Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lumix DMC-FZ8 - "paproch" w obiektywie

swiatal 15 Jul 2010 03:16 5821 16
    swiatal
    Level 19  
    jak się pozbyć "czegoś" co zostawia ślad na matrycy i konsekwentnie na "obrazkach"?
    Quote:
    http://www.garnek.pl/swiatal/10489635/2010-07-10

moim zdaniem (mogę się mylić) jest to "paproch", który w jakiś sposób dostał się do wnętrza obiektywu (aparatu).
    czy można go "wykurzyć" np. sprężonym powietrzem (gdzie kierować strumień powietrza),
    czy konieczny jest demontaż aparatu (obiektywu).
    jeśli tak to od czego zacząć?
    liczę na łaskawą pomoc.
  • Helpful post
    Marios221
    Level 20  
    Mało prawdopodobne żeby był to kurz znajdował w obiektywie bo aparat nie ma wymiennej optyki i kurz nie ma jak sie dostać możliwe ze to wada fabryczna lub jakaś uszczelka puściła,Wątpię żebyś sam to naprawił bo do tego jest potrzebna wiedza o budowie aparatu a jak rozkręcisz to możesz już nie złożyć a jak aparat rozłożysz to do środka obiektywu może i matrycy dostanie się kurz jeśli to na pewno jakieś ciało obce to lepiej oddaj do serwisu.
    I powiedz w ogóle kiedy widać ten jak to nazwałeś"Paproch" jaka przysłona??
    swiatal
    Level 19  
    dzięki.
    "paproch" zwany dalej plamką pojawił się kilkaset zdjęć temu, czyli circa about przed tygodniem. również zauważyłem, że raz ją (plamkę) widać lepiej (mniejsza i bardziej ostra) raz gorzej (większa i "rozmazana" - stąd bardziej przezroczysta).
    pierwszy raz zauważyłem ją robiąc wschód słońca (duży otwór przysłony i jasne niebo). jak wstanę od kompa to wyjdę na zewnątrz i poeksperymentuję z różnymi otworami przysłony. dam znać.
    jeszcze raz serdeczne dzięki!
    pozdrawiam.
  • Helpful post
    żółwik2
    Level 10  
    Potrząśnij mocno kilka razy aparatem, jak jest to paproch powinien się odkleić,albo przesunąć, jak nie zadziała zrób kilka zdjęć na różnym zoomie,jak plama będzie w tym samym miejscu,to pewnie wina matrycy.
  • Helpful post
    gajmix
    Level 32  
    Niestety obiektyw coś zassał przy składaniu się i przylgnęło to do filtra na matrycy. Jeśli potrząsanie (z wyczuciem!) nie pomoże to niestety pozostaje tylko serwis. Eksperymenty z przedmuchiwaniem sprężonym powietrzem odradzam, bo do środka aparatu zostanie wdmuchnięte jeszcze więcej poprochów które być może są na uszczelkach obiektywu.
    swiatal
    Level 19  
    dzięki wszystkim za dotychczasową pomoc.
    sprawdziłem.
    plamka pozostaje w tym samym miejscu niezależnie od zoomu.
    skojarzyłem, dlaczego nazwałem ją (plamkę) paprochem.
    jakiś czas temu zauważyłem "paproch" we wnętrzu obiektywu.
    wtedy nie zauważyłem istotnych zmian w jakości obrazu.
    paproch po jakimś czasie zniknął, niedawno zaś pojawiła się plamka.
    potrząsałem aparatem, ale jak na razie bez widocznego rezultatu.
    pozdrawiam.
    żółwik2
    Level 10  
    Jeśli ta plamka nie stwarza bardzo dużego problemu, myślę,że nie ma sensu oddawać do naprawy, gdyż na pewno będzie to drogie.
    swiatal
    Level 19  
    tak się właśnie zastanawiam:
    co jest większe:
    1. problem z plamką,
    czy
    2. koszt ew. naprawy w serwisie.
    na razie, chociażby ze względu na chwilowy - choć przechodzący niepostrzeżenie w chroniczny - brak nadwyżki środków, pomyślałem sobie, że spróbuję usunąć feler własnoręcznie, ale skoro wątpicie w manualne zdolności niżej podpisanego ...
    pozdrawiam.
    żółwik2
    Level 10  
    W twoje zdolności nie wątpię:D:D:D:D
    swiatal
    Level 19  
    żółwik2 wrote:
    W twoje zdolności nie wątpię:D:D:D:D

cieszę się!

precyzuję zatem pytanie:

jak dostać się do powierzchni matrycy przed oddaniem rozbebeszonego aparatu w profesjonalne ręce serwisu (taką możliwość zakładam)?

