Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jakie zabezpieczenia pod zasilacz dla laika

rolandqx 15 Jul 2010 20:54 1906 5
Ochrona Domu
 • #1
  rolandqx
  Level 12  
  Temat zakładam w zasilaczach, bo na tym tylko się znam jeśli chodzi o sprzęt, o który zaraz zapytam. Otóż chciałbym mieć zabezpieczony komputer, wiadomo :). Zasilacz byłby jakiś 500-600W w cenie około 200-220zł. I tutaj pytanie, idąc od kompa do gniazdka :) jakie kombinacie polecacie? Nie byłbym w stanie samemu czegoś skręcić więc w grę wchodzą jedynie produkty gotowe. Możliwe kombinacje (proszę się nie śmiać:P):
  1. komp -> zasilacz kompa, Listwa Profigold PGS 1001F, stabilizator napięcia -> gniazdko
  2. komp -> zasilacz kompa, stabilizator napięcia, Listwa Profigold PGS 1001F -> gniazdko
  3. komp -> zasilacz kompa, Listwa Profigold PGS 1001F -> gniazdko
  4. komp -> zasilacz kompa, stabilizator napięcia... -> gniazdko

  *gniazdko z bolcem mam, z instalacją problemów nie ma wielkich choć czasem żarówki żarowe padają
  Nie wiem jak wielkie to ma znaczenie ale mogę sie dowiedzieć jaką mam instalację w domu, przydatne byłoby jakby ktoś zasugerował co do dowiedzenia byłoby istotne :).

  Zdaję sobie sprawę, że zabezpieczenia w tej listwie to pewno 20% jej ceny max.
  Zdaję sobie sprawę, że zasilacz tutaj pełni główna rolę (przy sprawnej instalacji).
  Droga listwa, wiem, załóżmy że chce głupio wydać taką sumkę, 200zł na listwę.

  Stabilizator - tutaj spodziewam się śmiechu bo prawdę mówiąc nie wiem czy ma on sens jeśli nie mam jakiś problemów typu za wysokie za niskie napięcie. Z drugiej strony, obecnie podłączony jest stary komp a stare podobno lepiej znoszą różne 'myki'. No i kompletnie nie wiem czy stabilizator+listwa to lepiej niż sama listwa.

  na ups mnie nie stać, a z lektury, mimo że moje zdanie w tym temacie to porażka :P uważam, że tani ups nie ma sensu. (brat ma ups do respiratora/ssaka/i kilku innych urządzeń, wszystkie mają mało watt, to urządzenia medyczne, same w sobie były drogie, prądu dużo nie żrą... no i ups do tego, stoi na parterze non stop w prądzie i szumi, podłączenie do niego leci na piętro przez zwykły zasilacz, załatwiał to człowiek z rodziny więc raczej bez sciemy a kosztowało to 2000zl (ten ups znaczy się), na moje oko nie jest on jakoś wymyślny, praktycznie to 3 cieżkie skrzynki).

  proszę mi poradzić jak zabezpieczyć sprzęt ale w obrębie tych możliwości które wymieniłem, czy mają one sens, bo oczywiście wiem, że takich tematów były tysiące, czytałem je.... i mogę wydać te 200zl na listwę :P
 • Ochrona Domu
 • #2
  Robert Kaminski
  Level 25  
  Jedyne czego ci potrzeba do dobre zabezpieczenie przepięciowe szczególnie zalecane przy liniach napowietrznych elektrycznych jak i telefonicznych (gdy masz modem).

  Niby to co wymieniłeś ma wmontowane -warystory itp. ,ale niestety nie spełnia swojej roli na 100%.

  Powodem jest to ,że elementy te muszą być montowane w tablicy rozdzielczej domu i podłącza do przewodu PE lub PEN najlepiej z dobrym uziemieniem.
  W chwili pojawienia się przepięcia warystor szybko ogranicza je.

  Jeżeli warystor jest podłączony w listwie przy komputerze to z powodu wzrostu impedancji na przewodach instalacji w mieszkaniu i przedłużaczu reakcja nie będzie szybka i ograniczona.

