Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Switche POE
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sieć domowa - już prawie koniec, konsultacja...

15 Lip 2010 23:33 2089 17
  • Poziom 12  
    Witam.

Chciałem zasięgnąć Waszej rady w kwestii doboru sprzętu do zbudowania domowej sieci bezprzewodowej. Dlaczego bezprzewodowej? Odległość 150m może nie jest kosmiczna, to jednak ciągnięcie kabla jest uciążliwe po rozeznaniu terenu, jak również właściciele wolą bezprzewodowo (estetyczniej to wygląda). Droga sygnału jest niczym nie przysłonięta, brak drzew, budynków... Czysty eter :)
    Sytuacja terenowa przedstawia się w następujący sposób

====
    EDIT:
    ====

Po rozmowie ze stronami zainteresowanymi (Ci co chcą się podzielić łączem) udało mi się (mam taką nadzieję), znaleźć złoty środek. Coś nie drogiego (zmieszczę się w limicie) i ze strony teoretycznej - w pełni funkcjonalnego. Chciałbym byście rzucili na to okiem i wypowiedzieli się.

Legenda:
    Niebieski - fragment sieci która jet i funkcjonuje, a w którą nie chcę ingerować (przypisywanie IP itp.)
    Czarny - "dopinane" łącze

Od razu mam też jedno pytanie, czy można nawiązać połączenie na antenach panel <--> kierunkowa? Czy lepiej nie ryzykować i dać dwie kierunkowe? Anteny mam zamiar wziąć "używki", raczej nie powinny sprawiać problemu (nie ma się co w nich psuć, nie ma żadnych układów scalonych jak w np. AP - te kupuję nówki)
  • Switche POE
  • Poziom 43  
    W teorii można zestawić je w trybie WDS+AP, ale o zasięg w tym drugim domu będzie ciężko i tak - będzie tylko przy oknach w tej bliższej części domu.

Tryb nazywa się adhoc, urządzeń, kabli, anten, nawet pokarmu dla rybek unikaj od firmy IAPT. Na 150 metrów potrzeba Ci jakieś paneliki 12dBi i kawałek H155. Urządzenia to sobie sprawdź czy obsługuje WDS.
  • Poziom 12  
    O kablach nie pisałem, bo to się rozumie samo przez się :)
    A co do WDS, to jest ono konieczne, jeśli się je stosuje to owszem zaoszczędzę na jednym urządzeniu (jeden ap kontaktuje się z nadawcą i z klientem radiowo, ale jest pogorszenie mocy sygnału)? Przecież na "stacji" będą dwa AP jeden do komunikacji z nadawcą, a drugi do pracy jako baza dla klienta. by nie było kłopotów.

Skoro nie polecasz tej marki to jaką możesz zasugerować? W podobnych cenach.
  • Switche POE
  • Poziom 26  
    Cornelius napisał:
    "Stacja"<...>Idealnym rozwiązaniem by było aby ten AP pracował całkowicie bezprzewodowo tzn. odbierał sygnał przez zewnętrzny panel, jak również rozsyłał go bezprzewodowo w najbliższe otoczenie (domyślnie do domu obok). Czy jest jakiś taki model, który to umożliwia? Można zastosować 2xAP, jeden na odbiór a drugi na rozsyłanie, ale tego właśnie chciałbym uniknąć...
    <...>

Ovislink Airlive G.DUO ?
    Krótka recenzja TUTAJ
    No ale do użytku raczej tylko w domu, w znośnych warunkach temperaturowo-klimatycznych, poza tym trzeba go jakoś zasilić... (nie wspomniałeś o warunkach w jakich ma pracować "stacja" - na słupie, drzewie, czy w/na jakimś budynku)

Pozdrawiam -

Stanley
  • Poziom 12  
    Dziś znalazłem tego Duo... ale cena jest odstraszająca (dwa osobne AP wyjdą taniej!) a poza tym logistycznie odradzają ludzie, bo jak jedno radio pada, to i tak wymieniam całe urządzenie. Zamiast tylko jednego urządzenia.

