Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samochód sprowadzony - zlecenie opłat w UC i US

dar3k 15 Lip 2010 06:49 2242 9
  • #1 15 Lip 2010 06:49
    dar3k
    Poziom 13  

Witam kupiłem samochód sprowadzony z Włoch, posiadam do niego dowód rejestracyjny i kartę pojazdu, samochód jest wyrejestrowany tam. Dokumenty, które posiadam są OK. Nie mam napisanej umowy kupna sprzedaży, i mam pytanie odnośnie tego czy mogę takową umowę spisać w języku polskim (nie dwujęzyczną tylko po polsku)? Samochód posiadał tam współwłaściciela i tutaj też będzie zarejestrowany na dwie osoby (aby zniżki były niższe). Jak najlepiej spisać taką umowę? Ma może ktoś wzór takiej umowy dwujęzycznej (szukałem w internecie to po polsku wzory umów znalazłem jeśli będzie taka mogła być to nie potrzebuję).
    Po sprowadzeniu samochodu potrzeba opłacić akcyzę i inne rzeczy, niestety nie mam zbyt wiele czasu aby to załatwić. (Z tego co wyczytałem w internecie to jeden dzień w urzędzie celnym nie starczy do tego skarbówka itp) orientowałem się, to można to zrobić zlecając to komuś pytałem takiej osoby to mówił, że on może zrobić to na zasadzie, że to on kupił samochód zrobił papiery i mi go sprzeda on (wtedy koszt ok 1200zł + opłaty we wydziale komunikacji więc ~1500zł i mam PL tablice), tylko w takim wypadku mogę zostać bez samochodu (on zabierze dokumenty i może wrócić z policją i powiedzieć, że mu go ukradłem - nie znam tej osoby, ale znam pomysły naszych rodaków. Jak się w tym wypadku przed tym zabezpieczyć? A może jednak uda mi się w jeden dzień (góra dwa) załatwić urząd celny i resztę dokumentów?

Podpowie ktoś jak to najlepiej zrobić bo jestem w tym zielony!!

Wg tego nie potrzeba tłumaczeń: http://www.prawo.egospodarka.pl/49971,Rejestr...pojazdu-sprowadzonego-z-UE-zmiany,1,83,1.html a jak to wygląda w praktyce?

PS: Nie wiem czy dział dobry ale wydał mi się odpowiedni.

0 9
  • #2 15 Lip 2010 10:01
    FastProject
    Poziom 28  

Nawet jak masz umowę polsko-i kraju sprowadzenia, to i tak musisz taką umowę uwierzytelnić. Podejrzewam, że tylko sama polska umowa będzie podejrzana(kto kupuje samochód bez umowy!!!), ale jak uda ci się ją uwierzytelnić to nie będzie problemu. Co do załatwiania formalności to mojemu koledze udało się to w ciągu jednego wolnego dnia. Mi niedawno zajęło to 3dni i to jak pracowałem (trzeba wcześnie rano wstać i ustawić się w kolejce)

0
  • #3 15 Lip 2010 10:16
    dar3k
    Poziom 13  

A z jakiej kwoty liczy się akcyzę? Niby to jest 3,1% ale z tej ceny co mam na umowie? (niższa o ok 5k zł niż w przypadku ceny jaka PZU podało przy AC - PZU=17700 Moja cena=12000)?! Pytam ponieważ nigdy tego nie robiłem więc chce wiedzieć jak najwięcej zanim udam się do UC i stracę cały dzień i nic nie załatwię.

0
  • #4 15 Lip 2010 10:29
    FastProject
    Poziom 28  

Jakiej umowie? To masz tą umowę kupna-sprzedaży, czy nie? Płacisz od kwoty jaką twoje jest warte rynkowo. Można zaniżyć tą cenę, ale bez przesady. W UC sprawdzają takie rzeczy.

Aktualnie obowiązującą dwie stawki akcyzy na samochody sprowadzane z zagranicy:
    - 3.1% dla pojazdów z silnikiem o pojemności do 2000 ccm
    - 13.5% dla pojazdów z silnikiem o pojemności powyżej 2000 ccm

Do tego jeszcze cholerna opłata recyklingowa 500zł.

