Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz samochodowy w domu

03 Wrz 2004 21:01 36097 66
  • Poziom 12  
    Witam, moj kumpel kupil jakis szitowaty wzmacniacz firmy "Knutsson RB1000 " 4- kanaly 100 watt i... on chce zebym mu go podlaczyl na chacie:)
    Czy to jest wogle mozliwe, bo z tego co wiem to wzmacniacze samochodowe maja inne zasilanie nie:>
    Jak macie jakies propozycje to smialo walcie.
    Z gory wielkie dzieki!
    Jakis pomysl jak go podlaczyc, fajnie by bylo jak by ktos mial schemat do tego wzmacniacza:>
  • Poziom 34  
    W takich przypadkach, gdy urządzenie jest zasilane napieciem niższym niż sieciowe, większość ludzi stosuje zasilacz.
    Najlepiej jakiś impulsowy, mniej się grzeje, albo nawet sam transformator z prostownikiem i kondensatorami.
  • Poziom 17  
    podłączyć się da ale wzmacniacze samochodowe mają 4OHM a większość głośników domowych jest na 8OHM więc to też weź pod uwagę.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Podłączyć się da bezproblemowo. Przez jakiś zasilacz jak było wyżej lub nawet przez mocny prostownik. Tylko po co? A gdzie wszelkie regulacje? Co? Za każdym razem biegać ze srubokrętem i dłubać w regulacjach, które jeśli ten wzmacniacz jest marny, rozleca się po kilku pokręceniach?
  • Poziom 12  
    OK!!! Ale jestem amatorem i .... co to jest ten prostownik?
    Jakie zasilanie ma ten wzmacniacz bo nie wiem nie jest napisane:>
    Dzieki.
  • Poziom 34  
    To trzeba było od razu tak pisac.
    A więc jest coś takiego nazywanego samochodem. Ponieważ posiada urządzenia elektryczne potrzebuje jakieś zasilanie. Jednym z elementów instalacji elektryczne jest takie małe pudełczeko nazywane AKUMULATOREM. Nie wiem czy o nim słyszałeś. A wiec ten akumulator w samochodzi jest na 12 V podobnie jak urządzenia zasilane w samochodzie.
    Na podstawie faktów można by przyjąć że jeżeliw samochodzie nie ma innych urządzeń zasilających to taki wzmacniacz powinien być zasilany 12V.
    Prąd obliczysz z mocy możesz przyjąć ok 1,5P/12V
    Prostownik jest takim elemetem który prostuje tzn zmienia przebieg przemienny na "stały" Dzięki czemu masz + i -
  • Poziom 12  
    No dzieki, jeszcze jedno wzm. samochod. jest zasilany przez trzy kable???
    Czy ten trzeci jest od masy, gdzie go podlaczyc???
    Wzmacniacz jest zasilany przez 2 kable:
    czarny => masa,
    czerwony => +12V.
    Ten trzeci to tzw. "remote", którym załączasz zdalnie wzmacniacz.
    W większości przypadków podaje się na niego "+". Ale dopóki nie napiszesz na jakich jest układach to nie traktuj tego jako pewnik.
  • Poziom 12  
    Ok Dzieki, ostatnie pytanie powaga, gdyby Ci kumpel zaproponowal zajebista kase w zamian za podlaczenie wzmacniacza samochodowego w domu to jak bys to zrobil????
    Moge do tego uzyc zwyklego zasilacza do walkmena 12 V ????
    Jak go wtedy podlaczyc????
    Kristopherus napisał:
    Ok Dzieki, ostatnie pytanie powaga, gdyby Ci kumpel zaproponowal zajebista kase w zamian za podlaczenie wzmacniacza samochodowego w domu to jak bys to zrobil????
    Moge do tego uzyc zwyklego zasilacza do walkmena 12 V ????
    Jak go wtedy podlaczyc????

