Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przeróbka głowicy GFE-105

elektryku5 15 Lip 2010 10:04 11291 18
  • #1 15 Lip 2010 10:04
    elektryku5
    Poziom 37  

Mam w radiu ww głowice i niestety nie gra zbyt dobrze , gdy podałem sygnał p.cz. z innej GFE-105 szumy i zniekształcenia były nieco mniejsze.
    Wyczytałem że należy wymienić bf314 we wzmacniaczu , tylko trochę się waham bo nie wiem czy to jakoś specjalnie poprawi jakość.
    Czy wymiana tranzystora bf195 w heterodynie dała by jakieś polepszenie jakości ? (późniejsze GFE-105 nie miały już bf195)
    Mam jeszcze jeden problem , gdy wymieniłem kond. ceramiczny (w arc) 5.6pF na 3,9pF monolityczny odczułem jakby dźwięk się pogorszył. (po wymianie obwody ponownie dostroiłem)
    Czy w tym wypadku kond. od arc może pogorszyć jakość dźwięku ?

0 18
  • #2 15 Lip 2010 19:53
    Olek II
    Moderator

Witam, ta głowica po przestrojeniu musi śmigać. Czułość oczywiście zależy od prawidłowego zestrojenia. Sprawdź napięcia na tranzystorach, może ze starości któryś rezystor stracił parametry. Kondensator w ARcz. nie powinien pogorszyć czułości.
    Pozdrawiam.

0
  • #3 15 Lip 2010 21:11
    elektryku5
    Poziom 37  

Rezystory raczej nie tracą parametrów (gdyby się spaliły to bym widział)
    Na tej GFE105 przy 89,8 MHz mam 1.3V (13 pin ul1200) , a na innej ponad 2V.
    Głowice stroiłem wg. instrukcji przewijającej się na elektrodzie , złe zestrojenie wzmacniacz raczej nie wchodzi w grę , za to z oscylatorem mogą być problemy ponieważ nie mam licznika częstotliwości . (najniższa stacja jaką odbieram to 88.1 MHz)

1
  • #5 15 Lip 2010 22:48
    elektryku5
    Poziom 37  

Który etap mogłem zwalić ?
    W skrócie zrobiłem to tak:
    -ustaliłem dolną częstotliwość heterodyny cewką L5
    -ustaliłem górną trymerem C14
    -powtórzyłem zabieg
    -na dolnej częstotliwości ustawiłem max wzmocnienie cewkami
    -na górnej trymerami
    -kilkakrotnie powtórzyłem zabieg

0
  • #6 16 Lip 2010 10:04
    Gienek
    Poziom 35  

Co do starzenia się rezystorów, to nie do końca masz rację. Spotykałem się już ze zjawiskiem, że rezystor zmniejszył swoją rezystancje kilkakrotnie, a także ze wzrostem rezystancji prawie do nieskończoności. To jest normalne zjawisko, szczególnie jak sprzęt "ma już swoje lata".
    Procedury strojenia są zbliżone do tego co Ty wykonałeś, chociaż... w pliku cała metodyka strojenia.
    Należy również pamiętać o zestrojeniu cewki L1 na maksimum sygnału.

0
  • #7 16 Lip 2010 10:40
    elektryku5
    Poziom 37  

Myślę że głowica zestrojona jest prawidłowo , rezystory sprawdzę.
    Zapomniałem dodać że gdy pochylę się nad głowicą sygnał wzrasta , za to jak się oddale to słabnie , dlaczego tak się dzieje ?

0
  • #8 16 Lip 2010 12:31
    Gienek
    Poziom 35  

Zależy w jakiej sytuacji. Jeżeli głowicę masz otwartą (bez przykrywki), to normalne. Jeżeli przykryta, to

Code:
    Należy również pamiętać o zestrojeniu cewki L1 na maksimum sygnału.

0
  • #9 16 Lip 2010 14:09
    elektryku5
    Poziom 37  

Cewkę L1 dostrajałem już kilkadziesiąt razy.
    ww zjawisko występuje nawet z pokrywką.
    EDIT:
    Zmierzyłem przed chwilą rezystory i okazało się że nie mają przebicia ani zwarcia.
    Zauważyłem że głowica nie radzi sobie z wyższymi częstotliwościami.
    Na innej GFE-105 przy częstotliwości 89.8MHz mam 2.2V (może nawet więcej) , przy 106.4MHz mam coś koło 3V.
    Za to przy tej głowicy na 89.8MHz mam 1,8V (czyli nie aż tak źle) za to przy 106.4MHz mam ledwo 1V.
    Można wywnioskować że im wyższa częstotliwość tym mniejsze wzmocnienie.
    Dlaczego tak się dzieje , czy to może być wina kiepskiej jakości tranzystorów BF314 ?
    Czy lepsze będą BF440 które były montowane w głowicach działających na OIRT i CCIR , a może BF250 polecane przez któregoś elektrodowicza ?
    Gdzieś na elektrodzie wyczytałem że na tranzystorach telefunkena ta głowica miała lepsze osiągi.

