Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Unimor M651TS Siesta - brak obrazu

piekarz 15 Lip 2010 16:43 2713 13
  • #1 15 Lip 2010 16:43
    piekarz
    Poziom 13  

Przejrzałem chyba wszystkie podobne posty na forum, ale wszystkie udzielone tam rady nie odnoszą skutku w moim wypadku.

Usterka: Brak obrazu spowodowany wyładowaniem w kineskopie. Fonia prawidłowa. Przy regulacji US2 brak rastra. Kanały przełączają się z normalnymi wskazaniami na wyświetlaczu. Brak wskazań OSD. Wysokie napięcie wchodzi, słychać terkotanie ramki.

* W całym TV wymieniono wszystkie kondensatory elektrolityczne na nowe.

* Wymieniono wszystkie BF869 na płytce kineskopu i profilaktycznie wszystkie pozostałe tranzystory i diody na PK. Początkowo tranzystor zamontowany w torze R miał oznaczenie BF869A. Jak się okazało ma on inne wyprowadzenia. Zmieniono na BF869, co zredukowało jasność świecenia w torze R.

* Przelutowano płytkę kineskopu, indukcyjności i okolice trafopowielacza na płycie.

* Wymieniono TDA4680.

* Pokazał się biały obraz z tęczowymi brzegami. Po chwili zmienił się na czerwony z liniami powrotów i tak już zostało.

Dalej:

* Sprawdzono emisję katody R: zamiana wyprowadzeń R431 z R432 zmienia świecenie kineskopu na zielony, wyjęcie złącza płytki kineskopu powoduje świecenie na biało, zamiana przewodów K405 i K406 na wejściu PK zmienia kolor świecenia na zielony. Czyli kineskop sprawny.

* Napięcie US2=450V i daje się regulować.

* Napięcie na katodach G i B około 195V. Odblokowana tylko katoda R.

* Układ wygaszania plamki działa (ujemne napięcie po wyłączeniu TV).

* Napięcie żarzenia ok. 5,5 V, ale na mierniku bez True RMS.

* Napięcia na TDA4680 zgodne z instrukcją serwisową oprócz wyprowadzenia 17 (0,14V zamiast 4,8V) i wyprowadzeń 20+22 (zaniżone do 0,35V), 21+23+25 (zaniżone do 0,21V) i 24 (zaniżone do 1,05V)

* Wymieniono C378 na pin17 TDA4680 – bez efektu.

* Wymieniono ponownie TDA4680 (dla pewności z powodu pomyłki z tranzystorem jak wyżej).

* Napięcia na T353 zgodne z serwisówką, a na T354 niezgodne: E=6,0V zamiast 0,0V, B=5,8V zamiast 6,5V, C=0,05V zamiast 6,9V, ale to może z racji zablokowania katod?

* Wymieniono T353 i T354 i wszystkie diody w ich obwodzie: D352,D354,D355 oraz sprawdzono wartości okolicznych rezystancji – bez efektu.

* Wyjęto pamięć SDA2546 – obraz dalej czerwony z lekkim migotaniem i powrotami. Pamięć zamontowano.

* Po wejściu "w ciemno" w tryb serwisowy i naciśnięciu OK. na pilocie podobny efekt jak przy wyjętej pamięci.

* Impuls SSC jest, przebiegi na TEA2029C zgodne z serwisówką.

* Dla pewności TEA2029C wstawiony nowy.

Ekran nadal czerwony z widocznymi powrotami. Brak mi już pomysłów co zrobić. Może Koledzy coś podpowiedzą.

Pozdrawiam

0 13
  • #3 15 Lip 2010 20:04
    piekarz
    Poziom 13  

Czytałem ten post i sprawdziłem kineskop na samym początku według punktu A. Przełączenie rezystorów sterujących katodami R i G zmieniło kolor świecenia na zielony.

Teraz dla pewności zrobiłem test wg punktu C. Napięcia wynoszą odpowiednio:

KR: 83,7V
    KG: 84,2V
    KB: 84,7V

Regulując screenem można te napięcia podnieść do ponad 130V, więc kineskop również tu wydaje się dobry.

Nie napisałem wcześniej, ale wartości rezystorów na PK sprawdzone.

Jeśli chodzi o oscylogramy, to sygnał wideo na wejściu modułu dekodera koloru jest. Na wyjściu jest luminancja i oba sygnały różnicowe, które dochodzą do pinów 6,7 i 8 układu TDA4680.

0
  • #4 15 Lip 2010 20:40
    wojtek.serv
    Poziom 16  

Kiedyś miałem podobną sytuację a powód okazał się banalny, mianowicie regulacje jaskrawości i kontrastu były ustawione na minimum. Też było to po strzale,

0
  • #5 15 Lip 2010 21:09
    piekarz
    Poziom 13  

Sprawdziłem przed chwilą i obraz bez zmian przy próbie podniesienia jasności lub kontrastu z pilota lub klawiatury lokalnej. Oczywiście dioda zdalnej regulacji mrugała.

Zresztą po wyjęciu pamięci pewnie procesor sterujący powinien ustawić średnie nastawy, przy których obraz by się pojawił.

0
  • #6 16 Lip 2010 02:49
    mirex
    Poziom 43  

Cytat:
    Usterka: Brak obrazu spowodowany wyładowaniem w kineskopie. Fonia prawidłowa. Przy regulacji US2 brak rastra. Kanały przełączają się z normalnymi wskazaniami na wyświetlaczu. Brak wskazań OSD. Wysokie napięcie wchodzi, słychać terkotanie ramki.

