Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik anteny automatycznej

03 Wrz 2004 21:43 3444 13
  • Spec od car audio
    Dostałem do naprawy sterownik anteny automatycznej z Kia Shuma. Niestety chyba usterka jest w hybrydzie zalanej żywicą - więc nie do naprawy. Szukam jakiegoś schematu co by można zrobić taki sterownik.
    Warunki:
    - sterowanie podaniem plusa i zabraniem go (radio nie zwiera do masy)
    - zatrzymanie przy wzroście poboru prądu przez silnik (nie ma krańcówek).
    Wszelkie opisy i schematy mile widziane - sprawa jest dość pilna, a nie mam czasu na własny projekt (myślałem aby zrobić jak jest w Kenwoodzie MASK sterowana winda na BA).
  • Poziom 23  
    Robiłem kiedyś taki patent jak były problemy ze zdobyciem anten automatycznych, a były dostępne jedynie sterowane przyciskiem. Układ był na trzech przekaźnikach. Dwa działały jak w pozycjonerze przełaczając kierunek obrotów. Trzeci sterowany kontaktronem realizował funkcję wyłączenia przy przeciążeniu. Układ bardzo prymitywny ale prosty i skuteczny. Jesli jesteś zainteresowany to mogę poszukać schematu.
  • Poziom 43  
    Dość łatwo sobie wyobrazić taką logikę na przekażnikach, jedyny kłopot to nawinięcie cewki na kontaktronie by zadziałała przy odpowiednim prądzie a każdy silnik ma nieco inny. Może kiedyś rozbiorę swoją w aucie, widzialem ze są tam 4 IRFy, i zrysuję schemat.

SławeK
  • Poziom 23  
    :arrow: SławeK chyba wiem jaki układ masz na mysli. Też mam taką antenę, ale tutaj nie ma układów wyłaczających przy przeciążeniu. Zastosowano układ czasowy, który powoduje, że jeszcze przez kilka sekund po osiągnięciu krańcowej pozycji układ jest zasilany. Wadą niestety jest grzanie się tranzystorów i silnika. Ale tak mają oryginalne anteny w mercedesach.

:arrow: djlj24 mam kilka układów elektroniki z anten, w których połamały się teleskopy. Jeśli sprawa może poczekać parę dni to mogę Ci coś takiego podesłać.
  • Poziom 30  
    Mam taki układ oryginalny od mercedesa, bo mi się zepsuła automatyczna antena i mam już zwykłą ;) Jakbyś chciał to pisz na gg.
    Dla moderatorów: Dam mu to za darmo i nie poniose z tego powodu żadnych korzyści majątkowych ;)
  • Poziom 43  
    .... z tego powodu żadnych korzyści majątkowych.... poza wdzięcznością która jest droższa pieniedzy choc trudno od nie zapłacić podatek skarbówce.

Może byś w wolnej chwili go przerysował, przydałby się wielu taki układ ?

SławeK
  • Poziom 30  
    Ok przerysuje go, on jest zrobiony na jakimś tda i kilku mosfetach i pomalowany jakimś lakierem bezbarwnym ;)
  • Poziom 25  
    Witam!
    Ja swojego czasu zrobiłem jeszcze prostszy układ sterowania takiej anteny - czasowy :) .
    Zazwyczaj anteny mają odpowiednie ograniczniki więc nawet ciut przydługi czas nie powodował jej np. uszkodzenia czy też za dużego wysunięcia.
    A do sterowania użyłem zwykły sterownik zamka centralnego sterowany pojawiającym sie plusem (w tym wypadku z radia a nie z alarmu)
    Fabrycznie miał on czas zamkniecia/otwrcia (drzwi) ok 1s, a po drobnych przeróbkach tzn. wymianie kondensatorów miał juz 4 s zamknięcia/otwarcia (z tym, że już anteny).
    Wydaje mie się, ze było to proste i praktyczne.
    Mineło od tego czasu z 6-7 lat - klient więcej się nie pokazał...
    ...ale zamki centralne "chodzą" latami więc nie podejrzewam aby i z tym układem był jakikolwiek problem.

Pozdrawiam
    commor
  • Spec od car audio
    I tak już nie mam czasu. Układ miał być na piątek - a środę i czwartek mam zajęte. Czyli niestety odpuszczam temat.
  • Poziom 20  
    djlj24-mam kilkanascie takich ukl.z anten wymontowanych z cudownych aut KIA-akurat pracuje na ASO.Ułady sprawne na 100% a anteny wymienione z powodu złamania.Jak chcesz to ci jutro wyśle kilka priorytetem na piątek dotrą. :)
  • Spec od car audio
    Podaj na PW cenę i wtedy zapytam kolegi czy się zgodzi.
  • Poziom 21  
    Tak czy inaczej dobrze by było (np. dla mnie :) ) jakby ktoś podrzucił jakiś schemacik.

Bonmis
  • Poziom 20  
    djlj24ostatni jak prosiłem o rade odnośnie sony przez GG kazałem mi "radzić sobie samemu".....ale nie wszysko musimy przeliczac na kase szczególnie ze nie jestem dla ciebie konkurencją.Podaj adres na PW wyśle ci 3 sztuki za free pokryjesz koszt przesyłki.Może następnym razem się odwdzięczysz :?: :idea:

(ciekawe "polskie sformułowanie") <SławeK>
  • Poziom 11  
    nadal poszukiwany schemat do anteny :D