Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

POLECAM Książkę "RS232 w przykładach na PC i AVR"!

almatea 15 Jul 2010 10:41 4105 17
Computer Controls
    almatea
    Level 11  
    Cenię sobie dobrą literaturę, a tej na rynku niby tak dużo, a jednak są spore luki.
    Bardzo cenię sobie np. książki Pana Piotra Góreckiego, napisane w niebywale czytelny sposób. Żałuję natomiast zakupu "Helionowych" "Czarnej księgi" czy "Księgi Eksperta". Kupiłem je licząc na to, że znajdę jakieś dobre materiały opisujące oprogramowanie portu RS232C komputera. Niestety znalazłem przysłowiowe jedno wielkie "G", a książki do tanich nie należą :(
    I nagle znalazłem tytuł, który polecam wszystkim adeptom podłączania swpich mikrokontrolerów do komputera :) Za sprawą wydawnictwa BTC , ukazał się wreszcie tytuł Link stanowiący kompendium wiedzy dotyczącej oprogramowania portu szeregowego komputera :) Krok po kroku a wszystko poparte licznymi przykładami. Wybrane i użyte środowisko programistyczne to Visual Basic 2008 Express, który za darmo można pobrać ze strony Microsoftu! Zapewne ktoś może oczekiwał by przykładów np. w Delphi, dlatego dodam, że jak się okazuje VB 2008 Express jest narzędziem w pełni darmowym, legalnym a do tego KOMERCYJNYM! Wrzuciłem ten temat, bo uważam, że wreszcie ktoś tak dobrze i prosto opisał oprogramowanie portu RS232 komputera! Pozdrawiam.
  • Computer Controls
    Klima
    Level 30  
    Rzeczywiście wygląda ciekawie. Jeśli jest w środku taka, jak się zapowiada, to bardzo dobra dla początkujących.
    tmf
    Moderator of Microcontroller designs
    Książka pewnie fajna, tylko jaki jest sens wydawać 60zł na coś co można w pare minut znaleźć w internecie? Przecież rs232 jest opisany na tysiącach stron, a przykłady można znaleźć dowolne.

Dodano po 2 [minuty]:

BTW, co prawda VBE jest za darmo, ale Bascom już nie. A IMHO wchodzenie w BASCOMa jest bez sensu. Co najmniej z dwóch powodów - po co płacić skoro są darmowe, w dodatku lepsze alternatywy i drugi - po co uczyć się języka, który istnieje tylko na paru wybranych platformach. Przejdziesz kiedyś na ARMa i co, będziesz uczył się od nowa C i przepisywał wszystkie swoje programy z Bascoma?
    Klima
    Level 30  
    tmf wrote:
    Książka pewnie fajna, tylko jaki jest sens wydawać 60zł

Drogo, to fakt.
    tmf wrote:
    na coś co można w pare minut znaleźć w internecie?

Jak się wie, czego szukać. Początkujący nie zawsze wie. Z reguły nie wie.
    tmf wrote:
    BTW, co prawda VBE jest za darmo, ale Bascom już nie. A IMHO wchodzenie w BASCOMa jest bez sensu. Co najmniej z dwóch powodów - po co płacić skoro są darmowe, w dodatku lepsze alternatywy i drugi - po co uczyć się języka, który istnieje tylko na paru wybranych platformach. Przejdziesz kiedyś na ARMa i co, będziesz uczył się od nowa C i przepisywał wszystkie swoje programy z Bascoma?

Nie przesadzaj, to wygląda jak książka dla superpoczątkujących. Bascom ma jakąś darmową wersję. Poza tym - nikt nie broni komuś napisać podobnej książki z użyciem avr-gcc czy nawet na jakimś STM32 i arm-eabi, jak również pic18 i hitech c. Założę się, że BTC chętnie takie coś wyda. Pamiętajmy też, że w takiej książce istotniejsze jest dobre wytłumaczenie podstawowych zagadnień i powiedzenie: "Patrz, działa!" niż stosowanie topowych i najbardziej perspektywicznych rozwiązań.
  • Computer Controls
    almatea
    Level 11  
    Książkę można podzielić na dwie części.
    Pierwsza dotyczy oprogramowania interfejsu RS232 komputera. Ta część nie ma nic wspólnego z Bascomem i będzie przydatna każdemu, kto chciałby nauczyć się pisać programy pod opisany interfejs bez względu na to, jakiego mikrokontrolera będzie używał. Druga część, rzeczywiście opisuje "seriala" z poziomu platformy Bascom.

Ta poza tym, to po prostu chciałem coś polecić. Każdy sam uzna, czy ten kawałek literatury będzie mu potrzebny czy nie :)
    tmf
    Oczywiście, że każdy sobie sam uzna czy warto wydawac na to 60zł.
    Z ciekawości wpisałem sobie w google rs232 i jest 9mln stron. To akurat nieistotne, istotne jest to, że w pierwszych paru linkach jest praktycznie wszystko na ten temat, łącznie z przykładami, rysunkami itd. Wiec w pierwszy poście przesadziłem - potrzeba 2-3s a nie paru minut :)
    almatea
    Level 11  
    Również zrobiłem ten manewr :)
    W pierwszych 30 linkach (bo dalej już mi się nie chciało otwierać) nie ma kompletnie nic na temat programowania, podłączenia do mikrokontrolera, poziomu sygnałów etc, etc. Kilka sklepów, ceneo, etc, etc :) Niejednego zresztą odstraszy to, że strony nie są polskojęzyczne.

Pozostaję nadal przy swoim :) Dla początkujących książka jest po prostu rewelacyjna.