Czyli niczego nie ma.
    A następnie:
    Cytat:
    * Wymieniono wszystkie BF869 na płytce kineskopu i profilaktycznie wszystkie pozostałe tranzystory i diody na PK. Początkowo tranzystor zamontowany w torze R miał oznaczenie BF869A. Jak się okazało ma on inne wyprowadzenia. Zmieniono na BF869, co zredukowało jasność świecenia w torze R.

To kiedy nagle pojawiło się świecenie na czerwono?
    Jesteś pewien, że BF869 I BF869A mają inne wyprowadzenia?

0
  • #7 16 Lip 2010 08:36
    piekarz
    Poziom 13  

Odnośnie opisu usterki - faktycznie niczego na ekranie nie było pomimo podniesienia napięcia US2.

Czerwony kolor wszedł po kilkunastu sekundach od pojawienia się rastra po wymianie BF869 i tak mu już zostało. Początkowo obraz był biały, bez powrotów, z tęczą po brzegach.

Czerwone świecenie ekranu jest efektem minimalnie wyższego wysterowania wzmacniacza R. Napięcia na wyjściach z TDA4680 wynoszą 0,35V dla torów G+B i 1,05V dla toru R. Te napięcia oczywiście i tak są zaniżone.

Odnośnie BF869A też się zdziwiłem. W zapasach miałem 2 zwykłe i jeden z literką A, co powinno oznaczać wyższe napięcie pracy. Pomierzyłem przed chwilą jeszcze raz i choćby kolektor (czyli metalowy radiatorek) BF869A jest na prawej nodze, a w BF869 pośrodku.

0
  • #8 16 Lip 2010 09:57
    kazikszach
    Poziom 33  

Masz jakieś dziwne te BF869, sprawdzam na module od SIESTY i kolektor jest na środkowej nodze.
    Coś ci się z nimi pomieszało.

0
  • #9 16 Lip 2010 12:21
    piekarz
    Poziom 13  

BF869 wyjęte z niesprawnego TV i te nowe, które wlutowałem na PK mają kolektor na środkowym wyprowadzeniu, czyli wszystko OK. Tylko ten jeden BF869A miał kolektor na prawej nodze.

0
  • #10 16 Lip 2010 13:46
    kazikszach
    Poziom 33  

piekarz napisał:

Odnośnie BF869A też się zdziwiłem. W zapasach miałem 2 zwykłe i jeden z literką A, co powinno oznaczać wyższe napięcie pracy. Pomierzyłem przed chwilą jeszcze raz i choćby kolektor (czyli metalowy radiatorek) BF869 jest na prawej nodze, a w BF869A pośrodku.

Teraz piszesz odwrotnie.

0
  • #11 17 Lip 2010 10:47
    piekarz
    Poziom 13  

Poprawiłem swoją wcześniejszą wypowiedź. Pisałem z pamięci i tak wyszło.

W każdym razie w TV zamontowane są już dawno właściwe BF869 z kolektorem na środkowym wyprowadzeniu.

Ta moja uwaga z inną polaryzacją BF869A właściwie niczego nie zmienia, bo wszystkie trzy tranzystory już dawno podmieniłem. To tylko wskazówka dla Kolegów, bo czasem może sprawić problemy. Byłem przyzwyczajony, że literka "A" zwykle oznacza wyższe napięcie przebicia, a inną polaryzację najczęściej sugeruje literka "R".

0
  • #12 17 Lip 2010 11:45
    mirex
    Poziom 43  

Sugerujesz się wyłącznie schematem?
    Czasami były na wyjściach procesora wizji montowane diody. Tej płyty nie widziałem już "sto lat" na oczy.
    Niewiele zewnętrznych elementów przy TDA4680 zostało niewymienionych.
    Pozostaje pytanie, czy na pewno tu szukać.
    Jak to jest z tym OSD i obrazem - absolutnie nic nie widać? Nawet zarysów obrazu, mimo że różnicowe dochodzą?

0
  • #13 23 Lip 2010 15:31
    piekarz
    Poziom 13  

Schemat jest prawie zgodny z tym co jest na płycie. W otoczeniu TDA4680 brak jest diody D353, a w miejscu D352 jest BZP683C5V6 (na schemacie jest zwykła BAVP18). Tak jest od nowości. TV jest mój prywatny i przez 16 lat jedynie dołożyłem mu rok temu fonię NICAM.

Sprawdziłem jeszcze obecność napięcia +8V ze stabilizatora U353 i przebiegi OSD. Sygnał OSD łącznie z BLK wychodzi z procesora sterującego i dochodzi do TDA4680. Na ekranie nie pojawia się.

Podałem sygnał AV na Eurozłącze i też brak obrazu. Podczas przełączania kanałów widać reakcję w postaci "zafalowania" przez ułamek sekundy, dopóki nie załapie synchronizacja. Nie widać żadnego tła obrazu. Tylko linie powrotów.

Dodam jeszcze, że przed uszkodzeniem na ekranie co pewien czas gasł obraz i na wyświetlaczu pojawiała się pozioma kreska. Fonia była prawidłowa. Wystarczyło z pilota wybrać ponownie kanał i było OK. Czasem widoczne były wyładowania w kineskopie (poziome jasne kreski), które nie wpływały na pracę TV.

Procesor SDA20562 wydaje się tętnić życiem. Oprócz typowych wskazań działa też funkcja wyłączania odbiornika po 5 minutach od zaniku sygnału antenowego.

Spróbuję jeszcze znaleźć jakieś żródło i podać sam sygnał RGB na Eurozłącze. Może jeszcze w międzyczasie ktoś coś podpowie.

0
  • #14 03 Wrz 2010 22:37
    piekarz
    Poziom 13  

Usterka usunięta. Pomogła kolejna wymiana BF869 na płytce kineskopu i równocześnie TDA4680.

0
  Szukaj w 5mln produktów