Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Proszę o pomoc w przedwzmacniaczu.

15 Lip 2010 19:11 7278 50
  • Poziom 14  
    Witam wszystkich:) po wczorajszej prośbie o jakiś schemat przedwzmacniacza na forum (na którą nie dostałem odpowiedzi) postanowiłem bardziej wytężyć umysł i przeszukać dokładnie moją ``bazę`` schematów na komputerze. Znalazłem tam prosty przedwzmacniacz na jednym tranzystorze(mono).
    I mam teraz pytania co do niego.
    1. Jakim napięciem zasilić ten układ? ( może zasilacz 9V stabilizowany? )
    2. Jak połączyć te układy żeby było stereo? ( ten układ tylko że podwójnie)
    3. na jakie napięcie musiały by być kondensatory?
    4. Jak zmodernizować ten schemat żeby była regulacja Volume?
    ( najlepiej gdyby ktoś mi zrobił na bazie tego schemat na którym bym to zbudował ) jestem trochę zielony jeśli chodzi o elektronikę.
    Schemat:

Tranzystory jaki można użyć to: BC549B lub BC549C który lepszy?
    Bardzo proszę o pomoc bo jest mi to strasznie potrzebne. Pozdrawiam All;)
  • PCBway
  • Poziom 38  
    Do zasilania możesz spokojnie użyć zasilacz 9V , jak chcesz stereo to ww schemat powinien być dobry , potencjometr do reg. głosu możesz dać od 22k do 100k.
  • PCBway
  • Poziom 14  
    Czyli jak dobrze rozumiem to mam wykonać dwa takie układy i zrobić wspólną masę tak? A potencjometr to może 47k? to chyba najczęściej spotykany w audio więc powinien być ok... tak myślę;)
    Aha... a minus zasilacza to ma być ta masa tak?
    Ja to rozumiem że to ma być tak zespolone:
    z tą różnicą że zastosuję jeden potencjometr stereo;)
    aaa... i nie napisałeś jakiego dokładnie użyć tranzystor czy BC549B czy BC549C ?
  • Poziom 38  
    BC549B i BC549C różnią się wzmocnieniem więc nie ma większego znaczenia który zastosujesz.

[Przed wysłaniem odpowiedzi proszę sprawdzić jej poprawność. "B" i "C" oznaczają grupy selekcyjne. Zależność parametrów od grupy należy sprawdzić tu (strona 5):

http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/GeneralSemiconductor/mXyzqszz.pdf

Na dodatek w takim układzie, wzmocnienie ma ogromne znaczenie. Regulamin, punkt 12. Mariusz Ch.]
  • Poziom 14  
    Witam. Wykonałem mały przedwzmacniacz (póki co na `pająka`) i okazuję się że tak złożony układ nie pracuję jak powinien.
    układ miał być zmontowany na właśnie tym tranzystorze. Oto schemat ( wykonałem tylko to co jest w tej czerwonej ramce )

Problem polega na tym że dźwięk na wyjściu jest praktycznie nie słyszalny i słuchać tylko wysokie tony a w dodatku niesamowicie zniekształcone.
    Co gorsza na wejściu (według schematu) jest 3.911Volt ! co mnie przeraziło jak to zmierzyłem. Proszę o wyjaśnienie mi dlaczego tak się dzieje i co mam poprawić.

może napięcie zasilania dla tego tranzystora jest za małe? ale z drugiej strony to nie wyjaśnia dlaczego na wejściu jest napięcie stałe.