W internecie jest masa informacji jak i co należny w kolejności zrobić. Ja je łatwo znalazłem, więc i ty nie powinieneś mieć problemów z Google.

Powodzenia

0
  • #5 15 Lip 2010 10:35
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 15 Lip 2010 10:44
    dar3k
    Poziom 13  

Informacje co gdzie i jak to znalazłem, tylko są one trochę rozbieżne, raz napisane jest, że może być umowa po polsku a raz że nie, umowę mam ale wypełnioną tylko danymi osoby od której kupiłem (on dostał z moimi danymi itp) a ja nie chciałem bo tak to mogę sprzedać samochód dalej w razie czego. Umowę mam po włosku i słyszałem, że muszę ją wtedy tłumaczyć więc chciałem zaoszczędzić na tym kilka złotych przepisując te dane na umowę po polsku.

A to jaka jest stawka rynkowa to jest taka jak podali mi w PZU jak robili wyliczenie do AC? (oni chyba maja z EuroTaxu). Bo przeczytałem, że liczy się to, że pieniądze są u nich na koncie a nie że mam potwierdzenie przelewu i nie wiem ile przelać muszę.

0
  • #7 15 Lip 2010 10:52
    FastProject
    Poziom 28  

Moim zdaniem umowa powinna być dwujęzyczna lub w j. włoskim. Jeśli jest dwujęzyczna to musisz ją uwierzytelnić u tłumacza. O takich rzeczach to myśli się przed zakupem auta. Ja przygotowałem umowę dwujęzyczną.

Stawka rynkowa, to średnia cena za jaką możesz kupić swoje auto i taką pewnie ci w towarzystwie ubezpieczeniowym wyliczyli. Zależna od rocznika, pojemności silnika i wyposażenia itp.

0
  • #8 15 Lip 2010 15:03
    tzok
    Moderator Samochody

Nie tylko umowę musisz tłumaczyć ale i dokumenty pojazdu. Poza tym na umowie masz podpis, czyżbyś nosił się z zamiarem jego sfałszowania? Umowa teoretycznie może być dwujęzyczna ale nie każdy urząd taką przyjmie - najlepiej zapytaj się w swoim UK.

W dwa dni załatwisz wszystkie urzędy (celny, skarbowy i komunikacji) ale tłumaczenia musisz mieć przygotowane wcześniej.

0
  • #9 15 Lip 2010 15:25
    dar3k
    Poziom 13  

Dzwoniłem do UC i mówili, że tłumaczeń nie muszę mieć, a umowa może być po polsku, a pytam też tutaj bo jak się do nich dzwoni to oni swoje a jak pojedzie to swoje dlatego nie chce jechać bezsensu (muszę brać urlop oraz jechać tam 30km w jedną stronę).
    Tyle, że to chyba zależy od UK a nie od UC czy muszę tłumaczyć papiery bo w UC ich interesuje kwota za jaką kupiłem samochód i ile mam akcyzy płacić bo koleś powiedział, że jak kwota jest za niska to mnie wzywają i muszę się tłumaczyć i ew. płacić więcej.
    A co do umowy to osoba od której kupuje samochód jest z mojej rodziny lecz mieszka w Rzymie (jest Włochem) i aktualnie przebywa w PL, także umowę mogę spisać w każdym momencie... dlatego pytam jak to najlepiej zrobić bo jeszcze z tydzień będzie u nas a później już wróci do domu.

Wg. rozporządzenia z dnia 28 grudnia 2009 roku (Dz. U. nr 14, poz. 72), która weszła w życie 16.02.2010r tłumaczenia są niepotrzebne więcej tutaj: http://www.prawo.egospodarka.pl/49971,Rejestr...pojazdu-sprowadzonego-z-UE-zmiany,1,83,1.html

0
  • #10 15 Lip 2010 16:56
    tzok
    Moderator Samochody

Oczywiście UC nie interesuje tłumaczenie umowy ani dokumentów - to jest potrzebne w UK przy rejestracji - jak sam wyszukałeś do aut z nowymi, unijnymi, dowodami rejestracyjnymi tłumaczenie nie jest wymagane.

0