Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmacniacz samochodowy w domu

Kristopherus 17 May 2006 00:00 39064 66
Ochrona Domu
    wjmp3
    Level 17  
    Nes86, oczywiście,że będzie działać. Tylko kondensator nie 10mF,tylko co najmniej 10000mF. Przy wzmacniaczach kiepskiej jakości będzie słyszalny przydżwięk sieci.
  • Ochrona Domu
    Kry_H
    Level 20  
    Przedrostek "m" (mili) to 1000 "µ" (mikro)...
    Chciałbym zobaczyć baterię kondensatorów 10000mF... :D

Tak śledzę ten temat i zastanawiam się jak wpadają ludziom do głowy takie pomysły... Przecież żeby zasilić mocny wzmacniacz samochodowy (nie mówię tu o jakiś bazarowych złomach typu, FIRST, czy alpierd itp.) to trzeba do tego mieć na prawdę potężny zasilacz. Na pewno taniej by wyszło złożenie wzmacniacza na wyższe napięcie i zrobienie jakiegoś normalnego zasilacza. Nawet jak się kupuje jakieś g***o z bazarku za 80zł to i tak lepiej samemu takie coś złożyć. Nie raz widziałem że we wzmacniaczu który miał 2m² powierzchni i naklejkę 2000W w środku było prawie pusto, poza dwoma scalaczkami TDA po 20W które kosztują 15zł.

Naprawdę lepiej się czasem zastanowić \ popytać zanim się do czegoś zabierzemy.

Pozdrawiam.
    adamuzz
    Level 10  
    ja mam podłączony pod prostownik i gra dobrze ustwaiam wszystko na equalizerze.Tylko jak dam na całą pare to wskazówka w prostowniku lata i nie raz głos przerywa ale jest git.
    djmati11
    Level 10  
    Witam mam problem :? bo co do elektroniki jestem zielony
    posiadam w domu suba wlasnej roboty mam tez wzmacniacz balupunkta gta 280 tylko nie wiem jak go podlaczyc. czytalem wszystko co sie da i dalej nie wiem tu pisze o prostowniku a tu o zasilaczu atx. Tylko ze wzmacniacz chce podpiac do wyjscia amplitunera pre out mono subwoofer. tylko co z zasilaniem jestem zielony co do tego i prosze o pomoc z gory dziekuje i licze ze wszystko bedzie ok pozdrawiam
    wjmp3
    Level 17  
    Witam.
    Najlepiej jakbyś go sfotografował,wtedy wszystko Ci wyjaśnię.
    Lub chociaż opisz dokładniej (moc,wejścia,wyjścia,regulacje i.t.d).
    Zasilacze ATX się do tego raczej nie nadają.
  • Ochrona Domu
    Rocky_Thomson
    Level 11  
    nie lepiej schematycznie opisać? załużmy ze mamy wzmacniacz 2x100wat lub 1x200wat . O jakiej mocy potrzeba wzmacniacz komputerowy aby go uciągło? I co też ważne, o jakim amperarzu?
    Kry_H
    Level 20  
    Witam ponownie.

Zastanawia mnie dla czego tak ciężko pewne rzeczy niektórym trudno wytłumaczyć (szczególnie na Elektrodzie ;) ).
    Podejrzewam że wszyscy którzy montują wzmacniacze samochodowe w domu mają zamiar zaoszczędzić. No bo przecież jak patrzymy na pierwszej lepszej giełdzie to nówka wzmacniaczyk za 150zł ma 2x150W a na Allegro stacjonarne 10-latki 2x80W nawet 500zł kosztują... Ale prawda jest zupełnie inna te pseudo wzmacniacze mają po 15W-20W na kanał, zbudowane są na gó*****ych scalakach za 5zł/szt i poza kiepskim wzmocnieniem mają beznadziejne brzmienie. Jeżeli masz wzmacniacz 2x200W lub 4x100W i nie dałeś za niego 1000zł to bądź pewien że nie ma tej mocy (tym bardziej jak dałeś za niego 10x mniej).
    Kolejną rzeczą jest zasadność montowania takiego sprzętu w domu. Nawet jakbyśmy mieli wzmacniacz z "wyższej półeczki" w którym skośnooki producent postanowił zamontować przetwornicę podwyższającą napięcie na stopień mocy to jaki ma sens montowanie tego w domu? Przecież takie cudo zeżre nam mnóstwo prądu na marne.

