Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z zasilaczem czy z płytą główną?

15 Lip 2010 21:58 1200 7
  • Poziom 10  
    Witam. Mam następujący problem. Komputer kupiłem jakieś dwa lata temu i od samego początku działy się z nim dziwne rzeczy, mianowicie po spadku napięcia w sieci lub wyłączeniu zasilacza (czyli po prostu odłączeniu komputera od źródła prądu) i ponownym włączeniu nie można było sprzętu uruchomić, migały tylko jednostajnie diody na klawiaturze. Trzeba było wyłączyć zasilacz na 5-30 minut i dopiero wtedy odpalał... niestety olałem całą sprawę (brak czasu, chęci itp...) i w czerwcu wyszła gwarancja ;( ostatnio znów miałem zanik napięcia, lecz tym razem nie chciał odpalić nawet po całej nocy na wyłączonym zasilaczu... tam gdzie pracuję jest dział z elektroniką, sprawdzili zasilacz i stwierdzili pełną sprawność... na innym sprzęcie zasilacz rusza bez problemów... na moim ruszył ale wciąż dzieje się to samo po wyłączeniu napięcia... odłączałem wszystko po kolei, podłączałem gołą płytę główną, podmieniłem nawet procesor... wychodzi że to płyta jest padnięta, ale powtarzam że rzecz dzieje się od nowości. wątpię żebym coś źle skonfigurował, ale różnie bywa... czy ktoś spotkał się już z taką sytuacją?
    Mój sprzęt:
    Płyta: Gigabyte GA-MA770-DS3
    Procesor: AMD ATHLON X2 64 5400+
    Grafika: GECUBE RADEON 3850 512 MB
    Zasilacz: COLORSit 330U 10A niby 350W ?
    Jeden dysk Samsung 250GB, napęd DVDRW, Kingston 2x2GB dual channel
    Na tym drugim komputerze na którym go podłączyłem grafika była zintegrowana na płycie, siedział tam też jakiś athlon x2 64, płyta też jakaś gigabyte'a była serii ga-ma7*

Regulamin pkt. 8.1, 10.9 - Proszę poprawić post i na przyszłość respektować regulamin forum.[DriverMSG]
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Zasymuluj awarie, włącz płyte i miernikiem sprawdź napięcia we wtyku ATX: +5Vsb, PS_ON, PG.
  • Poziom 10  
    wszystko ok ale patrzę na rozkład pinów wtyczki atx 24pin i nie widzę tam pinu 'PG'
  • Poziom 10  
    Witam. Trochę to trwało ale wreszcie chyba czas temat odświeżyć. Fakt, olałem trochę sprawę i w efekcie tego (tak myślę) pojawił się problem z twardym dyskiem, mianowicie od jakiegoś czasu borykałem się ze sporą ilością bad sektorów i w końcu zrobiłem mu zerowanie i remap. Teraz pojawia się pytanie czy to może przypadkiem nie przez ten zasilacz. Ale wróćmy do problemu z tematu. Sprawdziłem pomierzyłem i takie oto mamy wyniki:
    W stanie 'normalności':
    PS_ON - 5,13V
    +5Vsb - 5,14V
    PG - po włączeniu powera 4,26V
    Po 'zasymulowaniu' awarii:
    PS_ON - 'pływa' od 1V do 2,35V i z powrotem
    +5Vsb - też pływa od ok 1,2V do 2,35V i z powrotem
    PG - 0 i tylko 0

Poza tym napięcia na liniach: +5 ok 5,1V, +12 ok 12,1V podczas pracy pod gołym OS'em. Po włączeniu benchmark FarCry2 na +12 - 11,83V
    Słucham opinii. Nawiasem mówiąc według tabliczki na zasilaczu jest tylko jedna linia +12V. Powiedzcie panowie co sądzicie bo decyzja o zmianie zasilacza praktycznie podjęta, bo wiem że ten mój to wielki sh.t, ale jestem ciekaw czy nie jest walnięty, wiadomo komuś trzeba będzie go sprzedać.
  • Poziom 38  
    Sprzedaj go na złom.
    Objawy wskazują na uszkodzenie w sekcji napięcia Stand By. Opłacalność naprawy wątpliwa, skoro to taki wynalazek.
  • Poziom 10  
    Rozumiem. Możliwe żeby przez ten złom padał dysk? A wahania napięcia na +12 rzędu tych 0,3V to chyba w normie?
    Aha... Podane wcześniej napięcia PG, PS i SB były zmierzone na zasilaczu podłączonym do płyty głównej. Na odłączonym PS i PG trzyma 5,1V. Czyżby to jednak wina płyty?