0
  • #10 25 Lip 2010 21:18
    Andrzej L.
    Poziom 26  

BF440 są pnp, BF314 npn.
    Zamiast BF314 wstawiasz BF240 - bardzo podobne parametry jak BF440 tylko, że polaryzacja npn. BF314 dla górnego UKF przy 100MHz ma już niestety cieniutkie parametry. Dodatkowo jeżeli po wymianie na BF240 poziom sygnału p.cz. będzie zbyt mały względem tego jakim głowica "pluła" na macierzystym dolnym UKF-ie 65,5-74MHz można pokusić się o zmniejszenie rezystorów kolektorowych R5 i R15 do 100 Ohm. Porównaj ze schematem głowicy mosfetowej GFE-110, GFE-112. Tam w drenie tranzystora ma tylko 56 Ohm (rezystory te ograniczają rozstrajanie obwodów przez tranzystor w czasie pracy z dużymi sygnałami).
    Po wymianie tranzystora głowica śmiga bardzo dobrze na górnym UKF-ie.
    Wstawiaj BF240 produkcji philips lub jak znajdziesz to poczciwe z CEMI. Tranzystory w sprzedaży oznaczone jako CBF240 mają b.dobre wzmocnienie dla 100MHz, ale w samych generatorach lubią generować dziwny szum - prawie niesłyszalny (słychać go na tunerze AS952 z niskoszumną p.cz. na TDA1576) ale jednak. We wzmacniaczach w.cz. nie sprawiają większych problemów.
    Zmniejszenie wspomnianej pojemności szeregowej do 3p9 powoduje tylko zmniejszenie ostrości trzymania i łapania ARCZ. Nie powinno mieć wpływu na jakość sygnału m.cz. - no chyba, że masz coś rozstrojone w demodulatorze przy UL1200 i dioda dostaje jakieś przekombinowane sygnały stałoprądowe i całość zaczyna głupieć. A może heterodynę masz o 10,7MHz niżej i cały układ zaczyna głupieć? Generalnie w nowszej partii głowic GFE-105 dioda BB-105G (z zieloną kropką) jest inaczej montowana co do sposobu podawania na nią sygnału ARCZ. Anoda do masy a na katodę podawane jest napięcie z UL1200. Jest to lepsze rozwiązanie, bo dioda pracuje ciągle spolaryzowana zaporowo. W starej wersji przy dostrojeniu na diodzie brak napięcia stałego - co może powodawać dziwne jej zachowanie przy dużych sygnałach.
    Jako miernik częstotliwości użyj standardowej kości LC7265 + LB3500 (ze starych odbiorników samochodowych bez syntezy, strojonych gałką).
    W razie niejasności w temacie zapraszam do konsultacji ;)

0
  • #11 25 Lip 2010 22:03
    elektryku5
    Poziom 37  

Mam radio samochodowe z syntezą na dodatek jest przestrajane przyciskami i zamontowana tam głowica jest bardzo rozbudowana więc nie chce w nim grzebać bo jeszcze uszkodzę.
    Heterodyna chyba jest dobrze zestrojona bo najniższą stację mam na 88.1MHz ,a najwyższą 107.6MHz.
    Jak wybiorę się do sklepu to postaram się o BF240 .
    Właśnie nie napisałem że ta sprawna głowica ma trochę inne PCB i w heterodynie jest jakiś inny tranzystor .(standardowo jest bf195)
    PS.Jakie tranzystory wstawić do heterodyny i mieszacza ?

0
  • #12 25 Lip 2010 22:30
    serwis
    Poziom 37  

elektryku5 napisał:
    (...) a może BF250 polecane przez któregoś elektrodowicza ?(...)

