odległości jaką dzieli mnie do PSP a z czasem może jakiegoś dipola bym sobie zapodał,,,głównie chodzi mi o częstotliwość 149,1125 aczkolwiek mam obawy bo wiele opinii jest takich ze ten skaner szumi a nie odbiera
  • Poziom 34  
    Zrobisz dipola półfalowego i odbierzesz bez zarzutu, bo na tej antence to ręczniaków możesz nie usłyszeć. Zależy z jaką mocą jeszcze nadają. Koszt dipola to wydatek góra 50 złotych, a o efekcie sam się przekonasz.
  • Poziom 28  
    Lub choćby starą teleskopówkę z radia FM podłączysz do skanera i już zasięg diametralnie wzrośnie (np udawało mi się odebrać Smerfów oddalonych o 60km z takowej antenki umieszczonej w kącie pokoju).
    Co do skanera - czy przypadkiem nie chodzi ci o UNIDENA 69? Bo 65 to stary model. Ja mam także na stanie wiekowego Realistic PRO32 - i powiem, że jakość odbioru dużo lepsza niż nowoczesnego Alinco DJX3. Jeśli jednak zastanawiasz się właśnie nad UBC 69 - to dość fajne radyjko. Porównywałem go z PRO32 i DJX3 i wypada bdb. Jedyny mankament to brak podziału pamięci na banki.

65xlt - z tego co widzę mam ciekawe zakresy ale niestety tylko 10 pamięci. W miarę nasłuchiwania psp i innych ciekawostek zauważysz, że to o jakieś 50 za mało :)
  • Poziom 9  
    intek zamówiony,...a moze mi ktos podać jakiś link lub coś w ten deseń,jak zrobić antenkę dipol lub teleskopową do tego skanera?
  • Poziom 34  
    Musisz zaopatrzyć się w sztangę miedzianej rurki. I tak im średnica tej rurki jest większa to i szerokopasmowość wzrasta. Ja mam zrobiony z 15 mm. Widziałem też z 18 mm. Długość dwóch ramion obliczasz wg wzoru: 143: częstotliwość : 2 i tak, np. Pogotowie Ratunkowe - 143:168:2=42,5 cm to jedno ramię. Drugie ma być jednakowej długości. Skręcasz je jedna pod drugą z około 2-3 cm odstępem. Tak, aby mogły stać w pionie. Kupujesz kabel Belden H155. Żyłę główną mocujesz do górnej rurki, oplot do rurki dolnej. Dobre do tego projektu są puszki elektryczne, bo ładnie można je później zamknąć. Następnie myślisz o maszcie. Im wyższy tym lepszy. Ale ma być w kształcie odwróconej litery L. Na końcu tego poziomego wysięgnika mocujesz dipol - żyła głowna do góry. Kabel mocujesz do ramienia masztu i schodzisz w dół po nim przynajmniej do momentu skończenia się dolnej rurki od anteny. Piszę to z komórki, więc nie mam jak wstawić zdjęć. Masz jeszcze jakieś pytania?
  • Poziom 9  
    jakoś nie mogę tego sobie zobrazować,przydałoby się zdjęcie.dzięki za odp.a na częstotliwość straży jeśli nadaje na 149,1125?
  • Poziom 34  
    Na PSP będzie w ten sposób 143 :148 : 2 = wychodzi 48,3, więc każde ramię ma mieć 48,5 cm. W załączniku kilka przykładów antenki tego typu. Na trzecim zdjęciu co prawda jest dipol zamknięty, ale masz pokazane jak ma wyglądać półfalowy wysięgnik. Wszystko zaczerpnięte ze strony poświęconej skanowaniu częstotliwości, tj.
    Code:
    http://radioscanner.pl
    - wymagana rejestracja.
    Załączniki:
  • Poziom 9  
    dzięki wielkie...jako ze jestem laikiem to zapytam czy długość kabla ma znaczenie...chce ją zamontować na dachu a to jakieś 20m kabla
    mam też pytanie o wskaźnik nadawania w inteku...on ma sie zapalać podczas nadawania PSP czy ma być widoczny cały czas?
  • Poziom 34  
    20 metrów to nie tak dużo. Osobiście zastosowałbym Belden H155 lub Draka RF5.
  • Poziom 28  
    Jak już będziesz składał sam antenę, rzuć okiem na miliony opisów w necie anten DISCONE. Chwilowo chcesz słuchać PSP ale zobaczysz, że na tym skanerze słychać dużo innych ciekawych rzeczy. W takim przypadku przydałaby się antena szerokopasmowa. Ja osobiście z bdb wynikami używałem także antenę GP zestrojoną na pasmo amatorskie 2m. Pokrywała pięknie zakres od 108 do 180MHz. Opisów GP znajdziesz miliony w sieci.
    Oczywiście najlepszy materiał na anteny to miedź, ale ze stalowych szpilek też będzie działać (mój kumpel wykonał GPka ze szpilek budowlanych i działa to bdb ze skanerem UBC69XLT).U mnie w GPku jak i DISCONE wykorzystałem mosiądz.
  • Poziom 34  
    W dużych miastach anteny typu discone się nie sprawdzają, bo zbierają bardzo dużo śmieci co powoduje liczne zakłócenia. Część moich znajomych wróciła z anten szerokopasmowych do pałek Radmora czy dipoli. Z ciekawostek dodam, że wczoraj na dipolu odebrałem Pogotowie z Warszawy. W ubiegłym tygodniu natomiast słyszałem dyżurnego Policji z Ciechanowa. I czego chcieć więcej za 20 czy 30 złotych?
  • Poziom 9  
    mam jeszcze pytanko...zastanawiam się czy można podłączyć pod Inteka głośniki od kompa?jest chyba takie samo wejście,bo powiem szczerze że głośniczek średni jest
    mam też pytanie jak zrobić końcówkę która ma być podłączona do skanera,chodzi mi o kabel i antenę od walkie-talkie
  • Poziom 1  
    Witam, posiadam zestaw nasłuchowy inet ar 109, wykonałem sobie antenke dipolową i jestem bardzo zadowolony... w porównaniu z anteną z zestawu(orginalną z pudełka) a jakieś kilka set razy lepiej:) pozdrawiam i zachecam do konstrukcji dipoli.

Regulamin 3.1.14 . [SP5ANJ]