`elektryku5` Pomożesz? ;) Zrobiłem wszystko jak napisałeś ale z mizernym skutkiem:(
    aha. Zapomniałem dodać że kondensatory są na 16V a nie na 10V po prostu nie było na 10V
  • Poziom 38  
    Panie Mariuszu Ch. wiem że wzmocnienie decyduje o punkcie pracy wzmacniacza i przepraszam za błąd , myślałem że przy tak małym napięciu wyjściowym nie ma to specjalnego znaczenia bo amplituda wyjściowa nie będzie musiała przewyższać 1V ,aby wysterować przeciętny wzmacniacz audio.
    Przy U wyjściowym 1V i U zas. 9V napięcie na kolektorze może mieć duże rozbieżności.
    :arrow: AUDImEEn
    Dobrze przylutowałeś wyprowadzenia tranzystora ?
    Na wejściu nie ma prawa być napięcia stałego ponieważ składowa stała odcinana jest przez kondensator.
  • Poziom 14  
    masz na myśli że zamieniłem Korektor z Emiterem tak?
  • Poziom 38  
    Tak
    Jeżeli użyłeś kondensatory elektrolityczne to czy wlutowałeś "+" kondensatora do bazy , a plus drugiego kondensatora do kolektora ?
    Jakby co to tu masz wyprowadzenia. Proszę o pomoc w przedwzmacniaczu.
  • Poziom 14  
    Sprawa wygląda teraz tak:
    Zamieniłem kolektor z emiterem (co wydawało mi się dziwne bo teraz się nie zgadza z tym co pisze na tranzystorze).
    Owszem gra... tylko że nadal na wejściu jest napięcie (dziwne bo miernik wskazuję 8.985V gdy jest ustawiony na mierzenie prądu stałego i to samo wskazuje, gdy ustawię go na pomiar prądu przemiennego).
    MP3 wszystko zniesie więc nadal jest całe. Problem w tym, że jak zwiększyłem Volume usłyszałem trzaski w kolumnie.

Na początku miałem go plusem do korektora, potem zamieniłem żeby zobaczyć co się stanie to samo z drugim. Teraz gdy odwróciłem tranzystor (co opisałem chwilkę temu) to nie odwróciłem biegunów kondensatorów. Już to zrobiłem i lecę sprawdzić napięcia. Zaraz odpiszę.
  • Poziom 38  
    Tranzystor musi być podpięty tak jak na obrazku.
    "+" pierwszego kondensatora musisz wpiąć w bazę , a "+" drugiego w kolektor.
    PS.Nie pisz postu pod postem , użyj funkcji zmień.
  • Poziom 14  
    AVE. Na wejściu jest zaledwie 0,025V stałego więc można powiedzieć że brak. Na wyjściu jest 0,005V przemiennego ale gdy ustawię miernik na prąd stały to wskazuję on coś około 13V... hmm. Dlaczego? ( boję się to podpiąć pod wzmacniacz...)

Dodano po 9 [minuty]:

Odważyłem się to podłączyć pod wzmacniacz ( aż się spociłem bo jest bardzo dużo wart.) I Podskoczyłem z radości ale tylko na chwilkę ponieważ pojawiły się dwa problemy.
    1. Całość przepuszcza sygnał nawet bez zasilania ale jest wtedy bardzo cicho oczywiście. ( brak zniekształceń)
    2. Po podłączeniu zasilania całość gra całkiem całkiem... czysto i w ogóle ale tylko przez jakiś 15 do 25 sekund później do akcji wkraczają zniekształcenia... dość poważne coś ala... przesterowanie
  • Poziom 38  
    Coś dziwny ten twój miernik. Jak można mieć 13V DC za kondensatorem, w dodatku przy zasilaniu 9V :?:
    Dlaczego boisz się podpiąć ten przedwzmacniacz pod wzmacniacz :?:
    Wzmacniacze z reguły mają wbudowany kondensator na wejściu, więc nic nie powinno się uszkodzić. Na wszelki wypadek napisz, co to za wzmacniacz.
  • Poziom 14  
    No miernik nie jest dziwny... dałem za niego 400zł i co miesiąc wymieniam baterię:) Wzmacniacz jest firmy Pioneer z przez 2 lat... Tak dokładniej mówiąc to jest to ampituner z wyjściem na 5.1 ( wiem że to starożytny system;p)

Przyszła mi do głowy pewna myśl... może ten tranzystor jest już uszkodzony przez to że był odwrotnie podłączony... i może dlatego występują te dwa problemy?
    aha a to 13V to były takie skoki napięcia z 8V na 13V ale jak ustawiłem go na przemienny to wyniki są super.
  • Poziom 28  

W taki sposób mierzysz napięcie na wyjściu ?

