Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy wyłączać router z sieci.

15 Lip 2010 15:49 14196 21
  • Poziom 14  
    Witam
    Może to banalne pytanie ,czy wskazane jest wyłączanie routera (Netgear) codziennie z prądu na noc.Proszę o opinie w tej sprawie.
  • Poziom 13  
    Od kiedy kupiłem router (3 lata temu) wyłączałem go tylko jak wyjeżdżałem na urlop wtedy wyłączam większość rzeczy z prądu. Pobór prądu jest niewielki, a one są przygotowane do pracy ciągłej także ani względy ekonomiczne ani użytkowe nie są istotne routery mogą działać ciągle.
  • Poziom 14  
    Nie chodzi o względy ekonomiczne.Router jest podpięty na osobnym gniazdku a chcę go umieścić na listwie na którym jest cały komputer,którą wyłączam na noc z prądu.
  • Poziom 13  
    Mam to "skonstruowane" dokładnie tak samo jak ty choć router w gniazdku na stałe mam z jednego ważnego względu mianowice router ma WiFi z którego korzystam w dowolnej chwili na telefonie czy notebooku gdyby nie to pewnie wyłączałbym go razem z komputerem
  • Red. Komputery FAQ
    Jak nie używasz w nocy internetu to odłącz.
  • Poziom 11  
    Nic nie stoi na przeszkodzie ,żeby go wyłączać .
  • Poziom 15  
    No tak ale ja słyszałem że częste wyłączanie routera np. na noc czy na dzień w trakcie nieobecności w domu może spowodować do rozstrojenia się urządzenia. Jak to wygląda w praktyce? Mój router to Linksys, chodzi jak narazie cały czas ale chciałbym go wyłączać gdy nie korzystam ale boję się rozregulowania.
  • Poziom 19  
    Ja swojego Linksysa WAG200g wyłączam zawsze na noc. Mam go już kilka lat i działa poprawnie. Jeszcze nie miałem przypadku, aby nastąpiło samoczynne przywrócenie ustawień fabrycznych.
  • Poziom 14  
    Witam.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest taki jaki planuje pan wdrążyć, w przypadku kiedy posiada pan tylko jeden komputer podłączony do routera zasilić go z tego samego źródła (listwa) i w przypadku zakończenia pracy na komputerze jednym przełącznikiem odłączyć zasilanie.

Plusy:
    - Energooszczędność
    - Żywotność urządzenia
    - Minimalizacja podatności na awarie

Minusy:
    - Brak

Co do przywrócenia ustawień fabrycznych w przypadku odłączenia zasilania to słyszałem o takich przypadkach ale osobiście na żadnym urządzeniu tego nie doświadczyłem.

Nic nie stoi na przeszkodzie aby to sprawdzić, przed takim testem polecam zrobienie kopi ustawień, taka funkcja jest dostępna po zalogowaniu się do routera.

Pozdrawiam
  • Poziom 19  
    Mam dużo tańszy router - d-link - podłączony do zdalnego gniazdka. Gdy z internetu nie korzystam - wyłączam go po prostu pilotem. Ale u mnie kwestia ekonomiczna ma już znaczenie - chodzą jednocześnie router i AP. Żadnego problemu ze sprzętem nigdy nie miałem.
  • Poziom 19  
    A tak z innej beczki. Jak wyłączą prąd to Ci się ustawienia fabryczne przywracają?
  • Poziom 24  
    emarti napisał:
    No tak ale ja słyszałem że częste wyłączanie routera np. na noc czy na dzień w trakcie nieobecności w domu może spowodować do rozstrojenia się urządzenia. Jak to wygląda w praktyce? Mój router to Linksys, chodzi jak narazie cały czas ale chciałbym go wyłączać gdy nie korzystam ale boję się rozregulowania.

Bezedura.

Od co najmniej 7 lat włączam/wyłączam codziennie 2 routery i żaden nie utracił konfiguracji.

Korzystasz z sieci Internet to włączasz sprzęt sieciowy, kończysz korzystać wyłączasz, tyle w temacie.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 26  
    Ludzie, przecież to jest teoretyczne oszczędzanie...
    Te kilka groszy w miesiącu robi aż taką różnicę?

Poza tym router z pół minuty sie loguje, a jak chcecie coś szybko na laptopie sprawdzić to kicha, bo WiFi nie działa.

Sam pomysł jest troche dziwny, bo nie znam nikogo kto odłącza router na noc.

Samemu routerowi się nic nie stanie.
  • Poziom 14  
    Cytat:
    Poza tym router z pół minuty sie loguje, a jak chcecie coś szybko na laptopie sprawdzić to kicha, bo WiFi nie działa.