Pozdrawiam :)
    Klima
    Level 30  
    A ja uważam, że ważniejsze jest Boże Narodzenie!
    No dajcie spokój - książka jest, jest ktoś, komu się podoba. No i dobrze. Ja tam wolę, żeby taka książka była niż żeby jej miało nie być. Jak ją spotkam w księgarni to chętnie przejrzę.

Dodano po 58 [sekundy]:

tmf wrote:
    w pierwszych paru linkach

A nie jest tak, że gógiel każdemu wyrzuci co innego w tych pierwszych paru linkach?
    tmf
    No cóż, nie po raz pierwszy okazuje się, że ludzie mają różne google :) BTW, nie mieszkam w Chinach :)

Tak Klima - google wiedzą kto jest po drugiej stronie klawiatury (ach te teorie spiskowe). Także jednemu na frazę rs232 wyrzuci 'basics of rs232' a innemu 'quantum physics of rs232'.
    almatea
    Level 11  
    Również zgadzam się, że ważniejsze jest Boże Narodzenie i to, że polscy autorzy jeszcze coś piszą i tworzą w dobie Internetu wcale nie ustępując zachodnim autorom.

A poza tematem - mam znajomego, który napisał jedną książkę. Z reguły jest tak, że autor jej zawartość widzi znacznie inaczej. Sprostowanie następuje często u wydawcy ze stwierdzeniem, bo to za trudne. I chyba jest w tym jakaś racja. Zapewne łatwiej znaleźć jest 100 początkujących, aniżeli 10 zaawansowanych.

Z mojej strony chyba tyle w temacie :)
    Pozdrawiam Przedmówców :)
    Pituś Bajtuś
    Level 28  
    Oj Rafał ;-) Nieładnie w taki sposób promować własną książkę.

Jeśli można trochę krytyki :
    1. Visual Basic - dlaczego nie choćby C#? Poziom trudności praktycznie taki sam a język znacznie bardziej cywilizowany.
    2. OCX - Visuale od 2008 mają wbudowany komponent do obsługi RS232 i stosowanie prehistorycznej technologii ActiveX jest jak ciągnięcie wozu drabiniastego ciągnikiem siodłowym, pozatym zupełnie zbędne z powodu wbudowanego komponentu SerialPort.
    3. Na innym forum (EP) Twoje alter ego (albo kolega) pisze, że książka przydatna również dla użytkowników innych procków ("PIC, ST"). Pytam się : JAK? Bascom to zupełnie wyklucza.
    almatea
    Level 11  
    No ładnie, ktoś podpiął mnie pod autora :) Pewnie by się autor obraził :)

A wracając do tematu, to SerialPort wylądował w narzędziach Microsoftowych od VB 2005 a nie 2008 :) To takie małe sprostowanie. To raz.
    Dwa: - jak to się mówi od przybytku głowa nie boli. Chyba lepiej, że książka zawiera przykłady dla trzech kontrolek a nie dla jednej. Jest tam również opisany archaiczny sposób obsługi portu szeregowego przy wykorzystaniu DOSa. Nikt nie wie do czego co się przyda.
    Trzy: - nie rozumiem Twojego stwierdzenia, że opisany Bascom wyklucza używanie innych mikrokontrolerów. Program pisany dla komputera będzie identyczny bez względu na to, jaki mikrokontroler znajdzie się po drugiej stronie. Może tam być przecież nawet drugi "blaszak".

Pozdrawiam.
    tmf
    ad 3. Nie będzie identyczny, a nawet podobny, z powodu dziwaczności BASCOMa. Obsługa UARTów na mikrokontrolerach jest zwykle kontrolero-specyficzna, bo oprócz realizacji transmisji szeregowej mają one wiele innych bajerów, np. modulowanie sygnałów do IrDA itd.
    Pituś Bajtuś
    Level 28  
    almatea wrote:
    No ładnie, ktoś podpiął mnie pod autora :) Pewnie by się autor obraził :)

Skoro się wypierasz sam siebie no to proszę :
    :arrow: http://forum.ep.com.pl/viewtopic.php?p=70057#70057
    Zadziwiajaca zbieżność nicków, prawda? Zaskakująco szybko po ukazaniu się książki nagle w necie pojawił się wysyp postów zachwalających ją - w takim tempie ksiażka nawet nie dotarłaby z BTC do odbiorcy, a trzeba ją jeszcze przeczytać, prawda?
    Po prostu miej cywilną odwagę i napisz wprost że zachęcasz wszystkich do zakupu swojej książki - będzie to bardziej uczciwe niż takie ewidentne ściemnianie ;-) Ostatnio coraz mniej tej uczciwości wśród ludzi.

PS. A za DOSa to akurat jest plus - wbrew pozorom DOS czasami się bardzo przydaje ;-)
    almatea
    Level 11  
    Przepraszam, ale to naprawdę jakaś zbieżność nicków. Wbrew pozorom, to dosyć popularny nick wynikający ze znaku zodiaku.
    Gdybym był autorem, to napisałbym właśnie tak, jak zaproponowałeś.
    Po prostu bym się tym pochwalił.

Pozdrawiam i przepraszam, jeśli ktoś mnie źle zrozumiał.
    Pituś Bajtuś
    Level 28  
    Może i masz RACJĘ ;-) PeeL ;-)
    kaken
    Level 15  
    Zawsze mnie ciekawiło w czym takie książki się pisze, wydawnictwo udostępnia szablon w latexu, razem z tymi ozdobnikami typu "UWAGA" itp. ?
    tmf
    Udostępnia szablon MS Worda, piszesz używając odpowiednich styli, potem wydawnictwo dodaje sobie na podstawie styli ozdobniki.