Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Servizza
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Starszy komputer do ściągania z sieci torrent

Eidems 17 Lip 2010 20:50 11657 90
  • #31 17 Lip 2010 20:50
    Jaroff
    Poziom 27  

Cytat:
    Ostatnie pytanie, czy mogę zmierzyć pobór prądu miernikiem(multimetrem)?

Nie. Miernik pokaże bzdury.( patrz wyniki hojlo1 kilka postów wyżej)
    Taki komp powinien pobierać około 50-60w. Stary zasilacz bez pfc ma power factor na poziomie 0,5 czyli licznik energii naliczy za 25-30w

• Servizza
  • #32 17 Lip 2010 21:04
    hojlo1
    Poziom 35  

Aleś dowalił ;)

Mierniki energii (nawet te tanie) dość przyzwoicie pokrywają się z faktycznym zużyciem energii.

Znam (tak z pamięci) ze 20 użytkowników: Plazm, LCD, komputerów ...., którym "mierniki energii" (cudzysłów specjalnie) pokazywały zwyżkę/zniżkę (czasami w konkretach - bo mogły w złotówkach podawać) i wszystko się sprawdziło.

Wypada ze energetyka też "takie" stosuje. :)

Ps - ja na noc stosuję nowszy komputer do ściągania (bo "miernik" tak wykazał) i o dziwo od kilku miesięcy mam mniejsze rachunki.
    Oczywiście to przypadek :) :)

• #33 17 Lip 2010 22:31
    Eidems
    Poziom 28  

teraz mam 3x64 i się zacina na pewnym momencie

Dodano po 51 [minuty]:

A możecie napsiać w jaki sposób to zmierzyć ten pobór energii?

• Servizza
  • #34 17 Lip 2010 22:43
    Xerof0p
    Poziom 20  

Warto sklecić takiego kompa z takich części jak intel pentium III tualatin lub celeron tualatin. Procesor 15 zł, płyta główna 15 zł. Najczęściej sprzedawca dodaje za darmo kości pamięci 64mb albo 128mb.

Taki komp super działa bez wiatraka chłodzącego tylko z samym radiatorem na procesorze. Hałas robi tylko zasilacz lub nie robi jak jest cichy. Te procesory zużywają chyba 35 W.

Jako system to wystarczy windows xp i utorrent. Ostatnio jednak lepiej się ściąga z rapidshare i super programem w tym przypadku jest JDownloader. Jedna noc na ogół wystarcza.

• #35 18 Lip 2010 13:13
    Eidems
    Poziom 28  

Chyba zostawie i będe miał 2000 i klienta torrent plus jdownoloader, nie moge zainstalować archa, więc to chyba dobra decyzja, system ma wpływ na pobór prądu?

• #36 18 Lip 2010 19:26
    Jaroff
    Poziom 27  

hojlo1 czytaj uważnie: MULTIMETREM!! To nie miernik energii. A przez brak pomiaru zależności fazowych zwykły multimetr pokaże bzdury.

• #37 18 Lip 2010 19:40
    WojtasJD
    VIP Zasłużony dla elektroda

Jaroff napisał:
    Taki komp powinien pobierać około 50-60w. Stary zasilacz bez pfc ma power factor na poziomie 0,5 czyli licznik energii naliczy za 25-30w

To teraz napisz skąd wytrzasnąłeś te 'rewelacje'.

Eidems napisał:
    teraz mam 3x64 i się zacina na pewnym momencie

Przydałby się zrzut ekranu.

Eidems napisał:
    A możecie napsiać w jaki sposób to zmierzyć ten pobór energii?