Po pierwsze: takich zwrotów tu się nie używa :!:
    Po drugie: zależy jak zaj....ta jest ta kasa :?: bo przy takiej wiedzy to uwzględnij koszty odkupienia tego wzmacniacza.
    Po trzecie: odpowiedź już dostałeś: albo zasilacz impulsowy, albo zwykły z transformatorem, prostownikiem i i filtrem wygładzającym.
    I po czwarte: zapomnij o zasilaczu do walkmana - za mała wydajność prądowa.
    Zsilanie wzmacniacza przez zasilacz do walkmana to jakby ciągnąć maluchem wagon z węglem. Kto wie, może się da, ale ja wątpię.
    Wzmacniacz samochodowy właśnie z racji zasilania dość niskim napięciem, bo wspomnianymi 12V potrzebuje tego prądu sporo. Na wzmacniaczu powinien być bezpiecznik o prądzie znamionowym 10, 15, 20... A. Daje to wyobrażenie o boborze prądu przez wzmacniacz. Tak więc zasialcz musi być dość wydajny, bo w momentach pełnego wysterowania i przy uderzeniu basu pobór może zbliżyć się do warości zabezpieczenia.
  • Poziom 16  
    HEJ!!!!!!

Ja mam wzmacniacz samochodowy (200W) podłączony u siebie w pokoju. Podłączony jest pod radio samochodowe i pod głośniku samochodowe, które zamontowane są w półce samochodowej. Podłączyłem to pod zasilacz od komputera AT, który dostałem od kolegi za pomoc w zmieanie obudowy a AT na ATX. Zasilacz ten ma przy 12V chyba 8A. Pozatym waży niedużo i jest stosunkowo tani. Łatwo jest go podłączyć.
    Przy wtyczce co idzie do dysku twartego czy CD-ROMu na żółtym kablu jest 12V a na czarnym masa.
  • Poziom 31  
    By nie tworzyć nowych wątków po postuję w tym temacie :)
    Proszę o kilka drobnych uwag co do problemu.
    Mam radio samochodowe i mam stary zasilacz od kompa AT na pewno (200W). Wiem, że mogę to połączyć i takie pytanko jak się ma do jakości muzyki zasilacz impulsowy, ile max można wynosić napięcie dla sprzętu samochodowego czy jak czasem dostanie 14,5V nie zejdzie ono z trzaskiem i w dymie.
    Proszę o kilka może innych uwag co do ww. problem i z góry wszystkim dziękuję za poświęcenie chwili swego cennego czasu.
    Pozdrawiam
  • Poziom 14  
    Witam,
    Mozesz byc o to spokojny, przy odpalonym samochodzie napiecie wynosi ok 14-15V czyli nie te popularne 12V. Jesli zasilacz komputerowy mialby takie skoki napiecia to predzej by padl sprzet komputerowy np. dysk, cd-rom niz radio samochodowe.

Pozdrawiam
    Robert
  • Poziom 31  
    Dzięki.
    W tym przypadku radyjko na oko 4x10W będzie zasilane napięciem stabilizowanym 12V a np. "mocne" końcówki mocy np 70W, 100W, 150W czytałem że zasilacze do nich są bez stabilizowanego napięcia.
    Wynika to, że już przy takich mocach i napęciach koszt sensownego zasilacza byłby wysoki i trudny do wykonania (czyli chodzi o koszty) czy mamy doczynienia z innymi sprawami o których nic mi nie wiadomo.
    Jeszcza raz dzięki i pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Więc tak: kumpel zamierza kupić alpharda mf-2s i podłączyć go w domu.
    Jako zasilania chcemu urzyć prostownika. Ale nie wiemy jak podłączyc wzmacniacz do kompa??? sądzę że kabelkiem jack (karta muzyczna) 2xchich(alphard). Tylko jak będzie ze zwiększaniem mocy? wystarczy że na kompie będzie sie podgłaśniać?
    Najlepiej jakby ktoś narysował jakiś schemat, albo wszystko dokładnie opisał, ewentualnie podał co trzeba zakupić do tego rozwiązania....
  • Poziom 13  
    Jak podlaczylem w domu (pod prostownik) wzmacniacz (blaupunkt 4100) to przy 1% w winampie mialem trzesienie ziemi (mialem ominiete sterowanie wzmacniaczem - podlaczylem +12). Przy 2% nie bass byl juz zniekrztalcony (wzkazowka od prostownika skakala z jednego konca na drugi - taki pobor pradu).
    Raz zapomnialem ze mam podlaczony wzmacniacz i przy 100% winampa poczulem tylko zapach spalenizny prostownika :-)