Ale jeśli router jest podłączony pod jedną listwę z stacjonarnym komputerem to i tak szybciej się zaloguje router.
  • Poziom 33  
    W okresie burzowym jest to obowiązek jeżeli chcesz mieć całe sprzęty. nie musisz jak masz kasę na nowy hi.W zeszłym sezonie burzowym poszło z dymem ok 500modemów
    przez głupotę ........ .
    Listwa jak nie ma uziemienia <niż 5om służy do ozdoby. najszybszym zabezpieczeniem jest tranzystor hihi.
    pozdrawiam
  • Poziom 9  
    emarti napisał:
    słyszałem że...wyłączanie routera... na noc ...może spowodować do rozstrojenia się urządzenia.

U mnie tak się stało. Mam router od 2009 roku i wyłączałem go na noc.
    Było wszystko OK przez 6 lat.
    Od paru tygodni jednokrotne wpięcie do prądu powoduje tylko zapalenie światła zasilania. Bez działania konfiguracji.
    Dopiero wyłączenie z prądu i ponowne podłączenie sprawia, że zaświecą pozostałe światełka kontrolne i jest net.

Z podobnym zjawiskiem spotkał się @przemek89k z komputerswiat gdzie napisał:
    "jednak po odłączeniu zasilania i podłączeniu go ponownie nie mógł złapać ustawień - dopiero poprawnie działał, gdy włączyło się go jeszcze raz. Krótko mówiąc, po wyłączeniu routera trzeba było go dwa razy włączać żeby załapał konfigurację"

Mój router to D-Link DIR-300
  • Poziom 15  
    Czyli wychodzi na to że rutery są urządzeniami typu "podłącz i zapomnij" i niestety musimy liczyć się z niepotrzebnym niekiedy poborem prądu.
  • Poziom 14  
    Kusep napisał:
    Mam router od 2009 roku i wyłączałem go na noc.
    Od paru tygodni jednokrotne wpięcie do prądu powoduje tylko zapalenie światła zasilania. Bez działania konfiguracji.
    Dopiero wyłączenie z prądu i ponowne podłączenie sprawia, że zaświecą pozostałe światełka kontrolne i jest net.

To co masz to nie musi być problem błędnego ładowania ustawień. To może być przyczyna uszkodzenia włącznika (kończy swój żywot).
    W moim przypadku tak właśnie było. Teraz nadal korzystam z tego rutera, ale włącznik wywaliłem i do zasilania podpięty jest na sztywno.
    To zapalanie się tylko czerwonej diody to objaw zbyt niskiego napięcia wewnątrz modemu/rutera i układy wewnętrzne (np. procesor) nie chcą startować.
  • Poziom 19  
    Kusep napisał:
    emarti napisał:
    słyszałem że...wyłączanie routera... na noc ...może spowodować do rozstrojenia się urządzenia.

U mnie tak się stało. Mam router od 2009 roku i wyłączałem go na noc.

Z podobnym zjawiskiem spotkał się @przemek89k z komputerswiat gdzie napisał:
    "jednak po odłączeniu zasilania i podłączeniu go ponownie nie mógł złapać ustawień - dopiero poprawnie działał, gdy włączyło się go jeszcze raz. Krótko mówiąc, po wyłączeniu routera trzeba było go dwa razy włączać żeby załapał konfigurację"

Mój router to D-Link DIR-300

Sprawdź kondensatory w zasilaczu i w routerze. Elektrolity mają to do siebie, że z czasem tracą na pojemności. Może to także powodować utratę nastaw urządzenia - procesor wykrywa obniżanie się napięcia zasilania (przerwanie od LVD), co interpretuje jako odłączenie urządzenia od sieci. Wykorzystuje wówczas pozostałą w kondensatorach energię do zapisania aktualnych nastaw do pamięci flash. Jeżeli wartość pojemności będzie dużo mniejsza od nominalnej to może dojść do sytuacji, że nastawy nie zdążą się zapisać w pamięci i ponowne uruchomienie urządzenia nastąpi z wartościami domyślnymi.
  • Poziom 5  
    Odkupuje temat bo na poczatku wyłączaliśmy router często ale też nie co każdą noc i za kazdym razem nie mieliśmy internetu przez jaki czas. Router resetowalismy, wylaczalismy z kabli- jak nie zasilacz to gniazdko rj. Myśleliśmy najpierw że to przez zaległości, kiedy je uregulowalismy znów problem był i myśleliśmy że to awaria. Dzwoniłam do dostawcy i mówi ze nie ma żadnych problemów. Internet po jakimś czasie nie wiem ile minęło. 30 min? Znów zaczął chodzic
  • Specjalista Sieci, Internet
    Nie kop się z koniem, jak wyłączanie routera powoduje 30 minut przerwę po załączeniu i nie możesz czekać, to nie wyłączaj.