Lepiej polegaj na informacjach zawartych w katalogu, niż na bzdurnych wypowiedziach dyletantów. Bo jeszcze ktoś ci podpowie, że bardzo dobrze pracują w głowicy tranzystory KD502 :D

1
  • #13 25 Lip 2010 22:48
    elektryku5
    Poziom 37  

Chyba pomyliłem z BF240 :)
    EDIT:
    Załatwiłem sobie bf240 philips najpierw wstawiłem go do starej GFE-103 no i po zestrojeniu zagrała ona naprawdę dobrze.(choć trochę szumiała)
    Gdy zauważyłem efekty wstawiłem bf240 do tej nieszczęsnej GFE-105 no i dalej słabo odbiera. (oczywiście ciut lepiej)
    Nie mam dobrego słuchu ale zdaje mi się że na bf240 mam więcej szumów

0
  • #14 03 Sie 2010 22:46
    Andrzej L.
    Poziom 26  

Wymieniasz oba BF314 na BF240. Wzmacniacz w.cz. i mieszacz. Oczywiście po wymianie do nowych tranzystorów trzeba obwody zestroić, bo trochę inne pojemności one wprowadzają do układu. Szumi bo wzmocniłeś bardziej sygnał eteru z anteny. Szum w sensie SNR samego sygnału audio czy szum samego eteru w miejscu gdzie jest pusty odcinek pasma? Bo jeżeli to szum samego pasma UKF to sprawa oczywista.
    W oryginalnym zestawie GFE-105 po przestrojeniu na górny UKF daje cichszy szum ukf-u, bo tranzystorom leci wzmocnienie, stad do demodulatora w UL1200 dochodzi zdecydowanie mniejszy poziom sygnału - stąd i szum po demodulacji jakby przytłumiony - bardzo łatwo to sprawdzić jak się zaczniesz bawić wzmocnieniem w torze p.cz. Po zmniejszeniu wzmocnienie (np wyrzucenie tranzystora przy filtrach ceramicznych 10,7MHz) spowoduje zdecydowane przytłumienie szumu, aż do skrajnego momentu, że słabe stacje znikną pod szumem.
    W drugą stronę będzie wyglądać tak, że idąc ze wzmocnieniem w górę zaczną wyłaniać się słabe stacje spod szumu, powyżej pewnego progu już tylko będzie rósł poziom sygnału p.cz. ale jakość sygnału po demodulacji nie będzie już się poprawiać. Dotyczy to jednak w głównej mierze wzmocnienia w torze w.cz. przed mieszaczem i samego mieszacza. Jak mieszacz nie dostanie odpowiednich poziomów sygnałów to na wyjściu niewiele sam wyprodukuje.
    Za mały sygnał heterodyny i sygnał z anteny po wzmacniaczu w.cz. na wyjściu mieszacza będzie tylko szum. Jak przesadzisz z poziomem sygnału to przesterujesz mieszacz i na wyjściu będziesz miał pełno śmieci, które w skrajnym przypadku zagłuszą użyteczny sygnał dalekiej stacji miksem produktów z przesterowania.

0
  • #15 04 Sie 2010 08:04
    elektryku5
    Poziom 37  

Szum słychać w tle odbieranych stacji.
    Czy dałaby coś zabawa z 5 pinem UL1200 ? (wyciszanie)
    Gdy usunę BF194 za głowicą to słabsze stacje będą niesłyszalne ?
    Dziwi mnie to że na nowszej GFE-105 poziom sygnału jest znacznie wyższy , np na tej przy 89.8MHz mam 1,4V za to przy tej drugiej mam 2.5V i co najważniejsze żadne tranzystory nie były tam wymieniane.
    Gdzieś na elektrodzie czytałem że podmianka tranzystora mieszacza tylko pogarsza odbiór , czy to prawda ?

0
  • #16 04 Sie 2010 13:54
    serwis
    Poziom 37  

Andrzej L. napisał:
    Wymieniasz oba BF314 na BF240. Wzmacniacz w.cz. i mieszacz.(...)
    W oryginalnym zestawie GFE-105 po przestrojeniu na górny UKF daje cichszy szum ukf-u, bo tranzystorom leci wzmocnienie,(...)

A jakim celu proponujesz wymianę ( zamianę) tych tranzystorów?

Bo jeżeli taki zabieg ma na celu uzyskanie niskiego poziomu szumów, to jesteś w błędzie.

Tranzystory stosowane w oryginale są to tranzystory selekcjonowane pod względem poziomu szumów; albo na stanowisku w zakładzie produkcyjnym, albo też wyselekcjonowane, otrzymywane od producenta.