Zacznijmy od początku:
    Zasilacz 12V dużej mocy to coś co pochłonie połowę mocy pobranej z sieci na ciepło.
    Następnie przetwornica marnej sprawności w naszym cudeńku... Kolejne ampery w radiator.
    I na końcu nasz super sprawny wzmacniacz... I znowu ogrzewamy pokój.

Takie cudo zmarnuje jakieś 150% energii więcej na ciepło niż odda w postaci sygnału akustycznego.

Dążę do tego że jak ktoś chce się wykzać pomysłowością konstruktorską to zamiast wymyślać takie coś lepiej złożyłby sobie wzmacniacz na scalakach na wyższe napięcie i do tego zasilacz. O wiele mniejsze straty mocy, większa moc i mniejszy koszt a budowa takiego wzmacniacza to tak na prawdę nie jest taka trudna.

Rozpisałem się trochę, ale mam nadzieję że jak ktoś to przeczyta to coś mu tam zabłyśnie w głowie i zastanowi się nad tym co zrobić. Martwi mnie tylko że mimo tylu informacji na temat kiepskości takiego rozwiązania i bardzo złej jakości bazarowych wzmacniaczy nadal są zwolennicy takich wynalazków. Wydaje mi się że wolą oni zaszpanować koledze bajeranckim wzmacniaczem z wydrukowaną na nim ogromną mocą lub mniejszym kosztem mieć super sprzęt. Niestety niektórzy nie rozumieją że nie ma nic za darmo i tani wzmacniacz nie będzie mocny i dobry.

P.S.
    Nie mam zamiaru nikogo urazić i wypowiedź ta nie jest do nikogo bezpośrednio skierowana.

Pozdrawiam wszystkich.
    forestx
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Kry_H - mylisz się troszeczkę. Zakładając wzmacniacz o mocy sinus 100W, będzie on potrzebował 200W zasilania. Przetwornica mająca sprawność 60% pobierze nam (z zasilacza 12V) 333W. A zasilacz o sprawności 70% weźmie z sieci 476W. Oczywiście zasilacz 500W można kupić na allegro za grosze. Na szczęście potworna moc tych przyrządów do masarzu wynika tylko z nalepki na obudowie, więc nie dostaniemy ataku serca widząc rachunek za prąd.

Ostatnio się oplułem ze śmiechu. Montowałem taki wzmacniacz w autku - 2*150W. Nawet producenta napisanego na nim nie było. Przy bezpieczniku pisało-napisane było 10A :D

Pozdrawiam.
    Kry_H
    Level 20  
    Zasilacz 500W za grosze z Allegro to ma te 500W tak samo jak te wzmacniacze o których mówimy ;)
    bartekgib
    Level 1  
    Witam ! Jestem tutaj nowy .... Otóż mam pytanie - nie stać mnie na wzmak domowy - nowy czy to używany - dlatego też chcę kupić wzmacniacz samochodowy dwukanałowy i zasilacz ATX od komputera o mocy powiedzmy 300 W. I mam pytanka : otóż nie chcę montować jakiś transformatorów, prostowników, itd. itp. Po prostu chcę podłączyć zasilacz od kompa do wzmacniacza, wzmacniacz do wieży, a głośniki do wzmaka i żeby to po prostu działało. Powiedzcie mi - wzmacniacz ma 3 wyjścia na zasilanie. Na przykładzie tego wzmacniacza http://www.allegro.pl/item120769221_vk_400_watt_2_kanaly_mosfet_nowy_gwarancja_f_vat.html i rysunku z dołu aukcji nr. 4 powiedzcie mi, co jakiego koloru kable miałbym tam podłączyć zaczynając od prawej strony ? Proszę o dokładne kolory kabli .... A i jeszcze jedno pytanko - czy oprócz zakupu zasilacza muszę kupić coś jeszcze, aby wszystko działało ( nie licząc kabla zasilającego ) ? Proszę o odpisanie, bo nie chcę tworzyć nowego tematu, tylko dowiedzieć się dokładnie.

