Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radio CB na motocyklu przez bluetooth

Wodor 15 Lip 2010 11:47 5128 5
  • #1 15 Lip 2010 11:47
    Wodor
    Poziom 11  

Witam wszystkich.
    Mam zamiar zamontować w swoim moto CB radio. (XTZ 750)
    Plan jest taki:
    W Kasku mikrofon -> Interkom BT -> przy radiu interkom BT zastępujący mikrofon.
    W drugą strone podobnie: Dźwięk z CB -> Interkom przy radiu -> Interkom w kasku -> słuchawki.
    Przycisk nadawania wyciągnięty na kierownicę.
    Radio schowane pod owiewkami z przodu (możliwość demontażu deszcz/parking)
    Antena z tyłu , lekko z boku po lewej stronie (potrzebny patent jakiejś szybkozłączki, pracuję nad tym, magnes nie wchodzi w grę bo wszędzie plastik )

Myślę nad wystawieniem przełącznika kanałów i innych na kierownicę,ale to opcja.

Kandydatem na urządzenie jest alan 109 ze względu na cene i możliwość uszkodzenia (moje eksperymenty,deszcz, zostawianie pod sklepem )
    Interkomy motocyklowe to te które można kupić na allegro za ok 550 pln za parę, montowane na kask (nie kupuje ich tylko do CB, dlatego akceptuję cenę).

I teraz pytania:
    1. Czy jest coś w konstrukcji "gruchy" czego nie uwzględniłem, czy na przykład trzeba wyłączać wyjście z CB przy nadawaniu ?

2. Czy warto rozważać rozmontowanie radia, tak żeby pozostałe 'gałki' przeciągnąć na kierownice ?
    Czy może lepiej poszukać radia z przełącznikiem kanałów na mikrofonie, żeby sprawę uprościć ? Alan 109 tego nie ma
    Jakie modele CB są małe, a mają funkcje przełączania kanałów z zewnątrz ?

no i pytanie do elektroników
    3. Jak dostosować sygnał pomiędzy interkomem a CB. Wiadomo, czułość wejścia mikrofonowego CB spowoduje przester jeżeli podam sygnał o mocy pozwalającej wysterować słuchawki (takie jest wyjście w BT). W drugą stronę jest ten sam problem.
    Da się to zrobić pasywnymi elementami? Jak nie to trzeba uklad na 12 V zaprojektować... Wydaje mi się to prostą sprawą, ale potrafię tylko lutować, a nie potrafię projektować układów.

4. Czy istnieją bardziej kompaktowe, a nadal wydajne anteny ? jeżeli będzie mała to zamontuję antenę przed sobą i będę lepiej zbierał z przodu. Daleki zasięg nie jest priorytetem, raczej poręczność rozwiązania. Nie rzucanie się w oczy też na plus.

0 5
  • #2 18 Lip 2010 21:15
    kriss51
    VIP Zasłużony dla elektroda

Jeśli chodzi o dopasowanie poziomu sygnału z intercomu do cb to wystarczy zastosować mały potencjometr i eksperymentalnie go ustawić.

0
  • #3 19 Lip 2010 09:43
    Wodor
    Poziom 11  

ale jaki mniej wiecej ?
    rzędu 20 kOhm
    czy 2kOhm
    czy jeszcze mniej ?

0
  • #4 20 Lip 2010 01:59
    gumisie
    Poziom 38  

Kriss51 napisał: "doświadczalnie" i tego się trzymaj, nie ma gotowej recepty chyba że Pani Gozdzikowa.
    A tak serio, kup ręczniaka z zewnętrznym mikrofonogłośnikiem typu VOX. Co do anteny na plastiku to chyba lepiej zastosować patent z filmu MOTUR.

1
  • #5 25 Lip 2010 22:44
    konstruktor_2006
    Poziom 15  

Witam kolego budowałem swojemu kumplowi cb do motoru , radia z funkcją vox nie zdają egzaminu dzwięk z tłumika powoduje włączanie nadawania .

Nadawanie w kierownicy ok jeśli zmiana kanałów to kup takie radio które ma zmiane w gruszcze , A do kasku podłączenie to żaden problem np. złacze stereo typu jack .
    Zapewniam że działa !.

0
  • #6 26 Lip 2010 01:59
    sp5gof
    Poziom 12  

Przerabiam teraz ten sam temat - może trochę pomogę.

Wodor napisał:
    Myślę nad wystawieniem przełącznika kanałów i innych na kierownicę,ale to opcja.

Potrzebujesz tego? Ja sobie przerobiłem Alana 38 tak że ma na sztywno ustawiony kanał 19 (scalak od syntezy LC7185 pięknie to obsługuje, wystarczy połączyć ze sobą dwa piny). Ale nie polecam tego radia, strasznie mało czułe, szukam czegoś innego - najlepiej samego odbiornika (nie potrzebuję nadawać) i to na tyle małego żeby zmieścił się pod siedzeniem.

Wymyśliłem sobie to tak, że w kasku będę miał odbiornik FM a w motocyklu retransmiter - czyli odbiornik CB i mały nadajnik FM. Retransmiter w motocyklu będzie odpalany razem z zapłonem, nie będzie trzeba o tym pamiętać.

Cytat:
    Jakie modele CB są małe, a mają funkcje przełączania kanałów z zewnątrz ?

Jak chcesz małe to zainteresuj się Cobrą 76 XTR: http://allegro.pl/search.php?string=cobra+76+xtr

Dużo ludzi używa też na motocyklach Alana 42 i sobie chwalą.

Cytat:
    3. Jak dostosować sygnał pomiędzy interkomem a CB. Wiadomo, czułość wejścia mikrofonowego CB spowoduje przester jeżeli podam sygnał o mocy pozwalającej wysterować słuchawki (takie jest wyjście w BT). W drugą stronę jest ten sam problem.
    Da się to zrobić pasywnymi elementami? Jak nie to trzeba uklad na 12 V zaprojektować... Wydaje mi się to prostą sprawą, ale potrafię tylko lutować, a nie potrafię projektować układów.

Dzielnik na potencjometrze + kondensator żeby wyciąć składową stałą podawaną przez CB do zasilania mikrofonu (mikrofony elektretowe wymagają zasilania). Mniej więcej tak:

Radio CB na motocyklu przez bluetooth

Cytat:
    4. Czy istnieją bardziej kompaktowe, a nadal wydajne anteny ?

Ja mam Sirio GL-27 - podobno dobra do pojazdów z kiepską masą (w samochodzie masz karoserię która robi za masę, w motocyklu tego nie ma).

http://www.skapiec.pl/site/cat/74/comp/388769

Wygląda to u mnie tak:

http://picasaweb.google.com/gophipl/Gsxfcb

Pozdrawiam.

Regulamin pkt. 10.11 .
    Link zmieniłem . [SP5ANJ]

0
  Szukaj w 5mln produktów