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=8302455#8302455

• #38 18 Lip 2010 20:02
    Eidems
    Poziom 28  

o to się pojawia przy ramie 3x64mb

• #39 18 Lip 2010 21:05
    Jaroff
    Poziom 27  

Drogi WojtasJD rewelacje że co? Ze komp na pII prawie nic nie robiąc pobiera 50-60 w?.
    Że power factor (współczynnik mocy) dla zasilacza bez pfc jest na poziomie 0,5- 0,55. Bo przetwornice tak mają? Polecam test zasilaczy w chip 11/2006.
    Że miernik energii elektrycznej nalicza za moc czynną a zasilacz pobiera moc rzeczywistą? I że przy pf na poziomie 0,5 nasz zasilacz pobiera z sieci 25-30w mocy czynnej? No... to fizyka? I jeden wzór? Polecam wikipedie

• #40 18 Lip 2010 21:32
    Carmixus
    Poziom 14  

Nie Arch! Kernel ArchLinuksa jest kompilowany na procesory o architekturze i686, a ten Pentium2 ma pewnie jeszcze i586. Sam mam taki mini komputerek postawiony na procku Geode, taktowanie 266 MHz (do ustawienia zworkami w zakresie bodajże 200-333 MHz) + dysk 2,5" 60GB + Debian z postawionym Apache, SSH i rtorrentem. Chodzi bez problemów, uptime sięgał kilku miesięcy(!), prądu nie pobiera więcej niż 20-30W.

Pozdrawiam

• #41 18 Lip 2010 21:52
    Eidems
    Poziom 28  

A tego Debiana masz w trybie tekstowym? Mógłbym zainstalwoać na moim sprzęcie SlackWare 13.1? Jaką inną dystrybucje linuxa polecacie na mój komputerek (prosiłbym żeby były w trybie graficznym obsługiwane i PL)

• #42 18 Lip 2010 23:23
    WojtasJD

Jaroff napisał:
    Że miernik energii elektrycznej nalicza za moc czynną a zasilacz pobiera moc rzeczywistą? I że przy pf na poziomie 0,5 nasz zasilacz pobiera z sieci 25-30w mocy czynnej? No... to fizyka? I jeden wzór? Polecam wikipedie

Nie mogę znaleźć tego testu Chip 11/2006 - strzel linkiem.

Skoro polecasz Wikipedie:

P.F. = P/S ( http://pl.wikipedia.org/wiki/Współczynnik_mocy )

Standardowe liczniki energii elektrycznej instalowane w mieszkaniach są układami mierzącymi moc czynną (a ściślej całkę mocy czynnej po czasie, czyli zużytą energię).
    ( http://pl.wikipedia.org/wiki/Moc_czynna )

Zakładając, że kolega Eidems swój komputer zasila zasilaczem z APFC o P.F.~ 0,99, torrenty mu się ściągają a pobór mocy - zgodnie z tym co napisałeś - 50...60W

Teraz robi eksperyment i wymienia zasilacz na starego Codegena o załóżmy P.F. ~ 0,5
    Wg tego co napisałeś moc spadnie do połowy -> 25...30W

Biorąc pod uwagę link z Wikipedii oraz jednostkę [W] jest to moc czynna.

No tak, hmm ale co ten komputer teraz ma zrobić i jak ściągać torrenty skoro zginęła gdzieś połowa pobieranej mocy (z zasilacza nie weźmie więcej niż bierze zasilacz)?
    (no chyba, że teraz to jest prawdziwy pobór mocy a w tym poprzednim przypadku te nadmiarowe 25...30W jest 'niepotrzebne' :roll: )

Carmixus napisał:
    ten Pentium2 ma pewnie jeszcze i586.

Pentium_II -> P6, i686

-
    Eidems - w menu startowym masz niżej testy jak 'Run MemTest86+' ...

• #43 19 Lip 2010 00:59
    Carmixus
    Poziom 14  

Eidems napisał:
    A tego Debiana masz w trybie tekstowym?

Tak, tryb tekstowy i dostęp przez SSH - ale zainstalowanie dowolnego środowiska graficznego to tylko kilka komend, poza tym rtorrent (bo domyślam się że o torrenty Ci głownie chodzi) może być obsługiwany przez nakładki do kontrolowania go "przeglądarkowo", przez http.
    Pamiętaj też o tym, że graficzne interfejsy obciążają procesor; przy tak "oszczędnym" sprzęcie potrafią go całkiem ładnie zamulić, do tego większe obciążenie procka -> większy pobór mocy.