Jeden AP musi być u "Nadawcy", więc pozostaje wybór dwa czy jeden AP na "Stacji"? Myślałem o tym TP-Linku ale też odradzają. Polecanym jest TechnicLan WAR-54GS (macie jakieś o nim opinie?)

Docelowo ustawienie pracy:

Jeśli chodzi o umiejscowienie to
    1. U nadawcy AP schowany pod dachem (poddasze nieużytkowe) i panel na zewnątrz.
    2. Widoczność nadawca <--> stacja idealna, żadnych przeszkód. Odległość około 150m
    2. Na stacji, AP schowany pod dachem (poddasze nieużytkowe) i jakaś antena. I tutaj pytanie, jaka? Czy ta standardowa wystarczy? jeśli tak to wtedy na przeszkodzie (gdyby nie wystawiać anteny na zewnątrz) to jedyna przeszkoda to pokrycie dachu "stacji" (eternit).
    3. Odbiorca posada laptop i najbardziej oddalony punkt w domu to nie więcej niż 30m od "stacji". Założenia takie, by internet działał w domu odbiorcy, jak również na polu (w otoczeniu domu).
    4. Wszelka elektryka i doprowadzenie zasilania do urządzeń nie stanowi problemu.

PYTANIA:
    1. Czy taki model AP nadaje się??
    2. Jakie tryby pracy obu AP?
    3. Jakie anteny? Mam jeden panel z "demobilu" brakuje mu tylko złącza, reszta nie posiada żadnych uszkodzeń. Czy można go wykorzystać? Jak można sprawdzić jaki daje zysk dBi? Na opisie (naklejka) tego nie pisze. "Panel", "system 2,4 GHx" to jedyne ważne informacje na nim.
    4. Czy taka antena dookólna typu PRZYKŁAD nada się na "stację" w razie potrzeby?
    5. Tryb WDS - ktoś to sprawdzał? jak się spisze przy takich warunkach?
    6. By nieco ograniczyć koszta myślę nad wykorzystaniem u nadawcy najprostszego AP np. TechnicLan WAE-54G, ale niepokoi mnie ten krótki okres gwarancji. czy ktoś miał z nim do czynienia?
    7. Warunki środowiskowe w jakich przyjdzie pracować urządzeniom to temperatura polowa (poddasza) wiec sami wiecie.. Tak jak dziś to na strychu można się ugotować :|

Proszę odpowiedź.
  • Specjalista Sieci, Internet
    Aby ustanowić most trybem WDS, _obydwa_ APeki muszą mieć załączony ten tryb.
    Mam poważne wątpliwości czy sygnał ze Stacji przebije się do domu odbiorcy, przez dwie ściany ale to tylko praktyka pokaże.
    Możesz teraz zrobić test, uruchomić AP w stacji z anteną na zewnątrz (lub cały AP na zewnątrz) i pomierzyć sygnał na stanowsku 2 (użyj "inssider"-a do tego).
  • Poziom 12  
    O zasięg trochę się martwię, ale również o to jak się te sprzęty sprawdzą?
    Czy moc anten 12 dBi jest wystarczająca do tych odległości?
    Jeśli chodzi o most, Nadawca/Stacja to fabryczne patyki na zewnątrz wystarczą (ja mam most 100m, dwa patyki fabryczne przez dwa okna zespolone, i most działa), 12dbi anteny na pewno wystarczy do most, co do łączności w budunku to przetestuj jak pisałem.
  • Poziom 26  
    Cornelius napisał:
    Dziś znalazłem tego Duo... ale cena jest odstraszająca (dwa osobne AP wyjdą taniej!) a poza tym logistycznie odradzają ludzie, bo jak jedno radio pada, to i tak wymieniam całe urządzenie. Zamiast tylko jednego urządzenia.
    <...>

