Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Strata napięcia na długiej linii, co zrobić?

mar212 14 Lip 2010 18:19 1641 8
  • #1 14 Lip 2010 18:19
    mar212
    Poziom 12  

Witam, zbudowałem ostatnio pewien układ, który wygląda tak
    Strata napięcia na długiej linii, co zrobić?

Jak widać na schemacie długość obwodu przy styczniku wynosi ok 1000 m, tak wiec dość dużo. Układ zasilam prądem stałym 12V, 100mA. Przy zastosowaniu tak długiego obwodu występuje duża strata i przekaźniki mają problemy z zaskoczeniem. Co muszę zwiększyć, napięcie na np 14V, czy raczej natężenie?

[x]

0 8
  • #2 14 Lip 2010 18:33
    Ture11
    Poziom 34  

Natężenia nie da się zwiększać, chyba że to maksymalne natężenie źródła. Raczej musisz zwiększyć napięcie. 14V to też może być za mało. Te 100mA to ma zasilacz, czy tyle pobiera Twój obwód?

Dla wyjaśnienia podam taką ciekawostkę; w sieci energetycznej mamy 230Volt dlatego, że gdyby napięcie było niższe, na dłuższych trasach występowałyby bardzo duże straty. Oczywiście nie próbuj podłączać do swojego układu 230V!!!

Jedyne, co możesz zrobić, to albo zwiększyć grubość przewodów, co też może niewiele dać, albo zwiększyć napięcie. Oczywiście, jeżeli te 100mA to maksymalna wydajność zasilacza, to możesz próbować dać mocniejszy zasilacz, ale na 98% nic to nie da. Raczej zwiększ napięcie. Wartoby pomierzyć, jakie napięcie występuje na początku (12V), a jakie na końcu obwodu. Jeśli oczywiście masz taką możliwość...

p.s. Możesz powiedzieć, jakie zastosowanie ma ten układ? Po co ciągniesz kilometr kabla do przekaźnika?

I w miarę możliwości podaj przekrój żył przewodu..

p.s.#2 W schemacie powinno być Źródło, a nie "Źrudło".

0
  • #3 14 Lip 2010 18:35
    Darrieus
    Poziom 38  

Jak ty zasilasz tyle kontrolek i przekaźników z zasilacza 12V/100mA (??) to to nie może działać, za mała wydajność prądowa i napięcie ci spada. (zmierz)

0
  • #4 14 Lip 2010 19:07
    mar212
    Poziom 12  

Tak myślałem że będę musiał dać większy zasilacz.
    100mA ma mój zasilacz, zwykły zasilacz do anteny TV.
    Patrzyłem na regulowane, ale niestety nie ma nic z regulacja w zakresie ok 12V-16V, czy mogę zastosować połączone ze sobą 2 zasilacze z regulacją 3-12V ? Wiem że w taki sposób zwiększę napięcie np 12+3=15V, a co z natężeniem też się zsumuję?
    Niestety nie mam możliwości pomiaru napięcia w obwodzie.
    Układ chce wykorzystać jako prosty system alarmowy, kręci się dużo "pijaczków" co to nic konkretnego nie zwiną a tylko szkód narobią.
    Przekrój żyły przewodu to ok 0.5mm

0
  • #5 14 Lip 2010 19:12
    Darrieus
    Poziom 38  

Szeregowe połączenie zasilaczy nic ci nie da.
    Wystarczy zwykły zasilacz 12V ale o prądzie minimum 500mA. Te zasilacze regulowane najczęściej spotykane 3-12V mają z reguły maksymalny prąd 1A, więc gdzie problem ?

0
  • #6 14 Lip 2010 19:38
    mar212
    Poziom 12  

Ture11 napisał:
    Oczywiście, jeżeli te 100mA to maksymalna wydajność zasilacza, to możesz próbować dać mocniejszy zasilacz, ale na 98% nic to nie da. Raczej zwiększ napięcie.

Darrieus napisał:
    Szeregowe połączenie zasilaczy nic ci nie da.
    Wystarczy zwykły zasilacz 12V ale o prądzie minimum 500mA. Te zasilacze regulowane najczęściej spotykane 3-12V mają z reguły maksymalny prąd 1A, więc gdzie problem ?

To co mam zwiększyć bo już zaczynam się gubić, dać więcej V czy mA?
    Zasilacz o prądzie 500mA czy większym to żaden problem tylko tranzystory w moim układzie to C547B, a zgodnie z opisem jaki znalazłem to:
    Tranzystory BC547 B
    Tranzystor bipolarny NPN 100mA / 45V
    a wiec jeśli dobrze rozumie to max prąd dla tranzystora to 100mA, chyba że się mylę?

0
  • #7 14 Lip 2010 21:45
    karl102
    Poziom 27  

A nie można zastosować drugiego zasilacza?

0
  • #8 14 Lip 2010 21:51
    Darrieus
    Poziom 38  

Zmień tylko zasilacz na jakiś o większym prądzie , nic więcej.

0
  • #9 14 Lip 2010 22:36
    mar212
    Poziom 12  

Darrieus napisał:
    Zmień tylko zasilacz na jakiś o większym prądzie , nic więcej.

OK, dzięki za odpowiedz, mam nadzieję że jutro uda mi się jakiś kupić.
    Pozdrawiam

0
  Szukaj w 5mln produktów