• #44 19 Lip 2010 08:08
    hojlo1
    Poziom 35  

Panowie - nie wiem czy zauważyliście, ale właśnie problem nie jest do rozwiązania.
    (tanio i dobrze).
    Można tanio (to tylko pozory) można i dobrze. ;)

Jaroff - przepraszam, nie "doczytałem" , to mój błąd.

• #45 19 Lip 2010 09:26
    michalggm
    Poziom 9  

Ja osobiście mam do ściągania: p2 200mhz coś ponad 300mb ram,dysk wd 80gb, płyta z upgradowanym biosem (obsługa dysku do 128gb) i karta sieciowa 100mb zasilacz chyba jakiś 250w zainstalowany xp (w wydajności zaznaczyłem "dopasuj do uzyskania maksymalnej wydajności" ) i ściągam pliki operą lub Mozilla (torentów nie lubię) poza tym nic nie jest podłączone. Komputerem steruje z programu VNC i powiem ze da sie wytrzymać z prędkością. Zużycia energii nie znam ale chyba coś koło 100w bo dysk podczas ściągania pracuje cały czas.

• #46 19 Lip 2010 10:06
    hojlo1
    Poziom 35  

Masz filtracje połączeń przychodzących?
    (mam ≈80W na Celeronie Core Duo przy transferze 32Mbitps, na P3 800Mhz mam ok. ≈110W przy transferze 8Mbit)

• #47 19 Lip 2010 16:09
    Jaroff
    Poziom 27  

WojtasJD - odwracasz "kota ogonem". Komp zawsze bierze 60w tylko w bardzo nieliniowy sposób (impulsami w kształcie szpilki) i dlatego ma pf na poziomie 0,5 i dlatego licznik energii pokazuje co pokazuje. Zasilacz z pfc pobiera prąd w bardziej cywilizowany sposób (aproksymowana sinusoida) i zawsza w fazie z napięciem co prowadzi do tego, że licznik widzi każdy wacik pobranej energii (pf na poziomie 0,99 przy apfc)

• #48 19 Lip 2010 19:33
    Eidems
    Poziom 28  

Faktycznie ram był zepsuty, 1 kość miała same błędy, poszukałem, znalazłem jeszcze trzy kości sdramu, 2 działały, 1 nie odpalała, gdy odpaliłem kompa ze sprawnego ramu (3x64mb, sprawne testowane memtestem 4.00) i arch odpalił, ale zainstalowałem debiana, ale niu wiedzialem jak zainstalować środowisko graficzne, znalazłem jakiś poradnik na googlach, ale ciągle debian się pluł czy jestem adminem itp, nic nie mogłem zrobić, miałem zainstalować slackware, ale ściąganie 6 płyt (nie chciało mi się). Przerzuciłem się znów na windowsa 2000. I teraz mam do was pytania:
    Jak zrobić zdalny pulpit, lub jak kierować (innym sposobem) komputerem który ściąga pliki torrent a ja siedze na swoim komputerze (innym)??
    Czy pomiar zużywanej energii miernikiem pokaże prawidłowy wynik??
    Jak mam się dowiedziec jaką mam wersje płyty?
    Ponieważ są 2 wersje
    BH6
    BH6 1.1
    Różnica taka jesteś że po updacie Biosu na pierwszej płycie mogę wsadzić procesor 700mhz (akurat taki mam)
    A w drugiej 850mhz
    Czy ktoś wie ile dokładnie mój komputerek może prądu zużywać?
    Jeżeli ktoś bardzo dobrze sobie radzi z linuxami, mam prośbę, mógłby dla mnie napisać przewodnik jak zainstalować i skonfigurować w pełni linuxa ze środowiskiem graficznym pod klienta torrent i jdownoloadera?
    Na razie zostaje przy Win2000
    Wszystkie inne sugestie, porady mile widziane:)

• #49 19 Lip 2010 23:55
    WojtasJD

Jaroff napisał:
    Zasilacz z pfc pobiera prąd w bardziej cywilizowany sposób (aproksymowana sinusoida) i zawsza w fazie z napięciem co prowadzi do tego, że licznik widzi każdy wacik pobranej energii (pf na poziomie 0,99 przy apfc)

Czyli bez PFC wprowadzają jakieś przesunięcie fazowe? Jakiś przykładowy cos(fi)?
    Doszedłem do takiego wniosku z Twoich wypowiedzi, że jak wywale/wyłącze PFC to mi licznik nie będzie widział każdego wacika pobranej energii i sporo zaoszczędzę na rachunkach :wink:...