Pytałeś o dwa AP-ki w jednej obudowie, oraz że właśnie chcesz uniknąć dwóch pudełek, więc odpowiedziałem... ;-)
    Fakt, z ceną dzieją się dziwne rzeczy - gdy go kupowałem na początku roku kosztował ok. 180zł (bez przesyłki, co wtedy było też stosunkowo niemało w porównaniu do 2 osobnych AP), a nawet zdarzał się taniej. Obecnie (zaglądam w Ceneo) trzeba zapłacić nieco ponad 200zł. Nie śledzę cen, nie wiem jaka jest przyczyna wzrostu (kursy walut, polityka Ovislink, itp.?), lecz raczej sądziłem, że o ile była to nowość pod koniec 2009 i stosunkowo wysoką cenę można by zrozumieć, o tyle w miarę upływu czasu urządzenie powinno tanieć. Tym bardziej, że do wykonania dwóch AP-ków potrzebne są dwie obudowy, dwa zasilacze, dwa opakowania, dwie instrukcje, itp., itd. - czyli teoretycznie powinny być droższe. Niemniej skoro przy kasie: według moich orientacyjnych obliczeń pobór prądu przez G.DUO kosztuje rocznie około 35zł mniej w porównaniu do dwóch pudełek, co IMO także należałoby uwzględnić w kosztach (pisałem tu kilka razy).
    Odnośnie logistyki: na pewno jest to jakiś argument. Chociaż ciekaw jestem ile jest w praktyce takich przypadków (zwłaszcza po burzy), że padł jeden AP, drugi ocalał. Trochę na podobnej zasadzie możnaby powiedzieć, że zamiast jednego auta na 4 kółkach lepiej kupić 2 motocykle (kólek tyle samo) - jak któryś padnie, wystarczy wymienić tylko jeden ;-)
    Uważam również, że jedno pudełko łatwiej skonfigurować/zarządzać niż dwa, nie trzeba też nic łączyć skrętką. Jeżeli jesteś biegły w te klocki lub masz kogoś, nie ma to znaczenia. Dla nie bardzo obeznanych może to być problem.

Ale oczywiście Ty tu jesteś inwestorem i podejmujesz decyzje.

Pozdrawiam -

Stanley
  • Poziom 12  
    Stanley.. ja rozumiem... Po prostu pierw napisałem co chciałbym zrobić, a potem czekając na odpowiedź i porady innych, sam szukałem też i widząc ceny i możliwości, zrezygnowałem z opcji DUO :)

Miałem zrobić na 3-ch AP, ale ostatecznie stanęło na 2ch. U nadawcy będzie pracował tylko w połączeniu ze stacją, a ten na stacji będzie pracował dwojako, czyli bezprzewodowo połączenie ze stacją, oraz bezprzewodowo roześle po WiFi w promieniu minimum 50m. I jak piszecie tryb pracy WDS taką konfigurację umożliwia. W razie gdyby nie (odpukać), to przy takim ustawieniu można AP ze stacji podłączyć skrętką do laptopa (ale tego bardzo bym chciał uniknąć)

Skoro jak pisał bogiebog, u niego na standardowych patykach działa przy 100m to u mnie przy konfiguracji panel (nadawca) <--> dookólna patyk (Stacja) przy 150m powinno działać, czyż nie?

Pozostaje tylko pytanie Który model AP wybrać? TechnicLan WAR-54GS czy TL-WA500G? TechnicLan ma bardzo przydatną opcję klonowania MAC`u czego w TP-Linku się nie dopatrzyłem...
  • Poziom 26  
    Cornelius napisał:
    Stanley.. ja rozumiem... Po prostu pierw napisałem co chciałbym zrobić, a potem czekając na odpowiedź i porady innych, sam szukałem też i widząc ceny i możliwości, zrezygnowałem z opcji DUO :)<..>

OK, ja też tu sobie czasem trochę dywaguję... ;-) Bardziej mi chodziło o to, że zwykle przy podobnych forumowych dyskusjach (mam na myśli nie tylko G.DUO) zasadniczym kryterium jest przeważnie cena zakupu (co jest oczywiście zrozumiałe), bez uwzglednienia np. kosztów eksploatacji, czy np. łatwości konfiguracji, obsługi... Czasem warto dać trochę więcej i mieć spokój, czasem też nie warto przepłacać.