Chcesz to kombinuj ale musisz miec co najmniej z 25A bo 6A to nic!!
  • Poziom 15  
    czyli podłączyłeś pod wejście niskie(chinch) a jakby tak dać potencjometr przed wzmacniaczem, a do zasilania jakiś zasilacz komputerowy, powiedzmy 15A (czyli 15*12=180W prawdziwej mocy)
  • Poziom 10  
    bombas napisał:
    Jak podlaczylem w domu (pod prostownik) wzmacniacz (blaupunkt 4100) to przy 1% w winampie mialem trzesienie ziemi (mialem ominiete sterowanie wzmacniaczem - podlaczylem +12). Przy 2% nie bass byl juz zniekrztalcony (wzkazowka od prostownika skakala z jednego konca na drugi - taki pobor pradu).
    Raz zapomnialem ze mam podlaczony wzmacniacz i przy 100% winampa poczulem tylko zapach spalenizny prostownika :-)

Chcesz to kombinuj ale musisz miec co najmniej z 25A bo 6A to nic!!

Dobrze, dzięki. Z zasilaniem sobie poradzę, to mały problem... Bardziej mnie interesuje jak podłączyć wzmacha do kompa??? Jak będę zwiększał volume, bass, itd.??
  • Poziom 31  
    Ja zrobiłem taki zestaw (ze złomu co miałem w domu) 2.1
    - sub zamknięty GDN16/20/8, 21l, na TDA2030 zasilany 28V tr 30W, sygnał z kompa idzie na korektor Unitry, gdzie dwa pierwsze potencjometry na max 60Hz, 250Hz, reszta max w dół.
    - dwie satelitki 8 Omów około 6W odcięte na 140Hz zasilane z wyrżniętych końcówek mocy z Amatora Stereo 2x4W.
    Na wejściu sygnału z kompa stoją potencjometry w szeregu od magnetofonu stereo Unitry, ustawione tak by końcówki od Amatorka grały 70% mocy. W kompie ogólny dźwięk (suwak głośności windy) mam na 25% zaś potencjometr w WinAmpie działa w pełnym zakresie.
    W subie mam podobnie wstawiony potencjometr z starej polskiej konstrukcji Śnieżki :) z bajerem włącznikiem sieciowym, do tej mocy 30W niezła i praktyczna rzecz.
    Co do wrażeń jak na taką prowizorkę i przypadkową zbieraninę to super szczególnie bas z zamkniętej skrzynki po pówie zaiwania aż miło.
    Robiłem to z czystej ciekawości, celem edukacyjnym i z braku innych zajęć. Końcowy efekt jest po kiju wszystko co słyszałem w cenie do 150 zł siada. Mnie to kosztowało tylko kit na TDA2030, reszta leżała odłogiem w piwnicy. Teraz na pewno przyłożę się przy następnej konstrukcji (kino domowe z kompa)
    Pozdrawiam
    PS
    Dodam , że jest to pierwsze rękodzieło w zakresie akustyczne elektronicznej, kiedyś tylko za komuny zrobiłem kolumienki które do dzisiaj pykają ale to też była komwbojka.
    Przecież każda karta muzyczna ma wyjście audio. Kiedyś można je było konfigurować jako wyjście na głośniki (pracował wtedy mały wzmacniacz na karcie) lub jako wyjście liniowe. Jak to teraz wygląda, nie wiem, bo komputery to nie moja ulubiona działka. I łączysz normalnie jack w kompie - dwa chinche do wzmacniacza. Uwaga na kanały. Każdy program do obsługi karty ma w swoich możliwościach regulację głośności, balansu, tonów niskich, wysokich... Jeśli będzie mało i wystąpi jakieś szczególne niedopasowanie poziomów sygnałów (wzmacniacze samochodowe wymagają dość wysokiego poziomu), wtedy między komp i wzmacniacz włączyć można jakiś zrbiony nawet z zestawu typu Nord czy Jabel: korektor z regulacją wzmocnienia. Często takie układziki występują na zasilanie 12V i odpada wtedy problem z dodatkowym zasilaczem
  • Poziom 11  