Eidems - nie ma sensu pisać żadnych poradników linuxowych bo jest tego masa w sieci, porywasz się na Debiana czy 6 płytowe Slackware a jest do wyboru małych dystrybucji, które wystarczą i można wypróbować bez instalowania jak Ubuntu, Slax itd.

Poprzez Zdalny pulpit dostaniesz się do Win2k Server po skonfigurowaniu (Usługi Terminalowe / Terminal Services), pewnie masz Pro więc trzeba czegoś alternatywnego jak VNC

Co zrobić, by mieć Usługi Terminalowe w komputerze z systemem Windows 2000 Professional?

Microsoft Windows 2000 Professional może być jedynie klientem Usług Terminalowych (Terminal Services) oferowanych przez serwery rodziny Microsoft Windows 2000. System ten od samego początku posiada licencję klienta Usług Terminalowych Windows 2000, jednakże dopiero zakupienie licencji dostępowej CAL do Windows 2000 (Windows 2000 CAL) daje prawo połączeń z Usługami Terminalowymi uruchomionymi na serwerach Microsoft Windows 2000. Zakupiona licencja na system operacyjny Microsoft Windows 2000 Professional pozwala zarówno na zainstalowanie tego systemu lokalnie, bądź też używanie go przez serwer terminali Microsoft Windows 2000. Należy jednak mieć licencję dostępową do Windows 2000 Server (Windows 2000 CAL) lub BackOffice na każde urządzenie, które łączy się z serwerem terminali Microsoft Windows 2000. Komputera z systemem Windows 2000 Professional nie można natomiast skonfigurować jako samodzielnego serwera terminali.

• #50 20 Lip 2010 03:12
    dt1
    Moderator - Komputery Serwis

Wtrącę swoje 3 grosze do dyskusji. Takie luźne przemyślenia, bo wątek jest już dośc spory i ciężko zachować spójność - ale może coś z mojej wiedzy się przyda.

Było parę postów dotyczących oszczędności energii. Posiadam router na Linuxie już parę lat, dziala 24h/dobę, więc każdy wat się liczy.

360dni * 24h = 8640h.

Tak więc każdy pobierany 1W prądu daje różnicę 8,64kWh rocznie. Zakładając dla uproszczenia obliczeń cenę 1kWh na poziomie około 50gr - 1W różnicy to 4,32PLN różnicy rocznie. Niby mało, ale jak się zjedzie o 20W na procku to się zrobi przez rok ponad 86zł. Czyli chyba na dłuższą metę warto.

Znalazłem jakiś czas temu stronkę z listą procesorów i z ich poborem prądu. Warto zerknąć: http://processor-comparison.com/

Na pewno mając starego P2-300 (43W) warto go wymienić na jakiegoś P3 Coppermine - np P3 550E (14.5W). Przy różnicy 28.5W robi się 120zł oszczędności rocznie, a taki procek kosztuje na aukcjach 10zł :)

Warto zwrócić uwagę na dysk. Przykład: mój stary dysk WD według naklejki miał max pobór prądu w okolicach 1A zarówno dla 5V jak i dla 12V. Czyli około 17W. Nowsze dyski potrafią się zadowolić połową tego :) Może warto się pokusić o zakup przelotki z ATA 3.5" na 2.5" i podłączyć dysk ATA z laptopa. Pobór prądu około 5W (a nowsze nawet w okolicach 3W), a do takiej maszyny nie jest potrzebny bardzo szybki dysk.

Karta flash na system może i byłaby rozsądnym pomysłem, ale na pewno nie warto na niej zapisywać ciągle (tzn. z karty startuje system, wyłączone jest całkowicie logowanie, a torrenty szaleją na innym dysku). Karty flash mają ograniczoną liczbę cyklów zapisu, więc mogłaby nie pożyć za długo.