Natomiast odnośnie konkretnie Twojego problemu, ponieważ są jednak wątpliwości "zadziala/nie zadziała", uważam (nie jest to odkrywcze, było wiele razy na forum), że niezależnie na jakie rozwiązanie się zdecydujesz, jaki sprzęt wybierzesz, dobrze by było dogadać się ze sprzedawcą na możliwość wypróbowania i ewentualnego zwrotu urządzeń. Przy zakupach przez internet masz ustawowe 10 dni na zwrot bez podania przyczyn, ale wtedy należy liczyć się z poniesieniem kosztów odesłania do sklepu.

Pozdrawiam i życzę 0% utraty pakietów ;-) -

Stanley
    WA500G nie ma trybu AP+WDS, ma Client+WDS a tobie racze potrzeba AP+WDS, skoro chcesz to zrobić jak piszesz na 2ch APekach, jeden u dostawcy drugi na stacji.

WL-5460AP v2 wygląda że ma AP+WDS nazwany WDS Repeater

To 100m+dwie szyby zespolone+standardowe antenki to działa tylko WIF most, AP-eki przy szybie, komputer po kablu, w środku budynku sygnał kiepski z AP-eka po drugiej stronie mostu.
  • Poziom 2  
    Ja bym to zrobił tak: 2x nanostation 2 loco (jako P2P) i do tego router Tp-Link 340 G albo....Tp-link WR740N.
  • Poziom 12  
    "nanostation" - to za drogie rozwiązanie...

Ów technicLan również posiada te możliwości, czytając w opisach np na: http://www.techniclan.com/WAR-54GS_WLAN_broad....11g_AP_Router_QoS_16MB_RAM,p,83.html?lang=pl

Cytat:
    Standardową funkcją AP/Routera jest również tryb UNIVERSAL REPEATER MODE który pozwala na używanie urządzenia jako AP/Clienta (WISP) oraz repeater'a jednocześnie (AP/Router w trybie klient może jednocześnie odbierać sygnał - dzielić na porty lan oraz przesyłać dalej drogą radiową do innego odbiornika WiFi).
    Sprawdż w trybie WDS+AP jakie szyfrowanie jest bo niektóre wspieraja tylko WEP.
  • Poziom 12  
    Po rozmowie ze stronami zainteresowanymi (Ci co chcą się podzielić łączem) udało mi się (mam taką nadzieję), znaleźć złoty środek. Coś nie drogiego (zmieszczę się w limicie) i ze strony teoretycznej - w pełni funkcjonalnego. Chciałbym byście rzucili na to okiem i wypowiedzieli się.

Legenda:
    Niebieski - fragment sieci która jet i funkcjonuje, a w którą nie chcę ingerować (przypisywanie IP itp.)
    Czarny - "dopinane" łącze

Od razu mam też jedno pytanie, czy można nawiązać połączenie na antenach panel <--> kierunkowa? Czy lepiej nie ryzykować i dać dwie kierunkowe? Anteny mam zamiar wziąć "używki", raczej nie powinny sprawiać problemu (nie ma się co w nich psuć, nie ma żadnych układów scalonych jak w np. AP - te kupuję nówki)
  • Poziom 43  
    Cytat:
    czy można nawiązać połączenie na antenach panel <--> kierunkowa? Czy lepiej nie ryzykować i dać dwie kierunkowe?

Nie ma z tym problemu, tylko panelem pozbierasz troche więcej śmieci z eteru, ale nie na tyle, żeby mialo to jakiś wplyw.

W antenach trochę sie może psuć - jak są źle wykonane, leci do nich woda, zamakają i tracą parametry. W przypadku interline to nie powinno się zdarzać