Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

AEG Lavamat 47330 - nie konczy programu/ wraca na start

rado_h 14 Lip 2010 19:53 3070 8
  • #1 14 Lip 2010 19:53
    rado_h
    Poziom 9  

Witam ponownie
    Kolejna pralka, inne problemy :-(.
    O ile wymiana łożysk w electroluxie to była bułka z masłem, tutaj nie mam pojęcia co się dzieje.

Mianowicie, pralka zaczyna jakikolwiek program, po czym w pewnym momencie następuje zatrzymanie, słychać trzask zwolnionej blokady drzwi i program wraca na start. Pralka oczekuje, aż się ją zastartuje.
    Problem ma miejsce w trakcie trybu prania, płukania, a nawet na samym początku przy pierwszych obrotach bębna zanim jeszcze nastąpi napuszczanie wody.

Innym objawem było zatrzymanie się pralki, z odgłosem zwalnianej blokady drzwi, ale moment zatrzymania był zapamiętany i wystarczyło uruchomić ją ponownie, żeby program był kontynuowany.
    Teraz od razu wraca na początek programu.

Pozdrawiam,
    Radek

0 8
  • #2 15 Lip 2010 08:21
    zetfa
    Poziom 20  

Prawdopodobnie zanieczyszczone styki w blokadzie drzwi podczas drgań obudowy tracą kontakt.Rozbierz i wyczyść.Pozdrawiam.

0
  • #3 15 Lip 2010 08:55
    MAN_IN_BLACK
    Poziom 13  

Może być i grzałka, szuka programu grzania prawdopodobnie

0
  • #4 18 Lip 2010 22:27
    wirus1969
    Poziom 12  

uszkodzona grzałka

0
  • #5 21 Lip 2010 13:53
    rado_h
    Poziom 9  

Wyczyściłem styki, ale nie do końca problem został usunięty.
    Teraz po uruchomieniu jakiegokolwiek programu, przerwanie programu następuje tylko na samym początku (w czasie pobierania wody lub tuż po zakończeniu pobierania). Gdy pralkę uruchomi się ponownie, dobierze jeszcze wody i dalej bez żadnych przeszkód przechodzi przez cały program.
    Sytuacja powtarza się przy każdym praniu.

"Organoleptycznie" (termometrem ciemniowym) sprawdziłem temperaturę wody w czasie prania i okazuje się, że woda ma temperaturę identyczną na początku prania jak i w trakcie tuż przed pierwszym wypompowaniem.

Teraz pytanie, czy winowajcą jest grzałka, czy problem może być jeszcze gdzieś indziej?

Czy miernikiem uniwersalnym można sprawdzić grzałkę i w jaki sposób?

0
  • #6 22 Lip 2010 08:12
    zetfa
    Poziom 20  

Uszkodzona grzałka mogła być przyczyną uszkodzenia blokady,ale to masz już za sobą.Multimetrem możesz sprawdzić rezystancję grzałki(ok.30Ω).Przebicie do masy też, ale nie do końca wiarygodnie,bo w mierniku masz napięcie 9V,zaś przebicie może się ujawniać dopiero w wodzie i przy napięciu 230V.Najlepiej pożyczyć dobrą grzałkę i sprawdzić efekty podczas prania.Pozdrawiam.

0
  • #7 03 Sie 2010 07:52
    rado_h
    Poziom 9  

Problemów ciąg dalszy :cry:
    W końcu udało mi się dorwać grzałkę do pralki, niestety po zamianie grzałek, nie ma żadnych rezultatów. Pralka zachowuje się dokładnie tak samo jak ze starą grzałką..

Czy możliwe jest, że nowa grzałka jest uszkodzona, czy problemu szukać w innym miejscu?
    Czy mogę podpiąć grzałkę na krótko pod 220V i sprawdzić czy grzeje? Czy takie podłączenie ma w ogóle sens :?:

Pozdr.

0
  • #8 06 Sie 2010 07:45
    zetfa
    Poziom 20  

rado_h napisał:
    Wyczyściłem styki, ale nie do końca problem został usunięty.
    Teraz po uruchomieniu jakiegokolwiek programu, przerwanie programu następuje tylko na samym początku (w czasie pobierania wody lub tuż po zakończeniu pobierania)

Grzałkę można na chwilę podłączyć niezależnym kablem i sprawdzić,ale tu wydaje się to zbędne.
    Trudno doradzać nie widząc,ale wg mnie przyczyną problemów jest zły styk w jakimś kluczowym połączeniu(być może w hydrostacie),lub w przekaźniku grzałki.Trzeba b.dokładnie sprawdzić hydrostat,a także połączenia na wtyczkach,docisnąć w nich przewody, nie zaszkodzi przelutować luty na płytce modułu i ew.sprawdzić(wymienić) przekaźnik grzałki.Pozdrawiam.

0
  • #9 03 Mar 2015 14:53
    fresk
    Poziom 2  

Sprawcą takiego zachowania się pralki jest uszkodzony hydrostat.

0
  Szukaj w 5mln produktów