0
  • #17 21 Sie 2012 12:17
    elektryku5
    Poziom 37  

No to muszę odświeżyć temat niestety i przepraszam, że po takim czasie...
    Jako że przyszła mi chętka na zbudowanie odbiornika do wieży, na układzie co mi się spodobał ostatnio -AN7273, UL1200 i inne były stosowane w sprzęcie HiFi od lat, a jako że teraz nie da się kupić tego układu za mniej niż 2zł, to zrezygnowałem, nie wiem czy jeszcze się produkuje jakieś zamienniki, czy to resztki magazynowe są teraz tak drogie i rzadkie. (Mówię o zamiennikach, bo sam UL już jest raczej nie do kupienia normalnie.)

No dobra, taki mały wstęp, ale chodzi o to że obie GFE (103 i 105) które posiadam nie chcą odbierać i nie jest to raczej ich wada, bo wcześniej przestrojone "gadały".

Jak to teraz wygląda -GFE103 nie reaguje zbytnio na kręcenie wzmacniaczem wejściowym, cewka przy C129 i on sam też nie reaguje, natomiast kręcenie cewką i kondensatorem C116 daje jakieś zmiany.
    GFE105 natomiast reaguje na kręcenie L1 i C2, ale L4 i C10 praktycznie nic nie wnosi.

Dobre odebranie jakiejś stacji jest niemożliwe, na razie stroję pod generatorem postawionym obok (kolejna głowica zestrojona na 87.5-108), wyjścia głowic wpinam przez filtr 10,7MHz do wejścia AN, na wyjściu ukazującym sygnał w okolicach 108 jest ponad 1V, a na początku skali już mniej.
    Napięcia na tranzystorach podobne są ze schematami, to że są trochę niższe pewnie przez zastosowanie zasilania 12V.
    W głowicach mam oryginalne tranzystory i warikapy, mierząc je w układzie dają dobre wskazania, trymery po wylutowaniu i pomierzeniu dają jakoś od 2 do 15pf.
    GFE105 ładnie pokryła zakres, natomiast w GFE103 cewka oscylatora miała bodaj 3 lub 4zw, to dorobiłem cewkę na 5zw i zakres się pokrył, nie robiłem odczepu i zapiąłem cewkę jak w głowicy GFE105 (baza T103 do C124).

Właściwie nie wiem co doprowadziło konkretnie do takiego stanu, ale jak się tysiące razy te głowice lutowało, to raczej im się to nie spodobało...

0
  • #18 22 Sie 2012 11:15
    Andrzej L.
    Poziom 26  

Zacznijmy od tego czy w tym bloku p.cz. z układem UL1200 (do którego podpinasz swoje głowice) jest u Ciebie na stanie jakakolwiek głowica, która będzie grać dobrze? Chodzi o to by na wyjściu m.cz. uzyskać przyjazny dla ucha, niezniekształcony sygnał audio. Oczywiście do testów najlepiej poszukać stacji, która nie bije rekordów poziomów modulacji fm, bo niestety 90% nadających stacji na polskim ukf to zwykłe przestery, że aż uszy puchną od zniekształceń!
    Bez potwierdzenia powyższego szkoda w ogóle zaczynać dłubanie w głowicach.
    Kolejną sprawą jaką należy ustalić jest ta czy generator 87,5-108MHz wpięty na żywca do wejścia antenowego głowicy jest w stanie zamknąć wskaźnik na 13 nóżce UL1200 - czyli napięcie nie mniejsze niż 4,8V (do nawet 5,6V dla kości HA1137).
    Może jakiś schemat zamieścisz w jakim obecnie torze p.cz. sprawdzasz te głowice?

0
  • #19 22 Sie 2012 20:20
    elektryku5
    Poziom 37  

Typowa aplikacja AN7273, wyprowadzenia AM połączone kondensatorami do masy, wyjście głowicy zapięte przez sam filtr 10.7MHz, do testów używam radia Blaupunkt Lubeck SQM28, na głowicy wbudowanej na płycie gra ok (da się usłyszeć szum), odciąłem fabryczną głowicę przez wywalenie potencjometru i rezystora na jej wyjściu.
    Na sprawnej głowicy przy mocnej stacji uzyskuję okolice 0.7V, ale to już dobry sygnał, bo AN7273 daje mniejsze napięcia niż UL1200, na GFE i generatorze idzie wyciągnąć okolice 1.2V (15 pin AN7273), generator nie jest wpięty w wejście, stoi obok, dalsze pomiary muszę jeszcze dokonać, tylko nie wiem czy generator będzie chodził po jego obciążeniu wejściem antenowym.

Dane z noty aplikacyjnej AN7273.

0