Na koniec przykład mojego zestawu, który jest zupełnie wystarczający na torrenty, a także na sporadycznie używane www,, ftp i serwer samba (wymiana plików przez otoczenie sieciowe):
    - płyta gigabyte na intel 810, microatx, zintegrowana grafika
    - pentium III 550E (coppermine)
    - 256MB RAM (w jednej kości)
    - karty sieciowe 2x Intel PRO/100S Server Adapter (generują znacznie mniejsze obciążenie niż Realteki 8139)
    - dysk Seagate Barracuda 7200.10 80GB (5V 0.72A, 12V 0.52A)
    - zasilacz Fortron Source FSP170-50PNA (PF)

Stoi na tym Linux Gentoo, do torrenta uzyty rTorrent. Wcześniej byl Slackware, jeszcze wcześniej Debian (tak sobie testuje dystrybucje, każda z nich ma tak naprawdę coś, co mi się podoba). rTorrent jest fantastyczny i sciąganie 10 torrentów czy seedowanie nawet 30 nie jest w stanie wygenerować mi obciążenia powalającego tą skromną przecież maszynę (łącze 6/1Mbps), więc z przerażeniem czytałem wcześniejsze posty sugerujące gigahercowe procesory do tego zadania. Moja wersja routera wciąga w okolicach 40-45W (mierzyłem kiedyś tanim miernikiem zużycia energii elektrycznej, pomyśleć że tyle potrafi sam procesor w takim zestawie nieraz pobierać), kosztuje grosze (da się złożyć poniżej 100zł, czyli mocno poniżej kosztu byle jakiego routera obsługującego USB). I takie było założenie. Eksploatacja roczna (przy przyjęciu 50gr za 1kWh) to niecałe 200zł rocznie (przy poborze około 45W).

Wszystko działa wyłącznie w trybie tekstowym przez SSH, bo po co zawalać maszynę w sumie zbędnym do takiego zastosowania serwerem X'ow - rTorrent ma bardzo przyjemny interfejs w trybie tekstowym.

• #51 20 Lip 2010 10:08
    hojlo1
    Poziom 35  

Wszystko jest fajnie.....tylko że u mnie "obciążenie" dawało nie ściąganie, ale "filtr".
    Nie zmienię zdania:

Cytat:
    Można tanio (to tylko pozory) można i dobrze.
    dlatego już tej "formy" nie korzystam (są inne).

• #52 20 Lip 2010 13:05
    Eidems
    Poziom 28  

Mój procesor z 350mhz, jak jest napisane z twojego linku pobiera ok. 22W, 550mhz nie znalazłem na allegro, ale ja posiadam procesory 533mhz (ok.30W) i 700mhz (ok.19W). Więc chyba zmienię, tylko nadal nie wiem jaką mam płytę czy bh6 czy bh61.1 (Pomoże ktoś??). Faktycznie mam realteka 8189, dlaczego masz dwie sieciówki? O ile więcej prądu żrą realteki? Z dyskiem 2,5 cala myślałem,ale to wydatek ok. 50zł za 6gb. Zasilacz mam megabajta 300wat, może jest z czarnej listy, ale przy takim komputerze powinien starczyć. Oczywiście komputerek nie będzie chodizł 24h/24h, tylko parę godzin, najczęściej w nocy. czy kotś może mi odpisać na pytanie ile komputer będzie pobierał prądu? Ponieważ są różne wypowiedzi, że 50W,45W, 100W, albo mniej albo więcej, więc już sam nie wiem,

• #53 20 Lip 2010 13:34
    dt1

Ten 700 będzie najlepszy. Jeśli masz płytę BH6, to jest to intel BX. Ten chipset oficjalnie wspierał FSB 100MHz. Coprawda były płyty na BX obsługujące FSB 133MHz, ale skoro Intel założył, że działa to do 100MHz, to tego bym się trzymał.