P.S. Nie chcę, aby ktoś mnie wyśmiewał, albo coś innego. To jest po prostu pytanie i prośba o pomoc ..... Pozdrawiam !
    djville
    Level 15  
    Wiecie co wydaje mi sie że lepiej kupić sobie wzmacniacz domowej klasy... niż bawić się w palenie korków:)
    Kry_H
    Level 20  
    Do kolegi bartekgib.

Jakbyś chłopie przeczytał to co jest wyżej napisane to byś wiedział dla czego nikt nie odpowiada. Przecież wszystko zostało już powiedziane, łącznie z tym że to lipny pomysł.

Pozdrawiam.
    max.872
    Level 11  
    Witam mam podobny problem z zasileniem wzmacniacza BLAUPUNKT GTA-4. okolo 350w po zmostkowaniu (w co mi sie nie chce wierzyc chociaz faktycznie mocny jest), ale pomiajajac to. Podlaczylem pod niego prostownik, niestety po 30 minutach pelnych obrotów staruszek pada i gotuje sie.

Chce podlaczyc akumulator pod prostownik a natepnie wzmacniacz. Czy spadnie pobór pradu z prostownika i czy znikną wahania napiecia?
    przemo27
    Level 24  
    Takie rozwiązania są często stosowane i tu właśnie akumulator odgrywa role zasilacza , tylko kto trzyma w chacie akumulator samochodowy :-) fajnie to wygląda
    przemo27
    Level 24  
    Jeśli zastosujesz transformator toroidalny od np150w 12V , to mozna odwinąć pare zwoi tak zeby dawał 10-11 v po wyprostowaniu przez mostek i odfiltrowaniu bedzie ok 14V-15,5V i powinno wszystko działać , napewno lepsze rozwiązanie niz zasilacz at-200w do filtracji zasilania najlepiej dać baterie kondensatorów ok 10000uF lub wiecej
    jeśli masz transformator do halogenów to sie zastanawiaj tylko zrób zasilacz
    jak nie wiesz jak to moge dać schemat z opisem co i jak połączyć , potrzebny bedzie mostek prostowniczy ( w kazdym sklepie z elektroniką go kupisz ) i kondensator 10000uf elektrolityczny , kilka kabli i gotowe
    Koziolaa
    Level 13  
    Wypowiadam się pierwszy raz na forum. Chodzi mi "poziom" czegoś tam przy nicku. Niejeden ma 5-7 poziom a nie wie jak podłączyć wzm. sam. do zasilacza komputerowego. P.s Jestem początkującym elekt. Napiszcie o co chodzi z tymi poziomami. Z góry thanx.
    przemo27
    Level 24  
    To zalezy od aktywności danej osoby , ilości postow itd.
    Wazniejsze ilu osobom pomogłeś rozwiązać problem
    Poczytaj w regulaminie tam jest to opisane
    Zibi187
    Level 23  
    Popieram Twoje stanowisko Kry_H. Po co komplikować sobie życie. Wzmacniacze samochodowe obecnie oferowane na straganach czy giełdach to totalna lipa. Na Allegro jeden zakupił taki wzmacniacz. Tak jak pisałeś wcześniej nawet 20W nie wyciągnie a wewnątrz obudowy pusto. Ładnie pomalowany radiator kusi do zakupu. W samochodzie można przyszpanować ale jakość takiego dźwięku w domu fe fe ........
    Nes86
    Level 13  
    przemo27 wrote:
    Jeśli zastosujesz transformator toroidalny od np150w 12V , to mozna odwinąć pare zwoi tak zeby dawał 10-11 v po wyprostowaniu przez mostek i odfiltrowaniu bedzie ok 14V-15,5V i powinno wszystko działać , napewno lepsze rozwiązanie niz zasilacz at-200w do filtracji zasilania najlepiej dać baterie kondensatorów ok 10000uF lub wiecej

Wiekszość sprzetu samochodowego działa do napięcia równego 18V więc transformator halogenowy można zastosować bez odwijania zwojów. A kondensator 10000uF powinien wystarczyć a nawet może być mniejszy o połowe gdy nie wymagamy aż tak dobrej jakości dżwięku.

Też uważam że montowanie wzmacniacza samochodowego w domu nie ma sensu ale jak ktoś się uprze to może próbować.