    Najlepszy bedzie zasilacz z kompa bo jest mocny maly latwo dostępny i tani.
    Zasilacz około 300W ma na 12v max obciazenie jakies 10-15A
    to powinno starczyc to zasilania prostrzego zestawu car audio .
    Regulacje głośności najlepiej zrobic na kablu pomiędzy kompem ( źrudlem dzwięku) a wzmacniaczem podlaczyc podwujny potencjometr okolo 4k7R
    w tensposub że sygnal podlanczamy z jednej strony mase (masa audio) z drugiej a pod sówak wyjście czyli do wzmacniacza.
  • Poziom 25  
    Ja bym wziął jeszcze jedno pod uwagę. Skoro Kristopherus nie wie co to prostownik to niby JAK ma podłączyć kompa do radia samochodowego?? Chyba o tym zapomnieliście. Bo w to (bez obrazy) że odszuka ścieżkę sygnału i sie w nią "wepnie" to szczerze wątpię. Dlatego dodaje iż w sklepach można kupić takie kasety magnetofonowe pozwalające na podłączenie cdrom'u w samochodzie. Po prostu z kasety wystaje przewód zakończony jackiem ktorego można wpiąć do karty w kompie.
    Lubrob1: polska język - trudna język! Litości.
    Poza tym te 300 W zasilacza komputerowego to nie samo 12 V. Większość jest przeznaczona na +5 i +3,3 V. Wystarczy przeczytać tabliczkę znamionową na zasilaczu
  • Poziom 15  
    Witam wszystkich!
    Mam pytanko:) Jestem kompletnie zielnony z elektroniki:( Ale znam się na sprzęcie Audio i wiem ile to jest np.100W (RMS) Czy też nawet 1000W (4Ohm RMS) Bo taki sprzęt mamy w szkole... Ale cóź do rzeczy:) Zakupiłem wzmacniacz 2x95W (RMS 4Ohm) chcę go podłaczyć w domu jak to zrobić chce wykorzystać jego moc w pełni:) Czy wystarczy mi zasilacz od kompa AT 250W?Nie nie chcę się bawić w jakies prostowniki czy coś. Poniżej przedstawiam zdjęcie:) I gdzie podłączyć (+) A gdzie (-)? Z góry bardzo dziękuję...
  • Poziom 18  
    to wy mi powiedzcie czym ja moglbym zasilic w domu glosnik EARTHQUAKE 500 watt rms :/ chyba zasilacze komputerowe to z korkami w chacie by z dymem szly raz dwa...
  • Poziom 15  
    djville-wystarczy Ci zasilacz 250 watt, a nawet 200 watt, ja mam też u siebie wzmacniacz samochodowy ze względu na proste zasilanie i cene (Silicon, 2x150watt). Pod pierwsze od prawej podłączasz minus zasilania a pod drugie i trzecie od prawej plus zasilania (ale niedam se głowy urwać, tak jest w większości wzmacniaczy samochodowych), a głośniki już wiesz chyba gdzie :D muszą mieć przynajmniej 4 ohm, jak będą miały mniej to spalisz wzmacniacz.
    Do kogoś tam na początku, przecież głośniki 8ohm ze spokojem można podłączyć do wzmacniacza 4ohm z tym, że będzie niewielki spadek mocy :D pzdr
  • Poziom 10  
    Wszystko sie da!! mosisz miec jakis trafo!! na 12V i z 30- 40A
    ale sa takie drogie!! pozniej jeszcze do tego prostownik!!
  • Poziom 12  
    Zasilacze komputerowe są tanie i łatwe w użyciu ale np zasilacz 200W ma na 12V tylko 8A czyli ok 100W

Ja bym chciał spróbować czegoś innego. A mianowicie wykożystać transformator od halogenów. Można na nich uzyskać dużo większe moce (w zależności od transformatora nawet do 600 Watt). Tylko że napięcie po wyprostowaniu i odfiltrowaniu będzie wynosić około 17V.

Czy takie napięcie nie zaszkodzi sprzętowi. Z tego co wiem to większość sprzętu car audio ma możliwość zasilania do 18V.

Czyli tak: 230V-Transformator-mostek greatza-duże kondensatory(10mF)-wzmacniacz

Czy mój pomysł ma wogle szanse zadziałać??