Dodano po 59 [sekundy]:

To sprawdź czy tranzystor jest sprawny (miernikiem)
  • Poziom 14  
    Tak, dokładnie tak mierzę napięcie na wyjściu ( na masę/minus zasilania i na kondensator ``wyjściowy`` że tak go nazwę.
    Przypomnij mi jak się sprawdzało tranzystory miernikiem. Nie pamiętam kiedy to ostatni raz robiłem i wyleciało mi z głowy. ( chyba trzeba ustawić test ciągłości obwodu i na Korektor (minusem miernika) oraz na Emiter (plusem miernika) tak?

aha... a tranzystor wylutować czy może być w układnie zostawiony? (przepraszam za takie pytania) ;)
    zapomniałem napisać że jak układ zaczyna wprowadzać zniekształcenia to wystarczy odłączyć zasilanie i włączyć i znów jest ok. ( nawet jak robię to tak bardzo szybko) może jakiś kondensator padł i puszcza?
  • Poziom 14  
    Już wiem jak porównać te zniekształcenia które się pojawiają po około tych 25 sekundach. Są identyczne jakie pojawiają sie np. W moim Radmorze 5102-TE po odłączeniu zasilania ( czyli jak już kondensatory w zasilaczy dostarczają za mało mocy) pewnie mieliście do czynienia z tym zjawiskiem w Diorze kumpla też to występuje...
    ok zaraz to zrobię i jak najszybciej odpiszę.
  • Poziom 38  
    Co do sprawdzania tranzystorów to najlepiej sprawdzać je poza układem.
    Jak sprawdzić tranzystor masz tu: http://www.eres.alpha.pl/elektronika/readarticle.php?article_id=16
    Cytat:
    zapomniałem napisać że jak układ zaczyna wprowadzać zniekształcenia to wystarczy odłączyć zasilanie i włączyć i znów jest ok. ( nawet jak robię to tak bardzo szybko) może jakiś kondensator padł i puszcza?

Możesz spróbować zmienić pierwszy kondensator na 1uF-10uF .(przeważnie w podobnych schematach znajdują się właśnie takie)
  • Poziom 14  
    test wypadł tak. Baza-Korektor, Baza-Emiter - w obydwie strony brak przejścia. BŁĄD

Korektor - Emiter - w obydwie strony przerwa. OK
    Czyli tranzystor padł ( przynajmniej tak wychodzi z testu )
    Zmienię go na nowego.
    A co do wartości pierwszego kondensatora to... raczej nie mam w domu o mniejszej pojemności... musiał bym poszukać. ( ale małe szanse że cos znajdę )
  • Poziom 28  
    AUDImEEn napisał:
    test wypadł tak. Baza-Korektor, Baza-Emiter - w obydwie strony brak przejścia. BŁĄD