A jak ktoś jest bardziej ambitny to może zbódować sam wzmacniacz. Wzmak na kostce 1554Q zadowoli pewnie nie jednego początkójącego elektronika i nie trzeba budować do niego zasilacza tylko można pod zasilacz od kompa podłączyć. Ten wzmacniacz z kolumnami 200W mimo że n ie wykożysta ich pełnej mocy to potrafi nieżle "Łupać".
    Simon123
    Level 11  
    mój kolega ma wzmacniacz 700 w(4x 175w) i szuka jakiegoś zasilacz. Co byście koledzy mu doradzili bo biedak nie wie czym to zasilić:)
    LUKAS1985
    Level 1  
    witam wszystkich mam maly problem a mianowicie kupilem glosnik sony xplode xs-L122P5S i chce kupic wzmacniacz samochodowy do uzytku domowego problem w tym iz glosnik ma 340w mocy znamionowej i 1200w mocy max jesli ktos ma pomysl jaki najlepiej kupic wzmacniacz chetnie poslucham:?:
    Pisar
    Level 11  
    LUKAS1985 może poszukaj jakiś wzmacniacz także Sony Xplode. Chcesz wzmacniacz tylko do tego jednego głośnika ? Przeważnie wzmacniacze samochodowe mają możliwość mostkowania (w praktyce podłącza się "plus" z jednego kanału, a "minus" z drugiego, ale to jest oznaczone na wzmacniaczach), więc możesz kupić jakieś w miare dobrej mocy wzmacniacz np. dwukanałowy i po prostu go zmostkować przy czym otrzymasz całkiem niezłą moc na ten głośniczek.
    nici
    Moderator Chiptuning
    jak tak czytam ten temat to mi sie smiac chce!
    Jeden user produkuje i sie i tlumaczy (np. Kry_H) drugiemu co to wzmacniacz 100000w samochodowy chc e miec w domu a za moment nastepny pisze:mam wzmacznaic i glosnik samochodowy,czym to zasilic?? rece opadaja!

Podejrzewam ze puki temat nie zostanie zamkniety bedzie jeszcze wiele postow w tym wlasnie stylu!

Wzmacznaicz samochodowy jest do samochodu a domowy do domu!

To jest tak jakby ktos chcial podlaczyc domowy sprzed w aucie! no ii ludzi bardziej myslacy napisza ze to nie ma sensu i wogule ale znajda sie tacy ktorzy zaczna doradzac przetwornice .. ble ble ble ale po co??Po co z 12v na 230,potem z 230 na 2xilestam...
    Wg mnie szkoda zachodu na takie pierdoły.
    Takie jest moje zdanie...
    Jelon-J-L-
    Level 2  
    Po co sie srac z wzmacniaczem samochodowym w domu? Moim zdaniem bez sensU.Przecież mozna kupic normalny 4 ohm jeżeli chcesz podłaczyc głosniki samochodowe ! Ja mam 4 Ohm 4x400 i przy tym jeden alphard CW1202C.Jestem zadowolony:) pzdr.
    Wojtek(KeFir)
    Level 42  
    te "tanie wzmacniacze" to są na Tadeuszach zrobione.. i spokojnie wystarczy im te 100W trafo.. na 12V oczywiscie... a jak są silniejsze.. to mają w środku przetwornice która robi 2x30 czy ileśtam....i najłatwiej to wbić sie z zasilaniem "po niej" odrazu z zasilaczem symetrycznym... robi sie wtedy z tego kompletnie domowa końcówka...
    DJ.LALASKA
    Level 17  
    Wzmacniacze te wytrzymują napięcia nawet do 16V .Można zatem zostawić te 12V zmiennego kondensator podbije około 30% napięcie czyli 4V akurat będzie dla wzmacniacza . Ja u siebie mam zastosowany transformator 250VA mostek Graetza 35A i 2 kondensatory po 10.000 uF zasilam tym wzmacniacz o mocy 2 x 95W RMS
    Agencik15
    Level 21  
    Oj nie wydaje mi sie... niektore moga nie wytrzymac stanu jalowego i napiecia 17V na "dziendobry".
    Wojtek(KeFir)
    Level 42  
    no właśnie te które nie wytrzymają to są bez przetwornicowe.. a napięcie nie rośnie o około 30% tylko dokładnie "razy pierwiastek z 2"
    banan1993
    Level 2  
    ja podłączę tak Wzmacniacz samochodowy w domu ale mam pytanie jakim zasilaczem wiez ze 12V ale ilo amperowym