pozdrawiam.
  • Helpful post
    dzimi
    Moderator
    Odpowiadam na sprecyzowane pytanie:
    Dostać się można jedynie poprzez rozłożenie aparatu łącznie z odłączeniem obiektywu.
    Operacja do przeprowadzenia pod warunkiem posiadania odpowiednich narzędzi, czasu, cierpliwości i odrobiny wiedzy.
    swiatal
    Level 19  
    dzimi wrote:

Dostać się można jedynie poprzez rozłożenie aparatu łącznie z odłączeniem obiektywu.

z całym szacunkiem, ale to akurat wiedziałem jeszcze przed zamieszczeniem pierwszego postu.
    dzimi wrote:
    Operacja do przeprowadzenia pod warunkiem posiadania odpowiednich narzędzi,

zapewniam, że oprócz krajzegi, młotka i przecinaka - posiadam inne narzędzia, a nawet niektóre potrafię wykonać własnoręcznie, w zależności od potrzeb.
    dzimi wrote:
    Operacja do przeprowadzenia pod warunkiem posiadania ... czasu, cierpliwości

to staram się wykazywać niniejszym, odpowiadając szczegółowo Szanownemu Korespondentowi.
    dzimi wrote:
    Operacja do przeprowadzenia pod warunkiem posiadania ... odrobiny wiedzy.

cóż za brak zaufania do wiedzy niżej podpisanego :cry:
    jako rekomendację chciałem przedstawić świadectwo właściciela warsztatu samochodowego, który pomógł mi wydatnie przy reanimacji zenita E z obiektywem helios (zlekceważyłem wtedy burzę piaskową), ale że działo się to w zamierzchłych czasach (późne lata siedemdziesiąte ubiegłego wieku) żałuję ale nie posiadam aktualnych namiarów na tego bardzo sympatycznego Araba. :D

pozdrawiam.
    p.s.
    pierwszy wyraz mojego sprecyzowanego pytania to: jak ...:D:D:D
    swiatal
    Level 19  
    dzięki.
    pozdrawiam.
    Marios221
    Level 20  
    swiatal Twoich zdolności nikt nie komentuje prosto mówiąc jak rozłożysz aparat to kurz może dostać się do układu optycznego którego nie wyczyścisz,to samo może być z matryca do takich zadań potrzebne jest pomieszczenie sterylne w którym nie ma ciał obcych a do takiego chyba nie masz dostępu i doświadczenie to nie jest wcale takie proste jak się wydaje robisz to na własna odpowiedzialność serwis równie dobrze może nie przyjąć aparatu w kawałkach a taka usługa w dobrym serwisie może kosztować parę złoty i może sie okazać ze szkoda twojego czasu i nerwów.
  • Helpful post
    gajmix
    Level 32  
    Marios221 wrote:
    swiatal Twoich zdolności nikt nie komentuje prosto mówiąc jak rozłożysz aparat to kurz może dostać się do układu optycznego którego nie wyczyścisz,to samo może być z matryca do takich zadań potrzebne jest pomieszczenie sterylne w którym nie ma ciał obcych a do takiego chyba nie masz dostępu
    Marios nie wciskaj człowiekowi ciemnoty, to tylko cyfrówka klasy amatorskiej, a nie super-ekstra skomplikowane urządzenie optyczno elektroniczne i żadne specjalne pomieszczenie nie jest potrzebne. Do odpylenia wnętrza aparatu i obiektywu służy specjalny odkurzacz. Natomiast faktem jest że trzeba cokolwiek orientować się w działaniu i budowie aparatu cyfrowego i faktem jest że aparaty w częściach serwisy niechętnie przyjmują. Trudno na poczekaniu ocenić co też właściciel występujący jako amator-naprawiacz tam nawydziwiał.
    swiatal
    Level 19  
    dzięki za łaskawe komentarze.
    coż, taki już jestem, że lubię rozkładać na części różne mechanizmy.
    zacząłem ponad 50 lat temu od budzika, którego ośka wbiła mi się w czoło, bo nie wiedziałem, że przed rozkręceniem mechanizmu trzeba zwolnić sprężyny.
    mam nadzieję, że tak mocne sprężyny nie są używane w dmc-fz8 :D

a jeśli mi się nie uda?
    może wrócę wtedy do fotografii analogowej?
    albo do mojej pierwszej cyfrówki, która działa jak nowa, ale zapisuje obrazy 640x480 na dyskietkach.

jeszcze raz dzięki wszystkim za pomoc.
    pozdrawiam.