A zmieniłeś biegunowość?
    Czyli jak najpierw mierzyłeś tak, że czerwony kabel z miernika idzie do bazy, i nie było przejścia,
    To teraz musisz czarny kabel do bazy i czerwonym kablem do emitera, a potem kolektora
  • Poziom 14  
    Ej no. Głupi nie jestem i umiem czytać co było w tamtym temacie ``W obydwie strony`` tak tam gość napisał... wiem co to znaczy;) więc spoko... zaraz kończę wstawianie nowego i sprawdzę;)
    po zmianie tranzystora całość grała z pół utworu świetnie i już myślałem że po problemie... i słyszę że znów to samo... albo faktycznie zmniejszyć muszę pojemność tego kondensatora albo coś tu po jakimś czasie pali tranzystory... nich chwilkę pogra i zobaczę czy ten jest cały.
  • Poziom 38  
    Chyba jednak będziesz musiał zmniejszyć kondensatory.
    Symulowałem ten układ tylko że z mniejszymi pojemnościami i działał jak należy.
  • Poziom 14  
    A więc tak... całość przegrała pod moją nie obecnością 3 utwory (byłem sie dotlenić) chodzę do domu a z głośnika słychać było tylko trzaski. Odłączyłem zasilanie i znów podłączyłem grał przez krótką chwilkę ok i znów zaczęło ``chrapać``. Odłączyłem wszystko od układu (zasilanie, wyjście oraz wejście) rezystorem rozładowałem kondensatory i znów podłączyłem. Pograło czysto jakieś 5 sekund i dalej to samo. Myślę że to wina źle dobranych kondensatorów. Ale dla pewności sprawdzę i ten tranzystor. :) (a tak na marginesie tranzystory ten jak i poprzedni ani troszkę się nie nagrzały)

oo... widzę że doszedłeś do tego samego wniosku:) tylko że teraz znów mam przed sobą nie potrzebne 30km do sklepu i koszta:( szkoda że nie kazałeś mi poczekać i nie przeprowadziłeś tej symulacji wcześniej:(

widzę że dałeś układ zastępczy potencjometru o wartości 20kOhm. Ja kupiłem 100kOhm ponieważ nie było tego 47kOhm ( żałosny ten sklep ) a to raczej nie wpłynie na ten przebieg co wyszło? w jakim programem to obliczyłeś? :)
  • Poziom 38  
    Kondensatory możesz wylutować z jakiegoś złomu elektronicznego i nie muszą to być koniecznie elektrolity.
    EDIT:
    Na 100k też będzie działać.
    Symulacje przeprowadziłem w programie yenka.
  • Poziom 14  
    ale jest pewien problem... ubzdurałem sobie że chce wszystko zrobić na nowych elementach i koniec. Dlatego czeka mnie kolejna wycieczka z rozwalona nogą... :(
    a jest do niego jakaś instrukcja czy coś w PL? :)
    zaraz wrzucę foto jak to dziwnie wygląda na tego pająka;)
  • Poziom 38  
    Program jest po polsku i nie trudno się w nim połapać. :D
    Co do nowych elementów to sprawdź chociaż na starych jak będzie działał ten przedwzmacniacz.
  • Poziom 14  
    aha no to fajnie;)
    No w sumie racja. Poszukam jakiś i posprawdzam. A wtedy pojadę;)

Dodano po 2 [minuty]:

Dodano po 1 [minuty]:

nie wiele widać... ale zobacz na ten potencjometr. Co to może być? Pani w sklepie mówiła że to nie żaden TelPod tylko coś lepszego... hmm sam nie wiem. Co o nim sądzisz? (zdjęcie robione telefonem więc wybaczcie)
  • Poziom 38  
    Na takim pająku układ nie podziała za długo.
    Poszukaj w Google trochę o termo-transferze i wykonaj płytkę drukowaną.
    PS.Popraw te swoje posty (scal je) bo inaczej jakiś moderator przesunie ten temat do kosza.
  • Poziom 14  
    ok poprawie. Nie, jutro jak będę miał nowe elementy to zrobię płytkę mam wszystko czego potrzeba:) Zauważyłem że przy potencjometrze 40kOhm ten przebieg jest taki bardziej rozciągnięty a przy 100kOhm jest gęstszy i sygnał jak dobrze myślę wychodzi bardziej w górę i dół od punktu wyjścia. Co to oznacza?
  • Poziom 38  
    Wygląd przebiegu zależy od ustawień.
    Radzę najpierw w pająku sprawdzić czy działa (na starych elementach) , a potem wykonać płytkę.
    Jakby co to mogę zaprojektować płytkę w eagle.