Dwie sieciówki mam dlatego, że komputer ten pracuje jako router. Jedna sieciówka stanowi port WAN (wejście), druga jest portem LAN (sieć w domu). Tak więc dwie sieciówki są w moim przypadku konieczne.

Same karty sieciowe nie mają zbyt dużego zapotrzebowania na prąd. Myślę, że Realtek będzie pobierał mniej więcej tyle prądu, co inne karty.

Nikt Ci nie napisze dokładnie, ile to będzie wciągać prądu. Jeśli nie wpakujesz w to zbyt mocnej grafiki (szukałbym byle jakiej karty na PCI), to z jednym dyskiem ATA 3.5" i tą 700-tką możesz się w okolicach 50W śmiało zmieścić.

Co do wersji tego Abita to nie jestem pewny, ale szukaj na płycie nadruku albo naklejki v1.1 albo rev1.1 czy czegoś podobnego. Wersja 1.0 może być nie oznaczona.

• #54 20 Lip 2010 13:47
    Eidems
    Poziom 28  

Już doszedłem sam, na stronie abita, z biosem do wersji 1.1, było napisane, że wersja będzie pisać na slocie isa, musiałem wyjąć płytę główną i oto pisze że mam wersje 1.02, więc jak się domyślam jest zwykła wersja abita

• #55 21 Lip 2010 17:57
    Eidems
    Poziom 28  

Bios zaktualizowałem bez problemów do wersji SS, tylko mam problem z procesorem 700mhz, czasami łapie czasami nie, ale raczej nie, próbowałem na 533mhz, to samo, myśle że to zepsuta przelotka na slot 1

Dodano po 44 [minuty]:

Mógłby ktoś powiedzieć jaki to jest procesor?
    http://www.cpu-world.com/CPUs/Celeron/Intel-C...FV80524RX533128%20%28FV524RX533%20128%29.html
    Ponieważ nie wiem czy to wersja 533B czy 533EB

Dodano po 1 [godziny] 36 [minuty]:

Wiem że procesor, to EB, tylko nie wiem dlaczego przejściówka na socket 370 z slotu pierwszego właściwie nie działa? Daje zdjęcia, ma ona zworki próbowałem każdej konfiguracji, ale to samo nie łączy jak powinno, myślę ze to wina złamanego uchwytu zamykającego socket, ale przecież przekręciłem go jak tylko da się. Do zdalnego pulpitu chciałem skonfigurować Real VNC, ale jest troszkę dziwnym programem i przerzuciłem się na Team Viever, program MIODZIO!!! Został tylko problem z procesorem, tak to komputerek już w pełni może funkcjonować. Chciałem się jeszcze spytać czy takie chłodzenie wystarczy(ponad 110G), z góry dzięki za pomoc:)
    Zdjęcia
    Starszy komputer do ściągania z sieci torrent Starszy komputer do ściągania z sieci torrent Starszy komputer do ściągania z sieci torrent Starszy komputer do ściągania z sieci torrent Starszy komputer do ściągania z sieci torrent

• #56 21 Lip 2010 18:09
    WojtasJD

Eidems napisał:
    Wiem że procesor, to EB

Skąd wiesz, co to jest EB?

• #57 21 Lip 2010 18:19
    Eidems
    Poziom 28  

Ponieważ z strony podanej o zużywaniu prądu,i strony której ja podałem, maja podobny pobór prądu. Na rysunku jest 700mhz celeron, ja posiadam dodatkowo 533mhz, tylko nie wiedziałem ile prądu zżera,ale już wiem, jeżeli się pomyliłem, poprawcię mnie

• #59 21 Lip 2010 19:29
    Eidems
    Poziom 28  

Dobra, przepraszam za błąd

Dodano po 6 [minuty]:

A co myślicie o przelotce? Może być uszkodzona?

• #60 21 Lip 2010 22:16
    dt1

Bardziej prawdopodobne, ze jest to przelotka obsługująca procesory w obudowach PPGA (czyli stare celerony z rdzeniem ukrytym pod blachą). Szukając takiej przelotki warto sprawdzić, czy obsługuje procesory w FCPGA.

Szukaj w 5mln produktów