  Koszt zakupu zabezpieczenia przepięciowego montowanego na szynie DIN, jednopolowego wynosi od 100 zł . (A mały warystor montowany w listwie to koszt 2-4 zł)
  Jest to podstawowe zabezpieczenie jakie jest wymagane przez obowiązujące przepisy.
  Niektórzy dystrybutorzy AGD i RTV nie uwzględnią prawa do reklamacji i naprawy sprzętu gdy nie zostało zamontowane takie zabezpieczenie w domu.

  Typ instalacji jaki posiadasz w domu nie ma tu znaczenia. Ważne aby instalacja była dobra a zabezpieczenia (bezpieczniki) odpowiednio dobrane.
 • Ochrona Domu
 • #3
  Wojtek(KeFir)
  Level 42  
  Stabilizator napięcia nie ma sensu. Konstrukcja zasilacza jest taka, że nie wpłynie on w żaden sposób na jego pracę. Zabezpieczenia przepięciowe już są w jakiś sposób uzasadnione, ale ochrona musi być kompletna, czyli w szafie z bezpiecznikami montujemy przepięciówki klasy B+C a w listwie są klasy D. Sama listwa nie powstrzyma przepięcia - ale zareaguje najszybciej. Dobre zasilacze też mają w sobie już ochronnik przeciwprzepięciowy.
 • #4
  rolandqx
  Level 12  
  Dzięki wam za odpowiedzi, myślę że przydadzą mi się one. pomyślę zarówno o tym zabezpieczeniu i bezpiecznikach. Nie wiem jak to u mnie wygląda z tym PE.. coś wątpliwie chyba raczej. instalacja jest miedziana przynajmniej z roku 1980.
  Prąd faktycznie leci 'napowietrznie' bo po słupach.

  Pozostaje mi jeszcze spytać, kto (nazwa zawodu) wykonuje takie zabezpieczenie i jakie są warunki by można było je założyć (nie wiem czy mam te PE, uziemienia i ilu eee... kanałowa? kablowa? jest instalacja).

  W innym topiku czytałem o tym jak to jest z przepięciem gdy wali piorun, czy jak zadzwonię na elektrykę miejską to uzyskam informację czy są obecne te zabezpieczenia, które kolejno 'zmniejszają' przepięcie tak by to co posiadam w domu mogło sobie z nim poradzić ?
 • #5
  Wojtek(KeFir)
  Level 42  
  Instalację w domu może zweryfikować i odpowiednio rozbudować Elektryk z odpowiednimi uprawnieniami. Możesz oczywiście zadzwonić do Zakładu Enegretycznego i zapytać się o stan infrastruktury, ale szczegółowych informacji raczej nie dostaniesz. Szybciej i łatwiej będzie, gdy byś się wybrał na spacer i pooglądał słupy aż do transformatora, jak zobaczysz zainstalowane ochronniki to wiadomo.
 • #6
  Robert Kaminski
  Level 25  
  Więcej info na :
  http://sep.el.pcz.czest.pl/72,artykuly

  Podstawą zadziałania ochrony przepięciowej jest posiadanie możliwie najlepszego uziemienia idealnie o oporności( impedancji) 3-5 ohmów.

  Jest to niekiedy ciężkie do spełnienia. Warto do uziemienia sztucznego podłączyć wszystkie inne uziemienia naturalne -rury przyłączy, zbrojenie fundamentów.

  Ochronniki montowane na słupach sieci spełniają jedynie podstawową ochronę przepięciową klasy 1 .
  Nie zabezpieczą one w 100% wrażliwych urządzeń elektronicznych.

  Dlatego zalecane, niekiedy wymagane jest montowanie dodatkowej ochrony w klasie 2 i 3 nazywane inaczej B+C, D.

  Zajmują się tym elektrycy z uprawnieniami na pomiary, muszą też posiadać przyrząd do zmierzenia uziemienia i wiedzę (co nie jest czasami takie oczywiste).